През последните пет часа, на територията на община Петрич са регистрирани три пожара. Единият от тях продължава да гори, съобщи началникът на Районната служба "Пожарна безопасност и защита на населението" главен инспектор Стоян Тилев.
Таксиметровите шофьори от Разград се присъединиха към националния протест на бранша заради поскъпването на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". В протеста в Разград се включиха над сто автомобили. Колоната от коли тръгна от бензиностанция „Шел“ и премина по възлови булеварди и улици в града, като крайната точка бе стоянката за таксита на площад „Момина чешма“.
Шофьорите са категорични, че подобно драстично увеличение на задължителната застраховка е недопустимо. „За нас застраховките „Гражданска отговорност“ са поскъпнали безбожно. То е непосилно за нас. Искаме народните представители да обърнат внимание и да бъдат отменени тези високи застраховки“, каза пред журналисти Стефан Василев от Сдружението на таксиметровите шофьори в Разград. Той определи като неоснователно становището, че таксиметровите водачи са участвал
Като част от политиката за опазване на околната среда Община Хасково организира кампанията по разделно събиране на опасни отпадъци от бита по сключен договор с лицензиран оператор. На пространството до спортен комплекс „Спартак“ в рамките на четири часа днес домакинствата имат възможност да предадат на представител на „ЕкоСейф“ безвъзмездно отпадъци, генерирани в бита, като лакове и бояджийски материали, препарати и химикали, киселини, основи, реактиви, фармацевтични продукти и луминесцентни лампи.
В началото на акцията най-много хора се възползваха от възможността да предадат излезли от употреба луминисцентни тела.
От една страна, полезността на днешната акция е, че има възможност опасните отпадъци да не попаднат в контейнерите за битова смет, защото третирането им е несъвместимо, а от друга, че гражданите могат да предадат тези отпадъци без да з
Общинските съветници в Болярово утвърдиха на днешното си заседание предложената от кмета Христо Христов промяна в инвестиционната програма и бюджета на общината за 2024 г. С част от финансирането, предвидено за няколко обекта, заложени в капиталови списък, ще се погаси частично дълг към Фонд ФЛАГ, обясни по време на сесията заместник-кметът Нина Терзиева.
Това не означава, че обектите от капиталовата програма няма да се изпълняват, но поради забавяне на процедури, с каквито трудности се сблъскват и други общини, реализирането им се отлага за следващата календарна година, посочи още Терзиева. Както информирахме, поетият от Общината краткосрочен дълг от Фонд ФЛАГ бе с цел покриване на разходите за изготвяне на технически проект за изграждане на инфраструктура, необходима за разкриването на нови социални услуги в с. Мамарчево. Въвеждането им е с оглед планираното закриване на Дома
Световният ден на тоалетната се отбелязва всяка година на 19 ноември след резолюция на ООН от 2013 г., а за първи път решение да има такъв ден е взето през 2001 г. от учредената тогава Световна организация на тоалетните. Целта е да се повиши осведомеността за хората, които живеят в лоши санитарни условия, както и да се стимулира предприемането на действия за постигане на шестата цел за устойчиво развитие е „вода и канализация за всички до 2030 г“., се посочва на сайта на ООН.
Официално темата става обект на международно внимание през 2001 г. с Първата световна конференция за тоалетните.
В Сингапур бе открита Първата световна конференция за тоалетните
Сингапур, 19 ноември 2001 г. // Първата световна конференция за тоалетните бе открита в Сингапур, съобщиха световните агенции. В рамките на тридневната конференция, нареч
Пловдивска област и латвийският район Резекне подготвят сътрудничество в областта на културата, туризма, образоването и икономиката. Това стана известно на среща на областния управител на Пловдив проф. Христина Янчева с ръководителя на района Ерика Тейрумниека. Нейната визита цели да създаде активни връзки с аграрни райони в България, съобщиха от Областнатс администрация Пловдив.
„Двете области имат доста общи характеристики. Бъдещият им напредък е тясно свързан с развитие на икономическите зони чрез привличането на индустрии с висока добавена стойност и развитието на аграрния сектор и хранително-вкусовата промишленост“, коментира проф. Янчева, цитирана от областната администрация. Според областният управител България и Латвия са партньори в ЕС и НАТО и споделят общи ценности, затова биха могли да си сътрудничат в редица области.
Христина Янчева е предложила
Сигнал за първия пожар е подаден в 12:45 часа. Той е възникнал в землището на община Петрич и е обхванал около 300 декара. Пожарът е локализиран, но не е угасен напълно. Инспектор Тилев уточни, че поради по-голямата засегната площ два от екипите на пожарната продължават гасенето на огъня.
