Начало На преден план Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов
9245
България

Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов

Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов.Археологът със световна слава разказа на терен за проучванията на втората столица на Първото българско царство - Преслав, пред участниците в откриващата конференция "Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, организиранa от , която се проведе този месец във Велики Преслав.

| 07 Ноември 2024, 08:00 ч.
Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов
Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов
Снимка © Христо Касабов / БТА

Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов. Археологът със световна слава разказа на терен за проучванията на втората столица на Първото българско царство - Преслав, пред участниците в откриващата конференция "Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, организиранa от , която се проведе този месец във Велики Преслав.

Общинският съвет в Генерал Тошево прие на редовното си заседание днес да бъдат осигурени от общината 2500 лева за инициативата “Благотворителна Коледа 2024” за закупуване на трайни хранителни продукти, които да се предоставят на нуждаещи се жители на общината.

Съветниците решиха да приемат изменение в Наредба за управление и финансиране на дейностите по третиране на битови и строителни отпадъци на територията на Община Генерал Тошево. 

Таксите се определят по вид и количество, като за приравнените към битовите, подобни отпадъци и смесените негодни за рециклиране строителни отпадъци таксата е в размер на 143,83 лева с ДДС за тон, за биоразградимите отпадъци е 27,00 лева с ДДС за тон, а за строителните отпадъци от домакинствата събрани разделно и годни за рециклиране е в размер на 12,60 лв с ДДС за тон. Те ще се заплащат в общината при подаване на заявлени

След като докладът за „Реконструкция на ул. „Опълченска“ от бул. „Тодор Александров“ до бул. „Сливница“, в т.ч. отливен канал по бул. „Сливница“ до заустването му в река Владайска и съпътстваща инфраструктура“ на колегите от ГЕРБ-СДС бе входиран в деловодството, поисках становище от юристите на Столичния общински съвет и Столичната община. Според тях искането за подобно разглеждане е незаконосъобразно, тъй като проектът за решение не е от компетенциите на съветниците и затова няма да го включа за разглеждане на следващото заседание на градския парламент. Това съобщи председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров, цитиран от пресцентъра. 

Правомощията на общинския съвет в областта на архитектурата и градоустройството се свеждат до приемане на решения за създаване и одобряване на устройствени планов

Актьорът Димо Алексиев се връща в ареста, реши окончателно Софийският градски съд. 

Съдът на първа инстанция пусна Алексиев от ареста, след като на 12 ноември актьорът беше задържан зад волана след употреба на алкохол. Проба на място е установила, че той е шофирал с 1,49 промила алкохол в кръвта.

На 9 февруари 2022 година районният съд е одобрил споразумение с Димо Алексиев за същото престъпление. Тогава той е бил заловен да кара с 1,69 промила и е получил три месеца условно, с три години изпитателен срок.

Повече от 200 таксиметрови шофьори участваха в мирно протестно шествие във Велико Търново срещу увеличението на застраховката "Гражданска отговорност".

Увеличението на застраховката „Гражданска отговорност“ само за таксиметровите шофьори е неоснователно и ще доведе до сътресения в бранша, коментираха таксиметровите шофьори, които днес бяха изпразнили стоянките в рамките на града и се включиха в автошествието. То започна от учебния полигон в края на града, прoдължи през ключови кръстовища, част от международния път София-Варна и премина по главната улица на града.

Таксиметровите шофьори уточниха, че предлаганото увеличение на застраховката от три до пет пъти, в зависимост от компанията ще доведе до увеличение на цените на таксиметровите услуги. Според шофьорите становището на Асоциацията на застрахователите в България, в което се казва, че таксиметровите водач

Обработените камиони през Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" след възстановяването на тежкотоварния трафик към и от Турция вече са 870, съобщиха от Регионалния пресцентър на Агенция "Митници" в Свиленград. Към 8:00 часа от страната са излезли 310 тира, а 560 - са влезли. 

Движението между двете страни бе подновено в 0:50 часа, към 6:00 часа тази сутрин броят на вече преминалите тежкотоварни автомобили беше съответно 230 и 505. Напрежението на границата възникна след като Турция спря планово обработката на товарни коли в 21:00 часа на 16 ноември заради въвеждането на петата фаза на европейската система за транзит NCTS. 

