Приключи постановката „Оръжията и човекът“, режисирана от Джон Млакович, която се игра в Народния театър „Иван Вазов", като в залата успяха да влязат малко хора като публика и представители на медиите. Въпреки протеста пред сградата, спектакълът премина спокойно, без напрежение в театралната зала.
Сливенската областна болница "Д-р Иван Селимински" ще отбележи 145 години от създаването си на 21 ноември. Програмата за юбилейното честване включва отдаване на почит пред паметта на патрона на болницата и тържествено отбелязване на празника, съобщиха от лечебното заведение.
Венци и цветя в знак на признателност ще бъдат поднесени в 12:30 часа пред паметника на д-р Иван Селимински, до административния вход на едноименната Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ). По случай празника ще се проведе тържествено събрание от 18:00 часа в зала "Май" в Сливен.
МБАЛ "Д-р Иван Селимински" е създадена през 1879 г., като приемник на първата градска болница в Сливен, припомнят от лечебното заведение.
Отменено е бедственото положение в селата Веселиново, Александрово и Черни връх, сочи публикация на сайта на Обищна Смядово. Остава въведеното бедствено положение в село Риш за неопределено време.
Съгласно заповед на зам.-кмета Иван Кюркчиев от 20 ноември, предвид падналото количество валежи и подобряване дебита на съществуващите водоизточници на вода за питейно-битови нужди, се отменя бедственото положение за трите селища (с. Веселиново, с. Александрово и с. Черни връх).
Както съобщихме, на 15 август бедствено положение беше обявено на част от територията на община Смядово (в селата Риш, Александрово, Черни връх и Веселиново), заради настъпилото продължително засушаване, намаляването на дебита на съществуващите водоизточници и недостиг на вода за питейно-битови нужди.
На 19 август кметът на община Смядово Иванка Николова заяви, че напрежението в с. Риш ескалира з
Стотици пяха заедно с Лили Иванова в препълнената зала на театъра в Кюстендил тази вечер. Концертът е част от националното турне на най-голямото име в българската поп музика тази година, което преминава през над 20 града.
Заедно с примата Лили Иванова на сцената в Кюстендил тази вечер излязоха музикантите от LI Orchestra - Ангел Дюлгеров (китари, цигулка), Орлин Цветанов (цигулка), Огнян Енев (пиано, тромпет, саксофон), Иван Йорданов-Чери (китари), Росен Ватев (ударни, перкусии), Христо Михалков (бас китара), LaTiDa (бек вокали).
Концертът започна с изпъления на песните „Чуй душата ми“, „Искам те“, „Сълза“, „Бурната река“. Публиката пя заедно с Лили Иванова на крака любимите си песни: „Детелини“, „Щурче“, „Камино“, „Ветрове“. Гости на концерта дори издигнаха плака
Аз очаквам и Народното събрание, и правителството да си изпълнят обещанието така, както е заложено по закон за увеличаване на заплатите от 1 януари, защото ние не можем да си позволим в цялата ситуация на несигурност около нас да продължава този отлив от армията. Това каза президентът Румен Радев пред журналисти след посещението си на Пантеона на загиналите в Сръбско-българската война "Майка България" край село Гургулят, община Сливница.
"Аз много отдавна призовавам не за спешни, за аварийни мерки в подкрепа на българската армия, защото тя остава без хора", допълни държавният глава. Той подчерта, че сред най-тревожните въпроси е този за бъдещите офицери, защото има все по-малко кандидати и се стига до непопълване на випуски. Радев не пропусна и въпроса за войнишкия състав.
"Ние трябва да имаме наистина силна армия, способна, на която ние да можем да разчитаме, а най-важн
Министерството на външните работи (МВнР) поздрави Латвия по случай националния празник на страната. Оставаме ангажирани с по-нататъшното укрепване на нашите отношения, основани на приятелство и партньорство, също и в рамките на Европейския съюз и НАТО, както и с насърчаването на мира, сигурността и просперитета, заявяват в Екс от МВнР.
Латвия отбелязва Деня на независимостта си (1918 г.) днес, пише в информация на отдел "Справочна" на .
България поддържа дипломатически отношения с Латвия през периода от 1922 г. до окупирането от Съветския съюз през 1940 г., добавят от отдел "Справочна" на . На 28 август 1991 г. България признава възобновената независимост на страната, а на 10 септември 1991 г. отношенията са възстановени с подписването на специален протокол.
България и Латвия развиват конструктивно сътрудничество както в двустранен план, така и като сходномислещи
Припомняме, че граждани се събраха на протест тази вечер пред Народния театър, за да поискат свалянето на пиесата „Оръжията и човекът“ на Бърнард Шоу от афиша на театъра.
