Съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков честити във фейсбук Деня на народните будители - 1 ноември. "През 1922 г. министърът на народното просвещение Стоян Омарчевски внася предложение 1 ноември (тогава ден на св. Йоан Рилски) да се празнува и като Ден на българските будители. В Прокламацията за празника четем:
"Нека Денят на св. Йоан Рилски да се превърне в Ден на народните будители, в празник на големите българи, за да събуди у младите здрав смисъл за съществуването и интерес към дейците на миналото ни", написа Петков.
Късно снощи служители на сектор "Борба с организираната престъпност" в Пловдив са установили депото, откъдето са транспортирани цигарите без бандерол към склада в село Скутаре. Това съобщи в ефира на Нова телевизия районният прокурор на Пловдив Петър Петров. Там са открити 23 млн. къса цигари или 1.16 млн. кутии.
Пазарната им стойност е близо 8 млн. лева, като акцизът, който е следвало да се заплати на държавата, е над 4 млн. лв. Действията по разследването продължават, установяват се и се издирват още лица, посочи Петров.
Вчера на брифинг от прокуратурата и полицията съобщиха, че са иззети цигари без бандерол на стойност 1,8 млн. лева при акция в село Скутаре и Пловдив. Задържани са четирима мъже - двама българи, словак и украинец, на които са повдигнати обвинения за държане с цел разпространение на акцизни стоки без бандерол.
Мъжете са арестувани на 19 ное
Областните управители на Ловеч и Плевен ще искат изграждане на четирилентов път между двата града. Това стана известно след работна среща при областния управител на Ловеч Дора Стоянова, на която присъстваха още областният управител на Плевен Николай Абрашев и кметът на община Ловеч Страцимир Петков, съобщават от областната администрация.
Разискваните теми бяха републикански път ІІ - 35 (Ловеч - Плевен) и водната криза. В срещата участваха също Пламен Топалски – директор на дирекция „Административен контрол, регионално развитие и държавна собственост“ в Областна администрация Плевен, директорът на Областно пътно управление – Ловеч, Георги Генов и Димитър Илиев, представител също на пътно управление.
Двамата областни управители и кметът на община Ловеч обсъдиха стъпките за изготвяне на искане към Министерството на регионалното развитие и благо
Днес бяха отбелязани 147 години от Освобождението на Козлодуй с поднасяне на венци и цветя пред паметната плоча в двора на СУ „Христо Ботев”, където през 1877 г. е бил разположен лагерът на румънските войници от Осми кавалерийски полк, начело с командир Александру Перец, се посочва в съобщение на официалната фейсбук страница на общинската администрация.
„Тогава местното населението с радост посреща своите освободители. Те не са оставени на сковаващия студ. Вратите на селските домове са гостоприемно отворени. Ранените са превързани и лекувани, войниците стоплени и нахранени“, пише в съобщението на общината. В честването днес са се включили граждани, общински съветници, представители на администрацията и учебни заведения, пенсионерски клубове.
Припомняме, че преди седем години, по повод 140 годишнината от Освобождението на Козлодуй в Бот
Хората във видинското село Въртоп очакват да се ремонтира пътя до населеното място. Участъкът от съседното село Срацимир до Въртоп не е ремонтиран вече 39 години. Това каза Петър Илиев, който е кметски наместник за четвърти мандат.
Подготвени са всички документи за ремонт на пътя, като в момента се очаква решение на съда, защото има обжалване на обществената поръчка. Може би до месец или два ще започнат строително-ремонтните работи, уточни той.
Заради лошото състояние на пътя автобусният транспорт до селото беше преустановен, но благодарение на кмета на община Видин д-р Цветан Ценков всеки петък има автобус. Хлябът се раздава всеки вторник. В селото няма магазин, допълни Илиев. И уточни, че във Въртоп по постоянен адрес живеят 25 човека, като повечето са над 80 години.
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна брутна работна заплата в Шуменско намалява спрямо второто с 3,1 процента до 1795 лева. Това съобщиха днес от Отдел "Статистически изследвания - Шумен" на Териториалното статистическо бюро - Североизток.
Оттам отбелязват, че средната брутна месечна работна заплата в областта за юли 2024 г. е 1794 лева, за август - 1765 лева, а за септември - 1827 лв. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление, са "Преработваща промишленост" (с 9,4 процента) и "Държавно управление" (с 4,6 на сто). Най-голямо увеличение на заплатите се наблюдава във "Финансови и застрахователни дейности" (с 23,9 процента) и "Операции с недвижими имоти" (с 12,9 на сто).
През наблюдавания период средното месечно възнаграждение в областта нараства с 13,4 процента спрямо същото тримесечие на 2023 г. В обществения сектор ръстът е с 13,
Той добави, че е хубаво да си припомним тези думи днес.
