Софийският градски съд (СГС) заседава за първи път по делото срещу бившия следовател Петьо Петров, обвинен за документна измама в особено големи размери, съобщиха от съда.
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лева по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна или така наречената "украинска помощ". Държавната помощ се осигурява в изпълнение на сключеното на 12 февруари 2024 г. Споразумение между Министерския съвет (МС), Министерството на земеделието и храните, ДФЗ и браншови организации от сектора, съобщиха от МС.
Министерството на земеделието и храните нотифицира две схеми за държавна помощ за земеделските производители за второто полугодие, като необходимият ресурс бе определен на общо 325 млн. лева.
Първият транш от 200 млн. лева беше направен на 10 октомври, когато над 50 000 земеделски стопани получиха финансови средства по "украинската помощ".
С цел изплащане на целия размер н
Продажбата на общински имоти на територията на община Кърджали и разрешения за изработване на Подробни устройствени планове в населените места са основната част от точките, които ще разгледат на днешното си заседание общинските съветници в Кърджали. Това става известно от публикуваната на интернет страницата на Общината покана за сесията.
Преди това общинските съветници ще гласуват допълнение на Програмата за управление и разпореждане с имоти – общинска собственост за 2024 г.
В дневния ред на заседанието е и точка за даване на съгласие Община Кърджали да участва с още три общини – Ардино, Момчилград и Черноочене в Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи““.
Традиционно две от точките са отпускане на парични помощи. Едната е за лечение на тежко болни лица, като подкрепа са поискали 15 д
Общо девет точки включва дневният ред на ноемврийското заседание на Общински съвет - Черноочене, става ясно от публикуваната покана за заседанието на интернет страницата на Общината.
Основната част от тях са свързани с имоти общинска собственост. Ще бъде гласувано допълване на обекти към Програмата за управление и разпореждане с имоти общинска собственост. Съветниците ще разгледат докладна за определяне на маломерни имоти от общинския поземлен фонд на територията на общината, както и докладна за определяне на пазарни цени на имоти частна общинска собственост за продажба.
Част от дневния ред на заседанието е за отпускане на еднократна парична помощ на лица и семейства от община Черноочене, съгласно Правилника за това.
Общинските съветници ще гласуват и точка, касаеща благоустрояване на общински терен в една от махалите на с. Дядовско и създаването на място за отдих
Не очакваме криза с липсата на питейна вода в област Бургас, каза пред журналисти служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, която е на посещение в района.
Наблюдаваме количествата в язовирите. Няма повод за притеснение, дори и при продължаващ период на суша през следващата година, посочи още тя. Заедно с директора на ВиК - Бургас Цветан Мирчев, кмета на община Бургас Димитър Николов и колегата му в Поморие Иван Алексиев, министърът инспектира на място дейностите по ремонта на язовирите "Порой" и "Ахелой". Плановете са тези два водоема да бъдат използвани като буфери, които да захранват Бургас и Южното Черноморие при недостатъчни количества в основните за региона язовири "Ясна поляна" и "Камчия".
"През последната година засушаването е осезаемо. За да няма нужда в следващите периоди, в които очакваме то да продължи, да се създава
Във Варна бе отслужен молебен за здравето на българските моряци - Любомир Чанев и Данаил Веселинов, които от една година са в плен на йеменските хути, отвлекли кораба „Галакси лидер“.
„Днес се навършва една година от отвличането на двамата български моряци от кораба и затова правим този молебен в храма на българските моряци „Св. Николай“ във Варна с молби към Бог за тяхно скорошно завръщане“, каза пред медиите управителят на компанията, наела моряците Золтан Сулай.
Той допълни, че молебенът е и за здравето на моряците и техните семейства, защото след една година в плен тяхното здраве - психично и физическо, със сигурност е пострадало сериозно. Затова моряшката общност във Варна искаме да изкажем съпричастност, каквато винаги сме изказвали към тях и техните семейства, и да знаят, че те не са забравени, изобщо не са забравени, посочи Сул
Днес ще е разпоредителното заседание по процеса. Разследването срещу Петров приключи задочно, тъй като още при внасянето на обвинителния акт в съда прокуратурата съобщи, че местоживеенето му в страната не е известно и след щателно издирване не е установен.
Делото бе образувано на 28 юли 2021 г. Според обвинението, в периода от 11 октомври 2019 г. до 23 март 2020 г. чрез използване на неистински документи, Петров е получил без правно основание, с намерение да го присвои, чуждо движимо имущество – 147 монети на обща стойност 106 763 лв. и едно златно кюлче с тегло 1000 грама, 23,88 карата, на стойност 109 718 лв., собственост на Я.З., както и парична сума в размер на 550 000 евро, с левова равностойност 1 085 485,65 лв., собственост на Ю.З., Я.З. и П.З.
