Общо 55 души бяха обучени за разследване на престъпления срещу дивата природа, свързани с отравяне на защитени видове, съобщиха от Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Това стана в първото по рода си в България национално полево обучение за разследващи полицаи на тема „Отравяне на защитени видове диви животни, събиране на доказателства и разследване“, което се проведе в последните дни на октомври в Тракийски университет – Стара Загора и в реални полеви условия, допълват от екоминистерството.
Ако успеем да установим и развием успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход. Това заяви пред българската общност в Сингапур президентът Румен Радев. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална визита във Виетнам.
"Нашата диаспора в Сингапур заема много специално място сред българските общности в чужбина, защото това е най-високо образованата диаспора. Тук има водещи специалисти в своите области, като започнем с финансите, информационните технологии, високите технологии, бизнеса, културата и спорта", коментира президентът.
Дипломатическите отношения между България и Сингапур са установени на 21 ноември 1967 г., посочва информация на отдел "Справочна" на . През 1970 г. България открива дипломатическа канцелария в Сингапур, оглавявана от временно управляващ. В пери
Корекция и допълване на списъка за капиталови разходи и изменение на бюджета на Община Иваново ще разглежда на извънредното си заседание днес местният Общински съвет. Това съобщи неговият председател Мариян Драшков.
Според предложението на кмета на Иваново Георги Миланов целта на планираните промени в разходването на средства от местния бюджет е осигуряването на 301 300 лева за изготвянето на технически инвестиционен проект за реконструкция на водопроводната мрежа на село Пиргово, както и 39 600 лева за закупуване на дизелов генератор и 1520 лева за придобиване на мултимедиен проектор за Посетителския център на Община Иваново.
След извършен анализ на изпълнението на обектите и възможностите за приключването им до края на 2024 година от местната администрация са взели решение за осигуряването на тези средства от икономии за ремонта на читалището в село Кошов,
Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в Ямбол и посочи, че има достатъчно противогрипни ваксини.
„Чрез министерството осигуряваме ваксини по националната програма за лица над 65-годишна възраст, там има достатъчно количества. По отношение на свободния пазар, тази година имаме информация, че са с около 10 000 са повече от доставените ваксини през предходната година“, каза здравният министър.
Здравната система е готова да посрещне грипната вълна, има достатъчно ваксини и лекарства, увери министър Кондева. И посочи, че в момента в страната има повече регистрирани случаи на COVID-19 отколкото на грипни инфекции. „Това е нормално, тъй като все още сезонът на грипа не е навлязъл в своя пик", добав
Трябва да се избере председател на Народното събрание, подкрепили сме всички извън обхвата на "ДПС-Ново начало" и "Възраждане". Днес по същия начин ще подкрепим тези кандидати. Това каза пред журналисти народният представител Джевдет Чакъров от "Алианс за права и свободи. На въпрос ако се стигне до балотаж между Рая Назарян и Силви Кирил кого ще подкрепят, Чакъров каза, че ще подкрепят Силви Кирилов. Ситуацията е динамична, ние ще имаме адекватно поведение. Нашата позиция е конструктивна, парламентът трябва да заработи, каза Джевдет Чакъров.
Работата на Народното събрание трябва да стартира, трябва да има активност, категоричен бе Чакъров. То обясни, че от "Алианс за права и свободи" са за това да се разгледат в най-спешен порядък всички антикорупционни закони. На първо време е необходимо това да бъде извършено в съдебната система, но има и редица други проблеми, които тр
През нощта вятърът ще отслабне и ще се ориентира от юг-югоизток, след полунощ ще започне отново да се усилва, съобщиха от Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ).
Над по-голямата част от страната ще бъде предимно ясно, като по-значителна облачност ще има над северозападните райони, но почти без валежи. Сутрешните температури ще са между минус 4° и 1°, по крайбрежието на морето 2°-7°, в София минус 3° - минус 4°.Атмосферното налягане ще се понижава и ще бъде значително по-ниско от средното за месеца.
Утре вятърът от юг ще се усили и ще бъде умерен и силен, в Предбалкана и в близост до северните склонове на планините от Южна България - бурен. Облачността ще бъде разкъсана, значителна над западните райони, но следобед от северозапад бързо ще започне да се увеличава. Максималните температури ще бъдат в много широки граници &ndas
Обучените са основно служители от Главна дирекция „Национална полиция“ (ГДНП), както и от областните дирекции на МВР от оценени за рискови за отровителство територии, разположени в юрисдикцията на дирекциите в Хасково, Кърджали, Ямбол, Сливен, Пловдив, Бургас, Враца, Стара Загора и Благоевград.
Участие взеха и представители на МОСВ, РИОСВ-Стара Загора, Тракийски университет – Стара Загора, Спасителен център за диви животни към СНЦ „Зелени Балкани“, Фонд за дивата флора и фауна, Институт по биоразнообразие и екосистемни изследвания – БАН, WWF-България, независими експерти, както и двама представители на полицията от Сърбия, става ясно от съобщението.
Обучението е финансирано от МОСВ по договор с нидерландската Фондация за опазване на лешоядите, със съдействието на Българско дружество за защита на птиците (БДЗП).
