България е на трето място, в първата тройка в Европа, по заболеваемост и смъртност от мозъчен инсулт. Това каза днес при отбелязването на Световния ден за борба с инсулта началникът на втора клиника по неврология в университетската болница „Св. Марина“ във Варна доц. д-р Дарина Георгиева.
Над 17,8 милиарда лева са разходите за пенсии към октомври 2024 г., което е с 2 милиарда лева повече спрямо миналата година. Това съобщи Националният осигурителен институт (НОИ) във връзка с касовото изпълнение на бюджетите на социалноосигурителните фондове, администрирани от института по силата на законова делегация. В структурата на общите разходи най-голям дял заемат тези за пенсии.
Броят на пенсионерите за октомври е 2 048 856 или с 14 595 (0,7%) повече в сравнение със същия месец на 2023 г., отчете още НОИ. Средният месечен размер на пенсията на един пенсионер е 929,95 лв., като в сравнение с миналата година той е по-висок със 104,97 лв. (12,7%). Средният месечен размер на пенсията за осигурителен стаж и възраст на един пенсионер е 1 026,99 лв. В сравнение със същия месец на миналата година се наблюдава нарастване с 119,87 лв. (13,2%).
Към 31 октомври 2024 г. общият
"Седмица на бащата" бе повод за сплотяване на цялото семейство, като тя е насочена към връзката между децата и мъжките фигури в живота им – татковци, дядовци, чичовци или други. Инициативата не изключва и майките от цялата идея да се насърчават възрастните да прекарат повече време с децата. Това заяви Давид Кюранов, координатор на Националната кампания "Да бъдеш баща" на асоциация "Родители". Тази година се състоя 11-ото издание на кампанията.
"Седмица на бащата" продължи от 4 до 10 ноември, но събитията продължават и след края , като все още получаваме снимки и информация за провеждащи се в страната инициативи, заяви Кюранов. Кампанията протече ентусиазирано, виждаме все повече участници да се включват, някои от тях са наши съмишленици от няколко години. Отзивите са много, показват, че децата се забавляват и се получава разнообразна палитра от дейности, коментира Кюрано
Сливенската областна болница "Д-р Иван Селимински" ще отбележи 145 години от създаването си на 21 ноември. Програмата за юбилейното честване включва отдаване на почит пред паметта на патрона на болницата и тържествено отбелязване на празника, съобщиха от лечебното заведение.
Венци и цветя в знак на признателност ще бъдат поднесени в 12:30 часа пред паметника на д-р Иван Селимински, до административния вход на едноименната Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ). По случай празника ще се проведе тържествено събрание от 18:00 часа в зала "Май" в Сливен.
МБАЛ "Д-р Иван Селимински" е създадена през 1879 г., като приемник на първата градска болница в Сливен, припомнят от лечебното заведение.
Ротари клуб - Велико Търново събра над 20 000 лева за ремонт и обновяване на Отделението по кардиология в Многопрофилна областна болница за активно лечение „Д-р Стефан Черкезов“ (МОБАЛ) в старата столица. Средствата бяха набавени по време на празненство по случай 86-ия рожден ден на местната организация, съобщиха от клуба.
Тържеството се проведе в новия Бизнес център Велико Търново, а участниците в тържеството бяха над 130. Сред тях имаше не само ротарианци от града, но и от приятелски клубове от страната, представители на Зонта и Лайънс клубовете в старата столица, близки, приятели и съмишленици на неправителствената организация.
Специален гост на празника беше Соломон Паси, външен министър в правителството на Симеон Сакскобурготски, основател и почетен президент на Атлантическия клуб, който вчера гостува и на ученици от великотърновски училища.
Осемнадесет точки ще разгледат на днешното си редовно заседание на Общинския съвет (ОбС) Брезник. Основната част от тях са свързани с имотите, които са общинска собственост. Това е записано в публикуваната покана за заседанието на интернет страницата на общината.
Съветниците ще разгледат докладни, касаещи добавяне на обекти в поименния списък на капиталовите разходи през тази година, както и актуализиране на списъка с пътуващите служители, работещи в администрацията.
Част от дневния ред на заседанието е и точка, свързана с участието на Община Брезник в създаването на сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна рибарска група (МИРГ) „Брезник – Костинброд - Сливница“.
Съветниците ще разгледат още актуализирането на Програмата за управление и разпореждане с общинска собственост на Община Брезник за 2024 г. и Правилник за дейността на
Тя посочи, че у нас около 15 000 души се разболяват всяка година от мозъчен инсулт, а над 7000 загиват или остават с трайна инвалидизация. Специалистът припомни, че сърдечно-съдовите заболявания са на първо място у нас като причина за смъртност, а инсултът заема второто място.
Пред медиите във фоайето на болницата беше демонстрирана интерактивна информационна пътека, като част от кампания за определяне на риска от инсулт.
