На 28 октомври 1992 г. 36-ото Народно събрание отхвърля с гласуване поискания от първото некомунистическо правителство на страната вот на доверие за цялостната му политика в икономиката, вътрешните и външните работи и сигурността. След като кабинетът не получава доверието на народните представители, министър-председателят Филип Димитров подава оставката на правителството, според справка на отдел “Справочна” на .
Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в Ямбол и посочи, че има достатъчно противогрипни ваксини.
„Чрез министерството осигуряваме ваксини по националната програма за лица над 65-годишна възраст, там има достатъчно количества. По отношение на свободния пазар, тази година имаме информация, че са с около 10 000 са повече от доставените ваксини през предходната година“, каза здравният министър.
Здравната система е готова да посрещне грипната вълна, има достатъчно ваксини и лекарства, увери министър Кондева. И посочи, че в момента в страната има повече регистрирани случаи на COVID-19 отколкото на грипни инфекции. „Това е нормално, тъй като все още сезонът на грипа не е навлязъл в своя пик", добав
Дискусия за изкуствения интелект и фалшивите новини ще се състои на 25 ноември в клуб „Журналист“, съобщават от Съюза на българските журналисти (СБЖ).
В рамките на събитието ще бъде представен проектът „AI4Debunk – как изкуственият интелект може да помогне срещу фалшивите новини“. От „Еuractiv -България“, които са организатори на дискусията, участват в „AI4Debunk“ - четиригодишен проект, финансиран от Horizon Europe, имащ за цел да разработи технически методи, основани на изкуствения интелект, подпомагащи читателя да различава фалшивите новини.
Проектът е в първата си година, като по време на дискусията ще бъдат обсъдени очакванията от него.
Днес няма избран председател на парламента заради „Демократична България“ (ДБ) и БСП, каза пред медиите в кулоарите на парламента Радостин Василев, лидер на партия „Морал, единство, чест“ (МЕЧ).
Според него това, което се случва в "Продължаваме промяната" (ПП) и ДБ е разцепление. По думите му те са „политически субект, който в следващи избори ще се разпадне“.
За мен в ДБ зависимостта от ГЕРБ е ясна много отдавна, а в БСП зависимостта от Пеевски е очевидна още с махането на Нинова, коментира Василев и отбеляза, че планът на МЕЧ е всички срещу Борисов и Пеевски.
Първото заседание за избор на председател на 51-вото Народно събрание ще бъде възобновено на 22 ноември (петък) в 10:00 часа. Това обяви председателстващият заседанието Силви Кирилов от „Има такъв народ“ и посочи, че решението е било взето на провелия се п
Осемнадесет точки ще разгледат на днешното си редовно заседание на Общинския съвет (ОбС) Брезник. Основната част от тях са свързани с имотите, които са общинска собственост. Това е записано в публикуваната покана за заседанието на интернет страницата на общината.
Съветниците ще разгледат докладни, касаещи добавяне на обекти в поименния списък на капиталовите разходи през тази година, както и актуализиране на списъка с пътуващите служители, работещи в администрацията.
Част от дневния ред на заседанието е и точка, свързана с участието на Община Брезник в създаването на сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна рибарска група (МИРГ) „Брезник – Костинброд - Сливница“.
Съветниците ще разгледат още актуализирането на Програмата за управление и разпореждане с общинска собственост на Община Брезник за 2024 г. и Правилник за дейността на
Искаме мораториум върху цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ до изработване на ясен законов механизъм, през застрахователния кодекс, за въвеждането на системата „бонус-малус“ и оценка на риска на всеки шофьор, на базата на индивидуалното му представяне. Това заяви Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат, по време на започналия днес протест срещу поскъпването на задължителната застраховка.
Цветков определи като „брутално“ поскъпването на премията по застраховката. „Като казваме брутално, имаме предвид от 300% до 1110%. На моята кола застраховката от 386 лв. вече е 1077 лв. и продължават да растат. В същото време не намираме абсолютно никаква обосновка за това“, каза Цветков.
