Сдруженията на собственици на шест многофамилни жилищни сгради в Плевен получиха одобрение и покани за сключване на договори за устойчиво енергийно обновяване, съобщиха от общината. Финансирането е по линия на процедура "Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд - Етап I" от Националния план за възстановяване и устойчивост.
Клуб „Светлини сред сенките“ при Общинския детски комплекс „Св. Иван Рилски“ в Казанлък ще представи своята 21-ва колективна книга „Щури букви“, съобщиха от комплекса. Представянето ще бъде на 21 ноември в общинската библиотека „Искра“.
Книгата е адресирана към малките читатели, които изучават азбуката и е забавно четиво, написано в рими. Освен стихотворения, посветени на всяка буква, младите автори са нарисували илюстрации към всеки стих.
Ще бъдете приятно изненадани и силно вдъхновени, от срещата с младите писатели и художници, обръщат се организаторите към желаещите да посетят представянето.
Продължават засилените проверки на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) във връзка с предстоящия празник Никулден. Те ще бъдат до 5 декември включително, каза Константин Дамянов, началник сектор в ИАРА за район Бургас.
Извършват се проверки на язовири - регистрирани и нерегистрирани, всякакви водни обекти, свободни за любителски риболов, по пазари, пристанища, проверява се превозът и разтоварването на рибата и рибните продукти, следи се за документи за произход на рибата.
В Бургаска област 39 са аквакултурните стопанства, регистрирани за производство на риба и рибни продукти.
Проверките се извършват съвместно с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Изпълнителната агенция по горите (ИАГ)-Бургас. БАХБ следи за етикетирането на рибата, за годността , за качеството - дали е прясна, замразена, охладена, условията и нач
Екипът на Община Стара Загора организира първа среща със заинтересованите страни по проект "Климат", съобщиха от пресцентъра на институцията. Обсъдени са широк кръг теми, свързани със социално-икономическите фактори и уязвимостта на териториите, подложени на климатични рискове.
В срещата участваха представители на неправителствения сектор, бизнеса и публичната администрация като Регионалната инспекция по околната среда и водите - Стара Загора, Държавното горско стопанство и Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Освен това бяха представени основните политики и националните стратегически документи за анализ и идентификация на климатичното влияние върху различни сектори на социално-икономическия живот - биоразнообразие, човешко здраве, гори, води, селско стопанство, енергетика, градска среда, туризъм, транспорт, добавиха от Общинат
Във Враца беше открита инициативата „Осинови врачанско семейство“. За 22 години Росен Додушки не е пропуснал нито една кампания. Той каза по време на събитието, че е чест да бъде дарител. „Имах щастието да бъда от хората, които връчват подаръците на децата и не можете да си представите какво виждам в очите им – каква радост и каква благодарност! Неописуемо е“, каза Додушки от сцената.
За първа година към инициативата се присъединява и екипът на врачанския театър, казаха от културната институция. Директорът на театъра Владлен Александров ще зарадва тригодишно момченце, което е пожелало яке, играчки и лакомства.
По време на събитието прозвуча песента-химн на инициативата „Ако си дал“ на Емил Димитров в изпълнение на Георги Симеонов, който се обучава в Център за специална образователна подкрепа „Д-р Петър Берон&rd
Служебният министър на външните работи Иван Кондов отново потвърди силната подкрепа на България за политиката на разширяване на Европейския съюз (ЕС) при спазване на принципа на собствените заслуги, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР). Това стана по време на срещата на министрите на външните работи на държавите-членки на Централноевропейската инициатива (ЦЕИ), която се проведе днес в Тирана.
Дискусията бе фокусирана върху ролята на ЦЕИ в регионалното сътрудничество, процеса на европейска интеграция на страните кандидатки за членство в ЕС, подкрепата за Украйна, както и настоящите предизвикателства пред региона на Централна Европа.
Иван Кондов отправи три ключови послания, сред които важността на активното и приобщаващо регионално сътрудничество и добросъседски отношения, както и на подобряването на свързаността в рамките на ЦЕИ и прилежащите регион
За блок 323 в квартал "Дружба" одобрените средства са в размер на 1 616 265,75 лв. Входовете А и Б на блок 426 в същия квартал ще бъдат финансирани със сума в размер на 1 009 865,50 лв. Средства в размер на 3 018 289,11 лв. се осигуряват за санирането на бл. 134 в жк "Дружба" 1. За многофамилна жилищна сграда "Черни връх" на ул. "Сан Стефано" № 33 (вх. А и Б) е одобрена сумата от 3 018 289,11 лв., за бл. 117 в жк "Дружба" - 2 540 573,53 лв., а за бл. 28 (вх. А и Б) в жк "Сторгозия" - 1 118 605,06 лв.
Финансовата подкрепа за санирането на тези сгради е изцяло безвъзмездна и стопроцентна за предвидените дейности, уточняват от местната администрация.
