Начало В детайли Преди 13 години Българската армия се прощава с последната си подводница – „Слава“
10448
Хроника

Преди 13 години Българската армия се прощава с последната си подводница – „Слава“

Последната българска подводница „Слава“ официално е изведена от състава на Военноморските сили (ВМС), а с това и от Българската армия, преди 13 години – на 1 ноември 2011 г.Тя е произведена през 1959 г. в бившия Съветски съюз. Дълга е 76 м и широка 7 м, според информацията на отдел „Справочна“ на . С пълно оборудване тежи около 1700 тона. На борда може да има 14 торпеда.Далечината на подводното плаване е 180 мили, а пределната дълбочина на потапяне – 300 м. Екипажът се състои от 60 души. Влиза в състава на българския военен флот през 1985 г. Флагът на родния военен флот е издигнат на 28 декември 1985 г. от първия командир на подводницата капитан-лейтенант Дарин Матеев.

| 01 Ноември 2024, 07:00 ч.
Преди 13 години Българската армия се прощава с последната си подводница – „Слава“
Преди 13 години Българската армия се прощава с последната си подводница – „Слава“
Снимка © Красимир Кръстев

Последната българска подводница „Слава“ официално е изведена от състава на Военноморските сили (ВМС), а с това и от Българската армия, преди 13 години – на 1 ноември 2011 г.
Тя е произведена през 1959 г. в бившия Съветски съюз. Дълга е 76 м и широка 7 м, според информацията на отдел „Справочна“ на . С пълно оборудване тежи около 1700 тона. На борда може да има 14 торпеда. Далечината на подводното плаване е 180 мили, а пределната дълбочина на потапяне – 300 м. Екипажът се състои от 60 души. Влиза в състава на българския военен флот през 1985 г. Флагът на родния военен флот е издигнат на 28 декември 1985 г. от първия командир на подводницата капитан-лейтенант Дарин Матеев. Последното плаване е във Варненския залив на 21 декември 2010 г. Подводницата „Слава“ е дарена през януари 2013 г. на община Варна (вместо подводницата „Надежда“) за музей на българското подводно плаване. В началото на 2019 г. е сключен договор между Община Варна и фондация „Белославско стъкло“ за превръщането на подводницата в музеен експонат. В края на ноември м.г. „Слава“ е пребазирана на последния си пристан в Белослав.

Една година е времето, през което с избрания от мен екип работихме за постигането на устойчиво развитие на Шумен, град в който сме родени и отраснали и искаме да превърнем в красиво, сигурно и уютно място за живеене и развитие. Това каза пред журналисти при отчета на първата година от управленския си мандат кметът на областния град проф. Христо Христов, в началото на днешни си брифинг пред журналисти. 

„И както ви обещах в предизборната кампания, поех отговорността за прозрачно управление, видимо за всички. Изминалата една година беше динамична и трудна. Положихме усилия водената от нас политика и всички предприети действия от екипа на Общината да са изяло съобразени с обществените интереси, както и с ефективното и целесъобразно използване на финансовия ресурс на Общината, съгласно нуждите и потребностите на жителите на град Шумен. Тук не трябва да изключваме и малки

Специализирана полицейска операция по линия на Европейската организация на пътна полиция (ROADPOL) се провежда на територията на област Разград. Засилени са проверките на автобуси и товарни автомобили, съобщи на пресконференция началникът на сектор „Пътна полиция“ към Областната дирекция на МВР в Разград старши инспектор Неделчо Симеонов. Той посочи, че като приоритет е определен контролът по отношение спазването на скоростните режими, употребата на алкохол или наркотични вещества от водачите и използването на обезопасителни колани. Контролните органи ще следят също за проверка отчетите на тахографите, спазване на часовете за почивка, техническа изправност, нередовни документи и други нарушения. Акцията се провежда със съдействието на служители на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.

Симеонов заяви, че е в ход и втората кампания от акция &bd

По молба на председателя на Административния съд в Русе Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) го освободи от длъжност. Това съобщи експертът "Връзки с обществеността" на съда Ваня Янева.

Днес съдия Диан Василев бе освободен от длъжността "административен ръководител - председател на Административен съд – Русе". 

Посочените от съдия Василев причини във внесената молба за освобождаването му от заеманата длъжност и преназначаването му на длъжността на съдия са изцяло лични.

Съдийската колегия на ВСС определи съдия Диан Василев за изпълняващ длъжността председател на Административния съд в Русе до провеждането на нов конкурс и встъпването в длъжност на нов административен ръководител.

 

Изложба от снимки по повод празника на Сухопътните войски – 19 ноември, е подредена в центъра на Смолян. Тя популяризира живота на Сухопътни войски, на снимките и паната са показани моменти от дейността и живота на военнослужещия по различните полигони и занятия, каза полк. Стефан Димов, командир на 101-и Алпийски полк.

Идеята е да се запознаят гражданите на Смолян с войсковия живот, допълни полк. Димов. Част от изложбата са фотоси и кадри с моменти от 101-и Алпийски полк в Смолян.

В полка се провежда конкурс за набиране на кадри, обявени са 12 места за военнослужещи. Кампанията за набиране на кадри продължава целогодишно, а за Смолян никога не е имало проблеми с кандидатите, обичайно се явяват поне по двама души, които се борят за едно място, посочи командирът.

Предстои участие на военнослужещи от 101-и Алпийско полк в международно учение в Гърция, съобщи

Общо 129 пожара са потушени в страната през последното денонощие. При пожарите има един загинал и един пострадал. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН). Пожарникарите са реагирали на 161 сигнала за произшествия. Информацията е актуална към 6:00 часа тази сутрин. 

На 10 ноември в 00:59 часа е получен сигнал за пожар в къща в Хасково. При инцидента е загинал мъж на 43 г. 

В 18:05 часа вчера е получено съобщение и за пожар в гараж и стопански постройки в село Вълчитрън, община Пордим, област Плевен. При пожара е пострадал 87-годишен мъж, който е с 25% изгаряния на двете ръце, лявото рамо и гърба.

С преки материални щети са възникнали 23 пожара за денонощието, от които 13 в жилищни сгради. Без нанесени материални щети са 106 пожара, от които 49 в сухи треви. 

Извършени са 26 спаси

Началото на подводното плаване в българските ВМС е поставено през 1916 г. Първата подводница – „Елисавета“, която участва в Първата световна война, е получена от Германия. След подписването на Ньойския договор България губи правото да има подводници. Едва през 1954 г. ВМС получават три подводници от бившия Съветски съюз. През годините българските моряци са усвоявали три различни проекта подводни лодки. В края на 80-те години флотът разполага с четири подводници, от които към 2004 г. са останали „Слава“ и „Надежда“.

В емисията „Вътрешна информация“ са публикувани и новини за задачите и ролята на „Слава“ в годините преди снемането от въоръжение, за нейното състояние, за превръщането в музей, както и за другата останала българска подводница „Надежда“, изведена от състава на Военноморските сили преди „Слава“, и за плановете за български подводен флот:

След продължително прекъсване подводница „Слава“ днес е провела успешна учебна торпедна стрелба

София, 12 март 1999 г. // След продължително прекъсване подводница „Слава“ с командир капитан-лейтенант Борис Борисов днес е възстановила напълно бойната си подготовка, съобщи във факс до пресцентърът на Министерството на отбраната.
Екипажът на подводницата днес в 10:15 часа в полигон на Военно-морските сили в Черно море е провел успешна учебна торпедна стрелба. 