Той коментира и тезата на председателя на Управителния съвет на Асоциацията на български
До правителствената криза се стига след месеци на политически трудности в страната. На 30 август 1992 г., президентът Желю Желев свиква пресконференция на поляната пред резиденция "Бояна" (т. нар. Боянски ливади), по време на която той отправя критики към правителството на Филип Димитров, обвинявайки го, че е влязло в конфликт с медиите, синдикатите, Българската православна църква, президентската институция и извънпарламентарните политически формации.
В следващите два месеца напрежението в политическата среда в страната се повишава. През септември се появяват искания сред формациите в СДС за промени в правителството; към тези гласове се включват и от ДПС, според които кабинетът има нужда от промени или от нов екип. Междувременно в средата на септември ДПС инициира искане на оставката на председателя на парламента Стефан Савов (СДС), подписано и от депутати от БСП. В следващите дни в декларация на ДПС, публикувана в бюлетина “Вътрешна информация”, се сочи, че Движението сваля доверието си от министър-председателя Филип Димитров, а лидерът на ДПС Ахмед Доган заявява: “Снемането на политическото доверие от Филип Димитров, не означава недоверие към правителството като цяло”. На 24 септември в началото на пленарното заседание Стефан Савов си подава оставката.
Същевременно текат трудни процеси във взаимоотношенията със синдикалните среди – в началото на октомври стачкуват учителите, появява се готовност за стачка и във военнопромишления отрасъл. Назряват проблеми и в сектор "Сигурност". В началото на политическия сезон са разгласени данни за извършени оръжейни сделки с фалшиви документи от Правителствената комисия за контрол върху режима на производството и търговията с военна и специална продукция. Няколко седмици по-късно, на 18 септември 1992 г., шефът на Националната разузнавателна служба (НРС) Бриго Аспарухов обявява на пресконференция, че НРС разполага с данни, че един от съветниците на премиера Филип Димитров е забъркан в оръжеен бизнес. Същия ден пред репортер той уточнява, че всъщност става въпрос за съветник на правителството.
По случая има среща при президента, която присъстват премиера, министри и представители на парламента. По-късно казусът стига и до парламента. Това се превръща в поредна стъпка в напрежението между институциите в онзи момент.
В своя бюлетин “Вътрешна информация” проследява случващото се около кабинета:
Общинските съветници в Троян одобриха единодушно предложената от кмета актуализация на бюджета за 2024 г. Промяната се налага поради обжалване от един от участниците на обществена поръчка по проект за рехабилитация и модернизация на външно изкуствено осветление в Троян и селата Черни Осъм и Орешак.
Според вносителите на предложението Комисията за защита на конкуренцията вероятно няма да се произнесе по жалбата до края на годината. Поради това предвидените средства от целевата субсидия за капиталови разходи за съфинансиране по проекта ще бъдат пренасочени за дейности, за които има яснота, че могат да бъдат изпълнени и разплатени до края на годината.
По-голяма част от средствата ще бъдат пренасочени към провеждаща се в момента поръчка за доставка на специализиран автомобил с хидравлична платформа, с прогнозна стойност 150 хил. лева. С 13 хил. лв. ще се допълни климат
Голямото християнско семейство на Момчиловци се събира днес на християнския празник Въведение Богородично, заяви кметът на родопското село Сийка Суркова. Жителите на Момчиловци ще отбележат златните сватби на семейства с 50-годишен брак. На празника в Културно-историческия музей са предвидени подаръци и за родените през годината шест деца в селото.
Седем семейни двойки в Момчиловци празнуват златни сватби през 2024. Двойките с половинвековно съжителство ще получат удостоверения за успешен 50-годишен брак. На празничната церемония от кметстовото ще им подарят нови брачни халки. Новородените бебета на Момчиловци ще получат книги християнска литература за деца и подаръци.
