Начало На преден план Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст
10292
България

Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст

Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР), както и броят на приетите заявления, издадените заповеди за организационно и финансово подпомагане и преминалите двойки, финансирани от ЦАР, бележат ръст през последните три години.В периода 4-10 ноември се отбелязва Европейската седмица на фертилността, чийто инициатор е Fertility Europe, съобщиха от сдружение „Зачатие".

| 08 Ноември 2024, 06:45 ч.
Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст
Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст
Снимка © БТА

Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР), както и броят на приетите заявления, издадените заповеди за организационно и финансово подпомагане и преминалите двойки, финансирани от ЦАР, бележат ръст през последните три години. Това каза д-р Мария Георгиева, директор на ЦАР. 

Над 230 проверки за качеството на атмосферния въздух в София е извършил Столичният инспекторат от началото на отоплителния сезон, съобщи на страницата си във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев.

Съставени са 26 акта и фишове, дадени са и множество предписания, допълни кметът и отбеляза, че в този сезон най-често страдаме от влошаването на качеството на въздуха и проверките се правят, за да спре замърсяването.

Най-често нерегламентираните дейности са свързани със горене на отпадъци, замърсяване на уличните платна от камиони с непочистена ходова част, извършване на строителни и ремонтни дейности, при които се получава запрашаване и др., обясни столичният кмет.

Столичната община продължава да работи активно върху системи за подобряване на капацитета на  общината да засича навреме замърсяването, за да да се съхрани здравето на хората, увери Терзиев.

&nbs

Хората във видинското село Въртоп очакват да се ремонтира пътя до населеното място. Участъкът от съседното село Срацимир до Въртоп не е ремонтиран вече 39 години. Това каза Петър Илиев, който е кметски наместник за четвърти мандат.

Подготвени са всички документи за ремонт на пътя, като в момента се очаква решение на съда, защото има обжалване на обществената поръчка. Може би до месец или два ще започнат строително-ремонтните работи, уточни той.

Заради лошото състояние на пътя автобусният транспорт до селото беше преустановен, но благодарение на кмета на община Видин д-р Цветан Ценков всеки петък има автобус. Хлябът се раздава всеки вторник. В селото няма магазин, допълни Илиев. И уточни, че във Въртоп по постоянен адрес живеят 25 човека, като повечето са над 80 години.

Таксиметрови шофьори от Добрич излязоха на протестно шествие срещу повишаването на цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Над 120 автомобила преминаха по основните булеварди и улици на града.

“Една застраховка “Гражданска отговорност” може да е от 700 лева до 4000 лева само за таксиметрови автомобили. Причината била, че сме най-рисковете. Ако се направи една статистика за всички автомобили, които са общо, а не само на таксиметровите коли, най-много катастрофи са с частни автомобили. При нас такситата не съм чул една катастрофа да има. Всичките коли отзад са ударени, отпред няма ударен таксиметров автомобил. За 4000 лева застраховка „Гражданска отговорност“ как да стане да стоим и да си мълчим”, коментира пред журналисти таксиметровият шофьор Ивелин Минчев.

Той допълни, че за Добрич това решение е голяма тежест.

През октомври се е увеличил броят на започналите работа безработни, регистрирани в Бюрото по труда във Велико Търново, съобщиха от институцията. През октомври 243 безработни лица са започнали работа, наблюдава се увеличение на броя им в сравнение с предходния месец и спрямо същия месец на предходната година.

Четири лица от групата на пенсионерите, учащите и заетите също са намерили своята нова позиция чрез бюрото по труда, посочиха още от Бюрото по труда. 

От търсещите работа над 25 на сто са наети в сферата на преработваща промишленост, 16 процента – в строителството, толкова са наети и в държавно управление. В сектора на хотелиерството и ресторантьорството процентът е над шест.

Равнището на регистрираната безработица за региона на Дирекция „Бюро по труда” – Велико Търново през месец октомври е 3,6 процента, при 5,2 на сто за страната

Съвместно областно учение за извършване на спасителни действия при пътнотранспортно произшествие се проведе в Смолян. Учението започна с тежък пътен инцидент между лек автомобил с двама души и автобус с трима пътника. „Катастрофата“ става на разклона за курорта Пампорово и пътя за Девин, в усложнена метеорологична обстановка, затруднени пътни условия, вследствие на обилен снеговалеж и заледяване.

