Разград ще отдаде почитта си към народните будители с тържества в родните къщи на видни просветители и книжовници. Център на празничните прояви, посветени на 1 ноември - Деня на народните будители, ще са две от къщите музеи, които са символни за богатото културно наследство на града ни, съобщиха от общинската администрация.
Озеленяването е поемане на отговорност за бъдещите поколения. Това каза кметът на Столичната община Васил Терзиев по време на конференцията "Green Business is GREAT", която се провежда в столичния хотел "Хилтън". Той потвърди думите на служебния министър на околната среда и водите Петър Димитров, който подчерта, че 70 процента от вредните емисии се дължат на дейностите в големите градове. Затова, според Терзиев, е изключително важно да се провеждат зелени политики и да се съхрани наследството от предходните поколения, за да бъде запазено и за бъдещето.
София се присъедини към амбициозната програма на стоте зелени градове, чиято цел е до 2035 г. да намалят вредните емисии с 80 процента, изтъкна кметът. Той уточни, че основните области за действие включват транспорта. Целта е до 2040 г. 80 на сто от пътуванията в града да се осъществяват чрез обществен транспорт или алтернативни
Започна умъртвяването на животните в засегнатата от шарка по дребните преживни животни ферма за овце в Хасково. Надявам се днес до края на деня мероприятията да бъдат изпълнени и да започне дезинфекция на обекта. Това съобщи директорът на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Хасково д-р Георги Илиев на извънредно заседание на Областната епизоотична комисия в областната администрация.
Както съобщихме вчера, огнището на шарка бе установено в в животновъден обект със 180 овце. Сигналът е получен в понеделник следобед от частнопрактикуващ ветеринар, посочи Илиев. Той припомни, че вече със заповед са определени 3-километрова предпазна зона и 10-километрова наблюдавана зона около фермата. Това е пето огнище на болестта в региона от 16 октомври досега, отчете Илиев. Последното бе на 12 ноември в стопанство в село Узунджово също със 180 овце.
Наложе
Увеличение в регистрираните безработни в края на октомври в сравнение със септември отчитат от Бюрото по труда в Плевен. През миналия месец техният брой е достигнал 2453, като спрямо месец септември увеличението е с 144 души.
Равнището на регистрираната безработица в плевенското Бюро по труда през октомври е 4,9 на сто. Увеличението за месец е с 0,3 на сто.
Започнали работа през изминалия месец са 242 души, от които 222 на първичен пазар на труда.
Обявите за работа в Бюро по труда – Плевен към момента са 88 за общо 220 свободни длъжности. Те са предимно в производството на облекло, строителството и бранша на ресторантьорството и услугите. Търсят се служители за длъжностите: машинен оператор за месни продукти; отчетник; разработчик на софтуер; охранител; шивач; рехабилитатор; кинезитерапевт; акушерка; медицинска сестра и други.
От Бюр
Кампания за очни прегледи организира Община Мизия за жителите на всички населени места в общината, се посочва в официалната фейсбук страница на администрацията. От там допълват, че прегледите ще се извършват в мобилен кабинет, а кметовете на селата разполагат с допълнителна информация.
До 22 ноември е крайният срок за записване. В малките населени места записването става при кметовете, уточняват от администрацията в Мизия.
Очните прегледи ще се извършват от специалисти-офталмолози. Те работят с висок клас техника, посредством която се извършват цялостни очни прегледи с различни апарати, посочват още в съобщението си от община Мизия.
Темата за миграцията и правото на убежище бе обсъдена във втория ден от конференцията на групата на „Европа на суверенните нации“, която се провежда в столичен хотел. На събитието присъстваха евродепутати, както и представители на „Възраждане“. Конференцията ще продължи и утре.
По темата в първия панел от форума днес говореха адвокат проф. Улрих Фосгерау от Германия и проф. Михаел Гайстлингер от Австрия. Те коментираха някои от принципите на правото за даване на убежище.
Според проф. Улрих Фосгерау, юрист, преподавател по конституционно и европейско право, миграционната криза е на такъв етап, че се изисква затваряне на границите и налагане на правилото за първата държава. Решението в момента е пълно затваряне на границите на Германия и силен контрол на външните граници, отбеляза той. Правното положение в Германия до момента е много ясно – ис
Общоградското тържество за празника ще се проведе пред къщата музей „Станка и Никола Икономови“. Представители на училища, институции, общественици, граждани ще поднесат венци и цветя пред паметната плоча на двамата разградски възрожденци, просветители и книжовници. Пред дома на създателите и пазителите на българската духовност и традиции ще бъдат връчени и отличията на тазгодишните носители на наградата на името на Никола Икономов. Номинациите са две и предстои да бъдат гласувани днес на сесия на Общинския съвет. В сферата на образованието с приза ще бъде удостоен ръководителят на Градския мажоретен състав при Центъра за работа с деца Емилия Борисова, а в областта на културата – наградата ще получи корепетиторът в Детския танцов ансамбъл “Лудогорче“ Ненчо Ненов.
