Начало Контекст Инвестиции в образователната и спортната инфраструктура, културата и туризма са сред мерките, финансирани по ОП „Развитие на регионите“ 2021- 2027 г., каза експертът от МРРБ Галина Иванова
11760
България

Инвестиции в образователната и спортната инфраструктура, културата и туризма са сред мерките, финансирани по ОП „Развитие на регионите“ 2021- 2027 г., каза експертът от МРРБ Галина Иванова

Инвестиции в образователната и спортната инфраструктура, културата и туризма са сред мерките, финансирани по Оперативна програма (ОП) „Развитие на регионите“ 2021- 2027 г. Това каза на откриващата конференция по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ Галина Иванова, началник на отдел „Североизточен регион“ в главна дирекция „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).По думите допустимите дейности за образователна инфраструктура включват модернизация и оборудване в предучилищно, училищно и висше образование, ученически общежития, детски ясли и градини, закупуване на автобуси.

| 01 Ноември 2024, 12:57 ч.
Инвестиции в образователната и спортната инфраструктура, културата и туризма са сред мерките, финансирани по ОП „Развитие на регионите“ 2021- 2027 г., каза експертът от МРРБ Галина Иванова
Инвестиции в образователната и спортната инфраструктура, културата и туризма са сред мерките, финансирани по ОП „Развитие на регионите“ 2021- 2027 г., каза експертът от МРРБ Галина Иванова
Снимка © Христо Касабов / БТА

Инвестиции в образователната и спортната инфраструктура, културата и туризма са сред мерките, финансирани по Оперативна програма (ОП) „Развитие на регионите“ 2021- 2027 г. Това каза на откриващата конференция по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ Галина Иванова, началник на отдел „Североизточен регион“ в главна дирекция „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Таксиметровите шофьори от четирите фирми в Ловеч излязоха на протест. Те преминаваха през града в колона и с надути клаксони в продължение на час. Недоволството на таксиметровите водачи е породено от поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. 

„Тройно по-скъпи са застраховките. Това ще доведе до увеличение на цените за клиентите“, каза Стоян Колев, който до момента е плащал 260 лева за застраховка, а сега ще му струва над 700.

Протестиращите посочиха, че недоволството е насочено към цялата държава. В Ловеч тарифата на таксиметровите услуги е фиксирана, независимо от изминалото разстояние. Водачите на таксита обаче са заканиха, че ако не им намалят цените на застраховките, ще взимат от клиентите толкова, колкото покаже апаратът.

„Това увеличение на застраховката „Гражданска отговорност“ е напъ

Съветници от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС) поискаха незабавната оставка на председателя на съвета - Цветомир Петров. „Искаме незабавната оставка на временно избрания на длъжността председател на СОС Цветомир Петров, който отказа в дневния ред, който предстои в следващия четвъртък, да внесе за разглеждане гражданския доклад за преустройството на ул. „Опълченска“, каза Ваня Тагарева от ГЕРБ-СДС.

Представители на ГЕРБ-СДС в СОС направиха изявление за медиитена на кръстовището на ул. „Опълченска“ и ул. „Пиротска“, където продължават дейностите по реконструкцията на участъка. 

По-рано днес председателят на СОС съобщи, че няма да включи доклада на ГЕРБ-СДС за препроектиране на ул. „Опълченска" в следващото заседание. По думите на Петров намеренията на вносителите на доклада за препроектиране следв

Областна дирекция на МВР – Благоевград издирва Димитрина Христова Толева на 61 години от град Петрич. Това се посочва в информация, предоставена от Йорданка Шаркова -  говорител на Областна дирекция на МВР-Благоевград. Жената е в неизвестност от 28.08.2024 година. Висока е около 167см. с кафяви очи, дълга и прошарена коса, слабо телосложение. Изчезналата жена е била облечена с черно долнище, сива тениска и оранжево горнище.

"Тя изчезна без следа. Леля ми, която винаги е била близо до дома, никога не е отсъствала за повече от час и половина, е изчезнала. Тя обича спокойствието и уюта на дома и градината си – нейното убежище. Тя не е човек, който би изчезнал просто така", каза племенникът на изчезналата жена Борислав Христов. 

