Общинският съвет в Ямбол гласува отмяна на свое решение от месец септември, с което бе приета наредба, уреждаща поставянето на преместваеми обекти (павилиони, рекламни съоръжения и други елементи на градското обзавеждане) на територията на града. До влизане в сила на наредбата от септември не се стигна. Така с днешното решение остава да действа старата наредба, докато не се мине повторна процедура по изработване и приемане на нова.
Идеята за украсата на коледната елха в Кюстендил тази година е иновативна, каза художникът Евгени Серафимов. Той посочи, че в Кюстендил елхата винаги е била естествена, а идеята му дошла преди години, когато дървото се пречупи и бе необходимо да се коригира. Тогава се замислил дали не може на елхата да се добавят и няколко клона, за да не е толкова рехава. Така се родила идеята да се направи метална конструкция с формата на елха, която да бъде покрита с клони от иглолистни дървета.
Серафимов обясни, че коледното дърво на площада в Кюстендил ще има естетична визия, ще е кичесто и богато, а най-хубавото е, че за целта няма да бъде отсечено дърво, което е расло 50-60 години. Той поясни, че клоните, с които ще се покрие металната конструкция, са отрязани при прочистване на дървета и по този начин се получава естествена визия без да е "убито" нито едно дърво.
„Радвам с
Общо 3372 моторни превозни средства и 6371 души са проверени на територията на Областната дирекция на МВР в Стара Загора за изминалата седмица, съобщи старши инспектор Грозданка Андреева, началник група в сектор „Пътна полиция“ при ОДМВР-Стара Загора, цитирана от пресцентъра.
При проверката са установени седем водачи, които са управлявали моторно превозно средство (МПС) с рисково поведение, трима водачи са шофирали след употреба на алкохол до 1,2 промила, а четирима водачи са управлявали след употреба на алкохол над 1,2 промила. Под въздействие на наркотични вещества или техни аналози са установени да шофират двама водачи, а един водач, спрян за проверка, е отказал да бъде тестван за употреба на алкохол или наркотични вещества. Установено е едно нарушение за неправилно изпреварване.
От ОДМВР-Стара Загора обявиха още, че в същия период са установени 11 в
Ако успеем да установим и развием успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход. Това заяви пред българската общност в Сингапур президентът Румен Радев. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална визита във Виетнам.
"Нашата диаспора в Сингапур заема много специално място сред българските общности в чужбина, защото това е най-високо образованата диаспора. Тук има водещи специалисти в своите области, като започнем с финансите, информационните технологии, високите технологии, бизнеса, културата и спорта", коментира президентът.
Дипломатическите отношения между България и Сингапур са установени на 21 ноември 1967 г., посочва информация на отдел "Справочна" на . През 1970 г. България открива дипломатическа канцелария в Сингапур, оглавявана от временно управляващ. В пери
Протестиращи граждани от район „Изгрев“ блокираха за кратко кръстовището на бул. „Драган Цанков“ и ул. „Фредерик Жолио – Кюри“. С лозунги „Искаме дървета, не искаме бетон“ те протестираха срещу застрояване на градинка в квартал Изток, намираща се на бул. „Самоков“.
Протестиращите искаха градинката на бул. „Самоков“ да бъде включена в зелената система на Столична община на основание Закон за устройството и застрояването на Столична община.
Гражданите от район „Изгрев“ са събрали 3630 подписа срещу застрояването на зелената площ.
Ние сме от два блока „Самоков“ 14 и „Самоков“ 16, които са съседни на една малка градинка с 20 дървета, каза Ивайло Гечев, който е един от организаторите на протеста. Градинката е изключително малка, много неподход
Мемориална плоча в памет на репресираните от комунистическата власт тютюноработници при стачката през 1953 година бе открита в Пловдив. Инициативата е на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ и Клуб на жените "Демократи за силна България" (ДСБ) - Пловдив, с подкрепата на Министерството на отбраната. Плочата е поставена на сградата на Военното окръжие в Пловдив на бул. "Руски".
В началото на май 1953 година в едната от сградите на някогашната фабрика за тютюневи изделия "Томасян" започва стачка, която постепенно прераства в масова демонстрация против лошите условия на труд през комунизма, каза пред журналисти председателят на Управителния съвет на Съюза на офицерите от резерва „Атлантик“ полк. (о.з.) Вилис Цуров. По думите му това е първото събитие против комунизма в Източна Европа. Правителството тогава не взима бързи мерки, тъй като протестиращите са
Припомняме, че решението отпреди месец бе върнато от областния управител за ново разглеждане. Мотив за връщане на наредбата бе неспазване на разпоредбите на Закона за нормативните актове и на указ, касаещ прилагането му, който регламентира формата и строежа на акта, както и правилата за формулиране на неговите разпоредби. Още при гласуването през септември част от съветниците изразиха позиция, че няма да подкрепят приемането на новата наредба. В залата присъстваха и граждани, използващи преместваеми съоръжения като търговски обекти, които изразиха несъгласие с предлаганите нов ред и условия за ползване на павилионите.