В резултат на това от двете страни на границата се образуваха километрични опашки от камиони. Снощи по информация на областния управител на Хасково Мехмед Атаман "тапата" по магистрала "Марица" от нашата страна бе б

Припомняме, че Преслав е втората столица на Първото българско царство. През 9-10 век градът се превръща в център на първата българска книжовна школа – Преславската. Преслав се свързва с възхода на българското просветителство и култура, наричан още Златен век, и с царуването на Симеон I - един от ранните български будители. В Преславската книжовна школа в края на 9-ти и началото на 10-ти век е създадена кирилицата.

Златната църква

Т.нар. златна църква е личната църква на цар Симеон, тя е с интимен характер. Владетелят решава тук да бъде построен храм, посветен на Свети Йоан Кръстител, каза проф. Попконстантинов. Теренът, на който е изградена, е бил с голяма денивелация, имаме конструкция с много насипи, укрепена със стени от камък. Църквата е изградена така, че да бъде като доминанта навсякъде. Храмът е бил с мраморен под, посочи археологът. Той допълни, че теренът в подножието на църквата е бил гъсто населен.

По думите му при разкопките там е открита белоглинена преславска керамика, която е специфична и се откроява от византийската. Имаме докуменатлен материал, че тя е местно производство от местни работилници за белоглинена преславска керамика, разположени в района, където има и работилници за обработване на мрамор, отбеляза проф. Попконстантинов. Касае се за т.нар. императорски работилници, каквито има и във Византия, но тук с много по-малки размери, обясни ученият. 

Златната църква е интересна със своя архитектурен план, тя е една единствена със своята планова схема у нас до този момент. Според някои изследователи църквата е изградена по подражание на храма в Аахен (най-старата църква в Северна Европа, която се намира в днешна Германия, бел.ред.) от времето на Карл Велики.

Общински съвет - Шабла прие вътрешнокомпенсаторни промени на приходно-разходната част на бюджета на Общината за 2024 година. Това стана по време на извънредно заседание днес. 

Докладната записка бе внесена за разглеждане от кмета на Шабла Мариян Жечев и в нея е посочено, че в предложения проект за промени по бюджета се извършват вътрешнокомпенсирани промени между отделни параграфи по приходната част в резултат на изпълнението на бюджета, както и вътрешнокомпенсирани промени между отделни обекти по капиталовата програма на Общината и добавяне на новите обекти по сключени договори за финансиране по програмите на ЕС. Целта е изразходване на остатъчните средства от целевата субсидия за капиталови разходи до края на годината (в противен случай същите няма да ни бъдат предоставени от републиканския бюджет), получени като излишък след договарянето на обектите с изпълнителите, как

Условията са подходящи за туризъм, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). 

Температурите са между -3° и 3°. Очаква се времето днес да бъде слънчево. Има слаб вятър във високите части на планините.

Повечето съоръжения в курортите не работят заради профилактика преди зимния сезон.

Няма регистрирани инциденти с туристи през изминалото денонощие.

От Националният институт по метеорология и хидрология съобщиха, че в планините ще бъде слънчево, с незначителна висока облачност. Ще духа умерен северозападен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 8°, на 2000 метра - около 3°.

 

 

 

Показвайте на хората, че не искаме да управляваме София самоцелно, а защото можем и знаем как, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на среща  в централата на партията с общинските съветници на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС), на която те отчетоха свършеното от тях досега, съобщава пресцентърът на ГЕРБ.

Борисов е подчертал колко много е направено за София от него и Йорданка Фандъкова като кметове на столицата.

По думите му трафикът в София се дължи не само на „калпаво планирани ремонти, но и поради факта, че не се работи в посока завършване ринга на Околовръстното шосе“.

Председателят на групата на ГЕРБ-СДС в СОС Антон Хекимян е отчел, че общинските съветници на коалицията са провели до момента 50 координационни срещи, свързани с работата на Общинския съвет; вносители и съвносители са на над 100 доклада, провели са над 200 срещи с граждани

Условията в планините не са подходящи за туризъм, казаха от Планинската спасителна служба на БЧК.

Времето е ветровито, с разкъсана облачност, на места има мъгла, очакват се превалявания от дъжд в западната част на страната.

На места по билата има и силен вятър.

От НИМХ също съобщиха, че днес ще духа умерен, в Източна България и северно от планините - силен и поривист вятър от юг-югозапад. Ще преобладава слънчево време, но привечер над Северозападна България облачността ще се увеличава и вплътнява. 

Дневните температури ще се повишат, ще са предимно между 12° и 17°, а в районите, където вятърът ще се проявява като фьон, максималните ще достигат 18°-20°. 