Организирахме кампания, която да информира обществеността за рисковите фактори, за характера на заболяването, за разпознаване на ранните симптоми на инсулта и, най-важното, как да се действа адекватно и бързо след разпознаване на тези симптоми, каза доц. Георгиева. Като симптоми специалистът посочи асиметрия в лицевата мускулатура, изтръпване, слабост на някои от крайници, променен говор, промяна в психичното състояние.
Тя каза, че всеки желаещ може да премине през седемметровата интерактивна пътека, като чрез всяка стъпка може да се получи информация за това заболяване. За хората, които желаят по-подробна информация, на пътеката има QR кодове, които дават по-обширни сведения. Накрая всеки може да провери чрез игра знанията, които е получил днес, каза доц. Георгиева.
В отговор на въпрос как може да се промени негативната статистика, специалистът посочи, че това може да стане именно чрез такива кампании, в които населението да бъде все по-информирано за рисковите фактори и чрез самосъзнание да промени някои от тях. Георгиева отбеляза, че има неизменяеми фактори като пол, възраст и т.н., но има и изменяеми рискови фактори - начин на хранене, тютюнопушене, употреба на алкохол, артериално налягане, захарен диабет.
Не мисля, че се задава конституционна криза, поне дотолкова доколкото нашата конституция преди промяната гарантираше непрекъсваемост в управлението на страната, при положение, че имаме едно политически неутрално правителство с ясно изразена воля и подкрепа. Това каза президентът Румен Радев, който е на работно посещение в Сингапур. Президентът ще бъде в страната до 24 ноември, когато ще отпътува за официално посещение във Виетнам.
Държавният главата посочи, че не вижда как ще функционира правителството по този начин. Той уточни, че не вменява вина на това правителство, но то просто е поставено в такива условия. "Зад него няма ясно изразена политическа воля и от това се възползват редица хищници, които дебнат в засада", каза Радев.
Важно условие е да има стабилно, работещо правителство, категоричен бе президентът. Той пожела успех на народните представители в
Президентът Румен Радев сезира повторно Конституционния съд с искане да отпаднат промените в Конституцията, гласувани от депутатите в 49-ото Народно събрание, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
Става дума за текстовете, свързани с отпадането на забраната за двойно гражданство като задължително условие за избираемостта на народни представители, за необмислено въведения принцип на непрекъсваемост на мандата на депутатите и парламента, както и по отношение на съставянето на служебно правителство, се посочва още в съобщението.
В Търговище подемат акция в подкрепа на самотна майка - Стилияна Стефанова, жилището на която изгоря при пожар. Инцидентът е от нощта на 18 ноември, когато в апартамента спят 7-годишния син и баба му, майка на Стилияна Стефанова. Приятели, колеги и близки на Стилияна помагат с труд и първа помощ, но, за да се възстанови нормалния живот на семейството, е нужно още много.
Пожарът възниква вследствие на късо съединение. В жилището са малкият Виктор и баба му. Детето се събужда от звука на чупещите се под напора на огъня прозорци в стаята. Бързо отива и разбужда бабата, която е трудноподвижна заради операции. Спасяват се по чудо, разказва пред репортер приятелката Ваня Димитрова. За съжаление, апартаментът – казва тя, е изгорял до основи.
Сега Стилияна живее при приятелка, майка й – при роднини, а детето е при баща си, с когото майката е разделена.
В тази
Съветът за координация и сътрудничество за осъществяване на националния механизъм за определяне на политиките и за координация в сферата на мерките за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма проведе заседание в сградата на Министерския съвет, съобщиха от правителствената пресслужба. Заседанието се състоя под председателството на служебния заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова.
Предвид поетите политически ангажименти на високо равнище за осъществяване на необходимите правни, регулаторни и оперативни реформи, беше отчетен напредъкът и бяха приети решения за конкретни действия по оставащите за изпълнение мерки, включени в Плана за действие на групата за финансови действия FATF и Плана за действие за изпълнение на Стратегията за противодействие на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Република България 2023 –
Вагон от влакова композиция със зърно е излязъл от релсите тази нощ край Димитровград, съобщиха от пресцентъра на Национална компания „Железопътна инфраструктура“.
Инцидентът е станал в 03:15 ч. тази нощ в гара Димитровград-север. От релсите излиза седмият вагон от 18- вагонна композиция на частен товарен превозвач, превозваща зърно. Няма пострадали. Повредени са 1 км и 200 м железен път, и две стрелки.
Движението на влаковете в междугарието Димитровград-север – Меричлери е преустановено. Незабавно към мястото са изпратени техника и екипи за вдигане на вагоните и започване на възстановителни дейности, които продължават и към настоящия момент.
Своевременно е назначена комисия за установяване на причините за инцидента.
Пътниците от засегнатите влакове се превозват с автобуси в участъка Михайлово - Димитровград. Поради нарушена обв