Полицаи задържаха 32-годишен мъж от село Ивански за домашно насилие над жената, с която живее на семейни начала, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Шумен.
„Роми и дезинформация“ ще е тема на журналистическа работилница. Събитието ще се състои на 21 ноември в пространството „Сохо“, съобщават от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България).
Ще бъде представено проучване на дезинформационните наративи, разпространявани в ромската общност. То е изготвено от Мина Киркова, журналистка от Factcheck.bg, и Михаил Мишев, журналист на свободна практика. Свои изследвания ще представят Деян Николов и Теодора Крумова от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Модератор на срещата ще бъде Мария Черешева, журналистка и председателка на АЕЖ-България.
Сред въпросите, които ще бъдат поставени на работилницата, са как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстоянието, може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, п
От "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) искат срещата с ГЕРБ да бъде пред медиите, заради липсата на доверие "между нас и между обществото и партиите". Това публикуваха във фейсбук страницата си от "Продължаваме Промяната".
Нямаме какво да крием. Първо трябва да решим как ще спрем влиянието на Пеевски върху институциите. Без това няма как да обсъждаме председател и правителство, посочиха още от ПП.
Ние трябва да сме сигурни, че не на думи, а с реални действия влиянието на Пеевски е спряно, защото ако не се справим с това, всяко правителство ще падне жертва на неговото задкулисно влияние. В подобен сценарий не бихме влезли. Това го дължим не само на нашите избиратели, но на целия български народ, пише в статуса.
Той е повод отговор на ГЕРБ, в който се казва, че не е правилно диалогът между тях да се води през социалните мрежи и медиите.
Практиката досега показва, че съдилищата възприемат като много важна възможността да сезират Конституционния съд (КС). Имаме вече до началото на октомври 15 искания от съдилища, различни от върховните, т.е. като окръжен, районен, административен и апелативен. Една част от тях не бяха допуснати поради съществени слабости, които в крайна сметка са свързани със самото изискване, заложено в конституционната норма – член 150, ал. 2 – искането да се отнася до приложима по конкретно дело пред питащия съд законова норма. Това каза пред журналисти в Плевен член-кореспондент проф. Атанас Семов, който пристигна за участие в среща на тема „Сезиране на Конституционния съд от съд по чл. 150, ал. 2 от Конституцията - актуални проблеми“.
За мен продължава да е проблем това, че съдилищата не могат да правят тълкувателни питания. Тълкувателната компетентност на Конституци
В Деня на християнското семейство за трета поредна година кметът на Димитровград Иво Димов приветства на празнична церемония двойките от общината, сключили брак преди 50 години. Така в един от местните ресторанти в града се състояха 50 съвместни златни сватби.
„Днешният ден ни напомня, че можем да черпим сили само от изконните християнски ценности - любов, разбирателство и съпричастност. Тези неща все по-често липсват през последните години, така че християнското семейство и семейните ценности са основата, върху която трябва да надграждаме. Това е нещото, което трябва да ни дава сили и опора, за да можем да вървим напред“, каза Иво Димов.
Пред кмета съпрузите повториха отново брачния си обет, който са дали през 1974 година, и след половин век отново си обещаха да продължат пътя, по който вървят вече петдесет години неразделно със своите партньори в любов и вз
Океанският лайнер „Британик“, кораб-сестра на „Олимпик“ и „Титаник“, потъва на 21 ноември 1916 г. в Средиземно море край бреговете на гръцкия остров Кеа. Той е създаден с цел да бъде търговски плавателен съд, но никога не е работил като такъв. Той е преоборудван като болничен кораб по време на Първата световна война и потъва, според съобщенията след удар в мина, отбелязва енциклопедия „Британика“.
Както и останалите два кораба – „Британик“ е построен от белфастката фирма „Харланд и Волф“ (Harland and Wolff) като част от клас трансатлантически луксозни лайнери за „Уайт стар лайн“ (White Star Line). Класът, който е проектиран за комфорт, а не за скорост, е замислен през 1907 г. и първоначално включва само „Олимпик“ и „Титаник“. Третият кораб е добавен по-
Оттам отблелязват, че снощи, малко след 21:00 часа, в дежурната част на полицейското управление в Шумен е приет сигнал от 27-годишна жена, която съобщила, че мъжът, с когото живее на семейни начала, нанесъл побой. На мястото са изпратени служители на реда от охранителна полиция, които задържали мъжа.
По случая е образувано досъдебно производство, допълват от пресцентъра на полицията в Шумен.
