Община Лозница предвижда разкриване на две нови социални услуги. Те са свързани с резидентна грижа за пълнолетни с физически увреждания и специализирана подкрепа за хора с увреждания и техните семейства. Докладната за кандидастване на Общината с подготвеното проектно предложение за изграждането на центровете бе представена пред общинските съветници от кмета Севгин Шукри.
Искаме мораториум върху цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ до изработване на ясен законов механизъм, през застрахователния кодекс, за въвеждането на системата „бонус-малус“ и оценка на риска на всеки шофьор, на базата на индивидуалното му представяне. Това заяви Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат, по време на започналия днес протест срещу поскъпването на задължителната застраховка.
Цветков определи като „брутално“ поскъпването на премията по застраховката. „Като казваме брутално, имаме предвид от 300% до 1110%. На моята кола застраховката от 386 лв. вече е 1077 лв. и продължават да растат. В същото време не намираме абсолютно никаква обосновка за това“, каза Цветков.
Той коментира и тезата на председателя на Управителния съвет на Асоциацията на български
Увеличението на таксата за битови отпадъци коментираха кметове на общини от Югозападна България на пресконференция, организирана от Сдружението на Югозападните общини (СЮЗО). На пресконференцията стана известно, че кметове на 35 общини са се подписали под позиция, относно политиките на местните власти за управление на отпадъците.
Съобразно екологичното законодателство на българските общини е вменена отговорността и ангажимента относно дейностите по сметосъбиране, сметоизвозване и депониране на отпадъците, както и грижите за зелените площи и чистотата на общинските пространства, каза на пресконференцията кметът на Сандански Атанас Стоянов. Той подчерта, че обезпечаването на тази комплексна дейност е с такса „битови отпадъци“, но голяма част от общините „вече изпитват хроничен дефицит“ на финансови средства, относно обезпечаването на тази дейности.&n
Общински съвет Сапарева баня прие единодушно предложението на кмета на общината Калин Гелев за актуализация на инвестиционната програма в частта „Капиталови разходи“ от целева субсидия за 2024 год. Решението беше взето на извънредно заседание, проведено днес.
Промените касаят преразпределяне на 485 800 лв., предвидени за „Строителство, реконструкция и рехабилитация на улична мрежа, тротоари, съоръжения и принадлежностите към тях в гр. Сапарева баня". По думите на кмета на общината дейностите не са завършени, заради належащ ремонт на канализационен колектор в село Сапарево и заради това, че за част от улиците предвидени за ремонт е необходимо съгласуване с Националния институт за недвижимо културно наследство, което отнема време.
При обсъждането на докладната записка съветниците се обединиха около мнението, че тя трябва да бъде одобрена, защото в п
Пълна загадка е как точно ще се отразят климатичните промени, свързани със затоплянето и повишаването на влажността, върху състоянието на конструкциите на многофамилни жилищни сгради в България заради корозията, но и без глобалното затопляне тя е факт, а санирането само прикрива дефектите. Моделите за реакция на държавата и на местата власт при природно бедствие - например земетресение, също не могат да бъдат точни, защото липсва единен регистър на техническите паспорти в България. Освен това под 10 на сто от сградите в страната разполагат с технически паспорт и в този смисъл никой не знае какво е конструктивното им състояние.
Това коментира в интервю инж. Марин Гергов, председател на Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), който бе потърсен във връзка с проучване, представено наскоро, на Съвместния изследователски център (JRC) на Ев
За необходимостта от засилен контрол на регистрацията на домашни животни се обявиха днес представители на институции и общините в Русенско. Това се случи по време на среща, свикана от областния управител на Русе Драгомир Драганов след зачестили сигнали за изоставени кучета и нападения от тях.
Той коментира, че проблемите са най-вече в по-малките населени места и общини в региона. Много собственици на домашни любимци, без да са ги регистрирали по необходимия ред с чип и паспорт, особено през есенния сезон ги пускат на улицата, след като решават, че вече не могат да се грижат за тях.
Затова контролът трябва да е още при придобиване на домашни любимци, каза кметът на Две могили Божидар Борисов. Той добави, че са необходими и законодателни промени, които да регламентират условията за това и съответните санкции при неспазването им.
По данни на Регионалната здравн
Той обясни, че центровете ще бъдат изградени по мярката „Изграждане и оборудване на нови социални и интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа и специализирани социални услуги за лица с увреждания“. Средствата се предоставят по Националния план за възстановяване и устойчивост.
„Съгласно направеното предварително картиране на социалните услуги в Националната карта на социалните услуги, община Лозница е включена в списъка с общини, на чиято територия е предвидено създаване на нови услуги във връзка със закриването на съществуващите специализирани институции“, заяви Севгин Шукри. Той добави, че Общината е включена в „Допустими кандидати“ от условията за кандидатстване по процедурата.
