Безплатни прегледи за различни заболявания ще се извършват в Многопрофилната болница за активно лечение в Благоевград, стана известно на пресконференция в Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в областния център. Директорът на РЗИ в Благоевград д-р Калоян Калоянов каза, че за областта са предвидени скринингови прегледи за рак на маточната шийка, злокачествени образувания на тънко и дебело черво, белодробни и сърдечно-съдови заболявания, диабет тип 2. Прегледите са в изпълнение на Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести на Министерство на здравеопазването.
Над 1000 таксиметрови автомобила от Пловдивска област излязоха на протест срещу високите цени на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Водачите се събраха на пред спортната зала „Чайка“ на бул. „Копривщица“ и се насочиха към автомагистрала (АМ) „Тракия“, като преминаха през бул. „Марица юг“ – бул. „Копривщица“ - бул. „Шести септември“ - бул. „Руски“ - бул. „България“ - ул. „Васил Левски“ - бул. „Карловско шосе“.
На магистралата шофьорите заявиха, че ще останат, докато исканията им не бъдат чути.
“Тук започнахме да се събираме още в 07:30 часа, без да затрудняваме движението на гражданите. Магистралата ще остане блокирана, докато не се вземе отношение към това, което се случва в момента”, каза Володя Домашенк
На границата с Турция трафикът е интензивен на граничните контролно-пропускателни (ГПКК) "Капитан Андреево" и ГКПП "Лесово" на изход за товарни автомобили, съобщава на страницата си Главна дирекция „Гранична полиция” на МВР по данни към 6:00 часа тази сутрин.
Трафикът е интензивен на ГКПП "Никопол", ГКПП "Кардам" и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили на границата с Румъния. Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно време от 8
Двама души са загинали, а 12 са ранени при девет пътни инцидента през изминалото денонощие в страната.
В София е имало две тежки и 16 леки катастрофи. Петима души са пострадали.
От началото на месеца е страната са станали 376 произшествия с 41 загинали и 479 ранени. Катастрофите от началото на годината са 6414, вследствие на тях са починали 418 души, а 8078 са пострадали.
Общините Николаево и Гурково учредиха Местна инициативна рибарска група, съобщиха от администрацията в Николаево. По време на учредяването кметовете Константин Костов и Кънчо Папазов пожелаха подкрепа, инициативи за облагородяване на региона и поддържане на икономически и социален просперитет с добавяне на стойност към продуктите от риболова.
Костов и Папазов са членове на избрания петчленен управителен съвет, който ще бъде председателстван от кмета на община Николаево. В управителния съвет са и Тачо Пашов, управител на „Тунджа – 73“ ЕООД, Марияна Колева, председател на Народно читалище „Зорница 1928“ в село Нова Махала и Петър Симеонов, био производител от Гурково.
Учредяването започна след заключителна конференция, обобщаваща резултатите от заложените разяснителни срещи със заинтересованите страни за информиране, консултиране и изготвяне
Таксиметрови шофьори от Добрич излязоха на протестно шествие срещу повишаването на цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Над 120 автомобила преминаха по основните булеварди и улици на града.
“Една застраховка “Гражданска отговорност” може да е от 700 лева до 4000 лева само за таксиметрови автомобили. Причината била, че сме най-рисковете. Ако се направи една статистика за всички автомобили, които са общо, а не само на таксиметровите коли, най-много катастрофи са с частни автомобили. При нас такситата не съм чул една катастрофа да има. Всичките коли отзад са ударени, отпред няма ударен таксиметров автомобил. За 4000 лева застраховка „Гражданска отговорност“ как да стане да стоим и да си мълчим”, коментира пред журналисти таксиметровият шофьор Ивелин Минчев.
Той допълни, че за Добрич това решение е голяма тежест.
Прегледите следва да се извършат до 1 декември т.г. След проведена обществена поръчка, скрининг за съответните заболявания ще извършват специалисти от областната държавна болница в Благоевград.
За диабет тип 2 са предвидени минимум 120 прегледа, в целевата група попадат лица над 18 години, независимо от здравноосигурителния им статус и фамилна обремененост. Предвидените прегледи за злокачествени образувания на маточната шийка предвидените скринингови прегледи са минимум 400, обхващат се жени на възраст от 20 до 49 години, също независимо от здравноосигурителния им статус. Обхватът на прегледите за белодробни и сърдечно-съдови заболявания е за лица над 40 години, а предвидените прегледи са минимум 130. Хора над 18 години могат да се изследват за злокачествени образувания на дебелото черво, а предвидените прегледи са минимум 180.
Програмата за безплатните скринингови прегледи обхваща както здравноосигурени, така и неосигурени лица, няма ограничение от кои региони на област Благоевград са те, каза д-р Калоянов. Той посочи, че с предимство ще бъдат хора от по-труднодостъпни и отдалечени региони на Благоевградска област.