Десет минути след подаване на сигнала за произшествието на спешния тел. 112 на място пристигнаха два специализирани автомобила на Спешна помощ, два противопожарни автомобила и полиция. Районът бе отцепен и огнеборците започнаха със спасителната операция. Те разрязаха лекия автомобил, за да извадят пътуващите в него двама мъже, които бяха в безсъзнание.

„Създаде се организация за въвеждане на "Процедура 3“ за действие при такива ситуации – създаване

В периода 4-10 ноември се отбелязва Европейската седмица на фертилността, чийто инициатор е Fertility Europe, съобщиха от сдружение „Зачатие". Кампанията тази година е посветена на донорството на гамети при лечението на стерилитет, посочиха още от „Зачатие“. Европейската седмица на фертилността тази година преминава под наслов „История на гаметите", а целта е да бъде повишена осведомеността по отношение на донорството на гамети и необходимостта от законови промени, каза Стефка Захариева, от „Зачатие“. 

ЦАР

Преминалите двойки, финансирани от ЦАР за 2023 г., са 4835, а през първото полугодие на 2024 г. са 2552, посочи д-р Георгиева. Броят на преминалите двойки през 2023 г. е увеличен с 1,28 % спрямо 2022 г., което потвърждава трайно установената тенденция на постоянен ръст от 2018 г. до момента. 

Броят на преминалите двойки през първото полугодие на 2024 г. е 2552, при 2426 в първото полугодие на 2023 г. - увеличение с 5,19 процента спрямо първото полугодие на 2023 г., допълни тя.

Финансиране от ЦАР

Пандемията от КОВИД-19 ни научи на нещо много важно – да уважаваме българските туристи и да разчитаме на вътрешния пазар. "Затова се гордеем, че не само за община Шумен, но и като цяло за страната броят на българските граждани, които са посетили родните забележителности и курорти, е изключително по-голям, отколкото ръста на чуждестранните туристи, посещаващи България през 2024 г." Това каза зам. -министърът на туризма Ирена Георгиева на форум от националната кампания на Медийната група "Стандарт" - "Бранд България", състоял се в Регионалната библиотека в Шумен. На събитието присъстваха министърът на културата Найден Тодоров, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни представители, кметове на общини от Североизточна България, представители на местната власт, на културни институции и туристически агенции.  

"Съгласно единната сист

Съветът за координация и сътрудничество за осъществяване на националния механизъм за определяне на политиките и за координация в сферата на мерките за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма проведе заседание в сградата на Министерския съвет, съобщиха от правителствената пресслужба. Заседанието се състоя под председателството на служебния заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова. 

Предвид поетите политически ангажименти на високо равнище за осъществяване на необходимите правни, регулаторни и оперативни реформи, беше отчетен напредъкът и бяха приети решения за конкретни действия по оставащите за изпълнение мерки, включени в Плана за действие на групата за финансови действия FATF и Плана за действие за изпълнение на Стратегията за противодействие на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Република България 2023 –

Евродепутати от групата на „Европа на суверенните нации“ в Европейския парламент коментираха проблема с нелегалната миграция. Те се обединиха около нуждата да се промени европейската политика, за да се запази суверенността на държавите. Евродепутатите споделиха и опита на своите държави, а темата беше обсъдена на форум в София. 

Неконтролираната и в голяма степен нелегална масова миграция в Европа поставя неминуемо въпроса за защита на нашите граници, защото това е основната характеристика на една суверенна държава, коментира евродепутатът от групата на „Европа на суверенните нации" Рада Лайкова. В този смисъл в европейски мащаб този елемент на национална автономност сами да решаваме за количеството, за качеството на миграцията към нашите държави, е основен стълб в програмата на „Европа на суверенните нации“, каза тя. По думите новият пакт за

С близо 15 хил. лева от държавата ще бъдат ремонтирани два военни паметника в Ямболско. За монумента в с. Генерал Инзово, община Тунджа, са осигурени 10 800 лева, а за този в с. Горска поляна, община Болярово – 3678 лв., съобщиха от пресслужбата на областната администрация.