Сред темите на обучението бяха идентификация на неестествени причини за смъртност в дивата природа, полево разследване на сцени на престъпления (лична безопасност, подход към криминалните сцени и събиране на проби и доказателства), бракониерство, процедури за преследване и глоби, токови удари върху птици, криминални разследвания в лаборатории. Лектори бяха и експерти на Регионалното правителство на Андалусия, от Академия за престъпления срещу дивата природа на Андалусия и от Фондация за опазване на лешоядите (VCF).
Една от основните причини за ниския процент на успеваемост в полицейските операции за престъпления срещу дивата природа са недостатъчните улики за правилно идентифициране на причината за смъртта на диви екземпляри и по-специално – дали става дума за естествена или причинената от човека смърт. Участниците бяха обучени и да разпознават разлики между отделните типове отрови и техните ефекти върху дивата природа, като лекторите презентираха повечето от най-често използваните отрови в Европа, в т.ч. и в България и на други места по света, допълват от МОСВ.
Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие със седем на три гласа да предложи на Пленума на ВСС да открие нова процедура за избор на председател на Върховния административен съд.
Колегията предлага новата процедура да започне на 21 ноември, а внасянето на предложения за кандидати да могат да се правят в следващите четири заседания на Пленума на ВСС. Предвижда се изборът на председател отново да се проведе на 20 март.
Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати.
Миналата седмица стана ясно, че след четири възможни дати за издигане на кандидатури, такива не са постъпили.
Началото на първата процедура бе дадено на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури. Изборът трябваше да се състои на 20 март 2025 г.
Мандатът на сегашния председател на ВАС Георги Чолаков изтича след три дни, а наскоро
Удължен е срокът на безплатните профилактични акушеро-гинекологични прегледи в „Диагностично-консултативен център I - Пазарджик“, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Пазарджик.
Инспекцията и здравното заведение си партнират по Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021 – 2025 г., финансирана от Министерство на здравеопазването.
До 29 ноември жените могат да проверят своя гинекологичен статус след предварително записване по телефон, като не е необходимо направление от личен лекар, обясниха от РЗИ.
Здравните специалисти напомнят, че най-добрата профилактика срещу рака на маточната шийка е поставянето на ваксина при момичета преди започването на полов живот между 10 и 13 години, както и редовните прегледи с вземане на цитонамазка.
Резултатите от кампанията ще бъдат обобщени до края на календар
"Седмица на бащата" бе повод за сплотяване на цялото семейство, като тя е насочена към връзката между децата и мъжките фигури в живота им – татковци, дядовци, чичовци или други. Инициативата не изключва и майките от цялата идея да се насърчават възрастните да прекарат повече време с децата. Това заяви Давид Кюранов, координатор на Националната кампания "Да бъдеш баща" на асоциация "Родители". Тази година се състоя 11-ото издание на кампанията.
"Седмица на бащата" продължи от 4 до 10 ноември, но събитията продължават и след края , като все още получаваме снимки и информация за провеждащи се в страната инициативи, заяви Кюранов. Кампанията протече ентусиазирано, виждаме все повече участници да се включват, някои от тях са наши съмишленици от няколко години. Отзивите са много, показват, че децата се забавляват и се получава разнообразна палитра от дейности, коментира Кюрано
В рамките на два дни старозагорци предадоха 476 килограма опасни битови отпадъци, в рамките на поредната есенна екокампания, за която съобщи. Цел е да се съхрани зеленият облик на града, а кампанията бе организирана от фирма „БалБок Инженеринг“ АД и Община Стара Загора в средата на ноември в мобилни пунктове, разположени в парковете „Зелен клин“ и „Артилерийски“, информираха от пресцентъра на Община Стара Загора.
Заключението на организаторите е, че за седма поредна година старозагорци са проявили висока активност и отговорно отношение с предаването на това внушително количество опасни битови отпадъци. Сред тях са остатъци от лакове и бояджийски материали, разтворители, киселини, основи, пестициди и лекарства с изтекъл срок на годност. Организаторите отчитат, че отново лекарствените средства са били най-често оставяните за обезвреждане отпад
Увеличаването на количеството на отпадъците и повишаването на минималната работна заплата се сред мотивите за увеличението на таксата за битови отпадъци в община Шумен. Това съобщи главният експерт „Екология“ в местната администрация Живка Атанасова на брифинг, на който присъстваха кметът проф. Христо Христов, заместниците му Десислава Петрова и Даниела Русева, началникът на отдел „Местни данъци и такси“ Ивелина Щерева и директорът на Общинското предприятие „Чистота“ Радослав Кърджиев.
Таксата за битови отпадъци за жилищни сгради в Шумен и кварталите „Дивдядово“, „Макак“ и „Мътница“ е заложено да се увеличи от 1,5 на 2 промила, а за нежилищни имоти – от 4 на 5,4 промила. Предложението на общинската администрация трябва да бъде гласувано от Общинския съвет. Обявено е обществено обсъждане на проек
Подробна информация, включително за регистрираните в страната значими случаи на използване на отрови, причинили смъртта на голям брой домашни и диви животни, сред които и защитени видове, можете да видите на интернет страницата на МОСВ на адрес:
Пред участниците беше представен и Националният план за действие за борба срещу незаконното използване на отрови в дивата природа 2021 – 2030 г., който може да се открие на сайта на министерството.