В силистренското село Полковник Ламбриново бе направена символична първа копка по изграждането на соларен парк "Свети Георги".
Сухопътните войски са гръбнака на Българската армия, те са навсякъде, където има нужда от тях. Това каза командирът на Четвърти артилерийски полк полк. Красимир Ташев при тържественото отбелязване в Асеновград на празника на Сухопътни войски. По думите му, въпреки недофинансирането на Българската армия и остарялото въоръжение, командирите на формирования се опитват това да не ги ограничава и да изпълняват успешно поставените им задачи.
"В цялата структура на държавата Българската армия е най-комплексната. Причината е, че когато е необходимо, подпомагаме Министерството на вътрешните работи на държавната граница, подпомагаме службите за пожарна и аварийна безопасност при стихийни бедствия, наводнения, пожари, в същото време сме зад граница на мисии на Европейския съюз и НАТО и се подготвяме на полеви занятия", посочи полк. Ташев.
Той припомни събитията от 1885 година
„Роми и дезинформация“ ще е тема на журналистическа работилница. Събитието ще се състои на 21 ноември в пространството „Сохо“, съобщават от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България).
Ще бъде представено проучване на дезинформационните наративи, разпространявани в ромската общност. То е изготвено от Мина Киркова, журналистка от Factcheck.bg, и Михаил Мишев, журналист на свободна практика. Свои изследвания ще представят Деян Николов и Теодора Крумова от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Модератор на срещата ще бъде Мария Черешева, журналистка и председателка на АЕЖ-България.
Сред въпросите, които ще бъдат поставени на работилницата, са как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстоянието, може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, п
В Кнежа ще отбележат 81 години от обявяването на селището за град, съобщават от общинската администрация.
Тържествата ще започнат на 22 ноември с представление на „Шекспирова бъркотия“. Спектакълът ще бъде представен от детско-юношеската театрална група „Шрих“ с ръководител Павлина Субашова.
Празничният 23 ноември ще започне в храм „Св. Троица“ с тържествен водосвет. След това ще се състои церемония по издигане на знамената и шествие до паметника на загиналите във войните граждани на града, където ще бъдат положени венци и цветя.
Концерт с участието на вокалните групи, мажоретните състави и клуба по спортни танци към Народно читалище „Борба-1896“ ще бъде финалът на тържественото отбелязване на 81-ата годишнина от обявяването на Кнежа за град.
С Постановление 10 на Министерски съвет от 23 ноември 1943 г.,
Кампания за очни прегледи организира Община Мизия за жителите на всички населени места в общината, се посочва в официалната фейсбук страница на администрацията. От там допълват, че прегледите ще се извършват в мобилен кабинет, а кметовете на селата разполагат с допълнителна информация.
До 22 ноември е крайният срок за записване. В малките населени места записването става при кметовете, уточняват от администрацията в Мизия.
Очните прегледи ще се извършват от специалисти-офталмолози. Те работят с висок клас техника, посредством която се извършват цялостни очни прегледи с различни апарати, посочват още в съобщението си от община Мизия.
Един човек е пострадал при пътен инцидент в област Търговище през последната седмица (в периода от 11 до 17 ноември). Контролните органи са съставили седем акта на водачи, шофирали след употреба на алкохол. През периода са регистрирани 16 пътнотранспортни произшествия, съобщи гл. инспектор Мартин Стоянов, впд началник на сектор „Пътна полиция“ в Областната дирекция на МВР в Търговище.
При инцидентите няма загинали граждани, а един човек е леко ранен. Сравнено по общини, най-много пътни инциденти за периода са възникнали в община Търговище – 11, докато в общините Попово и Антоново са регистрирани по два, в община Омуртаг – един.
Както съобщихме, в предходната седмица (в периода от 4 до 10 ноември) общият брой на ранените при пътнотранспортни произшествия в областта бе 13.
През периода контролните органи са съставили седем акта за устан
Централата ще е с площ от 165 хектара и една от най-големите в България, с мощност от 225 мегавата. Тя щe бъдe изгpaдeнa нa мяcтoтo нa бившeтo лeтищe на Cилиcтpa, oeтo нe e в ecплoaтaция от десетилетия. Щe бъдaт инcтaлиpaни около 400 000 cлънчeви пaнeлa, a cpeднoтo гoдишнo пpoизвoдcтвo нa eлeтpoeнepгия щe e 313 гигaвaтчaca.