***

 Летище София работи нормално при зимни условия, съобщиха от пресцентъра на столичния аеропорт. 

Пистата за излитане и кацане, както и пътеките за рулиране на самолетите са почистени. Извършват се и процедури срещу обледеняване на самолетите. 

От летище София напомнят на пътниците да спазват изискването на авиокомпаниите и да бъдат два часа преди полет на терминалите. 

Свободата на словото и етичните принципи на журналистиката в модерните общества бяха тема на панел от дискусията за свободата на словото на медиите в България, която се провежда днес в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).

Става все по-трудно човек да бъде журналист в съвременните условия, каза Ирина Недева, председател на Управителния съвет на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България). Според нея трудности пред журналистите и медиите са свързани с промените в бизнес моделите, новите форми на комуникация, които носят социалните медии и „повсеместната и много ясно изразена тенденция към политизация в общественото мнение“.

„Много често ние ставаме свидетели не само в България, но и в международен контекст, на опити за заличаване на тази мисия на медиите – да бъдат куче пазач

Наказателното производство, което изследва обстоятелството дали народният представител Джейхан Ибрямов е извършил търговия с влияние, е спряно днес на основание чл. 25, ал. 1, т. 3 от Наказателно-процесуалния кодекс, тъй като той е придобил имунитет като народен представител от 51-ото Народно събрание, съобщиха от Софийска градска прокуратура (СГП). Наблюдаващият прокурор е предложил на и. ф. главния прокурор да внесе искане за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Ибрямов, посочиха още от прокуратурата. 

Оттам допълват, че предложението е за две престъпления - за това, че през октомври 2019 г. в София е поискал и приел дар, който не му се следва – парична сума от 20 000 лева, за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностно лице от Министерство на здравеопазването във връзка със службата му по повод издаване на разрешение за п

Във Военномедицинска академия (ВМА) беше извършена осма чернодробна трансплантация от началото на годината, съобщиха от лечебното заведение. До нея се стигна след донорска ситуация в Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) "Царица Йоанна-ИСУЛ". 

Реципиентът е 53-годишен мъж. Операцията е продължила близо шест часа. В момента пациентът е в добро състояние, контактен и адекватен, добавиха от болницата. 

Сложната интервенция е осъществена от доц. Васил Михайлов от Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, а експлантацията на черния дроб – от екип, ръководен от проф. Ивелин Такоров, началник на Първа клиника по коремна хирургия на ВМА. 

На 24 октомври беше последната донорска ситуация, настъпила в Университетската многопрофилна болница за активно лечение ,,Проф. Д-р Стоян Киркович” АД -

Една година по-късно София е по-задръстена, по-мръсна и с по-замърсен въздух. Това заяви на брифинг в Столичния общински съвет (СОС) Димитър Вучев от групата на ГЕРБ-СДС по повод една година от управлението на кмета Васил Терзиев.

Виждаме година по-късно Терзиев и неговите обещания, като нито едно от тях не е спазено, каза Вучев. Той припомни, че в кампанията си Васил Терзиев е говорил за 380 млн. лв. несъбрани пари от данъци и такси и добави, че сега събираемостта е същата, каквото е била и в предишната година. Вучев използва думи от популярни песни от попфолк жанра и каза, че ситуацията преди година е била "Води ме в някоя квартална кръчма", а сега е "Хабиби, спиш ли добре". Може да е смешно, но на софиянци изобщо не им е смешно, нещата в града се случват на парче и хаотично, заяви Димитър Вучев.

Припомняме, че вчера Васил Терзиев започна отчета си пред медиите за една

Тактически учения на военноморските бази Варна и Бургас

Варна, 5 юли 2000 г. // След два дни предпоходна подготовка в базови условия днес корабите от Военноморските бази Варна и Бургас продължиха тактическите учения на море.
От борда на флагманския кораб на флота – фрегатата „Смели“, началникът на Главния щаб на Военноморските сили вицеадмирал Петър Петров наблюдава участието на морските съдове в извеждането на подводницата „Слава“ от пункта за базиране и осигуряването на нейната противовъздушна, противоминна и противоракетна отбрана.
Учението ще продължи с епизоди по търсене, следене и унищожаване на подводен противник. (…)

***

Морска хуманитарна операция

Варна, 27 юни 2000 г. // Днес започна изпълнението на морската хуманитарна операция от многонационалното корабно съединение съвместно с подразделения на Сухопътни войски в рамките на националното учение на Военноморските сили „Бриз 2000“ с международно участие.
Средните десантни кораби „Антарес“ и „Сириус“ от тактическа група номер 5 натовариха от района на село Черноморец бойна техника и „пострадало“ население, засегнато от стихийни бедствия съгласно приетата условна тактическа обстановка на учението. Ролите на бежанци изпълняват бойци от сухопътния батальон.
Миночистачите „Прибой“ и „Щорм“ от тактическа група номер 4 преведоха зад трал натоварените десантни кораби до района за формиране на походния строй на хуманитарния конвой.  Корабите от тактическите групи номера 1, 2 и 3 организираха защитата на товарещите се „бежанци“ и прехода на хуманитарния конвой, като проведоха противоподводно учение, в което откриха, следиха и „унищожиха“ учебно подводницата „Слава“, атакуваща десантните кораби. Конвоят отрази и учебните атаки на въздушния и надводен „противник“. (…)  

***

Можем да ползваме опита на британските Военноморски сили в защитата на крайбрежните интереси на Острова

Варна, 12 март 2002 г. // Началникът на щаба на британските Военноморски сили и първи морски лорд на Великобритания адмирал сър Найджел Есенхай се очаква да посети нашата страна през втората половина на годината. Кораб на британския военен флот ще участва в учението „Бриз 2002“ през втората половина на месец юли.
Ще ни гостуват и група специалисти от британските ВМС по охраната на крайбрежието.
Това съобщи днес на брифинг началникът на Главния щаб на българските ВМС вицеадмирал Петър Петров по повод неотдавнашното му посещение във Великобритания. (…)
По повод неотдавнашни публикации за българските подводници, вицеадмирал Петров каза, че няма официално искане да ги извадим от въоръжение. Той описа състоянието на включената през 1985 г. в състава на ВМС подводница „Слава“, която сега е на 40 години: преминала е три навигационни, един текущ и два средни ремонта; корозионната износеност на корпуса е от 0,9 до 8 процента при допустими 10 процента; при ресурс от 20 000 часа за двата й двигателя, досега са изразходвани 8000 часа. Акумулаторната й батерия е с гаранция до 2003 година, може да се използва още 8-10 години. „Слава“ е в добро техническо състояние, което гарантира използването още 8-10 години, каза началникът на Главния щаб.
Всички морски държави, с изключение на Исландия, изграждат и развиват подводния си флот, в зависимост от своите доктрини и възможности и той включва между 7-8 на сто от бойния потенциал на военния флот. Нашите две подводници съставляват 8,1 на сто от бойния потенциал на ВМС, каза още вицеадмирал Петър Петров. 

