Ръководството на Община Ловеч предлага увеличение на местните данъци и такси. Това съобщи кметът Страцимир Петков на пресконференция в Националния пресклуб в Ловеч. На нея присъстваха също заместник-кметовете Цветелин Винчев, д-р Алдин Начков и председателят на Общинския съвет Стефан Тихолов.
Изпълнителният директор на "Асарел-Медет" АД инж. Николай Пелтеков подписа Меморандум за сътрудничество с кмета на община Панагюрище Желязко Гагов и председателя на Общинския съвет Иван Лалов, съобщиха от минната компания.
По случай 60-годишния юбилей на дружеството през 2025 г. и в чест на 150-годишнината от Априлското въстание през 2026 г., "Асарел-Медет" подема инициатива да се възстанови "Алеята на свободата", започваща от изхода на град Панагюрище до паметника в местността "Оборище". Компанията има готовност да финансира изцяло и да изпълни родолюбивия проект, като на всички етапи ще си сътрудничи с Община Панагюрище, уточняват от дружеството.
Като дарител за изграждане на залата трезор на Панагюрското златно съкровище, компанията ще продължи да покрива в пълен размер разходите за ежегодното гостуване на оригинала в местния Исторически музей.
В Меморандума се
Международната научна конференция Defense Technology Forum 2024 беше открита в Общински младежки дом - Шумен. Приветствено слово към участниците поднесе полковник доц. д-р инж. Станчо Станчев, декан на Факултет „Артилерия, противовъздушна отбрана и комуникационни и информационни системи“ към Националния военен университет (НВУ) „Васил Левски“.
Сред официалните лица, присъствали на откриването на научния форум, който продължава два дни и е организиран от шуменския факултет към Национален военен университет (НВУ) „Васил Левски", бяха зам.-кметът на община Шумен по образование и култура доц. Виктория Ковчазова, зам.-кметът на община Шумен по икономическо развитие Николай Колев, доц. Христо Параскевов и проф. Събин Иванов от Шуменския университет „Епископ Константин Преславски".
В двата дни на конференцията се включват представители на вое
От началото на годината на територията на област Добрич са станали 117 тежки пътнотранспортни произшествия (ПТП). Това съобщи на брифинг днес старши инспектор Ивайло Недялков, който е началник на група при сектор „Пътна полиция“ към Областната дирекция на МВР – Добрич. Той посочи още, че през последната седмица е станал само един тежък пътен инцидент с пострадал. В сравнение със същия период на миналата година се отчита, че ПТП са с 11 по-малко.
От началото на годината при пътни инциденти в област Добрич са загинали 14 души, което е с шест повече от същия период на миналата година. Ранените в катастрофи са 115, което е със 17 по-малко от предходната година.
Старши инспектор Недялков посочи, че са съставени 143 акта за установено нарушение през изминалата седмица. Чрез автоматизираните технически средства за контрол на скоростта са установени 964 н
Мъж на 54 години е задържан за извършено домашно насилие. Сигналът е постъпил на телефон 112 около 18:00 часа вчера, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Разград Илияна Георгиева.
В апартамента им в ж.к. „Орел“, след употреба на алкохол, мъжът е предизвикал скандал със съпругата си. Обиждал я е с вулгарни думи, нанесъл е удари с ръце по лицето и е разбил носа.
Пострадалата 49-годишна жена е транспортирана в разградската болница и след оказана медицинска помощ е освободена за домашно лечение.
По случая е образувана проверка.
Преди седмица мъж на 21 години от разградското село Дряновец бе задържан за извършено домашно насилие върху 41-годишната му майка.
Общо 60 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) към МВР на своя сайт.
Пожарникарите са реагирали на 93 сигнала за произшествия. При пожарите са пострадали трима души.
С преки материални щети са възникнали 18 пожара, от които: осем в жилищни сгради; един в промишлени сгради; един в спомагателни, временни или паянтови постройки; три в транспортни средства; три в съоръжения на открито; два други.
Без нанесени материални щети са възникнали 42 пожара, от които: седем в сухи треви, горска постеля и храсти; един в стърнища; 26 в отпадъци; шест в готварски уреди и комини; два други.
Извършени са 26 спасителни дейности и помощни операции, от които: осем при катастрофи в транспортни средства; една при инциденти с опасни вещества (
Заместник-кметът Цветелин Винчев уточни, че предложението е данъкът за недвижимите имоти и такса смет да се увеличат между 30 и 50 процента, а за превозните средства с 10 на сто.
Актуализацията е необходима поради увеличението на минималната работна заплата и на режийните разходи. Затова имаше обществено обсъждане на наредбата, направен е и анализ, каза Петков.
По думите на Винчев промяната на Наредбата за цените и таксите на услугите, както и на Наредбата за местните данъци и такси е от пакета мерки, които общинското ръководство предвижда за оздравяване на бюджета. „Освен законовите изисквания в частта за въвеждане на еврото в България, цените и таксите на услугите в общината не са променяни от много години. Увеличението е минимално, което не би допринесло за особена тежест на гражданите, но е наложително“, добави заместник-кметът.
