Илиана Тошева е избрана за будител на годината в община Сандански. Призът беше връчен на официална церемония в Дома на културата днес. Илиана Тошева е свързана от години с културния и духовен живот на Сандански. Нейно дело е алманахът "Огнище", който издава всяка година и чрез който дава поле за изява на местни творци, като ги стимулира да изразяват творчеството си, казаха организаторите на събитието. Те добавиха, че отличената е духовно извисен човек, който преплита вяра и изкуство и насърчава културните дейци да пишат, рисуват, играят, а децата да вярват. Последното й дело е организирано от нея шествие на българските будители.
Специална фотоизложба, посветена на младите авиационни фотографи (спотъри), ще бъде открита утре на летище София, съобщиха от пресслужбата на летището. Фотографиите ще бъдат подредени на Терминал 2 на летището, а кадрите са заснети от спотърите, включили се пред през октомври в инициатива за спотърската общност, организирана от летището.
Вдъхновени от страстта си към авиацията и магията на "големите метални птици", младите спотъри заснемат впечатляващи кадри, които разкриват красотата на авиацията през техния обектив. Изложбата ще представи 23 уникални творби, посочват от летището за инициативата.
Събитието ще бъде открито в 12:00 часа от Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор на „СОФ Кънект“, оператор на летище София и специални гости от авиационната общност, които ще разкажат повече за страстта да си авиационен спотър.
До средата на
В рамките на два дни старозагорци предадоха 476 килограма опасни битови отпадъци, в рамките на поредната есенна екокампания, за която съобщи. Цел е да се съхрани зеленият облик на града, а кампанията бе организирана от фирма „БалБок Инженеринг“ АД и Община Стара Загора в средата на ноември в мобилни пунктове, разположени в парковете „Зелен клин“ и „Артилерийски“, информираха от пресцентъра на Община Стара Загора.
Заключението на организаторите е, че за седма поредна година старозагорци са проявили висока активност и отговорно отношение с предаването на това внушително количество опасни битови отпадъци. Сред тях са остатъци от лакове и бояджийски материали, разтворители, киселини, основи, пестициди и лекарства с изтекъл срок на годност. Организаторите отчитат, че отново лекарствените средства са били най-често оставяните за обезвреждане отпад
В област Плевен през миналата седмица са регистрирани 44 пътнотранспортни произшествия. От тях девет са тежки с 12 ранени. При нито един от пътни инциденти няма загинали. Това съобщи днес на брифинг регионалният говорител на Областната дирекция на МВР (ОД на МВР) в Плевен старши експерт Мариана Цветкова.
Тя посочи, че за отчетения период активно е работено по противодействие на престъпленията, свързани с управление на моторни превозни средства след употреба на алкохол и наркотични вещества. Регистрирани са 11 престъпления, като девет шофьори са засечени да управляват автомобилите си след употреба на алкохол, от тях трима са с над 1,2 промила. Двама са шофирали след употреба на наркотици.
През изминалата седмица служителите с полицейски правомощия по контрола на пътното движение са съставили 207 акта за установени административни нарушения и 689 фиша, допълни Цветко
Община Златица получи наградата „Най-активна община за 2024-та“ в конкурса “Искам да съм полезен… Рециклирай ме” на церемония, която се състоя днес в столицата в рамките на кампанията Община#БезОтпадъци 2024.
Като част от своето представяне Община Златица е организирала редица образователни инициативи и акции за почистване, с които ангажира своите граждани, посочи Ласка Ненова, основател на сдружение "БГ Бъди активен-Пловдив". Община Златица е осъществила събития, част от еко календара на "БГ Бъди активен", като „Месец на рециклирането“, „Седмица на движението и спорта“, Green Week, „Ден без найлонова торбичка“, Parki(ing) Day, както и почиствания на нерегламентирани сметища с акцент речни пространства, отбеляза Ненова.
Тя допълни, че Златица е малка община, в която в рамките на инициативата са свършили и
Няма опасност населени места в Русенско да преминат на воден режим. Това каза в съобщение до медиите областният управител на Русе Драгомир Драганов. Той обясни, че е получил поредица въпроси от притеснени граждани, тъй като все повече населени места в редица области от страната преминават на воден режим, а броят на пресъхващите язовири расте.
Драганов поясни, че захранването с питейна и битова вода в област Русе се осъществява чрез изградени кладенци и сондажи на естествени подземни водоизточници, а не от язовирите.
Експерти от Областната междуведомствена комисия са проверили изкуствените водоеми, които в региона са 14, и са констатирали, че те са в добро експлоатационно състояние. Три от язовирите са напълно източени и не работят.