Вторият пожар е възникнал в землището между петричките села Мендово и Първомай в 13:53 часа и е овладян. Няколко минути по-късно, в 14:15 часа, е подаден сигнал за горящ огън и в землището на село Кулата.
Инспектор Стоян Тилев уточни, че пожарите са възникнали в местности със сухи треви, както и в образувани нерегламентирани сметища. "Хората изхвърлят отпадъци на случайни места и ги палят, като ги оставят без надзор. Това е честа причина за възникване на пожари", добави той и призова хората да бъдат внимателни.
При възникналите пожари няма нанесени материални щети. Рано тази сутрин днес възникна пожар и в дома на 80-годишна жена. Той беше потушен веднага. Жената беше транспортирана за преглед в Многопрофилната болница за активно лечение "Югозападна". Тя е с повърхностни изгаряния.
Продължават засилените проверки на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) във връзка с предстоящия празник Никулден. Те ще бъдат до 5 декември включително, каза Константин Дамянов, началник сектор в ИАРА за район Бургас.
Извършват се проверки на язовири - регистрирани и нерегистрирани, всякакви водни обекти, свободни за любителски риболов, по пазари, пристанища, проверява се превозът и разтоварването на рибата и рибните продукти, следи се за документи за произход на рибата.
В Бургаска област 39 са аквакултурните стопанства, регистрирани за производство на риба и рибни продукти.
Проверките се извършват съвместно с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Изпълнителната агенция по горите (ИАГ)-Бургас. БАХБ следи за етикетирането на рибата, за годността , за качеството - дали е прясна, замразена, охладена, условията и нач
Първият по рода си в Стара Загора мултидисциплинарен медицински форум Medica Zagora ще се състои на 22 и 23 ноември в Културния център. Това съобщи на пресконференция началникът на отдел „Инвестиции“ в Общината Росица Райкова. Форумът се организира от администрацията в партньорство с Българския лекарски съюз (БЛС) и Регионалната здравна инспекция (РЗИ).
На пресконференцията присъстваха още директорът на РЗИ – Стара Загора д-р Недялка Кабаджова, директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ към инспекцията д-р Таня Перчемлиева, зам.-председателят на регионалната колегия на БЛС д-р Любомир Трифонов и общинският съветник Антон Тонев.
Форумът ще протече в две части, посочи Райкова. Първият ден ще е насочен предимно към медицинските специалисти, като целта ще бъде конференцията да послужи като платформа за обмяна на опит. Прогр
В Разград тече кампания за преместване на изоставени на обществени места автомобили. Първата принудително преместена кола е изоставен от години автомобил „БМВ“ на паркинга на хотел „Централ“, съобщиха от общинската администрация.
От институцията обясниха, че миналата седмица са влезли в сила заповедите за преместване на 15 от установените и непреместени 76 коли. Двама от собствениците сами са преместили автомобилите си, а днес започва преместването на останалите 13. С платформа на „Пътна помощ“ колите се пренасят в бившата Жандармерия, откъдето през следващата седмица представители на фирма „Мегапартс“ ООД, с която Община Разград има договор за сътрудничество, ще транспортират колите до своя база в Русе. Там автомобилите ще останат още 14 дни, в които собствениците ще имат възможност да си ги откупят, като заплатят разходите по тр
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна брутна работна заплата в Шуменско намалява спрямо второто с 3,1 процента до 1795 лева. Това съобщиха днес от Отдел "Статистически изследвания - Шумен" на Териториалното статистическо бюро - Североизток.
Оттам отбелязват, че средната брутна месечна работна заплата в областта за юли 2024 г. е 1794 лева, за август - 1765 лева, а за септември - 1827 лв. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление, са "Преработваща промишленост" (с 9,4 процента) и "Държавно управление" (с 4,6 на сто). Най-голямо увеличение на заплатите се наблюдава във "Финансови и застрахователни дейности" (с 23,9 процента) и "Операции с недвижими имоти" (с 12,9 на сто).
През наблюдавания период средното месечно възнаграждение в областта нараства с 13,4 процента спрямо същото тримесечие на 2023 г. В обществения сектор ръстът е с 13,
Локомотив на товарна композиция е излязъл от релсите на гара Иваново късно снощи, съобщиха от пресцентъра на „Български държавни железници“ (БДЖ). Няма пострадали.
Инцидентът е станал в 22:39 часа. При влизане в гара Иваново на трети коловоз локомотив на товарна композиция на частен превозвач е излязъл от релсите с първата колоос и попречил на преминаването на други влакове. Движението е възстановено в 01:30 часа през нощта.