Семейството е най-доброто училище, което може да даде първите познания за православието и да посее семенцата на християнските добродетели, които са крепили българина през вековете, посочи Сийка Сурк
В Пловдив се увеличава таксата за твърди битови отпадъци (ТБО). Това съобщи пред журналисти кметът на Пловдив Костадин Димитров. "С разрастването на града и нарастването на населението, разходите за събиране, транспортиране и обработка на отпадъци нараства. За да имаме по-добра чистота и стабилност, е необходимо допълнително финансиране“, аргументира се Димитров. Той допълни, че са проведени много срещи със сдружението на общините, като в много градове има промяна на таксата за битовите отпадъци, а в някои от градовете има и промяна на данъците.
"В Пловдив това не се случва, но се налага актуализация на ставката за ТБО. Предложението ни е тя да се увеличи от 1,8 промила на 2,6 промила за физически лица, а за бизнеса от 5,3 промила на 7,7 промила”, каза Димитров. По думите му това ще донесе на един апартамент разход за такса „смет” от 30 стотинки на
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината на извънредно заседание, което се проведе в сградата на общинската администрация. Точката бе единствена в дневния ред. Предложението бе прието единодушно от 11-те присъстващи съветника.
Измененията се налагат заради указания на Министерството на финансите за разплащане на капиталови разходи до края на настоящата година единствено за дейности, по които са приключили процедурите по реда на Закона за обществените поръчки и са сключени договори с изпълнителите. Последната актуализация на списъка за капиталови разходи е от настоящия месец и все още не са проведени процедурите за избор на изпълнители, поради необходимост от технологично време, посочи кметът на общината Атанас Калчев.
При приемането на бюджета на общината за 2024 година, целевата субсидия за капиталови разходи е в размер на 257 800
Концерти, коледни работилници, дни на хляба и на бащата, никулденски базар с ястия с шарани и още забавления включва тазгодишната коледно-новогодишна програма, подготвена от Община Враца. Като част от програмата е и ледената пързалка, чието монтиране започва днес, заедно с украсяването на централния площад. Тази година пързалката, освен че ще бъде по-голяма от миналогодишната, ще бъде и покрита, обяви на среща с журналисти в края на миналата седмица кметът на Враца Калин Каменов. По думите му това ще даде възможност съоръжението да работи и през по-топлите зимни дни без да затваря, както се случваше миналата година. Предвижда се съоръжението да бъде отворено за посетители на 29 ноември.
Според Празничната програма, на следващия ден - 30 ноември ще бъде открит и Коледния базар на пл. „Хр.Ботев“. Светлините на коледната елха тази година във Враца ще бъдат запале
Среща на президента с премиера и ръководството на Комисията по национална сигурност
София, 2 октомври 1992 г. // Непосредствено преди насрочената за днес в президентството среща на президента Желю Желев с премиера Филип Димитров и ръководството на Комисията по националната сигурност, министър-председателят заяви пред журналисти, че ще постави на нея въпроса за поведението на ръководителя на Националната разузнавателна служба генерал Аспарухов, който според думите му е отказал да предостави на правителството и на министър-председателя информацията, с която разполага. Според г-н Димитров безпрецедентността на подобен акт е очевидна. “Това е не просто нахалство, а акт, който изразява съмнения, преднамерено пренебрегване, дори конфронтационно поведение спрямо правителството”. Господин Димитров заяви, че ще постави пред президента Желев въпроса дали държавният глава стои зад подобен акт, което би означавало, че и той се изправя срещу законно избраното българско правителство. Ако президентът го осъжда, премиерът ще го помоли да вземе мерки по отношение на генерал Аспарухов. (…) Поведението на генерал Аспарухов според премиера дава основание за съмнение в добронамереността на сведенията, които би предоставил. Националната разузнавателна служба, заяви г-н Димитров, се държи така, сякаш би могла да действа срещу правителството.