Цялото имущество (монетите, златното кюлче и паричната сума) е на обща стойност 1 301 966,65 лева.
Другите наказателни производства, по които се изследва обстоятелството дали Петров е извършил престъпление, са на етап разследване, посочиха през юни от прокуратурата.
В началото на годината съдът отказа на прокуратурата издаване на европейска заповед за арест на бившия следовател.
Пандемията от КОВИД-19 ни научи на нещо много важно – да уважаваме българските туристи и да разчитаме на вътрешния пазар. "Затова се гордеем, че не само за община Шумен, но и като цяло за страната броят на българските граждани, които са посетили родните забележителности и курорти, е изключително по-голям, отколкото ръста на чуждестранните туристи, посещаващи България през 2024 г." Това каза зам. -министърът на туризма Ирена Георгиева на форум от националната кампания на Медийната група "Стандарт" - "Бранд България", състоял се в Регионалната библиотека в Шумен. На събитието присъстваха министърът на културата Найден Тодоров, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни представители, кметове на общини от Североизточна България, представители на местната власт, на културни институции и туристически агенции.
"Съгласно единната сист
Румънският министър на вътрешните работи Каталин Предою е разговарял днес чрез видеоконферентна връзка с българския си колега Атанас Илков след срещата по-рано тази седмица на Предою с австрийския министър на вътрешните работи Герхард Карнер, съобщава Аджерпрес, позовавайки се на прессъобщение на румънското МВР.
"Двамата официални представители са обсъдили основните развития по въпроса за Шенген и са анализирали следващите етапи по тази тема в перспективата на наближаващата среща в Будапеща на 22 ноември на министрите на вътрешните работи на Румъния, Унгария, България и Австрия", се посочва в съобщението.
По време на дискусиите е бил подчертан приносът на Румъния и България за гарантиране на сигурността на външните граници на ЕС, борбата с нелегалната миграция и трансграничната престъпност.
"И двата разговора - вчерашният с австрийския колега Герхард Карнер и днеш
Пълна загадка е как точно ще се отразят климатичните промени, свързани със затоплянето и повишаването на влажността, върху състоянието на конструкциите на многофамилни жилищни сгради в България заради корозията, но и без глобалното затопляне тя е факт, а санирането само прикрива дефектите. Моделите за реакция на държавата и на местата власт при природно бедствие - например земетресение, също не могат да бъдат точни, защото липсва единен регистър на техническите паспорти в България. Освен това под 10 на сто от сградите в страната разполагат с технически паспорт и в този смисъл никой не знае какво е конструктивното им състояние.
Това коментира в интервю инж. Марин Гергов, председател на Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), който бе потърсен във връзка с проучване, представено наскоро, на Съвместния изследователски център (JRC) на Ев
Днес се проведе втората част от кампанията „Зелена Враца“, организирана от общинска администрация.
В десет квартала на Враца бяха засадени около 500 дървета в рамките на втората част на кампанията „Зелена Враца“, която се проведе днес.
Кметът на общината Калин Каменов каза , че засадените видове дървета са липи, жълти акации, див рожков, японски вишни, индийски люляка, бадеми, бели акации, розови кестени, цъфтящи розови сливи и др. Първата част от кампанията беше през пролетта, когато засадихме около 1 000 дървета, каза Каменов.
Целта ни е всяка година да успяваме да облагородяваме Враца с между 1 500 – 2 000 дървета от различни дървесни видове. Всеки един квартал ще има цветна и ароматна обособеност, допълни кметът на общината. Той благодари на всички граждани и представители на институции, които са се включили.&nbs
Социални работници и психолози от Търговище се обучаваха за работа с извършители на домашно насилие. В рамките на два дни целият екип на Асоциация „НАЯ“ в Търговище - психолози, социални работници и административен персонал, тренираха прилагане на нови процедури и инструменти, които покриват европейските стандарти за Програми за извършители. Събитието е финансирано от Европейската мрежа за работа с извършители на домашно насилие (WWP EN) и Европейската комисия, съобщиха от организацията.
Това е финален етап от пилотното тестване на европейските стандарти в България, в което страната ни се представлява от търговищката асоциация, каза Нина Николова от екипа на организацията. В изминалите седем месеца практиката на „НАЯ“ за работа с извършители на домашно насилие беше оценявана от двама международни експерти. Всеки момент се очаква окончателния доклад