Признание пред дома на разградските възрожденци ще получат и девет млади доброволци, участвали в организацията на Панаира на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и занаяти. Те ще бъдат удостоени от Община Разград със сертификати за доброволческата си дейност.
В програмата за Деня на народните будители са включени изпълнения на Градския мажоретен състав към ЦРД и ДТА “Лудогорче“. Деца от Детска градина “Митко Палаузов“ ще рецитират стихотворение, посветено на празника, а Мартина Матева и Ренета Петрова от Музикалната школа „Илия Бърнев“ към Народно читалище “Развитие 1869“ ще изпълнят народни песни.
След тържеството в къща музей „Анание Явашов“ ще бъде открита документална фотоизложба на тема „Разградският периодичен печат в образи и неразказани истории“. В експозицията ще бъдат представени четири печатни издания – вестниците „Лудогорска правда“, „Разград“ и „Разградски новини“, както и списание „Съвременик“, допълват от общината.
Служебният кабинет ще проведе утре редовното си седмично правителствено заседание, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.
В дневния ред на заседанието е предвидено правителството да обсъди промени в четири данъчни закона – Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове. Със свое решение предстои кабинетът да възложи на Националната агенция за приходите да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата.
Обсъждане и одобряване на допълнителни разходи по бюджетите за 2024 г. на Министерството на външните работи и на Министерството на транспорта и съобщенията също е част от дневния ред.
Кабинетът предстои да разгледа също промени в Закона за движението по пътищата.
Началото на з
Със заповед на кмета на община Чепеларе Боран Хаджиев от вчера е въведен воден режим във висока и ниска зона на село Проглед, каза управителят на "Водоснабдяване и канализация" (ВиК) - Смолян Костадин Тотев. Той посочи, че причината е намален дебит във водоизточниците.
Съгласно заповедта на кмета Хаджиев в селото водоподаване ще има във времето от 22:00 до 06:00 часа - всеки ден до нормализиране на водоподаването.
Към момента в област Смолян е въведен режим на водата и в село Малка Арда. Стабилизирахме положението в селата Павелско, Петково и Славейно, както и в кв. Станевска маха в Смолян, хората вече имат вода. Язовир „Пловдивци“ - единственият язовир за питейни нужди в област Смолян, е пълен на 60 процента, посочи още Костадин Тотев.
Експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе съставиха акт за установяване на административно нарушение на Община Разград в качеството на собственик на депото за неопасни отпадъци, съобщиха от ековедомството.
Нарушението е установено по време на планова проверка за спазване на условията в комплексното разрешително на „Регионално депо за неопасни отпадъци за общините Разград, Лозница, Исперих, Завет, Кубрат, Самуил, Цар Калоян”, в периода 24 септември – 18 октомври. При проверката на терен е констатирано, че на депото в новоизградената клетка номер три са депонирани смесени битови отпадъци в количество 4 717 980 т, което не е разрешено в актуализираното комплексно разрешително, влязло в сила в края на юли т.г., посочиха от екоинспекцията.
От там допълниха, че към момента капацитетът на двете клетки на Регион
Ерготерапевтичен кабинет отваря врати в сградата на Многопрофилната болница за активно лечение „Св.Иван Рилски – Разград" АД. Иновативният и функционален кабинет за ерготерапия ще бъде на разположение на пациентите на болничното заведение, както и на всички граждани от 25 ноември, съобщиха от ръководството на болницата.
Ерготерапията е рехабилитационен подход, който подпомага хората да развият, възстановят или запазят уменията, необходими за извършването на ежедневни дейности. Тя съчетава медицински, социални и психологически техники, за да подобри качеството на живот и независимостта на индивида. Подходяща е за хора от всички възрасти, които имат физически, когнитивни, емоционални или социални затруднения, които ограничават способността им да извършват ежедневните си дейности. Тя може да бъде полезна за деца със забавяне в развитието, със специални нужди и при затр
Таксиметровите шофьори в Монтана не протестираха днес и не спряха работа по призива на колегите си от страната.
Пред репортер те споделиха, че не се включват, тъй като големите фирми с повече таксита не участват.
Шофьорите казаха, че бизнесът им в Монтана и региона не върви добре, защото голяма част от хората от този край са в чужбина и големите градове и си идват само за празници.
Повечето шофьори споделят, че изкарват по 20-40 лева на ден, а това е недостатъчно за поддръжка на автомобилите, плащане на данъци и осигуровки и за издръжка на семействата. Те коментираха, че ако застраховката „Гражданска отговорност“ скочи драстично, както искат застрахователите, то повечето от тях ще фалират.