На срещата премиерът бе съпроводен от вицепремиера и министър на правосъдието Светослав Лучников и от министъра на вътрешните работи Йордан Соколов.
След срещата, която продължи близо три часа, министър-председателят заяви, че "забъркване на съветник на правителството в оръжеен бизнес няма". Г-н Аспарухов, добави той, ще поднесе извиненията си както за своето поведение по отношение на драматизма, съпроводил днешната среща, така и във връзка със своите изявления на пресконференцията. В този разговор, добави премиерът, господин президентът успя да ни убеди, че генерал Аспарухов не е действал недобросъвестно и по тази причина неговите обяснения и извинения ни удовлетворяват.
Малко след това генерал Аспарухов заяви пред журналисти: "Като директор на Националната разузнавателна служба поднасям извиненията си на министър-председателя и в негово лице на правителството за това, че не го информирах по случая тогава, когато поиска той, а пожелах да направя това в присъствието на господин президента и ръководството на Комисията по национална сигурност." След това генерал Аспарухов направи още едно изявление, като специално помоли да бъде цитиран точно: "При поднасянето на допълнителната информация от Националната разузнавателна служба по случая се оказва, че съветникът в правителството не е забъркан в оръжеен бизнес. Съветникът в правителството господин Константин Мишев е изпълнявал коректно и съобразно указанията поставената му задача от министър-председателя, за резултата от която е докладвал на съответните органи - министър-председател, министър на търговията и Комисията за оръжеен контрол." Ген Аспарухов заяви накрая, че Националната разузнавателна служба е излязла достойно от положението, тя е имала информация, че Константин Мишев е действал по указания на министър-председателя. Той добави, че по-нататък може би ще даде допълнителна информация на журналистите. (…)
***
Оръжейни сделки не е имало, мисията на Константин Мишев е била информационна, казва Филип Димитров
София, 5 октомври 1992 г. // Мисията на премиерския съветник Константин Мишев, за която се говори на среща в президентството, е била чисто информационна - среща с държавни служители по въпроси, които засягат широк спектър от теми, включително и някои искания към нашата страна в рамките на събиране на информация, заяви днес министър-председателят Филип Димитров. Това той каза в отговор на въпрос на репортер на , след днешното му изявление по националното радио, за интервюто на президента д-р Желю Желев за в-к ”24 часа". Сделки с оръжие не е имало и истината ще излезе наяве след утрешното обсъждане на въпроса в Комисията по национална сигурност, обеща премиерът.
По искане на президента д-р Желю Желев в петък министър-председателят е приел да не дава изявления за тази информационна мисия на неговия съветник. След това обаче според Филип Димитров са започнали нови инсинуации. Президентският съветник ген. Стоян Андреев е подхвърлил идеята за сделки с ембаргова страна, а след това президентът е споменал за някакви срещи с македонски фирми - неща, които не отговарят на истината и Желю Желев знае това, смята г-н Димитров. (…)
***
СДС и ДПС търсят начини за възстановяване на доверието помежду си
София, 8 октомври 1992 г. // Всяко правителство има инстинкт за самосъхранение и тогава, когато са налице достатъчно основания, произтичащи от реалността, обикновено се намира начин за установяване на сътрудничество. Премиерът Филип Димитров каза тези думи в 00:15 часа пред журналисти на излизане от вечерята с лидера па ДПС Ахмед Доган в столичния ресторант "Крим". Гости на министър-председателя бяха и други ръководители на управляващата коалиция и на ДПС.
Това бе неформална среща, в която нямаше наздравици, продължи министър-председателят. Това все пак бе начало, което наричаме възстановяване на доверието, а конкретните пътища подлежат на обсъждане в бъдещето. (...)
Стана известно, че на вечерята не са били обсъждани нито въпросът за оставката на правителството, нито за вота на недоверие към премиера.
