Министерският съвет одобри на заседание допълнителни трансфери по бюджетите на общините за 2024 г. за финансово подпомагане на общините за опазване и поддържане на военни паметници, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
Започна умъртвяването на животните в засегнатата от шарка по дребните преживни животни ферма за овце в Хасково. Надявам се днес до края на деня мероприятията да бъдат изпълнени и да започне дезинфекция на обекта. Това съобщи директорът на Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) в Хасково д-р Георги Илиев на извънредно заседание на Областната епизоотична комисия в областната администрация.
Както съобщихме вчера, огнището на шарка бе установено в в животновъден обект със 180 овце. Сигналът е получен в понеделник следобед от частнопрактикуващ ветеринар, посочи Илиев. Той припомни, че вече със заповед са определени 3-километрова предпазна зона и 10-километрова наблюдавана зона около фермата. Това е пето огнище на болестта в региона от 16 октомври досега, отчете Илиев. Последното бе на 12 ноември в стопанство в село Узунджово също със 180 овце.
Наложе
Личността на Мустафа Кемал Ататюрк е интересна и с това, че неговият пример за развитие по европейски образец е България. Това заяви на среща с читатели в Смолян Явор Сидеров, преводач на българското издание на "Ататюрк. История на идеи" на М. Шюкрю Ханиоглу. Книгата бе представена на в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян.
„Ататюрк няма привилегията да е пребивавал дълго време в Западна Европа, той се стреми да превърне Турция в един свят, който не е посещавал и не познава директно. Най-прекият му опит от модернизираща се по западен образец страна е България“, посочи Сидеров. Според него Мустафа Кемал е бил толкова силно впечатлен от всичко, което е видял в България, че превръща този опит в политика, в конкретна програма за модернизация в Република Турция. Преводачът уточни, че "Ататюрк. История на идеи" отв
Фериботът Свощов - Зимнич преустановява работа поради лоши метеотологични условия, съобщиха от „Гранична полиция". Гражданите се молят да използват алтернативни маршрути. Мярката важи от 08:00 часа днес.
По границата с Румъния трафикът е интензивен на граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) „Кардам“ и „Никопол“ на изход за товарни автомобили, по данни към 13:00 часа.
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с ра
Служебният министър на външните работи Иван Кондов ще участва в годишната среща на външните министри от Централноевропейската инициатива (ЦЕИ), която ще се проведе в Тирана днес и утре. Това информира Министерството на външните работи (МВнР) на своята интернет страница.
Фокусът на дискусията ще обхване теми от проекта на Съвместно изявление, което ще бъде прието като основен документ от срещата.
Централноевропейската инициатива включва 17 страни участнички, сред които девет страни - членки на ЕС, страни от Югоизточна Европа в процес на преговори за членство и държави от Източното партньорство. България е пълноправен член на ЦЕИ от 1 юни 1996 г., информира от МВнР.
В края на септември министър Иван Кондов взе участие в Ню Йорк в неформалната закуска на министрите на външните работи на държавите членки на Централноевропейската инициатива, която беше домакинствана от
Общинският съвет в Генерал Тошево прие на редовното си заседание днес да бъдат осигурени от общината 2500 лева за инициативата “Благотворителна Коледа 2024” за закупуване на трайни хранителни продукти, които да се предоставят на нуждаещи се жители на общината.
Съветниците решиха да приемат изменение в Наредба за управление и финансиране на дейностите по третиране на битови и строителни отпадъци на територията на Община Генерал Тошево.
Таксите се определят по вид и количество, като за приравнените към битовите, подобни отпадъци и смесените негодни за рециклиране строителни отпадъци таксата е в размер на 143,83 лева с ДДС за тон, за биоразградимите отпадъци е 27,00 лева с ДДС за тон, а за строителните отпадъци от домакинствата събрани разделно и годни за рециклиране е в размер на 12,60 лв с ДДС за тон. Те ще се заплащат в общината при подаване на заявлени
Въз основа на състоянието на паметниците, подадените документи с приложените количественостойностни сметки и снимков материал на актуалното им състояние, постоянната междуведомствена комисия е одобрила 41 военни паметника на обща стойност 419 955 лв., които да бъдат предложени за финансово подпомагане по бюджетите на съответните общини в рамките на предвидените за целта финансови средства за 2024 г. в размер на 420 хил. лв.
Съгласно чл. 3, ал. 2 от Закона за военните паметници (ЗВП) военните паметници са публична общинска собственост с изключение на паметниците, определени от министъра на отбраната, съгласувани с министъра на културата за публична държавна собственост. Задължение на държавата и общините е да полагат грижи за военните паметници на територията на страната и в чужбина, а съгласно чл. 11 от ЗВП органите на изпълнителната власт и органите на местното самоуправление са длъжни да опазват предоставените им военни паметници.
В изпълнение на разпоредбите на закона ежегодно десетки общини изпращат до Областните комисии „Военни паметници“ и Министерството на отбраната своите предложения за финансово подпомагане на дейности по опазването и поддържането на военни паметници, които се намират в лошо състояние. Многобройните предложения се разглеждат на заседания на постоянната междуведомствена експертна комисия от Министерството на отбраната и Министерството на финансите за определяне на реда за предоставяне на средства на органите на местното самоуправление, на които са предоставени за управление военни паметници, и разглеждане на постъпили предложения за финансиране.