Предложението е данъкът за недвижими имоти да се увеличи от 1,9 на 2,5 промила. На общественото обсъждане е предложен също ръст до 2,9 промила. За имотите в кварталите на града и в селата жителите, например, ще плащат с по 9 лева повече.
„Данъкът за недвижимите имоти не е увеличаван от 2016 г., а политическата, икономическата и глобалната обстановки се променян ежедневно. За да успяваме да функционираме като община и да задоволяваме нуждите на гражданите, ние трябва да вървим към това плавно увеличение на данъците“, каза Винчев.
Пълна загадка е как точно ще се отразят климатичните промени, свързани със затоплянето и повишаването на влажността, върху състоянието на конструкциите на многофамилни жилищни сгради в България заради корозията, но и без глобалното затопляне тя е факт, а санирането само прикрива дефектите. Моделите за реакция на държавата и на местата власт при природно бедствие - например земетресение, също не могат да бъдат точни, защото липсва единен регистър на техническите паспорти в България. Освен това под 10 на сто от сградите в страната разполагат с технически паспорт и в този смисъл никой не знае какво е конструктивното им състояние.
Това коментира в интервю инж. Марин Гергов, председател на Управителния съвет на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране (КИИП), който бе потърсен във връзка с проучване, представено наскоро, на Съвместния изследователски център (JRC) на Ев
В съда е внесен обвинителен акт срещу лицето И. О., за нападение на медицински лица. Делото касае причиняване на телесни повреди по хулигански подбуди срещу длъжностно лице, което е изпълнявало служебните си функции, съобщи Лана Мумджиева, експерт „Връзки с обществеността“ към Апелативна прокуратура-София.
В съобщението на прокуратурата се напомня, че на 8 март т.г. около 16:08 часа в Спешен център - Петрич е подаден сигнал за мъж на 22 години, открит пиян и в безсъзнание в дома си в село Кавракирово, община Петрич. Дежурните М. П., фелдшер и К. Н., шофьор на линейка в Центъра за спешна медицинска помощ незабавно са изпратени на адреса със служебен автомобил.
Фелдшерът е влязъл в дома, за да прегледа пациента. Медицинският специалист е преценил, че се налага неговото транспортиране до болнично заведение, за да се направят рентгенови снимки. С помощта на
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на пунктовете на границата с Турция и Румъния, съобщава на страницата си Главна дирекция „Гранична полиция” на МВР по данни към 6:00 часа тази сутрин.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП "Никопол", ГКПП "Кардам" и ГКПП "Дуранкулак" на изход за товарни автомобили.
Поради извършване на основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен към ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно време от 8 до 20 часа всеки ден, през тях не се пропускат
Почти 20 процента от производителите на вино в България участват в тазгодишното 16-о издание на "Дефиле на младото вино". Това каза зам.-министърът на земеделието и храните Янислав Янчев по време на официалното откриване на тридневното събитие в Пловдив по-рано днес. Янчев увери присъстващите, че Министерството на земеделието и храните и занапред ще помага в организацията на такива събития.
Общият брой на участниците в "Дефиле на младото вино" 2024 г. е 65, сред които най-добрите производители на вина и вкусни храни, като новите фирми сред тях са 5. Тази година винопроизводителите са с рекорден брой – 51. Това отбеляза инж. Любозар Фратев, председател на съвета по туризъм на гр. Пловдив и основен организатор на събитието.
"Преди 15 години, 2009 г. стартирахме първото Дефиле на младото вино в 6 къщи на Стария град с 10 винарски изби. Днес 16-то дефиле на младо
През нощта ще е предимно ясно с разкъсана средна и висока облачност. Ще духа слаб, в Източна България - до умерен южен вятър, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Сутринта на места в котловините и по поречието на Дунав и Струма ще има ниска слоеста облачност или мъгла. Минималните температури ще са предимно между 2° и 7°, малко по-ниски в Северозападна България, в София - около 3°.
Атмосферното налягане ще се понижи още и ще е значително по-ниско от средното за месеца.
Утре ще бъде ветровито. Ще духа умерен, в Източна България и северно от планините - силен и поривист вятър от юг-югозапад. Ще преобладава слънчево време, но привечер над Северозападна България облачността ще се увеличава и вплътнява.
Дневните температури ще се повишат, ще са предимно между 12° и 17°, а в районите, където вятърът
Данъкът за придобиване на имот от два процента да стане три, предлага още ръководството на Общината. Винчев направи сравнение с други общини, където процентът е по-висок от настоящия за Ловеч.
Туристическият данък също ще бъде увеличен.
Очакваните постъпления за 2024 г. от данъка за недвижими имоти са 1 270 000 лева. След промените ще се увеличат с около 440 хиляди лева.
От началото на годината до 31 октомври постъпленията от местните приходи са близо 8,2 милиона лева, или 88,16 процента от планираните приходи.
Страцимир Петков добави, че се налага и увеличение на таксата за битови отпадъци, която към момента се заплаща на базата на данъчна оценка.
Промилът за селата е 5,1, като предложението е да стане 7,6, или средно за едно село от 17,85 лв. на 26,20 лв. За града промилът е 1,9 и ще стане 2,8, което в цифрово измерение е около 9 лева, обясни заместник-кметът Цветелин Винчев.