***

Президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили  Георги Първанов присъства на тържественото вдигане на флаговете на корабите на ВМС

Варна, 11 август 2002 г. // Президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили  Георги Първанов присъства днес на ритуала за тържественото вдигане на флаговете на корабите на Военноморските сили. На морската гара той беше посрещнат от почетна рота и военен духов оркестър.
Гости на празника на българския военен флот бяха заместник-министърът на отбраната Иво Иванов, началникът на Генералния щаб на Българската армия генерал Никола Колев, командващите Сухопътните и Военновъздушните сили, Варненският и Преславски митрополит Кирил.Тук бе и посланикът на САЩ у нас  Джеймс Пардю.
Върховният главнокомандващ се качи на флагмана на бойния ни флот фрегатата „Смели“, поздрави военните моряци с празника и пожела попътен вятър на екипажа.
Посланик Пардю прояви интерес към подводницата ни „Слава“ и заедно с капитан първи ранг Гумиеро, командир на гостуващия италиански крайцер „Виторо Венето“, слязоха в нея.
По-късно генерал Колев информира, че по време на днешните разговори с експерта към американския Сенат д-р Майкъл Холцел и с посланик Пардю по въпросите на реформата в Българската армия, са говорили и за подводницата. Представихме нашето виждане, че българските Военноморски сили трябва да се развиват като система с всички родове сили, които са необходими за един флот като нашия, в това число и с подводни сили, добави генерал Колев. (…)

***

Дивизионът подводници във Военноморска база Варна чества 50-годишен юбилей

Варна, 18 август 2004 г. // Дивизионът подводници във Военноморската база във Варна днес чества 50-годишен юбилей. Празникът започна с тържествено вдигане на Военноморския флаг.
Поздравления към личния състав на дивизиона поднесоха началникът на Главния щаб на ВМС контраадмирал Минко Кавалджиев и бригаден адмирал Георги Георгиев, началник на Военноморската база. 
По случай празника бяха наградени кадрови военнослужещи от дивизиона и офицери от резерва.
Няма съмнение, че на България трябват подводници, подчерта контраадмирал Кавалджиев. По думите му заради липса на пари батерия за подводницата „Надежда“ скоро няма да бъде купена, но уменията на екипажа се поддържат на „Слава“.
Началото на подводното плаване в българските ВМС е поставено през 1916 г. Първата подводница – „Елисавета“, която участва в Първата световна война, е получена от Германия. След подписването на Ньойския договор България губи правото да има подводници.
Едва през 1954 г. ВМС получават 3 подводници от бившия Съветски съюз. През годините българските моряци са усвоявали 3 различни проекта подводни лодки. В края на 80-те години флотът разполага с 4 подводници, от които днес са останали „Слава“ и „Надежда“.

***

Военният флот ще запази подводници на въоръжение, предвижда се придобиването на две малки западни подводници „на втора ръка“

София, 21 декември 2004 г. // Българският военноморски флот ще запази подводници на въоръжение, съобщиха днес началникът на Генералния щаб на Българската армия ген. Никола Колев и първият му заместник вицеадмирал Петър Петров на среща с журналисти.
Вицеадмирал Петров каза, че батерията на оперативната в момента подводница „Слава“ ще осигури още 3-4 години живот. Междувременно се предвижда да бъдат придобити две подводници втора употреба, които да са малки и съобразени с условията в Черно море – от типа на U-206 и U-209, каквито има в натовските държави. 
Ген. Никола Колев изтъкна, че въпросът дали армията ни да притежава подводници вече не е дискусионен за нас, а също и за НАТО. След 11 септември в Средиземно море по чл. 5-и се осъществява операцията „Актив индевър“, която контролира корабоплаването в Средиземноморския регион. Ескортират се кораби, превозващи ценни и атрактивни за терористи товари. Опитът от тази операция даде основание да се преоцени необходимостта от подводници, посочи ген. Колев. Без тях не може да се осъществява постоянен контрол на морския трафик. Подводниците са необходими вече не толкова като огневи средства, а като възможности за разширяване на зоната за наблюдение и контрол, обясни генералът.
По думите му подводниците дават и възможност за борба с подводни плавателни апарати, за каквито има сведения, че много терористични организации търсят начини да придобият; без подводници не може да се води и подготовката на надводния флот за борба с тях.
Ген. Колев обясни, че подводниците са скъпи като инвестиция, но са по-евтини за поддръжка от обикновените кораби. Политиката ни е да придобием на т. нар. политическа цена годни, с достатъчен ресурс, малки дизелово-електрически подводници, каза той. Минимално необходими са две, за да имаме нужните способности, посочи Колев.
Той каза, че в момента се водят разговори и се планира разширяване на операцията „Актив индевър“ и в Черно море, защото след успеха в Средиземно море има индикации, че Черно море става особено интересно за нелегален трафик на хора, стоки и наркотици, оръжие. Операцията в Черно море обаче ще бъде под друга политическа формула, а не по член 5-и от Северноатлантическия договор, каза ген. Никола Колев. 

***

Прахът на писателя капитан Константин Площаков бе разпръснат в морето

Варна, 26 септември 2006 г. // Прахът на известния писател маринист и подводничар капитан първи ранг Константин Площаков бе разпръснат днес в морето. Първият по рода си в историята на флота военен ритуал се състоя на борда на подводницата на Военноморските сили „Слава“.
По желание на починалия през март капитан, прахът му беше разпръснат на пет мили навътре в морето. Под звуците на националния химн зам.-командващият на ВМС контраадмирал Пламен Манушев, синовете на кап. Площаков – Естислав и Йордан, и негови приятели от флота хвърлиха в морето венец и цветя.
Константин Площаков остави над 10 книги, а негови разкази са използвани в сценариите на филмите „Циклопът“ и „Срещу вятъра“. 

***

Подводницата „Надежда“ става музеен експонат

Варна, 5 януари 2009 г. // До два месеца подводницата „Надежда“ ще бъде извадена от състава на Военноморските сили и предадена на община Варна, за да стане музеен експонат. Това съобщи днес началникът на Военноморската база в града бригаден адмирал Румен Николов. Заповедта на министъра на отбраната за снемането на „Надежда“ от въоръжение е издадена в края на декември.
Николов допълни, че подводницата „Слава“ може да изпълнява задачи. По думите му батерията е с капацитет 75 процента. Батерията работи девета година, въпреки че гаранционният срок е 5 години.
Бригаден адмирал Николов и началникът на щаба на ВМС контраадмирал Георги Георгиев днес откриха официално новата учебна година във Военноморската база. (…)

***

Идеята за придобиване на две подводници „втора ръка“ не е отпаднала, но ще се отложи заради икономическата криза, каза във Варна контраадмирал Пламен Манушев

Варна, 18 август 2009 г. // Идеята за придобиването на две подводници „втора ръка“ е част от проекта за модернизация на флота, тя не е отпаднала, но реализацията явно ще се отложи за известно време заради икономическата криза. Това коментира днес началникът на щаба на ВМС по подготовката контраадмирал Пламен Манушев, който участва в честванията на 55-годишнината от възстановяването на дивизиона „Подводни операции“ към Военноморска база – Варна. 
Манушев посочи, че след като се е запознал с обосновката на ВМС за още две подводници, министър Николай Младенов е застанал зад тази идея. Вярвам, че в недалечно бъдеще Военноморските сили ще имат две подводници „втора ръка“ от по-малък клас, посочи контраадмиралът и допълни, че подводната лодка „Слава“, която е в момента на въоръжение, е среден клас подводниц.
„Слава“ е годна да изпълнява задачите си, коментира още началникът на щаба. Проблемът е с ограничения финансов ресурс за ремонти. Батерията на подводницата също продължава да е годна за употреба. (…)