***
Становище на Комисията по национална сигурност на Народното събрание
София, 8 октомври 1992 г. // На днешното си заседание Комисията по националната сигурност на Народното събрание прие становище във връзка с дейността на Националната разузнавателна служба и директора ген. Аспарухов. Комисията смята, че Националната разузнавателна служба е свършила работата си компетентно, но не е имала основание да откаже да даде информация на министър-председателя, заяви пред репортер председателят на комисията Николай Слатински. Генерал Аспарухов, добави г-н Слатински, не е имал право да направи предварително съобщение на пресконференцията преди около две седмици. Случаят, изтъкна г- н Слатински, ще бъде разгледан в пленарна зала. Днешното становище на комисията трябва да улесни депутатите. (…) Социалистите в комисията не са съгласни с частта от становището, засягаща генерал Аспарухов, заяви членът на комисията Мирослав Дърмов. Според депутата директорът на НРС е имал право да откаже на премиера и да представи получената информация в по-широк кръг.
Генерал Аспарухов потвърди становището си, че е изпълнил гражданския и професионалния си дълг и че смята извинението си, че не е отговорил на поканата на премиера, за коректно. (…)
***
Интервю на президента Желев
София, 10 октомври 1992 г. // В интервю по Българската национална телевизия президентът Желю Желев призова тази вечер да се сложи край на дребнавите нападки между държавните институции, по-специално между президентството, правителството и парламента. Тази практика уронва престижа им в очите на обществеността и в това е най-голямата опасност, добави той. Трябва да се дискутира по големите проблеми пред обществото, да се търсят оптималните варианти за извършване на реформата, а не да се губи обществена енергия в излишни разпри, подчерта държавният глава.
Той се спря подробно на срещата миналия петък, когато генерал Бриго Аспарухов докладва за "случая Константин Мишев".
В информацията на генерал Аспарухов, която беше изслушана внимателно, имаше доста тежки, категорични обвинения срещу премиерския съветник, каза по-нататък Желю Желев. Накрая обаче господин премиерът заяви, че поема цялата отговорност за "случая Мишев", че той лично го е изпратил в Македония и застава плътно зад него. Това естествено промени изведнъж нещата, поради което потърсих друг път да излезем от неудобното положение. Предложих като изход, генерал Аспарухов да се извини на премиера, че на срещата с журналисти в София прес е говорил за съветник на правителството, замесен в оръжеен бизнес и прочее - нещо, което според мен един началник на разузнавателна служба няма право да прави на пресконференция. И второ, поисках генералът да се извини за това, че не е откликнал навреме, когато премиерът го е повикал да му докладва за информацията по случая. Министър-председателят обаче настоя да бъде включен още един пункт в извинението на генерал Аспарухов, а именно, че никакъв съветник на правителството не е замесен в оръжейния бизнес. Това искане, разбира се, ни постави в доста деликатно и сложно положение, тъй като информацията, която ни беше представена, уличаваше доста категорично и силно премиерския съветник в такова участие. Ангажирането с подобно твърдение ни изправяше пред необходимостта да правим компромис със съвестта си. Въпреки това ние направихме такъв компромис, може би не само със съвестта си, но също така и с интересите на България - само и само да бъде туширан конфликтът между президентската институция и правителството, каза президентът. (…)
Той упрекна министър-председателя, че не е удържал на уговорката по въпроса да не се правят повече изявления, като е дал интервю, в което напада президентската институция, и иска оставките на генералите Аспарухов и Андреев. (…)
***
Премиерът Филип Димитров е възмутен от твърденията на президента Желю Желев
София, 10 октомври 1992 г. // Дълбоко съм възмутен от преднамерено неверните твърдения в изявленията на президента, заяви пред представител министър-председателят Филип Димитров, след президентското интервю по телевизията тази вечер. Достойнството на институциите не може да се основава върху лъжа. В своето изявление президентът съзнателно заяви неистина и затаи истина с очевидната цел да накърни достойнството на лица и да дискредитира правителството на Република България. Истината трябва да се знае. Принуден съм да разоблича неверните твърдения на господин президента, като направя необходимото, за да стане достояние на българската публика стенограмата от петъчното заседание, заяви премиерът.