"Леля ми не е богата, не е публична личност. Тя е тиха жена, която страда от недиагностицирани епизоди на шизофрения и води п

Категоричният ангажимент на България и Албания за ускорената реализация на транспортен коридор № 8 потвърдиха служебният министър на външните работи Иван Кондов и министърът за Европа и външните работи на Албания Игли Хасани, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР). Това стана по време на двустранна среща, част от Министерската среща на страните-членки на Централноевропейската инициатива в Тирана.

Двамата обсъдиха отличното състояние на двустранните отношения и потвърдиха желанието си за по-нататъшно задълбочаване на секторното сътрудничество, става ясно от съобщението. 

От албанска страна бе изказано признание за последователната подкрепа на България за процеса на присъединяване на Албания към ЕС. 

Служебният министър Иван Кондов поздрави своя колега за постигнатия напредък в осъществяването на европейските реформи, включително защитата на

Прокуратурата поиска промяна в обвинението срещу Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 14-годишният Филип Арсов. Искането бе направено в съдебна зала от прокурора по делото Калин Близнаков.

До този ход се стигна след разпит на няколко свидетели по-рано днес. 

Според Близнаков са установени нови обстоятелства, които са причина деянието вече да бъде разглеждано като особено тежък случай, като остава обвинението, че престъплението е извършено при евентуален умисъл.

Така, ако бъде признат за виновен, Тодоров може да получи до 20 години или доживотен затвор.

Съдът отказа това да се случи днес в съдебна зала, но Калин Близнаков заяви, че следващия път отново ще поиска тази промяна, като ще трябва да се аргументира по-подробно.

Катастрофата, при която загина 14-годишният Филип Арсов, стана на 2 септември 2023 г. на пешеходна пътека

По думите допустимите дейности за образователна инфраструктура включват модернизация и оборудване в предучилищно, училищно и висше образование, ученически общежития, детски ясли и градини, закупуване на автобуси. В спортната инфраструктура може да се изграждат спортни площадки, такива за игри или за безопасност на движението, за масов спорт, дидактически материали. В областта на културна инфраструктура са допустими дейности за културни организации, за ключови регистри на културни ценности, разработване на планове за опазване и управление на обектите на недвижимото културно наследство, а в туризма – за съхранение и развитие на природното наследство, включително изграждане на инфраструктура за планински туризъм, допълни тя.

Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. е с общ финансов ресурс по линия на Европейския фонд за регионално развитие в размер на 3,6 млн. лв., като планираните за изпълнение мерки надграждат тези по ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 г., които са приоритетно насочени към интегрирани териториални инвестиции за обновяване и модернизация на пътна, образователна, здравна, икономическа, социална и културна инфраструктура, енергийна ефективност и устойчива градска мобилност, развитие на туризма и спорта, подкрепа за зелена градска среда и привлекателни обществени пространства, уточни Иванова.

В изпълнение на подхода по програмата през 2023 г. е обявена първата процедура за набиране на концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ), по която са подадени 165 концепции, преминали съответните процедури по оценка, съобщи Иванова. Тя уточни, че от тях 93 концепции включват мерки в образованието, културата, спорта и туризма с обща стойност приблизително 613 млн. лв. От общо подадените концепции 19 са за Североизточен район. След извършената оценка е изготвена и одобрена обща програмна концепция за региона, в която попадат 14 КИТИ, от тях 12 комбинирани и две индивидуални. Общата стойност е за над 311 млн. лв., като безвъзмездната финансова помощ е над 307 млн. лв., каза Иванова. 

В пет КИТИ са предвидени мерки за изпълнение в образователна инфраструктура, включващи изграждането на зони за спорт и спортни площадки, обновяване на ученически общежития, развитие на дуално обучение, мерки за подобряване достъпа до обучения, довеждане на енергоефективни мерки в образователните институции, модернизация на материалната база, облагородяване на дворни пространства, изграждане на достъпна среда, закупуване на електробуси и зарядни станции, обясни още Иванова.

Тя допълни, че в партньорство участват общини, училища, университети, представители на частния сектори и неправителствени организации. Част от обектите на образователната инфраструктура, включени в КИТИ за Североизточния район са учебни заведения от Варна и Добрич. В одобрените концепции са предвидени мерки и в здравната инфраструктура, включваща закупуване на съвременна медицинска апаратура, мобилни медицински кабинети, инфраструктурни мерки за превенция от наводнения, такава в областта на туризма и културата, подобряване на транспортната свързаност, мерки за внедряване на технологични решения за създаване на интелигентна градска среда и др., каза Иванова.