***

Подводницата „Слава“ бе изведена от състава на Военноморските сили и става музей

Варна, 1 ноември 2011 г. // Последната българска подводница „Слава“ ще стане музей, след като днес бе официално изведена от състава на Военноморските сили. На прощаването с кораба присъстваха командирът на ВМС Пламен Манушев, бивши матроси, ветерани, офицери от резерва и запаса.
Тържеството започна по традиция с вдигане на националното знаме и гюйса на „Слава“. Пред събралите се командирът на дивизиона за подводни операции кап. I ранг Камен Кукуров посочи, че корабът не е просто тонове метал, а е бил дом на всички подводничари и ги е научил на мъжество, гордост и чест. Контраадмирал Манушев благодари на целия състав на дивизиона за професионализма му през изминалите години. Той допълни, че „Слава“ става собственост на община Варна и ще бъде превърната в музей, за да виждат бъдещите поколения къде са служили българските подводничари. Контраадмиралът допълни, че подводницата „Надежда“, която бе изведена по-рано от състава на ВМС, ще бъде нарязана на скрап.
„Слава“ влиза в състава на българския военен флот през 1985 година. Тогава ВМС разполагат с 4 подводници. (...) През 1954 година (...) страната ни разполага с три подводни кораба, които по-късно са подменени с нови модели. Последното плаване на „Слава“ е осъществено в края на миналата година. Сега членовете на екипажа са преназначени и служат на други кораби от военния флот. 
Националното знаме и гюйса от „Слава“ днес свалиха двама бивши командири на подводницата. Те предадоха двата флага на контраадмирал Манушев, който ги връчи на директора на Военноморския музей във Варна Мариана Кръстева. Манушев изрази надежда, че знамената ще бъдат извадени от музея и връчени на командира на нова българска подводница, на която отново ще бъдат издигнати. По думите му набирането на екипаж няма да бъде проблем, защото българският моряк е добър професионалист и се учи бързо. 

***

България е 11-та държава в света, която се сдобива (през 1916) със своя подводна лодка

Варна, 5 май 2016 г. // Нашата страна е 11-та държава в света, която се сдобива със своя подводна лодка, каза днес председателят на Съюза на подводничарите о.р. кап. първи ранг Станко Станков при откриването на изложбата „100 години подводно плаване в България“ във Военноморския музей във Варна. 
Експозицията проследява едновековната история от приемането на първата подводница УБ-18, през възстановяването на подводния ни флот след Втората световна война и успехите на 8-ми дивизион подводни лодки до извеждането от строя на последната българска подводница – „Слава“, през ноември 2011 г. (…)
Приемането на първата подводница става по време на Първата световна война – на 25 май 1916 г., в пристанището на двореца „Евксиноград“, разказа директорът на музея Мариана Кръстева. Българският военноморски флаг е вдигнат на тайна церемония. Подводницата е получена от тогава съюзническия германски флот, а неин пръв командир става лейтенант Никола Тодоров.
За 100 години България създава подводно плаване, на което много държави завиждаха, допълни кап. Станков. Той припомни, че в края на 80-те години на миналия век държавата притежава четири подводници, които изпълняват пълния комплект бойни задачи. Сега живеем с надеждата, че някой ден страната ни пак ще има подводница и отново български командир ще издаде командата „По местата, за потапяне“, посочи Станков. (…)

***

Последната българска подводница вече работи като музей

Варна, 18 август 2020 г. // Последната българска подводница „Слава“ от днес вече е официално музей. Откриването бе съпроводено с военен ритуал, а церемонията събра представители на Военноморските сили, на местната и държавната власт, офицери от запаса, бивши подводничари, много граждани. (...)
Много е важно България да възстанови подводното плаване, каза кап. първи ранг Камен Кукуров, началник на щаба на Военноморските сили, който е бил командир на дивизиона за подводни операции на ВМС. По думите му това са най-автономните кораби и най-силната защита на суверенитета на държавата. Години наред зависим от други страни, време е паритетът на подводните сили в Черно море да бъде възстановен, посочи Кукуров. При откриването на подводницата-музей стана ясно, че през годините в подводния флот на България са служили повече от 6 500 мъже. (...)

***

Има надежда България да възстанови подводния си флот, смята капитан първи ранг Камен Кукуров

Варна, 28 декември 2021 г. // Има надежда България да възстанови подводния си флот – управляващите, министерството на отбраната, подкрепят тази цел и не е тайна, че се водят разговори за реализацията , каза днес началникът на щаба на Военноморските сили капитан първи ранг Камен Кукуров. Заедно със свои колеги-подводничари, служили на последната българска подводница, той почете годишнината от вдигането на флага на българския военен флот на „Слава“ на 28 декември 1985 г. (...)
Той разказа, че през годините, докато е командвал „Слава“, е имало рискови ситуации – и пожар под вода, трудни маневри. За него лично най-важното обаче е, че за цялата история на подводното плаване в България – от 1916 г. до 2011 г., когато дивизионът е закрит, българските подводничари не са дали нито една жертва в изпълнение на служебния дълг, те нямат провалени задачи, нито оставен човек в морето.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Законодателните промени за транспониране на директивата за адекватни минимални работни заплати няма да промени вече определения размер на минималната заплата за 2025 г., казаха от социалното министерство
В съответствие със сега действащия Кодекс на труда (КТ) минималната заплата за 2025 г. е определена с постановление на Министерския съвет и от 1 януари ще бъде 1077 лв. Законодател ...
Държавният куклен театър в Стара Загора отново има пощенска кутия за писма до Дядо Коледа
За поредна година Държавният куклен театър в Стара Загора има пощенска кутия за писма до Дядо Коледа, съобщават от културната институция. Тя ще бъде разположена във фоайето на теат ...
Общо събрание на Националното сдружение на лечебните заведения за специализирана извънболнична медицинска помощ се проведе в Пловдив
Общо събрание на „Национално сдружение на лечебните заведения за специализирана извънболнична медицинска помощ“ (НСЛЗСИМП) беше проведено днес в Пловдив. На събитието, ...
Брезник и още едно село в общината преминават на режимно водоподаване от 18 ноември
Кметът на Община Брезник Васил Узунов издаде заповед, с която се пристъпва към въвеждането на режимно водоподаване. Документът е публикуван на официалния сайт на администрацията. & ...
Болница "Пирогов" съобщи, че има строго регламентиран ред, по който сортира и предава за изхвърляне и депониране различните видове отпадък
Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина (УМБАЛСМ) "Н. И. Пирогов" има строго регламентиран ред, по който сортира и предава за изхвърляне и депон ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Началото на глобална инициатива за достъпа на жените до климатичното финансиране бе поставено в българския павилион на СОР29
Началото на глобална инициатива за справедливо климатично финансиране, което да е достъпно за жените по света, бе поставено на СОР29 в Баку в българския павилион. Инициативата е на ...
Илхан Кючюк излезе с позиция след изключването му от структурата на ДПС в Габрово
Евродепутатът Илхан Кючюк публикува във Фейсбук позиция във връзка с неправомерното му отстраняване от структурата на ДПС, в която членува, съобщиха от пресофиса на евродепутата.&n ...
Възлово кръстовище в Пловдив беше наводнено заради спукана водопроводна тръба, екипи на дружеството все още работят по отстраняването на проблема
Възлово кръстовище в Пловдив беше наводнено заради сериозна авария на ВиК. Проблемът е възникнал тази сутрин между бул. "Санкт Петербург" и бул. "Менделеев". За аварията беше съобщ ...
Актуални и предстоящи възможности за кандидатстване по програмите за еврофинансиране представи Областен информационен център - Монтана
Областният информационен център в Монтана представи актуални и предстоящи възможности за кандидатстване, както и индикативните годишни работни програми (ИГРП) за 2025 година на про ...
Законодателните промени за транспониране на директивата за адекватни минимални работни заплати няма да промени вече определения размер на минималната заплата за 2025 г., казаха от социалното министерство
В съответствие със сега действащия Кодекс на труда (КТ) минималната заплата за 2025 г. е определена с постановление на Министерския съвет и от 1 януари ще бъде 1077 лв. Законодател ...
Тикер в 19:12 ч.
Началото на глобална инициатива за справедливо климатично финансиране, което да ...
Начало В детайли
10448
Хроника