Предвижда се новите социални услуги – Център за специализирана подкрепа за лица с увреждания и техните семейства и Резидентна грижа за пълнолетни лица с физически увреждания, да бъдат изградени върху имот на ул. „Витоша“ 18. Ако проектното предложение бъде одобрено, средствата, които ще бъдат предоставени ще се използват за извършване на дейности по строителство, доставка и монтаж на оборудване и обзавеждане на двата центъра.
Кметът заяви, че Община Лозница се задължава създадените по процедурата социални услуги да бъдат поддържани минимум пет години след датата на приключване на дейностите по инвестицията и одобрението на искането за окончателно плащане. Също така общинската администрация гарантира, че предназначението на сградите, обект на интервенция по инвестицията, няма да бъде променяно за период не по-малък от пет години.
Предложението на кмета беше подкрепено единодушно от съветниците. На днешното си заседание Общинският съвет в Лозница разгледа девет докладни. Те бяха основно за продажба на урегулирани поземлени имоти – частна общинска собственост и за отдаване под наем на общински имоти.
Продажбата на общински имоти на територията на община Кърджали и разрешения за изработване на Подробни устройствени планове в населените места са основната част от точките, които ще разгледат на днешното си заседание общинските съветници в Кърджали. Това става известно от публикуваната на интернет страницата на Общината покана за сесията.
Преди това общинските съветници ще гласуват допълнение на Програмата за управление и разпореждане с имоти – общинска собственост за 2024 г.
В дневния ред на заседанието е и точка за даване на съгласие Община Кърджали да участва с още три общини – Ардино, Момчилград и Черноочене в Сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна рибарска група „Източни Родопи““.
Традиционно две от точките са отпускане на парични помощи. Едната е за лечение на тежко болни лица, като подкрепа са поискали 15 д
Общо 436 безработни лица са започнали работа в региона, показват данните за месец октомври от регулярния бюлетин на Дирекция "Бюро по труда" - Хасково. На първичен пазар на труда са устроени общо 356 души, а 15 са назначени по схеми на Оперативна програма "Развитие на човешките ресурси", 54 са включени по програми за заетост, а по мерки за заетост - 11 лица.
Данните показват още, че от общо постъпилите на работа с работническа специалност са 82 души, 156 са от групата на специалистите и 190 са безработни лица без квалификация. Справката за новопостъпилите на работа лица по степен на образование сочи, че висшистите са 94-ма, със средно образование са 205 души, а 137 са с основно и по-ниско образование.
Към края на отчетния период общият брой на регистрираните безработни в бюрата по труда от област Хасково е 5304, като това е спад спрямо месец октомври 2023 година.
За осма поредна година на съвместна церемония двойки от Казанлък ще отбележат 50 години съвместен живот. Това съобщиха от пресцентъра на местната администрация. Инициативата за златните сватби е на кмета на общината Галина Стоянова, а празникът ще бъде на 11 декември.
От Общината призовават всички, които са сключили граждански брак в Казанлък през 1974 година, да заявят желанието си за участие в тържествената церемония на телефон 0431 99 546. Заявки се приемат до 4 декември.
По данни на администрацията се очаква в церемонията да вземат участие почти 120 двойки. Те ще бъдат част от тържество, изцяло организирано от кмета, като подарък за техния празник.
Както съобщихме, през 2023 година общо 64 двойки подновиха своите брачни обещания на обща церемония в Казанлък.
Установени са извършители на 13 престъпни деяния на територията на област Търговище при специализирана полицейска операция. Образувани са едно досъдебно и три бързи полицейски производства. Целта на акцията е противодействие на конвенционалната престъпност, осигуряване на добър обществен ред и на полицейско присъствие в уязвими район, съобщи говорителят на Областната дирекция (ОД) Ани Кръстева.
Участвали са екипи на трите районни управления в състава на ОД, служители на криминална, икономическа и пътна полиция, както и два екипа на Главна дирекция "Жандармерия, специални операции и борба с тероризма“ - МВР. Специализираната операция е проведена през почивните дни, уточни Кръстева.
Проверени са 306 моторни превозни средства и 468 граждани, от които – 23-ма, познати на полицията с предишни криминални деяния. Извършени са проверки на 12 питейни и увеселит
Предстои отделните групи в Общинския съвет в Казанлък да обсъдят резултатите от вчерашния местен референдум относно управлението на паметника „Бузлуджа“, след което съветът да излезе със становище дали процедурата да бъде продължена или приключена. Това каза пред журналисти председателят Николай Златанов по време на официалното връчване на протокола на Общинската избирателна комисия. На срещата присъстваха представители на политически формации от Общинския съвет и представители на Общинската избирателна комисия.
Припомняме, че референдумът в Казанлък, на който жителите трябваше да отговарят на въпроса "Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?", се оказа неуспешен поради ниска избирателна активност. За да бъде признат, беше необходимо да гласуват 40