Късно снощи служители на сектор "Борба с организираната престъпност" в Пловдив са установили депото, откъдето са транспортирани цигарите без бандерол към склада в село Скутаре. Това съобщи в ефира на Нова телевизия районният прокурор на Пловдив Петър Петров. Там са открити 23 млн. къса цигари или 1.16 млн. кутии.

Пазарната им стойност е близо 8 млн. лева, като акцизът, който е следвало да се заплати на държавата, е над 4 млн. лв. Действията по разследването продължават, установяват се и се издирват още лица, посочи Петров.

Вчера на брифинг от прокуратурата и полицията съобщиха, че са иззети цигари без бандерол на стойност 1,8 млн. лева при акция в село Скутаре и Пловдив. Задържани са четирима мъже - двама българи, словак и украинец, на които са повдигнати обвинения за държане с цел разпространение на акцизни стоки без бандерол. 

Мъжете са арестувани на 19 ное

Трето бригадно командване отбеляза празника си с поднасяне на венци и цветя на Паметника на загиналите във войните през 1912-1913 г. и през Първата и Втората световна война мъже от благоевградското село Габрово и с поход и посещение на средновековен храм край селото. 

Празничният ден за бригадното командване започна на центъра на селото, където се издига чешма, над която са изписани имената на всички местни мъже, загинали във войните. Венци и цветя положиха командирът на Трето бригадно командване полк. Кирил Спаневиков, директорът на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев, кметът на селото Борислав Ханджийски, бившият кметски наместник Герасим Богдански и жители на селото.

Пред военнослужещите Богдански разказа за идеята да се издигне паметникът. На същото място е имало занемарена чешма, п

Депутатите излязоха в почивка от 30 минути, обявена от председателстващия заседанието Силви Кирилов. 

Поради покачване на емоциите, обявявам почивка от 30 минути, каза той.

След като политическите сили представиха кандидатите си за председател на Народното събрание (общо четирима), започнаха и дебатите в пленарната зала, които продължиха около 3 часа. Станислав Балабанов от "Има такъв народ" предложи да бъдат прекратени, а председателстващият заседанието Силви Кирилов даде почивка.

Искаме мораториум върху цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ до изработване на ясен законов механизъм, през застрахователния кодекс, за въвеждането на системата „бонус-малус“ и оценка на риска на всеки шофьор, на базата на индивидуалното му представяне. Това заяви Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат, по време на започналия днес протест срещу поскъпването на задължителната застраховка. 

Цветков определи като „брутално“ поскъпването на премията по застраховката. „Като казваме брутално, имаме предвид от 300% до 1110%. На моята кола застраховката от 386 лв. вече е 1077 лв. и продължават да растат. В същото време не намираме абсолютно никаква обосновка за това“, каза Цветков. 

Той коментира и тезата на председателя на Управителния съвет на Асоциацията на български

Товарните автомобили към момента преминават през граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Лесово". Пропускането е възстановено малко след 01:00 часа тази нощ. Все още има 11 километра колона пред граничния пункт, тъй като обработката на "вход" и "изход" се извършва на ръчен режим, каза областният управител на Ямбол Николай Костадинов.

От снощи е създадена организация за спиране на камионите, движещи се към граничния пункт. Те изчакват на международния път I-7, в района на бившето летище край с. Тенево. В момента там има около 30 тежкотоварни автомобили, посочи Костадинов. По думите му се очаква в ранния следобед колоната да премине, тъй като от турска страна са уверили, че ще заработи автоматизираната система за обработка. Леките автомобили и автобуси преминават безпроблемно през граничния пункт.

Колони от тирове вчера се образуваха пред граничните пунктове "Капи

Тя съобщи, че към момента управляващият орган на програмата разработва насоки за кандидатстване, като предстои обявяване на процедура за подаване на проектни предложения в съответствие с одобрените КИТИ.