Преди 13 години Българската армия се прощава с последната си подводница – „Слава“

Последната българска подводница „Слава“ официално е изведена от състава на Военноморските сили (ВМС), а с това и от Българската армия, преди 13 години – на 1 ноември 2011 г.Тя е произведена през 1959 г. в бившия Съветски съюз. Дълга е 76 м и широка 7 м, според информацията на отдел „Справочна“ на . С пълно оборудване тежи около 1700 тона. На борда може да има 14 торпеда.Далечината на подводното плаване е 180 мили, а пределната дълбочина на потапяне – 300 м. Екипажът се състои от 60 души. Влиза в състава на българския военен флот през 1985 г. Флагът на родния военен флот е издигнат на 28 декември 1985 г. от първия командир на подводницата капитан-лейтенант Дарин Матеев.

| 01 Ноември 2024, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Преди 13 години Българската армия се прощава с последната си подводница – „Слава“
Преди 13 години Българската армия се прощава с последната си подводница – „Слава“
Снимка © Красимир Кръстев

Последната българска подводница „Слава“ официално е изведена от състава на Военноморските сили (ВМС), а с това и от Българската армия, преди 13 години – на 1 ноември 2011 г.
Тя е произведена през 1959 г. в бившия Съветски съюз. Дълга е 76 м и широка 7 м, според информацията на отдел „Справочна“ на . С пълно оборудване тежи около 1700 тона. На борда може да има 14 торпеда. Далечината на подводното плаване е 180 мили, а пределната дълбочина на потапяне – 300 м. Екипажът се състои от 60 души. Влиза в състава на българския военен флот през 1985 г. Флагът на родния военен флот е издигнат на 28 декември 1985 г. от първия командир на подводницата капитан-лейтенант Дарин Матеев. Последното плаване е във Варненския залив на 21 декември 2010 г. Подводницата „Слава“ е дарена през януари 2013 г. на община Варна (вместо подводницата „Надежда“) за музей на българското подводно плаване. В началото на 2019 г. е сключен договор между Община Варна и фондация „Белославско стъкло“ за превръщането на подводницата в музеен експонат. В края на ноември м.г. „Слава“ е пребазирана на последния си пристан в Белослав.

Една година е времето, през което с избрания от мен екип работихме за постигането на устойчиво развитие на Шумен, град в който сме родени и отраснали и искаме да превърнем в красиво, сигурно и уютно място за живеене и развитие. Това каза пред журналисти при отчета на първата година от управленския си мандат кметът на областния град проф. Христо Христов, в началото на днешни си брифинг пред журналисти. 

„И както ви обещах в предизборната кампания, поех отговорността за прозрачно управление, видимо за всички. Изминалата една година беше динамична и трудна. Положихме усилия водената от нас политика и всички предприети действия от екипа на Общината да са изяло съобразени с обществените интереси, както и с ефективното и целесъобразно използване на финансовия ресурс на Общината, съгласно нуждите и потребностите на жителите на град Шумен. Тук не трябва да изключваме и малки

Специализирана полицейска операция по линия на Европейската организация на пътна полиция (ROADPOL) се провежда на територията на област Разград. Засилени са проверките на автобуси и товарни автомобили, съобщи на пресконференция началникът на сектор „Пътна полиция“ към Областната дирекция на МВР в Разград старши инспектор Неделчо Симеонов. Той посочи, че като приоритет е определен контролът по отношение спазването на скоростните режими, употребата на алкохол или наркотични вещества от водачите и използването на обезопасителни колани. Контролните органи ще следят също за проверка отчетите на тахографите, спазване на часовете за почивка, техническа изправност, нередовни документи и други нарушения. Акцията се провежда със съдействието на служители на Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“.

Симеонов заяви, че е в ход и втората кампания от акция &bd

По молба на председателя на Административния съд в Русе Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) го освободи от длъжност. Това съобщи експертът "Връзки с обществеността" на съда Ваня Янева.

Днес съдия Диан Василев бе освободен от длъжността "административен ръководител - председател на Административен съд – Русе". 

Посочените от съдия Василев причини във внесената молба за освобождаването му от заеманата длъжност и преназначаването му на длъжността на съдия са изцяло лични.

Съдийската колегия на ВСС определи съдия Диан Василев за изпълняващ длъжността председател на Административния съд в Русе до провеждането на нов конкурс и встъпването в длъжност на нов административен ръководител.

 

Изложба от снимки по повод празника на Сухопътните войски – 19 ноември, е подредена в центъра на Смолян. Тя популяризира живота на Сухопътни войски, на снимките и паната са показани моменти от дейността и живота на военнослужещия по различните полигони и занятия, каза полк. Стефан Димов, командир на 101-и Алпийски полк.

Идеята е да се запознаят гражданите на Смолян с войсковия живот, допълни полк. Димов. Част от изложбата са фотоси и кадри с моменти от 101-и Алпийски полк в Смолян.

В полка се провежда конкурс за набиране на кадри, обявени са 12 места за военнослужещи. Кампанията за набиране на кадри продължава целогодишно, а за Смолян никога не е имало проблеми с кандидатите, обичайно се явяват поне по двама души, които се борят за едно място, посочи командирът.

Предстои участие на военнослужещи от 101-и Алпийско полк в международно учение в Гърция, съобщи

Общо 129 пожара са потушени в страната през последното денонощие. При пожарите има един загинал и един пострадал. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН). Пожарникарите са реагирали на 161 сигнала за произшествия. Информацията е актуална към 6:00 часа тази сутрин. 

На 10 ноември в 00:59 часа е получен сигнал за пожар в къща в Хасково. При инцидента е загинал мъж на 43 г. 

В 18:05 часа вчера е получено съобщение и за пожар в гараж и стопански постройки в село Вълчитрън, община Пордим, област Плевен. При пожара е пострадал 87-годишен мъж, който е с 25% изгаряния на двете ръце, лявото рамо и гърба.

С преки материални щети са възникнали 23 пожара за денонощието, от които 13 в жилищни сгради. Без нанесени материални щети са 106 пожара, от които 49 в сухи треви. 

Извършени са 26 спаси

Началото на подводното плаване в българските ВМС е поставено през 1916 г. Първата подводница – „Елисавета“, която участва в Първата световна война, е получена от Германия. След подписването на Ньойския договор България губи правото да има подводници. Едва през 1954 г. ВМС получават три подводници от бившия Съветски съюз. През годините българските моряци са усвоявали три различни проекта подводни лодки. В края на 80-те години флотът разполага с четири подводници, от които към 2004 г. са останали „Слава“ и „Надежда“.