И при четвъртия опит 51-вият парламент не избра председател. На балотаж отидоха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ". 

Рая Назарян подкрепиха 69 депутати, 130 бяха против и 38 се въздържаха.

Силви Кирилов събра 101 "за", 54 - "против", 84 - "въздържал се".

Ще бъде направен нов опит за избор на председател след 30 -минутната почивка, дадена от председателстващия заседанието Силви Кирилов.

На първия тур "за" номинацията на ГЕРБ-СДС Рая Назарян бяха 69 депутати, 138 - "против", а  37 гласуваха с "въздържал се". Силви Кирилов от "Има такъв народ" подкрепиха 67 депутати, 35 - "против", а 137 се въздържаха.

Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица" получи 50 гласа "за", 51 - "против",  137 се въздържаха. 

Петър Петров, номиниран от "Възраждане", събра 47 гласа "за", 69 народни представители бяха против, 1

Атриумът е изграден по подобие на ранновизантийските храмове. В притвора и в атриума стоят непокръстените, като след като приемат християнството, те се допускат да влязат в същинския храм, обясни ученият. Той каза, че стенописи в църквата не е имало, като тя е била украсена с преславска рисувана керамика.

Той показа надпис в Златната църква, който подсказва, че тя е посветена на Свети Йоан Кръстител. "300 на сто съм убеден, че цар Симеон е бил силно впечатлен", коментира ученият и посочи, че топографията на района напомня на Симеон за Константинопол и той решава тук да бъде построен храм, посветен на Свети Йоан Кръстител.

С приемането на християнството свети цар Борис успява да обедини онази сложна амалгама от Първото българско царство и е прозрял, че само чрез ограмотяване неговите поданици ще могат да проумеят защо са на тази земя, защо са и негови поданици, каза още видният и дългогодишен изследовател на Преслав проф. Попконстантинов.

Дворцовият център на Велики Преслав

Намираме се в т.нар. вътрешен град на Преслав, наречен Велики Преслав в писмените извори. Опити за разкопки са правени от проф. Васил Златарски през 1899 г. в тази част, където е т.нар. Източен дворец, посочи ученият. Той каза, че по-детайлни разкопки след него прави Карел Шкорпил и вече започват усилените проучвания от този ранен период след близо 40 години. Длъжни сме да упоменем проучвателите, защото благодарение на тях дължим това, което виждаме. Това са Вера Мавродинова, Никола Мавродинов и моят учител в областта на археологията проф. Станчо Ваклинов, който дълги години беше ректор на Великотърновския университет и един от най-отявлените проучватели на Велики Преслав, каза професорът. Той си припомни, че като студент през 1964 г., тук, на разкопките, е провеждал практиката си по археология. Тази година се навършват 60 години, откакто съм започнал да работя тук, отбеляза ученият. 

Основите на аула (укрепеният дворец)

От източната страна виждаме основите на аул, който е построен по време на кан Омуртаг, така както е в първобългарските надписи, посочи Попконстантинов. В този първоначален аул имаме разкрити основи от сгради, които се намират в северозападната част на т.нар. вътрешен град. Тук именно се намират дворците и един от храмовете, който е проучен - дворцовата базилика, каза археологът, който и до днес консултира своите колеги при откритията им във Велики Преслав. Храмът респектира със своята монументалност. Най-вероятно от тук Йоан Цимисхи е взел като най-ценен трофей не толкова короната на наследника на цар Петър, а чудотворната икона на Света Богородица, предположи Попконстантинов. Той е на мнение, че за цар Симеон е бил по-важен именно този акт и е отбелязан в миниатюрите как е бил посрещнат в Константинопол с колесница, защото за него е било по-важно да десакрализира града, отколкото короната и пленения цар. 

През 893 г. се предполага, че е била преместена столицата от Плиска в Преслав. Провел се е т.нар. Преславски събор, на който цар Борис решава да детронира Владимир Расате, изтегля Симеон от Константинопол, където е бил замонашен заради идеята на Борис Симеон да бъде монах и израствайки в йерархията да оглави и Българската православна църква. Но повратът на събитията налага снемане на монашеското расо и навяване на царските одежди, припомня историята на България от този период проф. Попконстантинов. Именно тук започва голямото преустройство на аула - от една малка крепост, той прераства в столица. Да не се учудваме защо той решава да бъде именно тук столицата – тя му напомня за Константинопол, посочи проф. Попконстантинов. 