Директорът на МБАЛ в Благоевград д-р Димитър Димитров каза, че като най-голяма болница в региона, лечебното заведение разполага с достатъчно високоспециализирани лекари и е оборудвано с апаратура. Той посочи, че четирите заболявания, за които ще се извършват скринингови прегледи, са „бичът на съвремието“ и допълни, че ранната диагностика дава възможност резултатите от проведеното лечение да бъдат по-добри.
Бианка Равначка от РЗИ-Благоевград посочи, че информация за скрининговите прегледи и за специалистите, които ще ги извършват, може да се открие на сайта на инспекцията, както и на сайта на МБАЛ-Благоевград.
Изпълнителният директор на "Асарел-Медет" АД инж. Николай Пелтеков подписа Меморандум за сътрудничество с кмета на община Панагюрище Желязко Гагов и председателя на Общинския съвет Иван Лалов, съобщиха от минната компания.
По случай 60-годишния юбилей на дружеството през 2025 г. и в чест на 150-годишнината от Априлското въстание през 2026 г., "Асарел-Медет" подема инициатива да се възстанови "Алеята на свободата", започваща от изхода на град Панагюрище до паметника в местността "Оборище". Компанията има готовност да финансира изцяло и да изпълни родолюбивия проект, като на всички етапи ще си сътрудничи с Община Панагюрище, уточняват от дружеството.
Като дарител за изграждане на залата трезор на Панагюрското златно съкровище, компанията ще продължи да покрива в пълен размер разходите за ежегодното гостуване на оригинала в местния Исторически музей.
В Меморандума се
Кметът на Минерални бани Мюмюн Искендер и общинският служител Байрям Иляз остават под домашен арест. Това определи на свое заседание днес състав на Оръжния съд в Хасково, който трябваше да се произнесе по искането на двамата за изменение на мярката за неотклонение в по-лека с мотиви за влошено здравословно състояние и липса на действия по разследването от два месеца.
Искендер и Иляз са обвинени в участие в организирана престъпна група с цел неправомерно получаване на средства от фондове на Европейския съюз. Акцията на Софийската градска прокуратура и Комисията за противодействие на корупцията в Минерални бани бе на 20 септември т.г.
Освен Искендер и Иляз, за обвиняеми са привлечени и синът и дъщерята на Искендер, които са с парична гаранция. На 3 октомври Окръжният съд в Хасково определи "домашен арест" за обвиняемите. Процесът тогава бе съпътстван от протести пред
Клуб „Светлини сред сенките“ при Общинския детски комплекс „Св. Иван Рилски“ в Казанлък ще представи своята 21-ва колективна книга „Щури букви“, съобщиха от комплекса. Представянето ще бъде на 21 ноември в общинската библиотека „Искра“.
Книгата е адресирана към малките читатели, които изучават азбуката и е забавно четиво, написано в рими. Освен стихотворения, посветени на всяка буква, младите автори са нарисували илюстрации към всеки стих.
Ще бъдете приятно изненадани и силно вдъхновени, от срещата с младите писатели и художници, обръщат се организаторите към желаещите да посетят представянето.
Официално начало на ремонта на речното корито в Асеновград постави кметът на града д-р Христо Грудев по-рано днес, съобщиха от пресцентъра на общината. Целта на ремонта е при пълноводие да не се допуска пропадане на стените, както и водата да прелее извън границите на речното корито. Проектът е с наименование "Укрепване на двата бряга на р. Асеница (р. Чепеларска) в регулацията на гр. Асеновград" и е на стойност 19,5 млн. лв., а финансирането е осигурено от държавния бюджет.
"Реализирането на този проект е сред приоритетите на общината, защото ще осигури допълнително безопасността на жилищните сгради и търговските обекти, разположени по крайбрежието на р. Чая", коментира градоначалникът. Изпълнението на обекта е от съществено значение за Асеновград, тъй като реката преминава през цялата дължина на града, допълниха от общината.
В началото на 2024 г. община Асеновгра
Международният ден на жената предприемач – 19 ноември, ще бъде отбелязан в България под мотото „Баланс – живот и бизнес“.
Денят се чества в 144 държави по света за единадесета поредна година.
Асоциацията на жените предприемачи в България „Селена” организира „Ден на жената предприемач 2024“ в Интер Експо Център в София, съобщиха от организацията. Фокусът на тазгодишното издание е "Баланс между личен и професионален живот". Темата е важна за съвременната жена предприемач, стремяща се към постигането на успех както в личния, така и в професионалния живот, отбелязват организаторите.
В Международния ден на жената предприемач събра последните данни за жените на ръководни позиции в страната, както и за времето, което те отделят за професионални и лични ангажименти.
Изследванията сочат, че в