По думите на Драганов водоемите в Русенско са с достатъчно голям свободен обем за поемане на висока вълна от дъждове през
На церемонията днес беше връчен и почетен плакет за Будител на годината, който посмъртно получи Александър Харизанов. Той беше определен като човек, който отдава живота си на изкуството и музиката. "Неговите колеги , приятели, съграждани и деца, които са израснали под звуците на тъпана, който огласяше целия Дом на културата, сме признателни, почитаме го и се прекланяме пред огромния му талант", казаха организаторите на проявата "Будител на 2024". Плакетът за отличието получи сестрата на Александър Харизанов.
Инициативата "Будител на годината" е създадена по идея на кмета на община Сандански Атанас Стоянов и настоятелството на читалище "Отец Паисий-1919". Чрез проявата се дава възможност на жителите на общината да номинират личности, които са дали принос за развитието на културата и образованието.
Трафикът на камиони по магистрала "Марица" към Граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" вече е нормализиран. Към тази сутрин вече няма опашки от товарни автомобили, които престояват на пътното платно в очакване да пресекат границата, съобщи началникът на КАТ - Хасково Димо Чобанов.
Кризата с движението започна от 16 ноември, когато Турция спря временно обработката на камиони на пункта "Капъкуле" заради плановото въвеждане на етап пет на европейската система за транзит NCTS. Трафикът бе възстановен на 18 ноември в 0:50 часа след полунощ. В резултат на мярката по аутобана "Марица" обаче се образуваха опашки от тирове, които в някои моменти достигнаха 40 километра преди "Капитан Андрево".
Преди два дни "тапата" от тежки превозни средства започна да намалява.
В същото време за последното денонощие до 8:00 часа тази сутрин на ГКПП "Капита
На няколко места в Ловеч ще се ограничи спирането и паркирането на автомобили с цел безопасност на пешеходците и недопускане на пътнотранспортни произшествия, каза на пресконференция в Националния пресклуб в Ловеч кметът на общината Страцимир Петков.
Вече такава мярка е наложена на Т-образното кръстовище на бул. „България“ и ул. „Акад. Ан. Иширков“. Целта е да се осигури по-добра видимост на излизащите автомобили от улицата към булеварда.
Две паркоместа са защриховани с маркировка тип М15 и са монтирани 14 гъвкави ограничители.
„Общинската комисия по безопасност на движението взема тези решения. Обсъждат се предложения, както на пътната полиция, така и на граждани. Заради намалената видимост на пешеходни пътеки в някои части на периферията на главни улици е важно да бъдат ограничени по този начин, за да няма спрели автомобили, к
Младежи с интелектуални затруднения готвиха италиански обяд с шеф готвач Даниеле Приори в Дневен център „Светове“ на фондацията „Светът на Мария“.
Събитието „Да сготвим италиански обяд“ е част от деветото издание на „Седмицата на италианската кухня по света“, която Италианската търговска агенция (ИТА) в София организира между 16-22 ноември с подкрепата на Италианското посолство в България, Италианския културен институт в София и по инициатива на Министерството на външните работи и международното сътрудничество.
Посланието на тазгодишната седмица на италианската кухня е „Средиземноморска диета и кухня на корените: здраве и традиция“.
Днешното меню в дневен център „Светове“ включваше паста с патладжани, домати, чесън, зехтин и босилек, а десертът бе италиански чийзкейк.
Италиа
Общините да бъдат облекчени с отпадането или намаляването на данъка върху добавената стойност (ДДС) при изпълнението на проекти, свързани с ремонт и изграждане на ВиК инфраструктура. За това призова кметът на община Средец инж. Иван Кичев по време на среща с регионалния министър Виолета Коритарова.
той уточни, че към момента общините са длъжни да плащат ДДС на избраните изпълнители. "Ако изпълняваният проект е по-мащабен съответно и сумите за ДДС стават по-големи. Това е тежест за малките общини. Трябва да се обърне внимание, особено в момента, когато говорим за засушаване на цялата страна и спешна нужда от ремонти, за да се спрат загубите на питейна вода", каза кметът на Средец.
Воден режим в шест села в община Средец
Община Средец е сред общините в България с най-много населени места - над 30. До пет от тях никога не са стигал
Общинските съветници в Перник приеха да се направят корекция в поименния списък на капиталовите разходи на Общината за тази година. Това се случи на извънредно заседание на Общинския съвет, а точката за корекцията бе единствена за разглеждане в дневния ред.
Всяка година Община Перник, а и не само, прехвърлят т.нар. преходни остатъци. Това са суми, които са предоставени на общините от републиканския бюджет за ремонт или изграждане на конкретни обекти, посочи председателят на Общинския съвет Денислав Захариев. Нормално е в една календарна година, заради тежките процедури по Закона за обществените поръчки, да не успяваме да реализираме тези обекти и парите за тях винаги биват прехвърляни за следващата година, коментира той.
Захариев поясни, че Община Перник е получила писмо от Министерство на финансите, в което е указано, че остатъчните средства трябва да бъдат р