По ОП „Региони в растеж“ 2014 -2020 г. на територията на Североизточния район са били успешно изпълнени проекти за модернизация на образователната инфраструктура в градовете Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Генерал Тошево, Попово, Нови пазар, Суворово и с. Стефан Караджа, като изплатените средства са в размер на 57,6 млн. лв. за 44 обекта, уточни Иванова. Тя допълни, че по програмата на територията на Североизточния район успешно са изпълнени общо 87 проекта с реално изплатени суми в размер на 229 млн. лв.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Воден режим въведоха в чепеларското село Проглед
Със заповед на кмета на община Чепеларе Боран Хаджиев от вчера е въведен воден режим във висока и ниска зона на село Проглед, каза управителят на "Водоснабдяване и канализация" (В ...
За втора поредна година в Перник ще бъде отличен доброволецът и доброволческата инициатива на 2024 година
За втора поредна година в Перник ще бъде отличен доброволецът и доброволческата инициатива на 2024 година. Това съобщи Александър Йорданов - младежки медиатор към Консултативния с ...
Завърши плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ „Козлодуй”
Приключи плановият годишен ремонт на шести енергоблок на атомната електроцентрала и след извършена проверка от страна на Агенцията за ядрено регулиране в 10:07 ч. блокът беше включ ...
Част от бургаската улица "Княз Александър Батенберг" ще бъде затворена днес за снимките на филма "Жени извън употреба"
До 20:00 часа днес движението на превозни средства по част от бургаската улица "Княз Александър Батенберг" ще преустановено. Това съобщиха от община Бургас. Ограничението ще важи з ...
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести (СБАЛББ) в Перник. Това съобщиха от лечебното заведение. Те ще ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Общо два милиона лева инвестира Община Мизия в реконструкция на пазарното пространство в село Крушовица, информира директор дирекция „Устройство на територията европейски пр ...
Руска гражданка загина при катастрофа на автомагистрала "Струма" в района на Долна Диканя
Жена е загинала, а мъж е транспортиран в болница след катастрофата, станала по-рано днес на автомагистрала "Струма". Това потвърдиха от пресцентъра на полицията в Перник. Инци ...
Снахите „приоданки“ се събират на празник в Згориград
Снахите „приоданки“, познати още като другоселки, се събират на среща в Згориград днес, каза читалищния работник Силвия Денева. Тя, съвместно със самодейци от Народно ...
Прогноза за времето на 24 Ноември (Неделя) и следващите дни
През нощта ще бъде предимно ясно. Вятърът ще отслабне и в много райони ще стихне. Сутринта ще бъде студено с минимални температури ще бъдат между минус 7° и минус 2°, в кот ...
"Продължаваме промяната – Демократична България" приема поканата за среща от ГЕРБ, съобщиха от коалицията
Приемаме поканата за среща, съобщиха от "Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ) в отговор на ГЕРБ.  По-рано през деня от ГЕРБ потвърдиха , че има покана ...
Тикер в 13:07 ч.
Общо два милиона лева инвестира Община Мизия в реконструкция на пазарното простр ...
Начало Контекст
11760
България

Инвестиции в образователната и спортната инфраструктура, културата и туризма са сред мерките, финансирани по ОП „Развитие на регионите“ 2021- 2027 г., каза експертът от МРРБ Галина Иванова

Инвестиции в образователната и спортната инфраструктура, културата и туризма са сред мерките, финансирани по Оперативна програма (ОП) „Развитие на регионите“ 2021- 2027 г. Това каза на откриващата конференция по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ Галина Иванова, началник на отдел „Североизточен регион“ в главна дирекция „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).По думите допустимите дейности за образователна инфраструктура включват модернизация и оборудване в предучилищно, училищно и висше образование, ученически общежития, детски ясли и градини, закупуване на автобуси.

| 01 Ноември 2024, 12:57 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Инвестиции в образователната и спортната инфраструктура, културата и туризма са сред мерките, финансирани по ОП „Развитие на регионите“ 2021- 2027 г., каза експертът от МРРБ Галина Иванова
Инвестиции в образователната и спортната инфраструктура, културата и туризма са сред мерките, финансирани по ОП „Развитие на регионите“ 2021- 2027 г., каза експертът от МРРБ Галина Иванова
Снимка © Христо Касабов / БТА

Инвестиции в образователната и спортната инфраструктура, културата и туризма са сред мерките, финансирани по Оперативна програма (ОП) „Развитие на регионите“ 2021- 2027 г. Това каза на откриващата конференция по проекта „Европа на Балканите: Заедно чрез знание“ Галина Иванова, началник на отдел „Североизточен регион“ в главна дирекция „Стратегическо планиране и програми за регионално развитие“ в Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).

