В навечерието на професионалния празник на българската полиция 90 служители от Областната дирекция (ОД) на МВР – Монтана получиха награди за високи професионални резултати, съществен принос при изпълнение на конкретна професионална задача, както и по случай празника. Това съобщиха от полицейската дирекция.
Темата за миграцията и правото на убежище бе обсъдена във втория ден от конференцията на групата на „Европа на суверенните нации“, която се провежда в столичен хотел. На събитието присъстваха евродепутати, както и представители на „Възраждане“. Конференцията ще продължи и утре.
По темата в първия панел от форума днес говореха адвокат проф. Улрих Фосгерау от Германия и проф. Михаел Гайстлингер от Австрия. Те коментираха някои от принципите на правото за даване на убежище.
Според проф. Улрих Фосгерау, юрист, преподавател по конституционно и европейско право, миграционната криза е на такъв етап, че се изисква затваряне на границите и налагане на правилото за първата държава. Решението в момента е пълно затваряне на границите на Германия и силен контрол на външните граници, отбеляза той. Правното положение в Германия до момента е много ясно – ис
Районното управление (РУ) на полицията в Ямбол издирва Стоян Танев Бинев на 77 години, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Татяна Павлова. Мъжът е напуснал дома си в Ямбол около обяд на 20 ноември и оттогава близките му не разполагат с информация за неговото местонахождение.
Стоян Бинев е висок около 180 см, с пъстри очи и бяла коса, нормално телосложение. Бил е облечен с тъмни панталон и сиво яке с черни платки на ръкавите, допълват описанието на изчезналия мъж от полицията.
РУ - Ямбол се обръща към гражданите, които разполагат с информация за местонахождението на мъжа, да помогнат за издирването, като се обадят на телефон 112 или в най-близкото районно управление на МВР.
Плевенският Общински съвет прие промяна в инвестиционната програма на извънредно заседание днес. Дневният ред на сесията беше от една точка - извършване на вътрешни компенсирани промени в Инвестиционната програма на Община Плевен за 2024 година.
Промяната бе приета с 25 гласа „за“, двама „против“ и 11 „въздържал се“. Първоначално в залата се регистрираха 37 общински съветници.
С Решение № 79 от 15 февруари 2024 г. на Общински съвет в Плевен, е утвърден Разчет за финансиране на капиталовите разходи на Общината с бюджетни средства за годината в размер на 13 652 076 лв. От тази сума 5 615 972 лв. са преходни остатъци от целеви трансфери за капиталови разходи от 2021, 2022 и 2023 г., 3 158 800 лв. са целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. и 4 877 304 лв. са други бюджетни средства.
След получени указания от Министерс
Плевен става част от национална кампания срещу домашното насилие. Тя се организира от Зонта клуб, съобщиха от общинския пресцентър.
На ключови места в града ще бъде поставен символът на кампанията – "куклата Рада". Тя е в оранжев цвят и върху нея има QR код и надпис "#Аз съм РАДА". Сканиран, QR кодът води към приложението “Помогни ми”, разработено от Националното бюро за правна помощ, в което всяка застрашена жена има възможност за бърз достъп до контакти на национални служби и места за подкрепа.
Инициативата на местно ниво се реализира със съдействието на Общината и е част от мащабния проект „Зонта" казва „не“ на насилието над жени и момичета". Провежда се ежегодно на национално ниво от организацията в периода от 25 ноември до 10 декември, в партньорство с Националното бюро за правна помощ и с финансовата подкрепа на Български ф
От ГЕРБ – СДС ще организират срещи между протестиращите от таксиметровия бранш, Комисията за защита на потребителите (КЗП), Комисията за защита на конкуренцията (КЗК) и Комисията за финансов надзор (КФН), съобщиха от пресцентъра на ГЕРБ. Това стана ясно след среща на народни представители и общински съветници от коалицията с представители на таксиметрови компании, които организират национален протест срещу повишените цени на застрахователната премия по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“ за таксиметровите автомобили.
На първата част от срещата в Народното събрание присъстваха председателите на „Съюз Такси“ Кирил Ризов и Стойо Стоев, както и председателят на асоциацията на таксиметровите водачи в Пловдив Диян Станев. Във втората среща участваха представителите на Националния таксиметров синдикат - председателят на Управителния
На тържествено събрание в ОД на МВР бяха връчени наградите под формата на писмена похвала. Гости на честването бяха окръжният прокурор на Монтана Росен Петков, административният ръководител на Районна прокуратура – Монтана Емил Овчаров, директорът на Държавна агенция „Национална сигурност“ Езекия Езекиев и комисар Венцислав Райков - директор на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ - Монтана.
Директорът на ОД на МВР - Монтана ст. комисар Пламен Томов връчи награда „писмена похвала“ на 56 служители от полицейската дирекция и четирите районни управления в областта. Грамоти получиха 14 разузнавачи от дирекцията и полицейските управления, 16 полицейски и младши полицейски инспектори, 10 младши автоконтрольори от сектор „Пътна полиция“ при ОД на МВР - Монтана и техният началник, петима старши разследващи полицаи, четирима старши полицаи от патрулно-постова дейност на Районно управление (РУ) - Монтана и командирът на отделението, двама старши полицаи от охранителна полиция на РУ Вършец и командирът на отделението, началниците на полицейските участъци в село Георги Дамяново и Участък Огоста, обслужващ населените места в община Монтана.