Тронната палата

Ученият разказа, че първата му дисертация за кандидат за историческите науки, днес доктор, е била за монументалната архитектура през Първото българско царство. Тронът в двореца на Преслав, за който няма план, се намира в северната част на двореца по подобие на Плиска. Сградата на двореца е на височина не по-малко от 15 метра, с много плътни основи, които да поддържат втория етаж, посочи проф. Попконстантинов. 

Що се отнася до жилищния дворец, археологът посочи, че монументалният характер на изграждане на този дворец рязко се откроява, което дава основание да изкаже предположението, че този т.нар. жилищен дворец, е от един по-късен период. Най-логичното е да е от времето на Второто българско царство, когато братята Асеневци го възстановяват, предположи ученият. Той припомни събитията, при които братът на Асеневци Петър отстъпва престола и за да има приемственост идва в Преслав. Дворецът има шест помещения, коридор, 12 кв. м всяко помещение само за себе си. Жилищният дворец е върху пласт от насипи, в който има керамика от 12-14 век, отбеляза ученият. 

Археолог на световно ниво - проф. Казимир Попконстантинов

Проф. Попконстантинов е роден през 1942 г. в село Гарван, завършва Софийската духовна семинария, а след това специалност „История“ във Великотърновския университет. През годините е бил декан на историческия и православния факултети на университета, създател е на специалностите „Археология“ и „Балканистика“, преподавал е в университети в Залцбург, Кьолн и Фрайбург, според историка проф. Андрей Андреев. По думите му за своята впечатляваща 50-годишна професионална дейност като археолог проф. Попконстантинов е направил открития, чиято значимост надхвърля границите на България.

Сред тях са проучванията на скалния манастир в Крепча, на Преображенския манастир и Момина крепост край Велико Търново, дворцовия комплекс в Преслав, откритието на първия надпис на кирилица, датиран от 921 година. През 2010 г. изтъкнатият учен откри част от мощите на Св. Йоан Предтеча, което беше доказано от независими лаборатории в Портсмут и Копенхаген.

Проф. Попконстантинов е един от най-изтъкнатите специалисти по епиграфика в световен мащаб. Носител е на Хердеровата награда, отличието „Златен век“ и ордена "Св. апостол Андрей Първозвани" връчен му от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, почетен златен медал на Великотърновския университет за приносите му в областта на старобългарската епиграфика, в развитието на славистиката и старобългаристиката и в изследването на средновековната българска култура и за утвърждаване на престижа на висшето училище.

Казимир Попконстантинов е световен изследовател, учен, откривател и феноменален човек, казва за него режисьорът Станимир Трифонов, автор на пълнометражния филм „Казимир“ на премиерата на филма през януари тази година във Велико Търново. Преподавателите на Попконстантинов - историкът проф. Станчо Ваклинов и професорът по история на българския език Иван Гълъбов, "запалват" в него искрата към миналото и той прави проучвания на археологическия комплекс в Преслав, надписите в село Крепча, открива мощите на Св. Йоан Предтеча край Созопол.

Както информирахме, нов зид, водопровод и пещ бяха открити при археологически проучвания в района на владетелската резиденция във Велики Преслав.

 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Ограничено е движението по автомагистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София поради пътнотранспортно произшествие, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструк ...
Общо 51 пожара са загасени през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
Общо 119 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН ...
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Районното управление (РУ) на полицията в Ямбол издирва Стоян Танев Бинев на 77 години, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Татяна Павлова. Мъжът е напуснал дома си в Я ...
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината на извънредно заседание, което се проведе в сградата на общинската администрация. Точката бе единствена в ...
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово е годна за пиене
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово вече може да се ползва без ограничение, съобщиха от Регионалната ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Общо 250 потребители от община Пазарджик могат да се възползват от социалната услуга "Топъл обяд"
Общо 250 потребители от община Пазарджик могат да се възползват от социалната услуга "Топъл обяд", съобщиха от местната администрация. Общината предоставя тази подкрепа от 1 октомв ...
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести (СБАЛББ) в Перник. Това съобщиха от лечебното заведение. Те ще ...
Направихме сериозна стъпка към приемането ни в Шенгенскто пространството и отпадането на граничния контрол на сухопътните граници, каза Атанас Илков
Направихме сериозна стъпка към приемането ни в Шенгенскто пространството и отпадането на граничния контрол на сухопътните граници, каза на брифинг служебният министър на вътрешните ...
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Ограничено е движението по автомагистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София поради пътнотранспортно произшествие, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструк ...
Лоши условия за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК
Лоши са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Във високите части на планините духа ураганен вятър и е ...
Тикер в 10:32 ч.
Общо 250 потребители от община Пазарджик могат да се възползват от социалната ус ...
Начало На преден план
9245
България

Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов

Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов.Археологът със световна слава разказа на терен за проучванията на втората столица на Първото българско царство - Преслав, пред участниците в откриващата конференция "Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, организиранa от , която се проведе този месец във Велики Преслав.

| 07 Ноември 2024, 08:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов
Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов
Снимка © Христо Касабов / БТА

Златната църква в Преслав впечатлява със своя купол, архитектура и украса, заяви проф. Казимир Попконстантинов. Археологът със световна слава разказа на терен за проучванията на втората столица на Първото българско царство - Преслав, пред участниците в откриващата конференция "Европа на Балканите: Заедно чрез знание“, организиранa от , която се проведе този месец във Велики Преслав.

Общинският съвет в Генерал Тошево прие на редовното си заседание днес да бъдат осигурени от общината 2500 лева за инициативата “Благотворителна Коледа 2024” за закупуване на трайни хранителни продукти, които да се предоставят на нуждаещи се жители на общината.

Съветниците решиха да приемат изменение в Наредба за управление и финансиране на дейностите по третиране на битови и строителни отпадъци на територията на Община Генерал Тошево. 

Таксите се определят по вид и количество, като за приравнените към битовите, подобни отпадъци и смесените негодни за рециклиране строителни отпадъци таксата е в размер на 143,83 лева с ДДС за тон, за биоразградимите отпадъци е 27,00 лева с ДДС за тон, а за строителните отпадъци от домакинствата събрани разделно и годни за рециклиране е в размер на 12,60 лв с ДДС за тон. Те ще се заплащат в общината при подаване на заявлени

След като докладът за „Реконструкция на ул. „Опълченска“ от бул. „Тодор Александров“ до бул. „Сливница“, в т.ч. отливен канал по бул. „Сливница“ до заустването му в река Владайска и съпътстваща инфраструктура“ на колегите от ГЕРБ-СДС бе входиран в деловодството, поисках становище от юристите на Столичния общински съвет и Столичната община. Според тях искането за подобно разглеждане е незаконосъобразно, тъй като проектът за решение не е от компетенциите на съветниците и затова няма да го включа за разглеждане на следващото заседание на градския парламент. Това съобщи председателят на Столичния общински съвет (СОС) Цветомир Петров, цитиран от пресцентъра. 

Правомощията на общинския съвет в областта на архитектурата и градоустройството се свеждат до приемане на решения за създаване и одобряване на устройствени планов

Актьорът Димо Алексиев се връща в ареста, реши окончателно Софийският градски съд. 

Съдът на първа инстанция пусна Алексиев от ареста, след като на 12 ноември актьорът беше задържан зад волана след употреба на алкохол. Проба на място е установила, че той е шофирал с 1,49 промила алкохол в кръвта.

На 9 февруари 2022 година районният съд е одобрил споразумение с Димо Алексиев за същото престъпление. Тогава той е бил заловен да кара с 1,69 промила и е получил три месеца условно, с три години изпитателен срок.

Повече от 200 таксиметрови шофьори участваха в мирно протестно шествие във Велико Търново срещу увеличението на застраховката "Гражданска отговорност".

Увеличението на застраховката „Гражданска отговорност“ само за таксиметровите шофьори е неоснователно и ще доведе до сътресения в бранша, коментираха таксиметровите шофьори, които днес бяха изпразнили стоянките в рамките на града и се включиха в автошествието. То започна от учебния полигон в края на града, прoдължи през ключови кръстовища, част от международния път София-Варна и премина по главната улица на града.

Таксиметровите шофьори уточниха, че предлаганото увеличение на застраховката от три до пет пъти, в зависимост от компанията ще доведе до увеличение на цените на таксиметровите услуги. Според шофьорите становището на Асоциацията на застрахователите в България, в което се казва, че таксиметровите водач

Обработените камиони през Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" след възстановяването на тежкотоварния трафик към и от Турция вече са 870, съобщиха от Регионалния пресцентър на Агенция "Митници" в Свиленград. Към 8:00 часа от страната са излезли 310 тира, а 560 - са влезли. 

