Общо 10 двойки с репродуктивни проблеми в Търговище ще получат до 3500 лева за изследвания и инвитро процедури. Това решиха на днешното си заседание общинските съветници, след предложение на Общинската комисия за финансово подпомагане на двойки, семейства и лица с репродуктивни проблеми. Вносител на докладната е председателят на комисията Мая Павлова.
Общински съвет - Шабла прие вътрешнокомпенсаторни промени на приходно-разходната част на бюджета на Общината за 2024 година. Това стана по време на извънредно заседание днес.
Докладната записка бе внесена за разглеждане от кмета на Шабла Мариян Жечев и в нея е посочено, че в предложения проект за промени по бюджета се извършват вътрешнокомпенсирани промени между отделни параграфи по приходната част в резултат на изпълнението на бюджета, както и вътрешнокомпенсирани промени между отделни обекти по капиталовата програма на Общината и добавяне на новите обекти по сключени договори за финансиране по програмите на ЕС. Целта е изразходване на остатъчните средства от целевата субсидия за капиталови разходи до края на годината (в противен случай същите няма да ни бъдат предоставени от републиканския бюджет), получени като излишък след договарянето на обектите с изпълнителите, как
Възстановено е електрозахранването в населените места, останали без ток в Община Враца заради силния вятър тази нощ, казаха от Община Враца. Частично без ток е все още село Лиляче.
Последните подадени сигнали към Кризисния щаб са за паднали клони върху автомобили. Има наклонен стълб на бул. „Васил Кънчов“, който вече е обезопасен и ще бъде поправен скоро.
Щабът на местната администрация работи от снощи, като до момента няма подадени сигнали за нанесени щети по сгради, за които собствениците ще искат помощ за възстановяването. Ако такива бъдат подадени, ще бъде сформирана комисия, която да посети обекта на място, обясниха още от Община Враца.
Вятърът, със скорост на моменти над 120 км/ч., счупи дървета, прекъсна въздушни кабели и увреди различни съоръжения.
„Роми и дезинформация“ ще е тема на журналистическа работилница. Събитието ще се състои на 21 ноември в пространството „Сохо“, съобщават от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България).
Ще бъде представено проучване на дезинформационните наративи, разпространявани в ромската общност. То е изготвено от Мина Киркова, журналистка от Factcheck.bg, и Михаил Мишев, журналист на свободна практика. Свои изследвания ще представят Деян Николов и Теодора Крумова от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Модератор на срещата ще бъде Мария Черешева, журналистка и председателка на АЕЖ-България.
Сред въпросите, които ще бъдат поставени на работилницата, са как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстоянието, може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, п
Служебният кабинет ще проведе редовното си седмично правителствено заседание, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.
В дневния ред на заседанието е предвидено правителството да обсъди промени в четири данъчни закона – Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове. Със свое решение предстои кабинетът да възложи на Националната агенция за приходите да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата.
Обсъждане и одобряване на допълнителни разходи по бюджетите за 2024 г. на Министерството на външните работи и на Министерството на транспорта и съобщенията също е част от дневния ред. Кабинетът предстои да разгледа също промени в Закона за движението по пътищата. Началото на заседанието е от 11:00 часа
Плевенският Общински съвет се събира за извънредно заседание днес. Дневният ред на сесията включва една точка: Извършване на вътрешни компенсирани промени в Инвестиционната програма на Община Плевен за 2024 година, съобщиха от общинския пресцентър.
С Решение № 79 от 15 февруари 2024 г. на Общински съвет в Плевен е утвърден Разчет за финансиране на капиталовите разходи на Общината с бюджетни средства за годината в размер на 13 652 076 лв. От тази сума 5 615 972 лв. са преходни остатъци от целеви трансфери за капиталови разходи от 2021, 2022 и 2023 г., 3 158 800 лв. са целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. и 4 877 304 лв. са други бюджетни средства.
След получени указания от Министерството на финансите е станало ясно, че трябва да се направят промени в Инвестиционната програма на Общината за тази година, за да може целевата субсидия за капиталови разходи д
Докладната записка представи общинският съветник Димчо Димов. Отправено бе запитване от страна на Христо Христов дали се проследява възможността за дублиращо финансиране на едни и същи двойки от различни общински фондове. В отговор на въпроса думата взе Панайот Димитров, който бе категоричен, че за всяка от кандидатстващите за подпомагане двойки се извършва проверка, включително и на адресната регистрация. Той посочи, че съгласно Правилника за финансово подпомагане следва кандидатстващите да са български граждани, притежаващи постоянен и настоящ адрес на територията на община Търговище през последните три години. При двойките във фактическо съжителство и при семействата на това условие следва да отговаря поне единият от кандидатите.