Около 3500 са военните паметници на територията на България, сочат данните на Националния регистър на военните паметници в България, съобщи в началото на октомври Петрич Радослав Симеонов, главен експерт "Военни паметници и военно-патриотично възпитание" в Министерство на отбраната. Над 200 хиляди са българските офицери и войници, загинали във войните за национално обединение и освобождение, допълни той.
Средствата ще бъдат разпределени между общините Струмяни, Велико Търново, Горна Оряховица, Павликени, Стражица, Бяла Слатина, Мездра, Роман, Тервел, Дупница, Кочериново, Априлци, Угърчин, Брацигово, Левски, Първомай, Садово, Исперих, Разград, Иваново, Ценово, Нова Загора, Сливен, Смолян, Ихтиман, Копривщица, Самоков, Сливница, Хасково, Болярово, Тунджа и Калояново.
В община Ивайловград от социалната услуга "Асистентска подкрепа" ще се ползват нови 65 потребители. Това става, след като местният Общинският съвет разшири с гласуване на свое заседание Годишния план за социалните дейности през следващата 2025 година. Досега ползващите услугата бяха 29 души. Мярката ще увеличи с 31 социалните асистенти, които осъществяват дейността. Други промени в социалните услуги не се предвиждат.
В проекта за дневен ред на сесията първоначално фигурираха 13 точки, към които в началото на заседанието бяха добавени още шест. Дебатирани бяха промени в Наредбата за администрирането на местните такси и цени на услуги, които предоставя администрацията. Бе постигнато съгласие те да бъдат завишени с около 10 процента, макар да бяха изразени и мнения, че увеличението трябва да е по-голямо.
Бяха гласувани и приети Годишен отчет за изпълнението на програмата за
За една седмица – от 11 до 17 ноември, във Варненска област са установени 26 души, шофирали след употреба на алкохол или наркотици, съобщиха от полицията в крайморския град.
Наложените актове и фишове са над 2251. Засечените нарушения на ограниченията за скорост са близо 4000 – 3907.
Общо седем души са шофирали с над 1,2 промила алкохол в кръвта. По тези случаи са образувани досъдебни производства. Петима души са управлявали автомобил под въздействието на наркотици.
През седмицата в региона са станали общо 40 катастрофи, от които девет са тежки. За седмицата няма пътнотранспортни произшествия със загинали.
Припомняме, че през предходната седмица в областта бяха регистрирани 4670 случая на шофиране с превишена скорост, а катастрофите бяха 69 с четирима загинали.
Над 3 800 лева бяха събрани за часове в ромския квартал в Кюстендил, парите са в помощ на пострадалите строителни работници в София, съобщи ромският общественик Стефан Лазаров. Кампанията започна вчера в 14:00 часа и завърши шест часа по-късно. Парите се набираха в помощ на пострадалите при паднало скеле на строителна площадка в София в неделя, миналата седмица. Тогава няколко души пострадаха, а един загина.
Семействата са крайно бедни и нямат възможност да поемат лечението на близките си, каза Лазаров.
Набраните вчера пари са 3 809 лв., като 1200 лв. от тях ще бъдат предадени на семейството на единия от пострадалите - Кирил, който вече е изписан от болница, но трябва да продължи лечението си и няма да има възможност да работи, докато се стабилизира. Другите 2600 лв. ще бъдат дадени на семейството на Румен, който е в тежко състояние и кома. Необходимо е, след
Седмица на отворените врати за туберкулоза ще се състои от 9-и до 13 декември в Сливен. В рамките ще се извършват безплатни прегледи в специализирания кабинет на Отделението по пневмология и фтизиатрия, съобщиха от Многопрофилната болница за активно лечение (МБАЛ) "Д-р Иван Селимински".
Всеки желаещ да се прегледа може да го направи от 8:00 до 12:00 часа в кабинета на ул. „Сергей Румянцев“ № 2, до сградата на Отделението за лечение на инфекциозни болести. Профилактичните прегледи дават възможност за предприемане на своевременни мерки за откриване и лечение на туберкулоза, включително и латентна инфекция.
Инициативата "Седмица на отворените врати" е част от Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в България за периода 2021 - 2025 година.
МБАЛ „Д-р Иван Селимински" организира периодично безплатни прегледи за туберкулоза, а по
Медицинският хеликоптер отново е в състояние да изпълнява мисии, съобщиха от Центъра за медицинска помощ по въздуха в страницата си във Фейсбук.
От центъра допълват, че през изминалата седмица е била монтирана т.нар. черна кутия на летателната машина, която преди това е преминала всички необходими тестове и лицензиране на софтуера и хардуера.
„Технически персонал, осигурен от производителя „Леонардо“ АД, монтира регистратора на полетната информация и разговорите и извърши съответните летателни изпитвания“, допълват от Центъра.
От съобщението става ясно, че вече е издаден документ, който удостоверява годността на хеликоптера и от Главна дирекция „Гражданска въздухоплавателна администрация“ са потвърдили, че машината може да продължи да изпълнява мисии.
На 6 ноември момиче беше транспортирано до Спешната болница „Пиро
Допълнителните трансфери се осигуряват за сметка на предвидените със Закона за държавния бюджет на Република България за 2024 г. финансови средства за подпомагане на общините за опазване и поддържане на военните паметници.