Движението между двете страни бе подновено в 0:50 часа, към 6:00 часа тази сутрин броят на вече преминалите тежкотоварни автомобили беше съответно 230 и 505. Напрежението на границата възникна след като Турция спря планово обработката на товарни коли в 21:00 часа на 16 ноември заради въвеждането на петата фаза на европейската система за транзит NCTS. 

В резултат на това от двете страни на границата се образуваха километрични опашки от камиони. Снощи по информация на областния управител на Хасково Мехмед Атаман "тапата" по магистрала "Марица" от нашата страна бе б

Припомняме, че Преслав е втората столица на Първото българско царство. През 9-10 век градът се превръща в център на първата българска книжовна школа – Преславската. Преслав се свързва с възхода на българското просветителство и култура, наричан още Златен век, и с царуването на Симеон I - един от ранните български будители. В Преславската книжовна школа в края на 9-ти и началото на 10-ти век е създадена кирилицата.

Златната църква

Т.нар. златна църква е личната църква на цар Симеон, тя е с интимен характер. Владетелят решава тук да бъде построен храм, посветен на Свети Йоан Кръстител, каза проф. Попконстантинов. Теренът, на който е изградена, е бил с голяма денивелация, имаме конструкция с много насипи, укрепена със стени от камък. Църквата е изградена така, че да бъде като доминанта навсякъде. Храмът е бил с мраморен под, посочи археологът. Той допълни, че теренът в подножието на църквата е бил гъсто населен.

По думите му при разкопките там е открита белоглинена преславска керамика, която е специфична и се откроява от византийската. Имаме докуменатлен материал, че тя е местно производство от местни работилници за белоглинена преславска керамика, разположени в района, където има и работилници за обработване на мрамор, отбеляза проф. Попконстантинов. Касае се за т.нар. императорски работилници, каквито има и във Византия, но тук с много по-малки размери, обясни ученият. 

Златната църква е интересна със своя архитектурен план, тя е една единствена със своята планова схема у нас до този момент. Според някои изследователи църквата е изградена по подражание на храма в Аахен (най-старата църква в Северна Европа, която се намира в днешна Германия, бел.ред.) от времето на Карл Велики.

Общински съвет - Шабла прие вътрешнокомпенсаторни промени на приходно-разходната част на бюджета на Общината за 2024 година. Това стана по време на извънредно заседание днес. 

Докладната записка бе внесена за разглеждане от кмета на Шабла Мариян Жечев и в нея е посочено, че в предложения проект за промени по бюджета се извършват вътрешнокомпенсирани промени между отделни параграфи по приходната част в резултат на изпълнението на бюджета, както и вътрешнокомпенсирани промени между отделни обекти по капиталовата програма на Общината и добавяне на новите обекти по сключени договори за финансиране по програмите на ЕС. Целта е изразходване на остатъчните средства от целевата субсидия за капиталови разходи до края на годината (в противен случай същите няма да ни бъдат предоставени от републиканския бюджет), получени като излишък след договарянето на обектите с изпълнителите, как

Условията са подходящи за туризъм, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). 

Температурите са между -3° и 3°. Очаква се времето днес да бъде слънчево. Има слаб вятър във високите части на планините.

Повечето съоръжения в курортите не работят заради профилактика преди зимния сезон.

Няма регистрирани инциденти с туристи през изминалото денонощие.

От Националният институт по метеорология и хидрология съобщиха, че в планините ще бъде слънчево, с незначителна висока облачност. Ще духа умерен северозападен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 8°, на 2000 метра - около 3°.

 

 

 

Показвайте на хората, че не искаме да управляваме София самоцелно, а защото можем и знаем как, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на среща  в централата на партията с общинските съветници на ГЕРБ-СДС в Столичния общински съвет (СОС), на която те отчетоха свършеното от тях досега, съобщава пресцентърът на ГЕРБ.

Борисов е подчертал колко много е направено за София от него и Йорданка Фандъкова като кметове на столицата.

По думите му трафикът в София се дължи не само на „калпаво планирани ремонти, но и поради факта, че не се работи в посока завършване ринга на Околовръстното шосе“.

Председателят на групата на ГЕРБ-СДС в СОС Антон Хекимян е отчел, че общинските съветници на коалицията са провели до момента 50 координационни срещи, свързани с работата на Общинския съвет; вносители и съвносители са на над 100 доклада, провели са над 200 срещи с граждани

Условията в планините не са подходящи за туризъм, казаха от Планинската спасителна служба на БЧК.

Времето е ветровито, с разкъсана облачност, на места има мъгла, очакват се превалявания от дъжд в западната част на страната.