Общо 82 случая на домашно насилие са регистрирани в Шуменска област от началото на годината до 29 август. През цялата изминала година този вид престъпления са 44. Ръстът е стряскащ - 86 процента, коментира директорът на Областната дирекция на МВР в Шумен ст. комисар Георги Гендов при представянето на изготвен по инициатива на полицията в областния град филм „За да има утре“. Филмът е подготвен с цел превенция на домашно насилие. За първото шестмесечие на тази година са издадени и 93 заповеди за защита от домашно насилие. От тях 58 са за незабавна, а 35 – за постоянна защита, отбеляза Гендов.
В началото на октомври полицията в Шумен отново задържа мъж за домашно насилие над жената, с която живее на семейни начала.
Полицаи задържаха мъж за домашно насилие в Шумен и на 14 септември. В началото на месеца шуменски полицаи отново задържаха мъж, нанесъл удари на съпругата си. Нов случай на домашно насилие бе регистриран от полицията в Шуменско и на 11 септември.
Експерти обсъдиха заплахите и възможностите пред адвокатската професия от изкуствения интелект (ИИ) по време на конференция на тема „Изкуственият интелект - заплаха или ново поле за развитие на адвокатската професия. Готови ли сме за предизвикателството?“. Събитието е по повод Деня на българския адвокат – 22 ноември, и се организира от Софийската адвокатска колегия.
Много често сравняваме ИИ с нас. Той не е човек. Той има революционна логика, която е различна от нашата. Тя стига до изводите си по различни пътища от тези, които ние използваме, каза Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании. По неговите думи не можем да регулираме изкуствения интелект, защото няма дефиниция за него. Според Димитров адвокатите трябва да преосмислят начина по, който вършат работата си, тъй като тяхната професия е една от най-заплашените
Все още минималната работна заплата (МРЗ) е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте. Това заяви главният икономист на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Той коментира темата по време на съвместен форум с Фондация „Фридрих Еберт България“, който се състоя днес.
Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, отбеляза Кацарчев. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представените от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в "обозримо бъдеще". Ще са необходими около 30 години, коментира той.
Според К
В Кнежа отбелязаха 81 години от обявяването на населеното място за град. Тържествен водосвет в храм „Св. Троица“ даде начало на празничния ден.След това на площад „Пенчо Янкулов“ изявени спортисти на града издигнаха знамената на България, Кнежа и Европейския съюз.
Шествие до паметника на загиналите във войните граждани на Кнежа предвождаше кметът Илийчо Лачовски. Там бяха положени венци и цветя от името на депутата Валери Лачовски, председателя на Общинския съвет Катя Герговска, кмета на града, кметствата на селата Браница и Еница, институции, училища и граждани.
Събрание и концерт в салона на Народно читалище „Борба-1896“ бяха финалът на тържествата.
Депутатът Валери Илчовски се обърна към присъстващите с думите: „Винаги съм смятал, че хората и непрекъснатата връзка между поколенията са най-голямата сила в едно обще
Срамувам се от това, което виждам, написа лидерът на „Има такъв народ“ (ИТН) Слави Трифонов в профила си във Фейсбук.
Изборът, най-възрастният депутат да стане временно председател на 51-вия Парламент, е спасителен пояс. Е, паднал се е от „Има такъв народ“, допълва Трифонов.
Той припомня, че Силви Кирилов е изключителен специалист и не е само един от най-добрите уролози в страната, но има и огромен административен опит – бил е начело на най-голямата болница в държавата – Медицинска Академия.
Слави Трифонов отхвърля обвинението, че всичко, което се случва около избора на председател на парламента, е било заради следващия служебен кабинет.
Не! Предложението на „Има такъв народ“ – доц. д-р Силви Кирилов да стане председател на 51-вия Парламент е, за да може парламентът да заработи, президентът д
Общо 60 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) към МВР на своя сайт.
Пожарникарите са реагирали на 93 сигнала за произшествия. При пожарите са пострадали трима души.
С преки материални щети са възникнали 18 пожара, от които: осем в жилищни сгради; един в промишлени сгради; един в спомагателни, временни или паянтови постройки; три в транспортни средства; три в съоръжения на открито; два други.
Без нанесени материални щети са възникнали 42 пожара, от които: седем в сухи треви, горска постеля и храсти; един в стърнища; 26 в отпадъци; шест в готварски уреди и комини; два други.
Извършени са 26 спасителни дейности и помощни операции, от които: осем при катастрофи в транспортни средства; една при инциденти с опасни вещества (