Таксиметровите шофьори от четирите фирми в Ловеч излязоха на протест. Те преминаваха през града в колона и с надути клаксони в продължение на час. Недоволството на таксиметровите водачи е породено от поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. 

„Тройно по-скъпи са застраховките. Това ще доведе до увеличение на цените за клиентите“, каза Стоян Колев, който до момента е плащал 260 лева за застраховка, а сега ще му струва над 700.

Протестиращите посочиха, че недоволството е насочено към цялата държава. В Ловеч тарифата на таксиметровите услуги е фиксирана, независимо от изминалото разстояние. Водачите на таксита обаче са заканиха, че ако не им намалят цените на застраховките, ще взимат от клиентите толкова, колкото покаже апаратът.

„Това увеличение на застраховката „Гражданска отговорност“ е напъ

Съветници от групата на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС) поискаха незабавната оставка на председателя на съвета - Цветомир Петров. „Искаме незабавната оставка на временно избрания на длъжността председател на СОС Цветомир Петров, който отказа в дневния ред, който предстои в следващия четвъртък, да внесе за разглеждане гражданския доклад за преустройството на ул. „Опълченска“, каза Ваня Тагарева от ГЕРБ-СДС.

Представители на ГЕРБ-СДС в СОС направиха изявление за медиитена на кръстовището на ул. „Опълченска“ и ул. „Пиротска“, където продължават дейностите по реконструкцията на участъка. 

По-рано днес председателят на СОС съобщи, че няма да включи доклада на ГЕРБ-СДС за препроектиране на ул. „Опълченска" в следващото заседание. По думите на Петров намеренията на вносителите на доклада за препроектиране следв

Областна дирекция на МВР – Благоевград издирва Димитрина Христова Толева на 61 години от град Петрич. Това се посочва в информация, предоставена от Йорданка Шаркова -  говорител на Областна дирекция на МВР-Благоевград. Жената е в неизвестност от 28.08.2024 година. Висока е около 167см. с кафяви очи, дълга и прошарена коса, слабо телосложение. Изчезналата жена е била облечена с черно долнище, сива тениска и оранжево горнище.

"Тя изчезна без следа. Леля ми, която винаги е била близо до дома, никога не е отсъствала за повече от час и половина, е изчезнала. Тя обича спокойствието и уюта на дома и градината си – нейното убежище. Тя не е човек, който би изчезнал просто така", каза племенникът на изчезналата жена Борислав Христов. 

"Леля ми не е богата, не е публична личност. Тя е тиха жена, която страда от недиагностицирани епизоди на шизофрения и води п

Категоричният ангажимент на България и Албания за ускорената реализация на транспортен коридор № 8 потвърдиха служебният министър на външните работи Иван Кондов и министърът за Европа и външните работи на Албания Игли Хасани, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР). Това стана по време на двустранна среща, част от Министерската среща на страните-членки на Централноевропейската инициатива в Тирана.

Двамата обсъдиха отличното състояние на двустранните отношения и потвърдиха желанието си за по-нататъшно задълбочаване на секторното сътрудничество, става ясно от съобщението. 

От албанска страна бе изказано признание за последователната подкрепа на България за процеса на присъединяване на Албания към ЕС. 

Служебният министър Иван Кондов поздрави своя колега за постигнатия напредък в осъществяването на европейските реформи, включително защитата на

Прокуратурата поиска промяна в обвинението срещу Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 14-годишният Филип Арсов. Искането бе направено в съдебна зала от прокурора по делото Калин Близнаков.

До този ход се стигна след разпит на няколко свидетели по-рано днес. 

Според Близнаков са установени нови обстоятелства, които са причина деянието вече да бъде разглеждано като особено тежък случай, като остава обвинението, че престъплението е извършено при евентуален умисъл.

Така, ако бъде признат за виновен, Тодоров може да получи до 20 години или доживотен затвор.

Съдът отказа това да се случи днес в съдебна зала, но Калин Близнаков заяви, че следващия път отново ще поиска тази промяна, като ще трябва да се аргументира по-подробно.