В емисията „Вътрешна информация“ са публикувани и новини за задачите и ролята на „Слава“ в годините преди снемането от въоръжение, за нейното състояние, за превръщането в музей, както и за другата останала българска подводница „Надежда“, изведена от състава на Военноморските сили преди „Слава“, и за плановете за български подводен флот:

След продължително прекъсване подводница „Слава“ днес е провела успешна учебна торпедна стрелба

София, 12 март 1999 г. // След продължително прекъсване подводница „Слава“ с командир капитан-лейтенант Борис Борисов днес е възстановила напълно бойната си подготовка, съобщи във факс до пресцентърът на Министерството на отбраната.
Екипажът на подводницата днес в 10:15 часа в полигон на Военно-морските сили в Черно море е провел успешна учебна торпедна стрелба. 

***

 Летище София работи нормално при зимни условия, съобщиха от пресцентъра на столичния аеропорт. 

Пистата за излитане и кацане, както и пътеките за рулиране на самолетите са почистени. Извършват се и процедури срещу обледеняване на самолетите. 

От летище София напомнят на пътниците да спазват изискването на авиокомпаниите и да бъдат два часа преди полет на терминалите. 

Свободата на словото и етичните принципи на журналистиката в модерните общества бяха тема на панел от дискусията за свободата на словото на медиите в България, която се провежда днес в Университета за национално и световно стопанство (УНСС).

Става все по-трудно човек да бъде журналист в съвременните условия, каза Ирина Недева, председател на Управителния съвет на Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България). Според нея трудности пред журналистите и медиите са свързани с промените в бизнес моделите, новите форми на комуникация, които носят социалните медии и „повсеместната и много ясно изразена тенденция към политизация в общественото мнение“.

„Много често ние ставаме свидетели не само в България, но и в международен контекст, на опити за заличаване на тази мисия на медиите – да бъдат куче пазач

Наказателното производство, което изследва обстоятелството дали народният представител Джейхан Ибрямов е извършил търговия с влияние, е спряно днес на основание чл. 25, ал. 1, т. 3 от Наказателно-процесуалния кодекс, тъй като той е придобил имунитет като народен представител от 51-ото Народно събрание, съобщиха от Софийска градска прокуратура (СГП). Наблюдаващият прокурор е предложил на и. ф. главния прокурор да внесе искане за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Ибрямов, посочиха още от прокуратурата. 

Оттам допълват, че предложението е за две престъпления - за това, че през октомври 2019 г. в София е поискал и приел дар, който не му се следва – парична сума от 20 000 лева, за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностно лице от Министерство на здравеопазването във връзка със службата му по повод издаване на разрешение за п

Във Военномедицинска академия (ВМА) беше извършена осма чернодробна трансплантация от началото на годината, съобщиха от лечебното заведение. До нея се стигна след донорска ситуация в Университетската многопрофилна болница за активно лечение (УМБАЛ) "Царица Йоанна-ИСУЛ". 

Реципиентът е 53-годишен мъж. Операцията е продължила близо шест часа. В момента пациентът е в добро състояние, контактен и адекватен, добавиха от болницата. 

Сложната интервенция е осъществена от доц. Васил Михайлов от Клиниката по чернодробно-панкреатична хирургия и трансплантология, а експлантацията на черния дроб – от екип, ръководен от проф. Ивелин Такоров, началник на Първа клиника по коремна хирургия на ВМА. 

На 24 октомври беше последната донорска ситуация, настъпила в Университетската многопрофилна болница за активно лечение ,,Проф. Д-р Стоян Киркович” АД -

Една година по-късно София е по-задръстена, по-мръсна и с по-замърсен въздух. Това заяви на брифинг в Столичния общински съвет (СОС) Димитър Вучев от групата на ГЕРБ-СДС по повод една година от управлението на кмета Васил Терзиев.

Виждаме година по-късно Терзиев и неговите обещания, като нито едно от тях не е спазено, каза Вучев. Той припомни, че в кампанията си Васил Терзиев е говорил за 380 млн. лв. несъбрани пари от данъци и такси и добави, че сега събираемостта е същата, каквото е била и в предишната година. Вучев използва думи от популярни песни от попфолк жанра и каза, че ситуацията преди година е била "Води ме в някоя квартална кръчма", а сега е "Хабиби, спиш ли добре". Може да е смешно, но на софиянци изобщо не им е смешно, нещата в града се случват на парче и хаотично, заяви Димитър Вучев.

Припомняме, че вчера Васил Терзиев започна отчета си пред медиите за една

Тактически учения на военноморските бази Варна и Бургас

Варна, 5 юли 2000 г. // След два дни предпоходна подготовка в базови условия днес корабите от Военноморските бази Варна и Бургас продължиха тактическите учения на море.
От борда на флагманския кораб на флота – фрегатата „Смели“, началникът на Главния щаб на Военноморските сили вицеадмирал Петър Петров наблюдава участието на морските съдове в извеждането на подводницата „Слава“ от пункта за базиране и осигуряването на нейната противовъздушна, противоминна и противоракетна отбрана.
Учението ще продължи с епизоди по търсене, следене и унищожаване на подводен противник. (…)

***

Морска хуманитарна операция

Варна, 27 юни 2000 г. // Днес започна изпълнението на морската хуманитарна операция от многонационалното корабно съединение съвместно с подразделения на Сухопътни войски в рамките на националното учение на Военноморските сили „Бриз 2000“ с международно участие.
Средните десантни кораби „Антарес“ и „Сириус“ от тактическа група номер 5 натовариха от района на село Черноморец бойна техника и „пострадало“ население, засегнато от стихийни бедствия съгласно приетата условна тактическа обстановка на учението. Ролите на бежанци изпълняват бойци от сухопътния батальон.
Миночистачите „Прибой“ и „Щорм“ от тактическа група номер 4 преведоха зад трал натоварените десантни кораби до района за формиране на походния строй на хуманитарния конвой.  Корабите от тактическите групи номера 1, 2 и 3 организираха защитата на товарещите се „бежанци“ и прехода на хуманитарния конвой, като проведоха противоподводно учение, в което откриха, следиха и „унищожиха“ учебно подводницата „Слава“, атакуваща десантните кораби. Конвоят отрази и учебните атаки на въздушния и надводен „противник“. (…)  

***

Можем да ползваме опита на британските Военноморски сили в защитата на крайбрежните интереси на Острова

Варна, 12 март 2002 г. // Началникът на щаба на британските Военноморски сили и първи морски лорд на Великобритания адмирал сър Найджел Есенхай се очаква да посети нашата страна през втората половина на годината. Кораб на британския военен флот ще участва в учението „Бриз 2002“ през втората половина на месец юли.
Ще ни гостуват и група специалисти от британските ВМС по охраната на крайбрежието.
Това съобщи днес на брифинг началникът на Главния щаб на българските ВМС вицеадмирал Петър Петров по повод неотдавнашното му посещение във Великобритания. (…)
По повод неотдавнашни публикации за българските подводници, вицеадмирал Петров каза, че няма официално искане да ги извадим от въоръжение. Той описа състоянието на включената през 1985 г. в състава на ВМС подводница „Слава“, която сега е на 40 години: преминала е три навигационни, един текущ и два средни ремонта; корозионната износеност на корпуса е от 0,9 до 8 процента при допустими 10 процента; при ресурс от 20 000 часа за двата й двигателя, досега са изразходвани 8000 часа. Акумулаторната й батерия е с гаранция до 2003 година, може да се използва още 8-10 години. „Слава“ е в добро техническо състояние, което гарантира използването още 8-10 години, каза началникът на Главния щаб.
Всички морски държави, с изключение на Исландия, изграждат и развиват подводния си флот, в зависимост от своите доктрини и възможности и той включва между 7-8 на сто от бойния потенциал на военния флот. Нашите две подводници съставляват 8,1 на сто от бойния потенциал на ВМС, каза още вицеадмирал Петър Петров. 

