Община Айтос ще кандидатства по проект за ремонт на две улици. Предложението на кмета Васил Едрев бе гласувано днес единодушно на тринадесетото заседание на Общинския съвет (ОбС).
Затруднено е движението в района на Индустриалния парк в Шумен след верижно пътно произшествие с три автомобила, станало на влизане в града, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР.
Оттам отбелязват, че към момента няма данни за пострадали.
Екипи на пътна полиция ще съдействат за регулиране на движението, допълват от пресцентъра на полицията в Шумен.
Заради инцидент с товарен автомобил полиция регулира движението около Индустриалния парк в Шумен и на 14 ноември.
Велосипедист на 80 години е с опасност за живота след като е бил блъснат от микробус на международния булевард "България" в Русе. Това съобщи регионалният говорител на МВР в крайдунавския град Даниела Малчева.
Сигнал за инцидента е подаден коло 15:10 часа. Велосипедистът е бил блъснат от микробус с русенска регистрация, шофиран от 53-годишен мъж. Веднага на място са пристигнали екипи на полицията и "Спешна помощ".
Възрастният мъж е откаран в университетската болница "Канев" в тежко състояние. Той е с политравма и с опасност за живота, казаха от "Спешна помощ" – Русе.
Причините за инцидента се изясняват.
През третото тримесечие на 2024 г. общият брой на заетите лица в област Шумен е 65 300, от които 36 700 са мъже, а 28 600 са жени. Коефициентът на заетост за населението на 15 и повече навършени години в областта през третото тримесечие на годината е 50,4% (при 53,8% за страната), съответно 58,9% за мъжете и 42,5% за жените, съобщиха от Териториално статистическо бюро - Североизток към Националния статистически институт (НСИ).
По брой на заетите лица област Шумен заема 14-о място сред всички 28 области в страната. С най-голям брой заети лица са областите София (столица), Пловдив и Варна, а с най-малък брой заети са областите Видин, Силистра и Разград, добавиха от Отдел „Статистически изследвания - Шумен“.
По показателя коефициент на заетост област Шумен заема 15-о място в страната. През третото тримесечие на 2024 г. заетите лица на възраст между 15 и 64
Млади таланти в Разград изнесоха концерт с благотворителна кауза. Проявата, организирана от Федерацията на жените и община Разград събра на сцената на Народно читалище „Развитие 1869“ над 240 деца и младежи от различни школи и формации в града. Концерт спектакълът бе подкрепен от Регионалния експертно-консултантски и информационен център (РЕКИЦ) „Читалища“ и читалището-домакин на проявата.
С песни и танци в навечерието на Деня на християнското семейство (21 ноември) даровитите деца на Разград отправиха послание към всички за доброта, обич, подкрепа, вяра и надежда. С решение на Управителния съвет на Федерацията на жените част от събраните от билетите за концерта средства ще бъдат предоставени за лечението на танцьорката от Капанския ансамбъл Павлина Стоева, която се бори с тежко заболяване. Към средствата ще бъде прибавена и сумата от дарителската кутия,
За втора поредна година в Перник ще бъде отличен доброволецът и доброволческата инициатива на 2024 година. Това съобщи Александър Йорданов - младежки медиатор към Консултативния съвет за младежка политика (КСМП) към кмета на община Перник.
Той коментира, че до вчера всеки желаещ гражданин, училище или организация, са имали възможността да предложат своите номинации. Това е ставало през създадена за целта онлайн платформа.
След този етап предстои оценка на кандидатурите и определяне на трите доброволчески инициативи и заслужили млади хора. Победителите в отделните категории ще бъдат определени чрез последващо гласуване.
Награждаването на доброволеца и доброволческата инициатива на 2024 г. ще се случи на 5 декември в заседателната зала на Община Перник.
Идеята на организаторите на инициативата от КСМП е да превърнат в традиция отбелязването на М
Един от участъците, на който Общината иска да извърши основен ремонт, се намира между улиците "Ради Боруков" и "Чудните скали" в Айтос. Другата улица е в село Карагеоргиево.
За осъществяване на проектното намерение Общината ще кандидатства по процедура "Местна инициативна група Айтос" ("МИГ Айтос") - мярка "Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура". Идеята е за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ по Стратегията за водено от общностите местно развитие на Сдружение с нестопанска цел (СНЦ) "МИГ Айтос" 2014-2020 г.