Катастрофата, при която загина 14-годишният Филип Арсов, стана на 2 септември 2023 г. на пешеходна пътека

По думите допустимите дейности за образователна инфраструктура включват модернизация и оборудване в предучилищно, училищно и висше образование, ученически общежития, детски ясли и градини, закупуване на автобуси. В спортната инфраструктура може да се изграждат спортни площадки, такива за игри или за безопасност на движението, за масов спорт, дидактически материали. В областта на културна инфраструктура са допустими дейности за културни организации, за ключови регистри на културни ценности, разработване на планове за опазване и управление на обектите на недвижимото културно наследство, а в туризма – за съхранение и развитие на природното наследство, включително изграждане на инфраструктура за планински туризъм, допълни тя.

Програма „Развитие на регионите“ 2021-2027 г. е с общ финансов ресурс по линия на Европейския фонд за регионално развитие в размер на 3,6 млн. лв., като планираните за изпълнение мерки надграждат тези по ОП „Региони в растеж“ 2014-2020 г., които са приоритетно насочени към интегрирани териториални инвестиции за обновяване и модернизация на пътна, образователна, здравна, икономическа, социална и културна инфраструктура, енергийна ефективност и устойчива градска мобилност, развитие на туризма и спорта, подкрепа за зелена градска среда и привлекателни обществени пространства, уточни Иванова.

В изпълнение на подхода по програмата през 2023 г. е обявена първата процедура за набиране на концепции за интегрирани териториални инвестиции (КИТИ), по която са подадени 165 концепции, преминали съответните процедури по оценка, съобщи Иванова. Тя уточни, че от тях 93 концепции включват мерки в образованието, културата, спорта и туризма с обща стойност приблизително 613 млн. лв. От общо подадените концепции 19 са за Североизточен район. След извършената оценка е изготвена и одобрена обща програмна концепция за региона, в която попадат 14 КИТИ, от тях 12 комбинирани и две индивидуални. Общата стойност е за над 311 млн. лв., като безвъзмездната финансова помощ е над 307 млн. лв., каза Иванова. 

В пет КИТИ са предвидени мерки за изпълнение в образователна инфраструктура, включващи изграждането на зони за спорт и спортни площадки, обновяване на ученически общежития, развитие на дуално обучение, мерки за подобряване достъпа до обучения, довеждане на енергоефективни мерки в образователните институции, модернизация на материалната база, облагородяване на дворни пространства, изграждане на достъпна среда, закупуване на електробуси и зарядни станции, обясни още Иванова.

Тя допълни, че в партньорство участват общини, училища, университети, представители на частния сектори и неправителствени организации. Част от обектите на образователната инфраструктура, включени в КИТИ за Североизточния район са учебни заведения от Варна и Добрич. В одобрените концепции са предвидени мерки и в здравната инфраструктура, включваща закупуване на съвременна медицинска апаратура, мобилни медицински кабинети, инфраструктурни мерки за превенция от наводнения, такава в областта на туризма и културата, подобряване на транспортната свързаност, мерки за внедряване на технологични решения за създаване на интелигентна градска среда и др., каза Иванова.

Късно снощи служители на сектор "Борба с организираната престъпност" в Пловдив са установили депото, откъдето са транспортирани цигарите без бандерол към склада в село Скутаре. Това съобщи в ефира на Нова телевизия районният прокурор на Пловдив Петър Петров. Там са открити 23 млн. къса цигари или 1.16 млн. кутии.

Пазарната им стойност е близо 8 млн. лева, като акцизът, който е следвало да се заплати на държавата, е над 4 млн. лв. Действията по разследването продължават, установяват се и се издирват още лица, посочи Петров.

Вчера на брифинг от прокуратурата и полицията съобщиха, че са иззети цигари без бандерол на стойност 1,8 млн. лева при акция в село Скутаре и Пловдив. Задържани са четирима мъже - двама българи, словак и украинец, на които са повдигнати обвинения за държане с цел разпространение на акцизни стоки без бандерол. 

Мъжете са арестувани на 19 ное

Трето бригадно командване отбеляза празника си с поднасяне на венци и цветя на Паметника на загиналите във войните през 1912-1913 г. и през Първата и Втората световна война мъже от благоевградското село Габрово и с поход и посещение на средновековен храм край селото. 

Празничният ден за бригадното командване започна на центъра на селото, където се издига чешма, над която са изписани имената на всички местни мъже, загинали във войните. Венци и цветя положиха командирът на Трето бригадно командване полк. Кирил Спаневиков, директорът на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев, кметът на селото Борислав Ханджийски, бившият кметски наместник Герасим Богдански и жители на селото.