***
Решение на Народното събрание
София, 21 октомври 1992 г. // Министър-председателят на България със своите действия е създал условия за уронване на престижа на страната и породил предпоставки за накърняване на националната сигурност. Това се казва в решението на парламента, прочетено пред журналисти от заместник-председателя на Народното събрание Кадир Кадир.
Националната разузнавателна служба на България е действала правомерно и професионално в съответствие със своя статут за изясняване на целите и задачите на съветника на министър-председателя по време па посещението му в съседна страна и същевременно изразява неодобрение относно участието на директора на службата в пресконференция и направените от него предварителни изявления по случая, се казва в решението.
Решението бе прието в ранните часове на закритото заседание на Народното събрание при отсъствието на синята парламентарна група в пленарната зала. 123-ма депутати са гласували "за" и трима са се въздържали. Малката група от СДС, която остана в залата по свое желание, не участва в гласуването.
Г-н Филип Димитров заяви, че има собствено мнение по решението, но дали ще подаде оставка, това трябва да реши Националният координационен съвет на СДС.
***
Правителството ще поиска оценка за политиката си от Народното събрание
София, 21 октомври 1992 г. // Националният координационен съвет на СДС се обръща към президента на Републиката - забравил, изглежда, че е избран със синята бюлетина - да преустанови шантажа си спрямо демократичните сили на страната, целящ установяването на някаква форма на еднолична президентска ласт - се казва в Обръщението на Координационния съвет на СДС, прието днес на извънредно заседание. Според лидерите на коалицията все още не е късно държавният глава да се вслуша в разума и да направи всичко възможно за възпирането на анархията и разрухата.
Текстът на обръщението бе прочетен от говорителя на СДС Михаил Неделчев на редовния брифинг на ръководството на коалицията. (…)
Друго важно решение на НКС е министър-председателят Филип Димитров - след съгласуване с Министерския съвет, да поиска от Народното събрание да бъде гласуван вот на доверие на правителството в най-скоро време. Ако това се одобри от министрите, г-н Димитров ще поиска оценка на цялостната политика на кабинета.
Решението на закритото пленарно заседание, инспирирано от нечии политически интереси, цели отстраняването на СДС от власт, коментира премиерът Филип Димитров. Тази система от действия срещу правителството рефлектира върху цялостната му дейност и прави невъзможна работата му и вън от страната, бе неговото становище. (…)
***
Правителството предлага на парламента да му гласува доверие
София, 21 октомври 1992 г. // На закрито заседание днес Министерският съвет взе решение да предложи на Народното събрание да гласува доверие па правителството на Филип Димитров за цялостната му политика в областта на икономиката, вътрешните и външните работи и сигурността.
***
Премиерът Филип Димитров обоснова решението на правителството да поиска вот на доверие
София, 21 октомври 1992 г. // Едно правителство не може да постигне сериозни резултати във вътрешен и външен план, ако то е окаляно, ако е с вързани ръце и крака. Това заяви министър-председателят Филип Димитров в изявление по националното радио и телевизия по повод решението на Министерския съвет да предложи на парламента да гласува доверие на правителството за цялостната му политика в областта на икономиката, вътрешните, външните работи и сигурността.