Съветниците гласуваха днес и предложението Общината да закупи дрон за заснемане на природните забележителности в района. Целта е с техниката да се заснема, събира и дигитализира информация за природните обекти на територията на общината. Идеята е да се повиши привлекателността и видимостта на природните забележителности, предимно в интернет и по този начин да се спомогне за реализацията на усвоения потенциал за природен туризъм и за повишаване на конкурентоспособността в региона.
Общо десет точки бяха включени за разглеждане на заседанието на ОбС. Едно от предложенията касаеше актуализацията на бюджета поради необходимост от промени, свързани с капиталовата програма на Общината за тази година и приетия бюджет.
В Деня на християнското семейство в Обредния дом в Добрич ще бъдат извършени две сватбени церемонии, каза пред медии директорът на общинското предприятие „Обреден дом“ Румена Маринова.
Тя посочи, че от началото на годината до сега в Обредния дом са сключени 307 граждански брака, като от тях 176 са ритуали „Разписване“, 131 са официалните церемонии. Изнесените ритуали са били 50.
„Изпъстрена от емоции беше до момента сватбената 2024 година, както и откъм младоженци от различни националности. Имахме младоженци от Египет, Афганистан, Бразилия, Ангола, Шотландия, Азербайджан, Узбекистан, Киргизстан, Казахстан, Филипини, Русия, Украйна, Турция, Германия, Сърбия, Косово, Латвия, Унгария и Румъния, които предпочетоха обредните добруджански ритуали за своя празник”, каза още Маринова.
По думите младите хора са избирали различни м
Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) решава дали да започне повторно процедурата за избор на нов председател на Върховния административен съд (ВАС). В дневния ред на заседанието за днес е включена точка, според която трябва да се реши дали да бъде приет времеви график за провеждане на процедура за избора, предложен от съдийската колегия на съвета.
Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати. Тя започна на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури. Изборът трябваше да се състои на 20 март.
Сегашният председател на ВАС Георги Чолаков беше определен за и.ф. председател, считано от 22 ноември, до избора на нов административен ръководител.
Чолаков бе избран за изпълняващ функциите председател с подкрепата на осем от членовете на колегията, а двама гласуваха против. По време на дебата стана известно, че почти всички съдии от В
"Сладко хоро" в подкрепа на страдащите от диабет се изви в центъра на Кубрат. Инициативата бе осъществена от Сдружението с нестопанска цел „Диабет - Кубрат“ и Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий”. Диабетици и граждани се хванаха за ръце и описаха със сини балони синия кръг на надеждата.
„Проявата „Сладко хоро“ съпътства отбелязването на Световния ден за борба с диабета - 14 ноември. Сдружение „Диабет – Кубрат“ се включва в националната инициатива от 2016 година насам. Всяка година диабетици и граждани идват на площада, за да участват в дългогодишната ни традиция, което е съпроводено с народна музика“, каза председателят на кубратското сдружение Анушка Антонова. Тя обясни, че логото на Световния ден за борба с диабета е кръг, символизиращ живота и здравето, а синият цвят отразява небето, еднакво за всички н
Седмица на отворените врати за туберкулоза ще се състои от 9-и до 13 декември в Сливен. В рамките ще се извършват безплатни прегледи в специализирания кабинет на Отделението по пневмология и фтизиатрия, съобщиха от Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Д-р Иван Селимински".
Всеки желаещ да се прегледа може да го направи от 8:00 до 12:00 часа в кабинета на ул. „Сергей Румянцев“ № 2, до сградата на Отделението за лечение на инфекциозни болести. Профилактичните прегледи дават възможност за предприемане на своевременни мерки за откриване и лечение на туберкулоза, включително и латентна инфекция.
Инициативата "Седмица на отворените врати" е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България за периода 2021 - 2025 година.
МБАЛ „Д-р Иван Селимински" организира периодично безплатни прегледи за туберкулоза, а по
Отдел "Местни данъци и такси" в Пазарджик няма да работи от 22 до 25 ноември поради надграждане на информационното оборудване и софтуера, информират от общинската администрация.
Временно ще бъдат спрени всички видове услуги и справки за физически и юридически лица, отнасящи се към работата на отдела, включително плащания.
Системата ще бъде затворена от 12:00 часа в петък до 18:00 часа в понеделник.
Новото информационно оборудване ще подобри качеството на услугите и обслужването, посочват от администрацията.