Пред военнослужещите Богдански разказа за идеята да се издигне паметникът. На същото място е имало занемарена чешма, п

Депутатите излязоха в почивка от 30 минути, обявена от председателстващия заседанието Силви Кирилов. 

Поради покачване на емоциите, обявявам почивка от 30 минути, каза той.

След като политическите сили представиха кандидатите си за председател на Народното събрание (общо четирима), започнаха и дебатите в пленарната зала, които продължиха около 3 часа. Станислав Балабанов от "Има такъв народ" предложи да бъдат прекратени, а председателстващият заседанието Силви Кирилов даде почивка.

Искаме мораториум върху цената на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ до изработване на ясен законов механизъм, през застрахователния кодекс, за въвеждането на системата „бонус-малус“ и оценка на риска на всеки шофьор, на базата на индивидуалното му представяне. Това заяви Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат, по време на започналия днес протест срещу поскъпването на задължителната застраховка. 

Цветков определи като „брутално“ поскъпването на премията по застраховката. „Като казваме брутално, имаме предвид от 300% до 1110%. На моята кола застраховката от 386 лв. вече е 1077 лв. и продължават да растат. В същото време не намираме абсолютно никаква обосновка за това“, каза Цветков. 

Той коментира и тезата на председателя на Управителния съвет на Асоциацията на български

Товарните автомобили към момента преминават през граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Лесово". Пропускането е възстановено малко след 01:00 часа тази нощ. Все още има 11 километра колона пред граничния пункт, тъй като обработката на "вход" и "изход" се извършва на ръчен режим, каза областният управител на Ямбол Николай Костадинов.

От снощи е създадена организация за спиране на камионите, движещи се към граничния пункт. Те изчакват на международния път I-7, в района на бившето летище край с. Тенево. В момента там има около 30 тежкотоварни автомобили, посочи Костадинов. По думите му се очаква в ранния следобед колоната да премине, тъй като от турска страна са уверили, че ще заработи автоматизираната система за обработка. Леките автомобили и автобуси преминават безпроблемно през граничния пункт.

Колони от тирове вчера се образуваха пред граничните пунктове "Капи

Тя съобщи, че към момента управляващият орган на програмата разработва насоки за кандидатстване, като предстои обявяване на процедура за подаване на проектни предложения в съответствие с одобрените КИТИ.

По ОП „Региони в растеж“ 2014 -2020 г. на територията на Североизточния район са били успешно изпълнени проекти за модернизация на образователната инфраструктура в градовете Варна, Добрич, Шумен, Търговище, Генерал Тошево, Попово, Нови пазар, Суворово и с. Стефан Караджа, като изплатените средства са в размер на 57,6 млн. лв. за 44 обекта, уточни Иванова. Тя допълни, че по програмата на територията на Североизточния район успешно са изпълнени общо 87 проекта с реално изплатени суми в размер на 229 млн. лв.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Воден режим въведоха в чепеларското село Проглед
За втора поредна година в Перник ще бъде отличен доброволецът и доброволческата инициатива на 2024 година
Завърши плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ „Козлодуй”
Част от бургаската улица "Княз Александър Батенберг" ще бъде затворена днес за снимките на филма "Жени извън употреба"
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Основна линия
До края на годината пазарът в село Крушовица ще заработи с нов облик
Местен фокус
Руска гражданка загина при катастрофа на автомагистрала "Струма" в района на Долна Диканя
Контекст
Снахите „приоданки“ се събират на празник в Згориград
Сфера
Прогноза за времето на 24 Ноември (Неделя) и следващите дни
Местен фокус
"Продължаваме промяната – Демократична България" приема поканата за среща от ГЕРБ, съобщиха от коалицията
На преден план
Воден режим въведоха в чепеларското село Проглед
Местен фокус
Възможностите на свободния енергиен пазар и превръщането на либерализацията в плюс за бизнеса представиха експерти на форум в Боровец
На преден план
За втора поредна година в Перник ще бъде отличен доброволецът и доброволческата инициатива на 2024 година
На преден план
Завърши плановият годишен ремонт на шести блок на АЕЦ „Козлодуй”
Местен фокус
В кюстендилската болница ще се проведе „Седмица на отворените врати“
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.