Oчaвa ce пpoeтът да cъздaдe гoлям бpoй paбoтни мecтa във фaзaтa нa cтpoитeлcтвo. B пo-дългocpoчeн плaн eлeтpoцeнтpaлaтa също щe ocигypи зaeтocт зa вaлифициpaнa и средно вaлифициpaнa paбoтнa pъa пpeз очакваните 30 гoдини ecплoaтaция.
"Очакваме дълги години централата да осигурява работа за хора от региона. Отделно от това фирмата – инвеститор провежда обучения на кадри. Това е от голяма полза, тъй като виждаме, че възобновяемите енергийни източници са бъдещето на Европа", ка кметът на община Силистра Александър Сабанов.
Очаква се строително монтажните работи в соларния парк да приключат до края на следващата година.
Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Пловдив преустанови извършването на извънреден мониторинг на качеството на въздуха в село Катуница, което започна на 29 октомври, съобщиха от пресцентъра на екоинспекцията.
На 17 ноември (неделя) извънредните непрекъснати измервания на замърсителите в атмосферния въздух в Катуница, община Садово, са преустановени. Разположената пред кметството мобилната автоматична станция (МАС) за мониторинг на въздуха на Изпълнителната агенция по околна среда е отпътувала от селото, а екоинспекцията спира да публикува средночасовите стойности по показател фини прахови частици под 10 микрона (ФПЧ10) за Катуница и за двата мониторингови пункта в Пловдив.
Заради пожар в старото депо за утайки от пречиствателната станция край селото, мобилната автоматична станция остана в Катуница в продължение на 20 дни, от 29 октомври до 17 ноем
Втора пленарна седмица продължава първото заседание на парламента по избор на председател на 51-вото Народно събрание. Днес от 10:00 часа депутатите ще се съберат за пети пореден път в опит да изберат председател.
Четвъртият опит приключи неуспешно след балотаж между кандидатите Рая Назарян, номинирана от ГЕРБ-СДС, и Силви Кирилов, издигнат от „Има такъв народ“ (ИТН). По време на балотажа за Рая Назарян гласуваха 69 депутати от ГЕРБ-СДС. Тогава, въпреки заявките на „Продължаваме промяната – Демократична България“, че ще подкрепят кандидата на ИТН след оттеглянето на кандидата им - Андрей Цеков, 19 от 37 депутати от ПП-ДБ гласуваха с „въздържал се“.
19 от 20 народни представители на „БСП – Обединена левица“ също гласуваха с „въздържал се“. При четвъртото гласуване Силви Кирилов
Решение за напускане на БСП заявиха членове на три основни организации към Великотърновския общински съвет на партията, се посочва в съобщение до медиите.
Текстът е подписан от Донка Лазарова, Петко Тюфекчиев и Петър Антонов, председатели на основните партийни организации „Искра 1“, „Вяра“ и „Република“. По този начин с напускане на 92-ма члена, трите организации прекратяват съществуването си, каза Петко Тюфекчиев, който е член на партията от 1995 година и действащ общински съветник от групата на БСП във Велико Търново. Той поясни, че с напускането на партията ще подаде заявление да остане независим общински съветник.
Според съобщението, средната възраст на напусналите е 46 години. Основен мотив е неприемането на процесите в БСП през последните месеци. Според вносителите на заявлението, което днес ще бъде депозирано в Общинския партиен
Общо два милиона лева инвестира Община Мизия в реконструкция на пазарното пространство в село Крушовица, информира директор дирекция „Устройство на територията европейски програми и проекти, икономически и стопански дейности“ в общината Владимир Младенов.
На мястото от години се провежда традиционен неделен пазар. Ремонтните дейности започнаха в края на лятото, а финансирането е от държавния бюджет, допълни Младенов. По думите му се изгражда открит пазар тип навес със стабилна метална конструкция. Ще има общо 62 постоянно монтирани маси, както и допълнителни пет броя преместваеми павилиони.
Припомняме, че на заседание на Общински съвет – Мизия през септември беше взето решение да се поиска от държавата имот, който да се ползва за паркинг. Тепърва ще работим по устрояването на паркинг, ще го проектираме и ще търсим финансиране. Първи
Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566. Това сочат данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Информацията бе представена от изпълнителния директор на агенцията – Иванка Динева, време на Първа национална конференция за донорството на генетичен материал. Събитието се състоя в столичната болница "Света Екатерина“ и бе организирано от ИАМН, Факултета по обществено здраве (ФЗО) към Медицинския университет (МУ) – София и организация "Искам бебе".
През 2021 г. е са направени 1429 процедури с донорски яйцеклетки, а през 2022 г. – 1530 г. Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г