Постановката започна малко след 20:00 ч. при почти празна зала. За начален час беше обявен 19:00 ч. Директорът на театъра Васил Василев допусна медиите до постановката, за да отразят това, което тя представя. Преди началото на премиерата, охраната на театъра се опита да организира кордон за зрителите, които имат билети, но протестиращите не им позволиха да влязат.
В началото на протеста недоволните обявиха, че ще поискат и оставката на директора на театъра. В последствие той направи опит да излезе да говори със събралите се, но беше физически нападнат от част от тях. Впоследствие Василев беше прибран в сградата на театъра от охраната, без да бъде наранен.
Част от протестиращите успяха по-късно да влязат в сградата на театъра и се опитаха да нахлуят и навътре, но бяха спрени от охраната, заради агресивното им поведение.
Десетки посетители събра в Културния център в Стара Загора първият по рода си за града мултидисциплинарен медицински форум Medica Zagora, който ще продължи два дни. Конференцията се организира от Община Стара Загора в партньорство с Българския лекарски съюз (БЛС), Регионалната здравна инспекция (РЗИ), Тракийския университет, здравни заведения, организации и фирми, осъществяващи дейност в сферата на здравеопазването.
Конференцията откриха началникът на отдел „Инвестиции“ в Общината Росица Райкова, зам.-председателят на регионалната колегия на БЛС д-р Любомир Трифонов и зам.-ректорът на Тракийския университет доц. д-р Емил Славов.
Росица Райкова подчерта, че форумът има голямо значение поради факта, че от една страна предоставя възможност за обмяна на опит между специалисти, а от друга – дава достъп на гражданите до важна информация, касаеща т
Четвърти опит, четирима кандидати и отново без избран председател. Това е резултатът от продължилото и днес първо заседание на парламента.
Четири бяха номинациите за поста, след като в понеделник "Продължаваме промяната-Демократична България" обявиха, че оттеглят Андрей Цеков. За председател бяха издигнати Наталия Киселова от "БСП-Обединена левица", Петър Петров от "Възраждане", Рая Назарян от ГЕРБ-СДС и Силви Кирилов от "Има такъв народ", който е и най-възрастният народен представител в 51-вото Народно събрание и ръководи все още първото заседание на Народното събрание (НС) .
Преди гласуването на първи тур, депутатите в залата спориха коя е по-добрата кандидатурата и защо, а някои от самите претенденти за поста изложиха и вижданията си как ще ръководят законодателния орган, ако бъдат избрани.
Накрая до балотаж достигнаха Назарян и Кирилов, но не събраха нео
Двама души са загинали, 24 души са ранени при 17 пътни инцидента в страната през изминалото денонощие, съобщиха от МВР на сайта си.
В София е имало една тежка и 35 леки катастрофи.
От началото на месеца в страната са станали 393 пътни произшествия с 44 загинали и 502 ранени. Катастрофите от началото на годината са 6431, вследствие на тях 421 души са починали, а 8101 са пострадали.
За последните 10 години, в района на Източните Родопи, обхващащ части от областите Кърджали и Хасково, в дивата природа са върнати над 1000 благородни елена и елени лопатари, създадено е стадо от почти 20 зубри, които през последните години успешно се размножават. Това отчете по повод 10 години от дейността на Фондация „По-диви Родопи“ ръководителят на екипа на фондацията Андриана Трифонова.
Тя допълни, че освен трите животински вида, е възстановена популацията на черни лешояди, които са добавка към обитаващите определени места в региона белоглави и египетски лешояди. По думите , наблюденията на черния лешояд сочат, че има потенциал за първата устойчива двойка.
Трифонова припомни и за възстановяването на дивия кон (тарпан), който е бил масово разпространен някога в Европа и допълни, че от внесени и разселени трийсетина броя, те вече са около 100.
Публикуван за обществено обсъждане е проект на план-сметката за чистота на Община Търговище за 2025 г. Проектът ще бъде представен и публично на 12 декември от 17:00 ч., в зала 74 на местната администрация, съобщиха от общинския пресцентър.
Общият размер на разходите по проекта на план-сметката за 2025 г. възлиза на 7,27 млн. лв. От тях 1,48 млн. лв. са за събиране и транспортиране на битови отпадъци. За третирането им в депа и други инсталации за оползотворяване са планирани 3,32 млн. лв. За поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване са заложени 2,46 млн. лв.
В план-сметката се очертава и недостиг от малко над 2 млн. лв. По тази причина Община Търговище ще дофинансира бюджета за чистота с 1,25 млн. лв. Други 835 000 лв. се планира да постъпят от повишение в таксата за битови отпадъци. Предлага се от догодина тя да е 3,2 промила от данъчната оцен