На места по билата има и силен вятър.

От НИМХ също съобщиха, че днес ще духа умерен, в Източна България и северно от планините - силен и поривист вятър от юг-югозапад. Ще преобладава слънчево време, но привечер над Северозападна България облачността ще се увеличава и вплътнява. 

Дневните температури ще се повишат, ще са предимно между 12° и 17°, а в районите, където вятърът ще се проявява като фьон, максималните ще достигат 18°-20°. 

И при четвъртия опит 51-вият парламент не избра председател. На балотаж отидоха Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ". 

Рая Назарян подкрепиха 69 депутати, 130 бяха против и 38 се въздържаха.

Силви Кирилов събра 101 "за", 54 - "против", 84 - "въздържал се".

Ще бъде направен нов опит за избор на председател след 30 -минутната почивка, дадена от председателстващия заседанието Силви Кирилов.

На първия тур "за" номинацията на ГЕРБ-СДС Рая Назарян бяха 69 депутати, 138 - "против", а  37 гласуваха с "въздържал се". Силви Кирилов от "Има такъв народ" подкрепиха 67 депутати, 35 - "против", а 137 се въздържаха.

Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица" получи 50 гласа "за", 51 - "против",  137 се въздържаха. 

Петър Петров, номиниран от "Възраждане", събра 47 гласа "за", 69 народни представители бяха против, 1

Атриумът е изграден по подобие на ранновизантийските храмове. В притвора и в атриума стоят непокръстените, като след като приемат християнството, те се допускат да влязат в същинския храм, обясни ученият. Той каза, че стенописи в църквата не е имало, като тя е била украсена с преславска рисувана керамика.

Той показа надпис в Златната църква, който подсказва, че тя е посветена на Свети Йоан Кръстител. "300 на сто съм убеден, че цар Симеон е бил силно впечатлен", коментира ученият и посочи, че топографията на района напомня на Симеон за Константинопол и той решава тук да бъде построен храм, посветен на Свети Йоан Кръстител.

С приемането на християнството свети цар Борис успява да обедини онази сложна амалгама от Първото българско царство и е прозрял, че само чрез ограмотяване неговите поданици ще могат да проумеят защо са на тази земя, защо са и негови поданици, каза още видният и дългогодишен изследовател на Преслав проф. Попконстантинов.

Дворцовият център на Велики Преслав

Намираме се в т.нар. вътрешен град на Преслав, наречен Велики Преслав в писмените извори. Опити за разкопки са правени от проф. Васил Златарски през 1899 г. в тази част, където е т.нар. Източен дворец, посочи ученият. Той каза, че по-детайлни разкопки след него прави Карел Шкорпил и вече започват усилените проучвания от този ранен период след близо 40 години. Длъжни сме да упоменем проучвателите, защото благодарение на тях дължим това, което виждаме. Това са Вера Мавродинова, Никола Мавродинов и моят учител в областта на археологията проф. Станчо Ваклинов, който дълги години беше ректор на Великотърновския университет и един от най-отявлените проучватели на Велики Преслав, каза професорът. Той си припомни, че като студент през 1964 г., тук, на разкопките, е провеждал практиката си по археология. Тази година се навършват 60 години, откакто съм започнал да работя тук, отбеляза ученият. 

Основите на аула (укрепеният дворец)

От източната страна виждаме основите на аул, който е построен по време на кан Омуртаг, така както е в първобългарските надписи, посочи Попконстантинов. В този първоначален аул имаме разкрити основи от сгради, които се намират в северозападната част на т.нар. вътрешен град. Тук именно се намират дворците и един от храмовете, който е проучен - дворцовата базилика, каза археологът, който и до днес консултира своите колеги при откритията им във Велики Преслав. Храмът респектира със своята монументалност. Най-вероятно от тук Йоан Цимисхи е взел като най-ценен трофей не толкова короната на наследника на цар Петър, а чудотворната икона на Света Богородица, предположи Попконстантинов. Той е на мнение, че за цар Симеон е бил по-важен именно този акт и е отбелязан в миниатюрите как е бил посрещнат в Константинопол с колесница, защото за него е било по-важно да десакрализира града, отколкото короната и пленения цар. 