Едногодишните усилия на правителството да реши проблемите на страната са дали резултат и вече има напредък в решението на проблема с външния дълг, на структурната реформа, на дълговете между предприятията, инвестиционната програма и новата данъчна система, както и възможностите за асоциирането ни към европейските общности, заяви премиерът. Той посочи, че особено силните атаки срещу правителството през последните месеци са насочени към едно - дискредитиране на българското правителство, затрудняване на работата му и представяне на неговата вътрешна и външна политика в неблагоприятна светлина. Решението ни да поискаме вот на доверие за нас е единственият разумен начин да бъде установено можем ли да продължим да управляваме страната и ако това е така, да го правим с всичката твърдост, която ситуацията изисква, а ако не - да бъде ясно кой поема отговорността за нейната съдба, заяви министър-председателят Филип Димитров.
***
Вотът на доверие ще бъде политическата опора за действията на правителството, заяви премиерът Филип Димитров
София, 22 октомври 1992 г. // Враждебността и недобронамереноста, проявени към правителството, както и предстоящите действия на кабинета, за които той неизбежно има нужда от опора, са двата аргумента на правителството да поиска от парламента вот на доверие. С тези думи започна експозето си министър-председателят Филип Димитров пред народните представители по време на обсъждането на поставения въпрос. (…)
***
ДПС ще подпише споразумение със СДС след вот на доверие на кабинета
София, 26 октомври 1992 г. // Висшият ръководен орган на ДПС на свое заседание днес препоръча на Централното оперативно бюро да допълни и актуализира с нови предложения проекта за споразумение между СДС и ДПС и упълномощи Ахмед Доган да го подпише след уточняващи разговори между двете политически формации и след вота на доверие на правителството, заяви след приключване на заседанието Юнал Лютфи. (…)
Преговорите по споразумението ще продължат с уточняване на 6 пункта, като основните от тях обхващат социално-икономическите проблемите и тези, свързани с тютюна. (…) Ахмед Доган допълни, че ДПС като национална партия, която изразява волята на социално слабите, има предложения и "в по-общ контекст”.
В зависимост от хода на разговорите със СДС и конкретния политически момент ДПС Ще реши дали да гласува доверие или недоверие на правителството. Щом е поставен този въпрос естествено е ако има отрицателен вот да се пристъпи към генерален ремонт на кабинета или да се състави ново правителство, каза Ахмед Доган. От друга страна, евентуалният "генерален ремонт" можел да стане условието на ДПС за вот на доверие на кабинета. В една от почивките на заседанието Юнал Лютфи коментира влагания смисъл в искането за "генерален ремонт", като смяна на министър-председателя, на министъра на вътрешните работи, министъра на правосъдието, министъра на отбраната, а "обект на преговори" със СДС щял да бъде и финансовият министър. В определен момент генералният ремонт може да включва точно това, което е подчертал г-н Лютфи, заяви след заседанието Ахмед Доган. Преговорите през следващите дни ще подскажат точната формула, допълни той. (…)
***
Кабинетът на Филип Димитров не получи доверие
София, 28 октомври 1992 г. // Кабинетът на Филип Димитров не получи вот на доверие. От общо 231 депутати със своя глас правителството подкрепиха 111. Против гласуваха 120 народни представители. Празни бюлетини няма, с две и повече бюлетини - също. (…)
Миналия четвъртък с изявления на премиера и на членове на кабинета започна дискусията по вота на доверие.
Днес процедурата продължи с изказвания на народни представители от трите парламентарни групи. (…) Малко преди 22.00 часа с вота си народните представители определиха гласуването да бъде тайно. В подкрепа на предложението за тайно гласуване се обявиха 119 депутати, против бяха шест, а въздържали се нямаше.
От името на правителството Филип Димитров подаде оставката на кабинета. Неговите последни думи като ръководител на този Министерски съвет бяха: реформата може да се осъществи само с усилията на демократичните сили в тази страна и с управление на СДС.
На 12 ноември 1992 г. президентът Желю Желев възлага мандат отново на Филип Димитров да състави ново правителство, което не е одобрено при гласуването на 20 ноември 1992 г. На 30 декември 1992 г. парламентът избира Любен Беров за министър-председател с мандата на партия "Движение за права и свободи".