Наредбата, която остава да действа, е от 2004 г., а последното изменение е от 2013 г. Сега предстои повторна процедура по изработване на нов текст на наредба, която да мине през обществено обсъждане и след това отново да бъде внесена за разглеждане в Общинския съвет, обяви председателят на институцията Антон Шиков.
Общинският съвет в Ямбол утвърди на днешното си заседание предложените от администрацията промени в бюджета на общината за 2024 г. Те са свързани основно с финансиране на инфраструктурни обекти и закупуване на нови елементи за коледна украса. Гласувана бе също актуализирана бюджетна прогноза за периода 2025-2028 г.
Съветът одобри и предложението, даващо възможност за разширяване на болничния комплекс на частната Многопрофилна болница за активно лечение „Св. Йоан Рилски”. По този начин капацитетът се увеличава от 77 на 99 болнични легла за възрастни.
Съветниците гласуваха решение да се заведат в баланса на общината, като дълготрайни материални активи инвестиции, направени от „Водоснабдяване и канализация” – Ямбол. Прието бе също предложението за продажба чрез търг на пет общински имота в местностите Стари лозя, Нови лозя и Манаф Чаир.
Няма опасност населени места в Русенско да преминат на воден режим. Това каза в съобщение до медиите областният управител на Русе Драгомир Драганов. Той обясни, че е получил поредица въпроси от притеснени граждани, тъй като все повече населени места в редица области от страната преминават на воден режим, а броят на пресъхващите язовири расте.
Драганов поясни, че захранването с питейна и битова вода в област Русе се осъществява чрез изградени кладенци и сондажи на естествени подземни водоизточници, а не от язовирите.
Експерти от Областната междуведомствена комисия са проверили изкуствените водоеми, които в региона са 14, и са констатирали, че те са в добро експлоатационно състояние. Три от язовирите са напълно източени и не работят.
По думите на Драганов водоемите в Русенско са с достатъчно голям свободен обем за поемане на висока вълна от дъждове през
От Сдружение „Синдикат на служителите в Главна дирекция изпълнение на наказанията” изразиха несъгласие относно липса на официална позиция от страна на компетентните органи по повод увеличението на заплатите им. Това се казва в позиция на сдружението, изпратена до медиите.
От сдружението посочват, че в Закона за МВР (ЗМВР) е заложено заплатите им да бъдат актуализирани всяка година през януари, спрямо средната работна заплата за второто тримесечие на предходната година.
От сдружението заявяват още, че не приемат евентуално замразяване на заплатите на работещите в системата на МВР или увеличение, което не съответства на закона. От синдиката изразяват и готовност за организиране на протести и стачки.
Припомняме, че в началото на месеца Върховният административен съд (ВАС) окончателно отмени разпоредби от Наредбата за размера на основните месечни възнаграж
Удължен е срокът на безплатните профилактични акушеро-гинекологични прегледи в „Диагностично-консултативен център I - Пазарджик“, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Пазарджик.
Инспекцията и здравното заведение си партнират по Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021 – 2025 г., финансирана от Министерство на здравеопазването.
До 29 ноември жените могат да проверят своя гинекологичен статус след предварително записване по телефон, като не е необходимо направление от личен лекар, обясниха от РЗИ.
Здравните специалисти напомнят, че най-добрата профилактика срещу рака на маточната шийка е поставянето на ваксина при момичета преди започването на полов живот между 10 и 13 години, както и редовните прегледи с вземане на цитонамазка.
Резултатите от кампанията ще бъдат обобщени до края на календар
По два случая за домашно насилие са работили служители на реда от Районното управление (РУ) в Радомир и Второ районно в Перник, съобщи говорителят на Областна дирекция (ОД) на МВР в Перник Венцислав Алексов.
Жена на 76 години е подала сигнал до (РУ) Радомир, че е била ударена в областта на главата. Вчера около 21:30 ч. служителите на реда са направили проверка, след като постъпил сигнал за възникнал скандал между 78-годишен мъж и неговата съпруга на 76 години от радомирското с. Углярци. Говорителят на ОД на МВР допълни, че по време на кавгата мъжът е ударил жената по главата и причинил лека телесна повреда. Срещу него е образувано бързо производство за престъпление в условията на домашно насилие. Уведомена е прокуратурата, действията по разследването продължават.
Бързо производство е образувано на 28-годишен мъж от Перник, който пребил жената, с която живее на семейни н
Все още минималната работна заплата (МРЗ) е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте. Това заяви главният икономист на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Той коментира темата по време на съвместен форум с Фондация „Фридрих Еберт България“, който се състоя днес.
Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, отбеляза Кацарчев. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представените от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в "обозримо бъдеще". Ще са необходими около 30 години, коментира той.
Според К
Бе утвърдено и решение за даряване на микропроцесорен контролер и светофарна уредба на община Елхово. Досега те се ползваха на кръстовището на ул. „Жорж Папазов” и ул. „Димитър Благоев”. В момента там се изгражда кръгово кръстовище, поради което отпада нуждата от регулирането на движението чрез светофарна уредба.