През 893 г. се предполага, че е била преместена столицата от Плиска в Преслав. Провел се е т.нар. Преславски събор, на който цар Борис решава да детронира Владимир Расате, изтегля Симеон от Константинопол, където е бил замонашен заради идеята на Борис Симеон да бъде монах и израствайки в йерархията да оглави и Българската православна църква. Но повратът на събитията налага снемане на монашеското расо и навяване на царските одежди, припомня историята на България от този период проф. Попконстантинов. Именно тук започва голямото преустройство на аула - от една малка крепост, той прераства в столица. Да не се учудваме защо той решава да бъде именно тук столицата – тя му напомня за Константинопол, посочи проф. Попконстантинов. 

Тронната палата

Ученият разказа, че първата му дисертация за кандидат за историческите науки, днес доктор, е била за монументалната архитектура през Първото българско царство. Тронът в двореца на Преслав, за който няма план, се намира в северната част на двореца по подобие на Плиска. Сградата на двореца е на височина не по-малко от 15 метра, с много плътни основи, които да поддържат втория етаж, посочи проф. Попконстантинов. 

Що се отнася до жилищния дворец, археологът посочи, че монументалният характер на изграждане на този дворец рязко се откроява, което дава основание да изкаже предположението, че този т.нар. жилищен дворец, е от един по-късен период. Най-логичното е да е от времето на Второто българско царство, когато братята Асеневци го възстановяват, предположи ученият. Той припомни събитията, при които братът на Асеневци Петър отстъпва престола и за да има приемственост идва в Преслав. Дворецът има шест помещения, коридор, 12 кв. м всяко помещение само за себе си. Жилищният дворец е върху пласт от насипи, в който има керамика от 12-14 век, отбеляза ученият. 

Археолог на световно ниво - проф. Казимир Попконстантинов

Проф. Попконстантинов е роден през 1942 г. в село Гарван, завършва Софийската духовна семинария, а след това специалност „История“ във Великотърновския университет. През годините е бил декан на историческия и православния факултети на университета, създател е на специалностите „Археология“ и „Балканистика“, преподавал е в университети в Залцбург, Кьолн и Фрайбург, според историка проф. Андрей Андреев. По думите му за своята впечатляваща 50-годишна професионална дейност като археолог проф. Попконстантинов е направил открития, чиято значимост надхвърля границите на България.

Сред тях са проучванията на скалния манастир в Крепча, на Преображенския манастир и Момина крепост край Велико Търново, дворцовия комплекс в Преслав, откритието на първия надпис на кирилица, датиран от 921 година. През 2010 г. изтъкнатият учен откри част от мощите на Св. Йоан Предтеча, което беше доказано от независими лаборатории в Портсмут и Копенхаген.

Проф. Попконстантинов е един от най-изтъкнатите специалисти по епиграфика в световен мащаб. Носител е на Хердеровата награда, отличието „Златен век“ и ордена "Св. апостол Андрей Първозвани" връчен му от Варненския и Великопреславски митрополит Йоан, почетен златен медал на Великотърновския университет за приносите му в областта на старобългарската епиграфика, в развитието на славистиката и старобългаристиката и в изследването на средновековната българска култура и за утвърждаване на престижа на висшето училище.

Казимир Попконстантинов е световен изследовател, учен, откривател и феноменален човек, казва за него режисьорът Станимир Трифонов, автор на пълнометражния филм „Казимир“ на премиерата на филма през януари тази година във Велико Търново. Преподавателите на Попконстантинов - историкът проф. Станчо Ваклинов и професорът по история на българския език Иван Гълъбов, "запалват" в него искрата към миналото и той прави проучвания на археологическия комплекс в Преслав, надписите в село Крепча, открива мощите на Св. Йоан Предтеча край Созопол.

Както информирахме, нов зид, водопровод и пещ бяха открити при археологически проучвания в района на владетелската резиденция във Велики Преслав.

 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Общо 51 пожара са загасени през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово е годна за пиене
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Общо 250 потребители от община Пазарджик могат да се възползват от социалната услуга "Топъл обяд"
На преден план
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник
На преден план
Направихме сериозна стъпка към приемането ни в Шенгенскто пространството и отпадането на граничния контрол на сухопътните граници, каза Атанас Илков
В детайли
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Контекст
Лоши условия за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК
Сфера
Изискванията на Шенген по отношение на сигурността на Европа са още по-важни за сигурността на нашата страна, каза министър Евтим Милошев
Местен фокус
Румен Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
Сфера
Улиците и булевардите в София, по които се движи градския транспорт, са обработени против заледяване, съобщи Столична община
В детайли
Общо 51 пожара са загасени през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
На преден план
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на някои на границите с Турция и Румъния
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.