От известно време се разработва проект за създаване на Център за морски науки в България, каза днес във Варна служебният министър на околната среда и водите Петър Димитров. По думите му идеята е той да бъде разположен на остров Св. Кирик, като към него бъде изграден и музей. Целта е страната ни да се превърне в научен център за Черно море, обясни Димитров.
Дискусия за изкуствения интелект и фалшивите новини ще се състои на 25 ноември в клуб „Журналист“, съобщават от Съюза на българските журналисти (СБЖ).
В рамките на събитието ще бъде представен проектът „AI4Debunk – как изкуственият интелект може да помогне срещу фалшивите новини“. От „Еuractiv -България“, които са организатори на дискусията, участват в „AI4Debunk“ - четиригодишен проект, финансиран от Horizon Europe, имащ за цел да разработи технически методи, основани на изкуствения интелект, подпомагащи читателя да различава фалшивите новини.
Проектът е в първата си година, като по време на дискусията ще бъдат обсъдени очакванията от него.
Социални работници и психолози от Търговище се обучаваха за работа с извършители на домашно насилие. В рамките на два дни целият екип на Асоциация „НАЯ“ в Търговище - психолози, социални работници и административен персонал, тренираха прилагане на нови процедури и инструменти, които покриват европейските стандарти за Програми за извършители. Събитието е финансирано от Европейската мрежа за работа с извършители на домашно насилие (WWP EN) и Европейската комисия, съобщиха от организацията.
Това е финален етап от пилотното тестване на европейските стандарти в България, в което страната ни се представлява от търговищката асоциация, каза Нина Николова от екипа на организацията. В изминалите седем месеца практиката на „НАЯ“ за работа с извършители на домашно насилие беше оценявана от двама международни експерти. Всеки момент се очаква окончателния доклад
За поредна година пернишките спортни клубове ще имат правото да участват в анкетното гласуване за определяне на „Спортист на годината“ за 2024 г. Това съобщи главният експерт „Спорт“ в Община Перник Десислава Стойова.
„За избор на спортисти имаме достатъчно предложение, въпреки че голяма част от спортните клубове, на които изпратихме писмо, с което инициираме началото на процедурата по избор на спортист на годината – не отговориха, т.е. не всички клубове са подали своите номинации“, допълни още Стойова.
Предложенията тази година са за 26-има спортисти. Главният експерт „Спорт“ каза, че е очаквала повече имена в категориите, които бяха създадени преди няколко години и обхващат спортът за подрастващи, а именно – категорията за „Най-перспективен състезател“ до 14 г., до 16 г. и до 18-годишна възраст. Д
Увеличение в регистрираните безработни в края на октомври в сравнение със септември отчитат от Бюрото по труда в Плевен. През миналия месец техният брой е достигнал 2453, като спрямо месец септември увеличението е с 144 души.
Равнището на регистрираната безработица в плевенското Бюро по труда през октомври е 4,9 на сто. Увеличението за месец е с 0,3 на сто.
Започнали работа през изминалия месец са 242 души, от които 222 на първичен пазар на труда.
Обявите за работа в Бюро по труда – Плевен към момента са 88 за общо 220 свободни длъжности. Те са предимно в производството на облекло, строителството и бранша на ресторантьорството и услугите. Търсят се служители за длъжностите: машинен оператор за месни продукти; отчетник; разработчик на софтуер; охранител; шивач; рехабилитатор; кинезитерапевт; акушерка; медицинска сестра и други.
От Бюр
Таксиметрови шофьори в София и други градове на страната протестираха днес срещу поскъпването на застрахователната премия по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.
В столицата таксиметрови автомобили се събраха в 08:00 часа тази сутрин пред Националния стадион „Васил Левски“ и се отправиха на протестно автошествие. По информация на председателя на Националния таксиметров синдикат Красимир Цветков шествието е преминало през сградите на Комисията за защита на потребителите, Министерството на транспорта и съобщенията, Асоциацията на застрахователите, Комисията за защита на конкуренцията, прокуратура, Народното събрание и Министерския съвет. Крайната му точка е била сградата на Комисията за финансов надзор на ул. „Будапеща“ 16 в столицата.
„Искаме мораториум върху цената на задължителната застраховка „
Той допълни, че текат преговори с Норвегия с финансовата подкрепа на скандинавската държава България да придобие нов научноизследователски кораб. Плавателният съд ще може да бъде ползван от всички структури, които правят изследвания в морето. По думите на министъра все още няма решение дали корабът ще бъде под военен или под цивилен флаг.
В Международния ден на Черно море Петър Димитров се включи в националната конференция, която се провежда във Висшето военноморско училище (ВВМУ) във Варна. На форума се представя експертният потенциал на членовете на „Морско научно общество“ – сдружение, чиито основатели са 12 научно-изследователски организации, сред които седем университета. През настоящия мандат председател на организацията е ВВМУ.