България отбелязва днес Деня на народните будители. Празникът е посветен на делото на книжовниците, на просветителите и на борците за национално освобождение, съхранили през вековете духовните ценности на българската нация и нейния морал, сочи информация на отдел "Справочна" на . Сред народните будители са Паисий Хилендарски, Йоасаф Бдински, Григорий Цамблак, Константин Костенечки, Владислав Граматик, поп Пейо, Матей Граматик, св. Иван Рилски, Неофит Бозвели, братята Димитър и Константин Миладинови, Георги Стойков Раковски, Васил Левски, Христо Ботев, Иван Вазов, Стефан Караджа, Хаджи Димитър, Любен Каравелов, Добри Чинтулов и още стотици радетели за народна свяст и българско самосъзнание.
Идеята за украсата на коледната елха в Кюстендил тази година е иновативна, каза художникът Евгени Серафимов. Той посочи, че в Кюстендил елхата винаги е била естествена, а идеята му дошла преди години, когато дървото се пречупи и бе необходимо да се коригира. Тогава се замислил дали не може на елхата да се добавят и няколко клона, за да не е толкова рехава. Така се родила идеята да се направи метална конструкция с формата на елха, която да бъде покрита с клони от иглолистни дървета.
Серафимов обясни, че коледното дърво на площада в Кюстендил ще има естетична визия, ще е кичесто и богато, а най-хубавото е, че за целта няма да бъде отсечено дърво, което е расло 50-60 години. Той поясни, че клоните, с които ще се покрие металната конструкция, са отрязани при прочистване на дървета и по този начин се получава естествена визия без да е "убито" нито едно дърво.
„Радвам с
Осемнадесет точки ще разгледат на днешното си редовно заседание на Общинския съвет (ОбС) Брезник. Основната част от тях са свързани с имотите, които са общинска собственост. Това е записано в публикуваната покана за заседанието на интернет страницата на общината.
Съветниците ще разгледат докладни, касаещи добавяне на обекти в поименния списък на капиталовите разходи през тази година, както и актуализиране на списъка с пътуващите служители, работещи в администрацията.
Част от дневния ред на заседанието е и точка, свързана с участието на Община Брезник в създаването на сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна рибарска група (МИРГ) „Брезник – Костинброд - Сливница“.
Съветниците ще разгледат още актуализирането на Програмата за управление и разпореждане с общинска собственост на Община Брезник за 2024 г. и Правилник за дейността на
Рибарите в Бургаско се радват на добър улов. Този сезон се лови паламуд, сафрид, барбун и чернокоп, каза Константин Дамянов, началник сектор "Рибарство и контрол" в Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА). По думите му, тази година морето дава много риба, черноморската е прясна и е в изобилие. От 500 килограма до един тон риба разтоварва на ден един риболовен кораб, уточни той. От сладководните видове в момента на пазарите се предлагат шаран, сом, толстолоб.
"Заради богатия улов на чернокоп през последните дни, цената му падна драстично. От 15-16 лева преди две-три седмици, в момента е около 9 лева за килограм. Шаранът се търгува за около 6-7 до 8 лева. Цената му се е покачила спрямо миналата година. Леко завишение се отчита и при цената на паламуда. В началото имаше в изобилие от този вид, след което уловът намаля, затова сега цената му малко се е покачила, н
Мъж на 65 години от Лом е задържан за нарушение на заповед за незабавна защита от домашно насилие, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Монтана.
Към 22:18 часа снощи жена на 66 години от Лом се обадила на телефон 112, че 65-годишният й съпруг е нарушил съдебна заповед за незабавна защита, която му забранявала да се доближава до нейното жилище, месторабота, както и до местата й за социални контакти и отдих. Пристигналите на място полицаи установили в дома на жената бившият й съпруг, който бил в явно нетрезво състояние. Нарушителят е задържан за денонощие, уведомена е прокуратурата. По случая е разпитан свидетел и е започнало разследване по член 296 от Наказателния кодекс.
От Областната дирекция на МВР в Монтана съобщиха , че през миналата година полицията е работила по 92 случая на домашно насилие, а от началото на тази – по 86 случая. За повечето от тези
Златоград отбеляза тържествено 112 години от Освобождението на града и Родопите. На днешния ден - 21-ви ноември 1912 година, генерал Черевин и неговата войска освобождават Златоград и присъединяват околността отново в границите на България.
Тържествата започнаха с шествие от паметната плоча на лобното място на Дельо хайдутин до паметниците и паметните плочи в града, където жителите поднесоха венци и цветя.
Кулминацията беше поставена с тържествен ритуал и проверка-заря с участието на 101-ви Алпийски полк, представителния духов оркестър на Военновъздушните сили – Пловдив и ученици от местните учебни заведения. Във военния ритуал бяха включени знамето на Република България, знамето на Община Златоград, знамето на Основно училище „Васил Левски“ и знамето на Средно училище „Антим I“.
Прекланяме се пред духовната и нравствена сила, пред во