***

Президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили  Георги Първанов присъства на тържественото вдигане на флаговете на корабите на ВМС

Варна, 11 август 2002 г. // Президентът и върховен главнокомандващ Въоръжените сили  Георги Първанов присъства днес на ритуала за тържественото вдигане на флаговете на корабите на Военноморските сили. На морската гара той беше посрещнат от почетна рота и военен духов оркестър.
Гости на празника на българския военен флот бяха заместник-министърът на отбраната Иво Иванов, началникът на Генералния щаб на Българската армия генерал Никола Колев, командващите Сухопътните и Военновъздушните сили, Варненският и Преславски митрополит Кирил.Тук бе и посланикът на САЩ у нас  Джеймс Пардю.
Върховният главнокомандващ се качи на флагмана на бойния ни флот фрегатата „Смели“, поздрави военните моряци с празника и пожела попътен вятър на екипажа.
Посланик Пардю прояви интерес към подводницата ни „Слава“ и заедно с капитан първи ранг Гумиеро, командир на гостуващия италиански крайцер „Виторо Венето“, слязоха в нея.
По-късно генерал Колев информира, че по време на днешните разговори с експерта към американския Сенат д-р Майкъл Холцел и с посланик Пардю по въпросите на реформата в Българската армия, са говорили и за подводницата. Представихме нашето виждане, че българските Военноморски сили трябва да се развиват като система с всички родове сили, които са необходими за един флот като нашия, в това число и с подводни сили, добави генерал Колев. (…)

***

Дивизионът подводници във Военноморска база Варна чества 50-годишен юбилей

Варна, 18 август 2004 г. // Дивизионът подводници във Военноморската база във Варна днес чества 50-годишен юбилей. Празникът започна с тържествено вдигане на Военноморския флаг.
Поздравления към личния състав на дивизиона поднесоха началникът на Главния щаб на ВМС контраадмирал Минко Кавалджиев и бригаден адмирал Георги Георгиев, началник на Военноморската база. 
По случай празника бяха наградени кадрови военнослужещи от дивизиона и офицери от резерва.
Няма съмнение, че на България трябват подводници, подчерта контраадмирал Кавалджиев. По думите му заради липса на пари батерия за подводницата „Надежда“ скоро няма да бъде купена, но уменията на екипажа се поддържат на „Слава“.
Началото на подводното плаване в българските ВМС е поставено през 1916 г. Първата подводница – „Елисавета“, която участва в Първата световна война, е получена от Германия. След подписването на Ньойския договор България губи правото да има подводници.
Едва през 1954 г. ВМС получават 3 подводници от бившия Съветски съюз. През годините българските моряци са усвоявали 3 различни проекта подводни лодки. В края на 80-те години флотът разполага с 4 подводници, от които днес са останали „Слава“ и „Надежда“.

***

Военният флот ще запази подводници на въоръжение, предвижда се придобиването на две малки западни подводници „на втора ръка“

София, 21 декември 2004 г. // Българският военноморски флот ще запази подводници на въоръжение, съобщиха днес началникът на Генералния щаб на Българската армия ген. Никола Колев и първият му заместник вицеадмирал Петър Петров на среща с журналисти.
Вицеадмирал Петров каза, че батерията на оперативната в момента подводница „Слава“ ще осигури още 3-4 години живот. Междувременно се предвижда да бъдат придобити две подводници втора употреба, които да са малки и съобразени с условията в Черно море – от типа на U-206 и U-209, каквито има в натовските държави. 
Ген. Никола Колев изтъкна, че въпросът дали армията ни да притежава подводници вече не е дискусионен за нас, а също и за НАТО. След 11 септември в Средиземно море по чл. 5-и се осъществява операцията „Актив индевър“, която контролира корабоплаването в Средиземноморския регион. Ескортират се кораби, превозващи ценни и атрактивни за терористи товари. Опитът от тази операция даде основание да се преоцени необходимостта от подводници, посочи ген. Колев. Без тях не може да се осъществява постоянен контрол на морския трафик. Подводниците са необходими вече не толкова като огневи средства, а като възможности за разширяване на зоната за наблюдение и контрол, обясни генералът.
По думите му подводниците дават и възможност за борба с подводни плавателни апарати, за каквито има сведения, че много терористични организации търсят начини да придобият; без подводници не може да се води и подготовката на надводния флот за борба с тях.
Ген. Колев обясни, че подводниците са скъпи като инвестиция, но са по-евтини за поддръжка от обикновените кораби. Политиката ни е да придобием на т. нар. политическа цена годни, с достатъчен ресурс, малки дизелово-електрически подводници, каза той. Минимално необходими са две, за да имаме нужните способности, посочи Колев.
Той каза, че в момента се водят разговори и се планира разширяване на операцията „Актив индевър“ и в Черно море, защото след успеха в Средиземно море има индикации, че Черно море става особено интересно за нелегален трафик на хора, стоки и наркотици, оръжие. Операцията в Черно море обаче ще бъде под друга политическа формула, а не по член 5-и от Северноатлантическия договор, каза ген. Никола Колев. 

***

Прахът на писателя капитан Константин Площаков бе разпръснат в морето

Варна, 26 септември 2006 г. // Прахът на известния писател маринист и подводничар капитан първи ранг Константин Площаков бе разпръснат днес в морето. Първият по рода си в историята на флота военен ритуал се състоя на борда на подводницата на Военноморските сили „Слава“.
По желание на починалия през март капитан, прахът му беше разпръснат на пет мили навътре в морето. Под звуците на националния химн зам.-командващият на ВМС контраадмирал Пламен Манушев, синовете на кап. Площаков – Естислав и Йордан, и негови приятели от флота хвърлиха в морето венец и цветя.
Константин Площаков остави над 10 книги, а негови разкази са използвани в сценариите на филмите „Циклопът“ и „Срещу вятъра“. 

***

Подводницата „Надежда“ става музеен експонат

Варна, 5 януари 2009 г. // До два месеца подводницата „Надежда“ ще бъде извадена от състава на Военноморските сили и предадена на община Варна, за да стане музеен експонат. Това съобщи днес началникът на Военноморската база в града бригаден адмирал Румен Николов. Заповедта на министъра на отбраната за снемането на „Надежда“ от въоръжение е издадена в края на декември.
Николов допълни, че подводницата „Слава“ може да изпълнява задачи. По думите му батерията е с капацитет 75 процента. Батерията работи девета година, въпреки че гаранционният срок е 5 години.
Бригаден адмирал Николов и началникът на щаба на ВМС контраадмирал Георги Георгиев днес откриха официално новата учебна година във Военноморската база. (…)

***

Идеята за придобиване на две подводници „втора ръка“ не е отпаднала, но ще се отложи заради икономическата криза, каза във Варна контраадмирал Пламен Манушев

Варна, 18 август 2009 г. // Идеята за придобиването на две подводници „втора ръка“ е част от проекта за модернизация на флота, тя не е отпаднала, но реализацията явно ще се отложи за известно време заради икономическата криза. Това коментира днес началникът на щаба на ВМС по подготовката контраадмирал Пламен Манушев, който участва в честванията на 55-годишнината от възстановяването на дивизиона „Подводни операции“ към Военноморска база – Варна. 
Манушев посочи, че след като се е запознал с обосновката на ВМС за още две подводници, министър Николай Младенов е застанал зад тази идея. Вярвам, че в недалечно бъдеще Военноморските сили ще имат две подводници „втора ръка“ от по-малък клас, посочи контраадмиралът и допълни, че подводната лодка „Слава“, която е в момента на въоръжение, е среден клас подводниц.
„Слава“ е годна да изпълнява задачите си, коментира още началникът на щаба. Проблемът е с ограничения финансов ресурс за ремонти. Батерията на подводницата също продължава да е годна за употреба. (…)