Акцент в политиката на МОСВ е опазването на Черно море, което има уникални биологични видове и екосистеми, посочи още Димитров. Той припомни, че чрез различни механизми се финансират проекти за изграждане и модернизиране на пречиствателни станции по крайбрежието. Освен това се следи стриктно за качеството на морската вода, като мониторингът е особено засилен след началото на войната в Украйна. При всички направени изследвания до сега няма данни за отклонение от нормите, посочи министър Димитров.
Общинските съветници в Дулово дадоха съгласието си за учредяване на Местна инициативна група (МИГ) „Дулово 2024“. Това се случи на проведеното извънредно заседание на Общинския съвет.
Докладната записка бе входирана от кмета на общината инж. Невхис Мустафа. В нея се посочва, че решението за създаване на МИГ е част от подхода "Водено от общностите местно развитие" (ВОМР), финансиран от Програмата за селските райони за периода 2021 – 2027 година. Друг мотив да се създаде инициативна група, че Общината не се е възползвала от предимствата и възможностите на подхода ЛИДЕР, предлаган в предни програмни периоди, с което са пропуснати ползи за институцията и за местните общности.
Основните цели на местната инициативна група са подкрепа на местните общности за реализиране на социални, икономически и екологични проекти, създаване на интегрирани стратегии за разви
Трафикът на камиони по магистрала "Марица" към Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" вече е нормализиран. Към тази сутрин вече няма опашки от товарни автомобили, които престояват на пътното платно в очакване да пресекат границата, съобщи началникът на КАТ - Хасково Димо Чобанов.
Кризата с движението започна от 16 ноември, когато Турция спря временно обработката на камиони на пункта "Капъкуле" заради плановото въвеждане на етап пет на европейската система за транзит NCTS. Трафикът бе възстановен на 18 ноември в 0:50 часа след полунощ. В резултат на мярката по аутобана "Марица" обаче се образуваха опашки от тирове, които в някои моменти достигнаха 40 километра преди "Капитан Андрево".
Преди два дни "тапата" от тежки превозни средства започна да намалява.
В същото време за последното денонощие до 8:00 часа тази сутрин на ГКПП "Капита
Златоград отбеляза тържествено 112 години от Освобождението на града и Родопите. На днешния ден - 21-ви ноември 1912 година, генерал Черевин и неговата войска освобождават Златоград и присъединяват околността отново в границите на България.
Тържествата започнаха с шествие от паметната плоча на лобното място на Дельо хайдутин до паметниците и паметните плочи в града, където жителите поднесоха венци и цветя.
Кулминацията беше поставена с тържествен ритуал и проверка-заря с участието на 101-ви Алпийски полк, представителния духов оркестър на Военновъздушните сили – Пловдив и ученици от местните учебни заведения. Във военния ритуал бяха включени знамето на Република България, знамето на Община Златоград, знамето на Основно училище „Васил Левски“ и знамето на Средно училище „Антим I“.
Прекланяме се пред духовната и нравствена сила, пред во
В Кнежа ще отбележат 81 години от обявяването на селището за град, съобщават от общинската администрация.
Тържествата ще започнат на 22 ноември с представление на „Шекспирова бъркотия“. Спектакълът ще бъде представен от детско-юношеската театрална група „Шрих“ с ръководител Павлина Субашова.
Празничният 23 ноември ще започне в храм „Св. Троица“ с тържествен водосвет. След това ще се състои церемония по издигане на знамената и шествие до паметника на загиналите във войните граждани на града, където ще бъдат положени венци и цветя.
Концерт с участието на вокалните групи, мажоретните състави и клуба по спортни танци към Народно читалище „Борба-1896“ ще бъде финалът на тържественото отбелязване на 81-ата годишнина от обявяването на Кнежа за град.
С Постановление 10 на Министерски съвет от 23 ноември 1943 г.,
Как без ток и вода и ще развиваваме селата и ще връщаме младите хора в тях, попитаха на пресконференция в Кюстендил кметът на село Рашка Гращица, община Невестино, Светослав Сухарски и Елена Начева, която стопанисва детски лагер в невестинското село Смоличано.
Двамата разказаха, че от няколко седмици електричеството в населените места в общината постоянно спира, а при първия сняг през миналата седмица местните са били без ток в продължение на четири денонощия. "Имаме млади семейства с деца, имаме възрастни хора с придружители, но никой не се интересува как се справят тези хора", каза Елена Начева. "Всички говорим за развиване на селските райони - как ще ги развием тия селски райони като ние нямаме елементарни условия на живот", допълни още тя.
"Електричеството спира при лек снеговалеж, за часове. От десетина дни насам ежедневно стават прекъсвания, за по 30 пъти дневно.