От трибуната Димитров отправи предложение за обмисляне на възможността за повишаване размера на бюджета, който разпределя Комисията, за да могат да бъдат подпомогнати повече нуждаещи се. Отношение по темата взе председателят на Общинския съвет в Търговище Тахир Тахиров, който отбеляза, че интересът към Общинския фонд е завишен през тази година, след като бе повишен и размерът на помощта, която могат да получат гражданите, от 2500 лв. на 3500 лв.
След първия прием на заявления през пролетта девет семейства получиха до 3500 лв. по линия на фонда.
През 2023 г. по линия на Правилника са подпомогнати осем двойки. През 2022 г. те са девет, през 2021 г. – четири, през 2020 г. – седем, а през 2019 г. – 13. Фондът е създаден и започва да работи от 2012 година.
Извънредно заседание на Общинския съвет в Перник ще се проведе днес. Една точка е включена в дневния му ред. Това става известно от официалната страница на местния законодателен орган.
Заседанието ще започне в 10:00 часа.
По време на него съветниците ще разгледат и гласуват докладна записка. Тя е от името на кмета Станислав Владимиров и касае корекция в поименния списък капиталовите разходи за тази година. Направените предложения няма да се отразят на общата им финансова рамка в размер на 41 887 099 лв., е пояснено още в документа.
Община Болярово обяви обществена поръчка за зимно поддържане и снегопочистване на общинската пътна мрежа за периода 2025-2027 г., показва справка в официалния Регистър на обществените поръчки. Договорът с досегашната фирма изтича на 31 декември, сочи докладна записка на кмета Христо Христов, внесена в Общинския съвет.
В обхвата на поръчката попадат участъци от четвъртокласната пътна мрежа в общината с обща дължина 59,30 км. Заложените дейности включват механизирано обработване на пътните платна срещу заледяване и подготовката им за безопасна експлоатация при зимни условия, както и последващо отстраняване на използваните материали - сол и пясък от пътното платно. От кандидатстващите фирми се изисква да осигурят минимум пет броя специализирани автомобили, в това число снегорини. Прогнозната стойност на поръчката е 590 400 лв. общо за календарните 2025 г., 2026 г. и 2027 г.
Не сме в патова ситуация, каза в кулоарите на парламента лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов по повод днешния пети неуспешен опит за избор на председател на Народното събрание.
„Просто имаме една формация, която очевидно отказва да се съобрази с намеренията на своите избиратели, да изпълни своите предизборни обещания, и това е „Демократична България“, смята Костадин Костадинов.
„Днес за пореден път видяхме политическото самоубийство на „Демократична България“, каза той по отношение на резултатите от днешното гласуване. Според Костадинов има алтернативи за създаването на мнозинство за избор на председател на 51-вия парламент.
Лидерът на „Възраждане“ посочи, че от партията ще отидат на среща с „БСП Обединена левица“, за което са получили покана, но без дата и час на не
Актуализация на инвестиционната програма на Община Бобов дол, в частта "Капиталови разходи" за 2024 година, ще гласува Общинският съвет в миньорския град на извънредна сесия днес. Това става известно от покана за извънредното заседание, публикувана на сайта на институцията.
През септември със свое решение Общинският съвет (ОбС) е актуализирал разчетите за разпределението на целевата субсидия за капиталовите разходи на Община Бобов дол за 2024 година. Заради възможността за погасяване на заеми към банки от целевата субсидия за капиталови разходи, след решение на ОбС, те ще бъдат актуализирани отново, за да бъде погасен остатъкът по дългосрочния заем от 2006 г., в размер на 210 000 лв., пише в докладната записка на кмета на Община Бобов дол Елза Величкова.
Пожарът в завода за производство на алуминиеви автомобилни части „Линамар Лайт Металс Русе“ ЕООД не се е отразил на качеството на атмосферния въздух в Русе и съседните населени места. Това съобщи Рени Петрова, главен експерт "връзки с обществеността" на екоинспекцията в крайдунавския град.
Тя добави, че това се потвърждава от данните от пунктовете за автоматичен непрекъснат контрол в Русе, както и от този за собствен мониторинг на площадката на завода по време на и след инцидента на 21 ноември.
По данни от станциите, които измерват и метеорологични параметри след 3:00 ч. на 21 ноември, скоростта на вятъра в Русе е била над 70 км/ч, с посока запад-северозапад, което е подпомогнало разсейването на димните газове, причинени от пожара.
Операторът е във връзка с контролния орган по отношение спазването на сроковете на дадените от екоинспек