По повод празника със същата награда началникът на РУ - Лом главен инспектор Георги Петков отличи 34-ма полицейски служители от районното управление в крайдунавския град.
Професионалният празник на българската полиция се чества за първи път на 21 ноември 1924 г. (Архангеловден по стар стил), показва информация на отдел "Справочна" на . От 1943 г. до 1993 г. празникът не се отбелязва. Честването се възстановява през 1994 г. по предложение на Националния полицейски синдикат в деня на църковния празник Събор на Св. Архангел Михаил - 8 ноември.
Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още ако засушаването продължи и няма валежи. Това каза в интервю управителят на ВиК-Ловеч Данаил Събевски. По думите му проблеми има в много населени места в региона и най-вече в град Ловеч.
"Причината е намаленият дебит от водоизточника "Черни Осъм". Там вървят по 290 литра в секунда за три общини – Троян, Ловеч и Плевен", обясни Събевски.
В град Ловеч няма вода 13 часа в денонощието. В общината още шест населени места са на режим, като в село Дъбрава няма водоподаване от няколко месеца. В момента водоизточникът им дава по 0,5 кубика на денонощие.
"Решението е да се търсят нови водоизточници. Не е само Дъбрава - проблем с водоподаването има в селата Прелом, Брестово, Горно Павликене, Радювене и Къкрина", каза Събевски.
Той обясни, че в Прелом има вода през 10 дни по четири часа, в Брестово – пр
Засилен ще е контролът над водачите на пътни превозни средства в Шуменско от днес до края на седмицата, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция (ОД) на МВР.
Проверките ще бъдат насочени към това дали водачите са правоспособни, управляват ли след употреба на алкохол, наркотични вещества и техни аналози, спазват ли ограниченията на скоростта. Екипи на сектор „Пътна полиция“ ще осъществяват линеен контрол както на участъци, на които е възможно да се превишава скоростта, така и в малките населени места. Утре ще се извършват проверки по широкообхватния метод, отбелязват от пресцентъра на полицията.
В рамките на полицейската операция „Роадпол“ за контрол на товарни автомобили и автобуси, между 11 и 17 ноември, са проверени водачите на 11 автобуса и 107 товарни автомобили. Установени са 75 нарушения, от които 40 - на скоростта. Трима с
Закупуване на техника за 477 хил. лева за зимно поддържане и снегопочистване ще обсъждат общинските съветници на Пловдив. Точката е част от дневния ред на редовното заседание на Общинския съвет, публикуван на страницата на общинската администрация. Средствата са от трансфери за зимно поддържане и снегопочистване, постъпили през предходните четири години, се посочва във внесената за разглеждане докладна записка.
Ще бъдат закупени два употребявани самосвала, окомплектовани със самосвална уредба и с прикачен инвентар, гребло за зимно почистване, стойка за гребло и устройство за разпръскване на соло-пясъчна смес на обща стойност 213 400 лв. Предвидено е още закупуването за 264 хил. лева на нов челен товарач, заедно с прикачен инвентар за зимно почистване и поддържане, включително с гребло за снегопочистване и кофа, необходима за товарене на самосвалите със сол.
Общинск
Възрастна жена от търговищкото село Кралево е дала 10 000 лв. след телефонна измама, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция (ОД) на МВР – Търговище.
Жертвата е 76-годишна самотно живееща жена. Вчера около 12:30 часа тя е получила обаждане на стационарния си телефон. Обяснено било, че неин роднина е пострадал при трудова злополука в работата си и са необходими средства за лечението му.
По данни на ОД на МВР – Търговище обаждащият се се е представил за полицейски служител. По този начин въвел в заблуждение възрастната жена, като нанесъл имотна вреда в размер на 10 000 лв.
По случая е образувано досъдебно производство по чл. 209, ал. 1 от Наказателния кодекс.
След проведени бързи действия по разследване от служители на ОД на МВР и на Районното управление в Търговище е установен мъж, който е съпричастен към реализираната
Средната месечна работна заплата във Великотърновска област е с 484 лв. по-ниска от средната за страната, сочат данните за третото тримесечие на 2024 година, публикувани от Териториалното статистическо бюро "Север", отдел "Статистически изследвания - Велико Търново".
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата в областта е 1791 лв. и е с 14 лева по-ниска спрямо предходното тримесечие, както и с 484 лв. по-ниска от средната за страната (2275 лева). В сравнение с останалите области в страната по равнище на работна заплата област Велико Търново се нарежда на 15-о място. Спрямо същия период на миналата година увеличението на трудовите възнаграждения е с 20 на сто, като най-голямо е регистрирано в икономическите дейности "Строителство" - с 41,6 на сто и "Операции с недвижими имоти" - с близо 40 процента.
По предварителни данни на отдел "Стат