Припомняме, че 18 многофамилни жилищни сгради в община Плевен бяха одобрени по първия етап на процедурата за устойчиво енергийно обновяване на жилищния сграден фонд. Общата стойност на одобрените тогава проекти бе 27 846 968,53 лв. В резервен списък останаха проектните предложения за 40 жилищни сгради в Плевен на обща стойност над 53 милиона лева.
Впоследствие в списъка за финансиране бе включен от първия етап блок 131 в плевенския квартал "Дружба", който бе извън класирането, но след подадено възражение от местната администрация бе включен в списъка с одобрените за финансиране обекти.
От Община Плевен допълниха, че се очаква да се получат покани и за следващите одобрени за финансиране многофамилни жилищни сгради.
Смолянска област се рекламира като туристическа дестинация в Китай, заяви Момчил Караиванов, представител на Българо-китайското дружество „Приятели на Китай“ в Смолян. Планинският район се представя на пазара в азиатската държава, след като в Китай е популярно името Момчиловци – марка на наложени от 2009 г. млечни продукти. Рекламната кампания продължава отвъд представата на китайските потребители за Момчиловци като място на дълголетници и поставя във фокуса Родопите с цялото многообразие от туристически продукти.
Момчиловци, Родопите, Пампорово и Смолянска област присъстваха с щанд на туристическо изложение тази есен в Нинбо, Китай, информира Караиванов. Българското участие е стъпка към представяне на целия район на туристическия пазар в милиардната държава. Популярността на млякото „Момчиловци“ може да доведе китайци в Родопите
Надяваме се на стабилно правителство, но не на всяка цена и на всички компромиси, каза вицепрезидентът Илияна Йотова по време на Церемония по награждаване на победителите в конкурса „Мистър и Мисис Икономика“ 2024 в зала "Джон Атанасов" на София Тех Парк. Конкурсът е организиран от Конфедерацията на работодателите и индустриалците в България (КРИБ) и списание „Икономика“.
Надявам се да преодолеем зависимостите, да има правила, защото вие се нуждаете от тях, нуждаете се от прогноза, каза вицепрезидентът Илияна Йотова пред представителите на бизнеса. Много се надявам съвсем скоро да се поздравим с такава ситуация и с хора, които не мислят за себе си, а за България, каза още тя. От страна на президентската институция заявявам, че може да разчитате на нашата подкрепа. Ние искаме стабилност в страната, добави Йотова.
Вицепрезидентът връчи награда
Пандемията от КОВИД-19 ни научи на нещо много важно – да уважаваме българските туристи и да разчитаме на вътрешния пазар. "Затова се гордеем, че не само за община Шумен, но и като цяло за страната броят на българските граждани, които са посетили родните забележителности и курорти, е изключително по-голям, отколкото ръста на чуждестранните туристи, посещаващи България през 2024 г." Това каза зам. -министърът на туризма Ирена Георгиева на форум от националната кампания на Медийната група "Стандарт" - "Бранд България", състоял се в Регионалната библиотека в Шумен. На събитието присъстваха министърът на културата Найден Тодоров, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни представители, кметове на общини от Североизточна България, представители на местната власт, на културни институции и туристически агенции.
"Съгласно единната сист
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна брутна работна заплата в Шуменско намалява спрямо второто с 3,1 процента до 1795 лева. Това съобщиха днес от Отдел "Статистически изследвания - Шумен" на Териториалното статистическо бюро - Североизток.
Оттам отбелязват, че средната брутна месечна работна заплата в областта за юли 2024 г. е 1794 лева, за август - 1765 лева, а за септември - 1827 лв. Икономическите дейности, в които е регистрирано най-голямо намаление, са "Преработваща промишленост" (с 9,4 процента) и "Държавно управление" (с 4,6 на сто). Най-голямо увеличение на заплатите се наблюдава във "Финансови и застрахователни дейности" (с 23,9 процента) и "Операции с недвижими имоти" (с 12,9 на сто).
През наблюдавания период средното месечно възнаграждение в областта нараства с 13,4 процента спрямо същото тримесечие на 2023 г. В обществения сектор ръстът е с 13,
Днес няма избран председател на парламента заради „Демократична България“ (ДБ) и БСП, каза пред медиите в кулоарите на парламента Радостин Василев, лидер на партия „Морал, единство, чест“ (МЕЧ).
Според него това, което се случва в "Продължаваме промяната" (ПП) и ДБ е разцепление. По думите му те са „политически субект, който в следващи избори ще се разпадне“.
За мен в ДБ зависимостта от ГЕРБ е ясна много отдавна, а в БСП зависимостта от Пеевски е очевидна още с махането на Нинова, коментира Василев и отбеляза, че планът на МЕЧ е всички срещу Борисов и Пеевски.
Първото заседание за избор на председател на 51-вото Народно събрание ще бъде възобновено на 22 ноември (петък) в 10:00 часа. Това обяви председателстващият заседанието Силви Кирилов от „Има такъв народ“ и посочи, че решението е било взето на провелия се п