***

Подводницата „Слава“ бе изведена от състава на Военноморските сили и става музей

Варна, 1 ноември 2011 г. // Последната българска подводница „Слава“ ще стане музей, след като днес бе официално изведена от състава на Военноморските сили. На прощаването с кораба присъстваха командирът на ВМС Пламен Манушев, бивши матроси, ветерани, офицери от резерва и запаса.
Тържеството започна по традиция с вдигане на националното знаме и гюйса на „Слава“. Пред събралите се командирът на дивизиона за подводни операции кап. I ранг Камен Кукуров посочи, че корабът не е просто тонове метал, а е бил дом на всички подводничари и ги е научил на мъжество, гордост и чест. Контраадмирал Манушев благодари на целия състав на дивизиона за професионализма му през изминалите години. Той допълни, че „Слава“ става собственост на община Варна и ще бъде превърната в музей, за да виждат бъдещите поколения къде са служили българските подводничари. Контраадмиралът допълни, че подводницата „Надежда“, която бе изведена по-рано от състава на ВМС, ще бъде нарязана на скрап.
„Слава“ влиза в състава на българския военен флот през 1985 година. Тогава ВМС разполагат с 4 подводници. (...) През 1954 година (...) страната ни разполага с три подводни кораба, които по-късно са подменени с нови модели. Последното плаване на „Слава“ е осъществено в края на миналата година. Сега членовете на екипажа са преназначени и служат на други кораби от военния флот. 
Националното знаме и гюйса от „Слава“ днес свалиха двама бивши командири на подводницата. Те предадоха двата флага на контраадмирал Манушев, който ги връчи на директора на Военноморския музей във Варна Мариана Кръстева. Манушев изрази надежда, че знамената ще бъдат извадени от музея и връчени на командира на нова българска подводница, на която отново ще бъдат издигнати. По думите му набирането на екипаж няма да бъде проблем, защото българският моряк е добър професионалист и се учи бързо. 

***

България е 11-та държава в света, която се сдобива (през 1916) със своя подводна лодка

Варна, 5 май 2016 г. // Нашата страна е 11-та държава в света, която се сдобива със своя подводна лодка, каза днес председателят на Съюза на подводничарите о.р. кап. първи ранг Станко Станков при откриването на изложбата „100 години подводно плаване в България“ във Военноморския музей във Варна. 
Експозицията проследява едновековната история от приемането на първата подводница УБ-18, през възстановяването на подводния ни флот след Втората световна война и успехите на 8-ми дивизион подводни лодки до извеждането от строя на последната българска подводница – „Слава“, през ноември 2011 г. (…)
Приемането на първата подводница става по време на Първата световна война – на 25 май 1916 г., в пристанището на двореца „Евксиноград“, разказа директорът на музея Мариана Кръстева. Българският военноморски флаг е вдигнат на тайна церемония. Подводницата е получена от тогава съюзническия германски флот, а неин пръв командир става лейтенант Никола Тодоров.
За 100 години България създава подводно плаване, на което много държави завиждаха, допълни кап. Станков. Той припомни, че в края на 80-те години на миналия век държавата притежава четири подводници, които изпълняват пълния комплект бойни задачи. Сега живеем с надеждата, че някой ден страната ни пак ще има подводница и отново български командир ще издаде командата „По местата, за потапяне“, посочи Станков. (…)

***

Последната българска подводница вече работи като музей

Варна, 18 август 2020 г. // Последната българска подводница „Слава“ от днес вече е официално музей. Откриването бе съпроводено с военен ритуал, а церемонията събра представители на Военноморските сили, на местната и държавната власт, офицери от запаса, бивши подводничари, много граждани. (...)
Много е важно България да възстанови подводното плаване, каза кап. първи ранг Камен Кукуров, началник на щаба на Военноморските сили, който е бил командир на дивизиона за подводни операции на ВМС. По думите му това са най-автономните кораби и най-силната защита на суверенитета на държавата. Години наред зависим от други страни, време е паритетът на подводните сили в Черно море да бъде възстановен, посочи Кукуров. При откриването на подводницата-музей стана ясно, че през годините в подводния флот на България са служили повече от 6 500 мъже. (...)

***

Има надежда България да възстанови подводния си флот, смята капитан първи ранг Камен Кукуров

Варна, 28 декември 2021 г. // Има надежда България да възстанови подводния си флот – управляващите, министерството на отбраната, подкрепят тази цел и не е тайна, че се водят разговори за реализацията , каза днес началникът на щаба на Военноморските сили капитан първи ранг Камен Кукуров. Заедно със свои колеги-подводничари, служили на последната българска подводница, той почете годишнината от вдигането на флага на българския военен флот на „Слава“ на 28 декември 1985 г. (...)
Той разказа, че през годините, докато е командвал „Слава“, е имало рискови ситуации – и пожар под вода, трудни маневри. За него лично най-важното обаче е, че за цялата история на подводното плаване в България – от 1916 г. до 2011 г., когато дивизионът е закрит, българските подводничари не са дали нито една жертва в изпълнение на служебния дълг, те нямат провалени задачи, нито оставен човек в морето.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Законодателните промени за транспониране на директивата за адекватни минимални работни заплати няма да промени вече определения размер на минималната заплата за 2025 г., казаха от социалното министерство
Държавният куклен театър в Стара Загора отново има пощенска кутия за писма до Дядо Коледа
Общо събрание на Националното сдружение на лечебните заведения за специализирана извънболнична медицинска помощ се проведе в Пловдив
Брезник и още едно село в общината преминават на режимно водоподаване от 18 ноември
Болница "Пирогов" съобщи, че има строго регламентиран ред, по който сортира и предава за изхвърляне и депониране различните видове отпадък
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Началото на глобална инициатива за достъпа на жените до климатичното финансиране бе поставено в българския павилион на СОР29
На преден план
Илхан Кючюк излезе с позиция след изключването му от структурата на ДПС в Габрово
В детайли
Възлово кръстовище в Пловдив беше наводнено заради спукана водопроводна тръба, екипи на дружеството все още работят по отстраняването на проблема
Сфера
Актуални и предстоящи възможности за кандидатстване по програмите за еврофинансиране представи Областен информационен център - Монтана
Контекст
Законодателните промени за транспониране на директивата за адекватни минимални работни заплати няма да промени вече определения размер на минималната заплата за 2025 г., казаха от социалното министерство
Основна линия
Законодателните промени за транспониране на Директивата за адекватни минимални заплати няма да доведат до намаляване на минималната заплата за 2025 г., заявяват от социалното министерство
Сфера
Кметът на Шумен остана удовлетворен, след като инспектира готовността на екипите и техниката за работа при зимни условия в общината
Контекст
Държавният куклен театър в Стара Загора отново има пощенска кутия за писма до Дядо Коледа
В детайли
Обвинените за подправяне на бюлетини членове на СИК-Малорад днес получиха наказание
Местен фокус
Предизвикателствата и проблемите пред регионалната журналистика у нас ще е тема на дискусия в СБЖ
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.