Оттам припомнят, че специализираната областна комисия е подала като предложения шест военни паметника в Ямболска област за ремонт до междуведомствената комисия от Министерството на отбраната и Министерството на финансите.

В края на октомври Министерският съвет одобри допълнителни трансфери по общински бюджети за ремонт на военни паметници. Отпуснати бяха близо 420 хил. лева за 41 военни паметника на територията на 32 общини в 16 области в страната.

Четири села в община Невестино са без ток от снощи заради силен вятър, казаха от общината. За проблема съобщиха живеещи в с. Смоличано, които се оплакаха, че за пореден път остават без електричество. През миналата седмица, заради падналия мокър сняг, електроснабдяването там беше спряно за няколко дни. 

Екипите работят на място, казаха от общината в Невестино. Оттам очакват в най-кратки срокове авариите да бъдат отстранени и подаването на електричество - нормализирано.

Центърът за асистирана репродукция финансира до четири ин витро опита. През 2023 г. са приети 5564 заявления за организационно и финансово подпомагане със средства на ЦАР, което е с 50 повече спрямо 2022 г. 

През първото шестмесечие на 2024 г. са приети 2754 заявления за организационно и финансово подпомагане със средства на ЦАР, а за същия период на 2023 г. - 2830 заявления. През 2023 г. са издадени 5549 заповеди, включително 50 заповеди с отказ за организационно и финансово подпомагане, което е със 74 броя повече спрямо 2022 г. 

През първото полугодие на 2024 г. са връчени 2691 заповеди. В първото полугодие на 2023 г. са връчени 2799 заповеди. 

Срокът за издаване на заповеди от датата на подаване на документи за кандидатстване е до 30 дни.

Средната възраст на жените, подпомогнати от ЦАР, е 35 г. 

През 2023 г. средната възраст на пациентките е 35 г. и се запазва такава в сравнение с тази от изминалите години, добави д-р Георгиева. Традиционно най-голям брой пациентки има във възрастовата група 30- 35 г., като през 2023 г. те са 1776 пациентки (37% от всички финансирани за периода), следвани от пациентките във възрастова група 36-39 години. 

В периода 2021 г. - 2023 г. се наблюдава запазване на относителния дял на кандидатите от различните възрастови групи. Средно годишно 16,34% са кандидатите на възраст до 30 г.; средно годишно 36,81% от кандидатите са от възрастовата група 30-35 г.; средно годишно 25,10% от кандидатите са от възрастовата група 36-39 г.; средно годишно 21,71% от кандидатите са над 39-годишна възраст, допълни д-р Георгиева. 

Родени деца

Родените деца в двойки, подпомогнати от ЦАР през 2023 г., са 1594, а през 2022 г. - 1563, допълниха от Центъра. Децата, родени в първото полугодие на 2024 г., са 651, а в първото полугодие на 2023 г. - 722, посочи д-р Георгиева. 

Средствата, заплащани от ЦАР

През 2023 г. изплатените средства на лечебните заведения за дейности по асистирана репродукция по заповеди, издадени на пациентки за организационно и финансово подпомагане, са 19 999 440 лв., което е с пет процента повече спрямо 2022 г., основно поради повишените цени на медицинските дейности и прилаганите за стимулация лекарствени продукти в сила от октомври 2023 г. От октомври 2023 г. цените на дейностите по асистирана репродукция, финансирани от ЦАР, са увеличени средно с 20 %, с което частично се актуализира размерът на заплащаните от ЦАР финансови средства за дейности по асистирана репродукция, определени в Правилника за организацията на работа и дейността на ЦАР (ПОРДЦАР) през 2009 г., припомни д-р Георгиева. 

В резултат на изпълнението на поетите ангажименти от страна на Министерството на здравеопазването по отношение на дейностите по асистирана репродукция, през 2023 г. продължи отговорното изпълнение на последователно провежданата политика на приоритети, свързани с демографски въпроси и в частност - подпомагане на двойките с репродуктивни проблеми. 

С грижа за проблемите на пациентите с репродуктивни проблеми, предвид инфлационните процеси в страната и необходимостта от актуализиране размера на заплащаните от ЦАР финансови средства за дейности по асистирана репродукция, е прието изменение и допълнение на ПОРДЦАР. Със Закона за държавния бюджет на Република България за 2023 г. по централния бюджет за изпълнение на политики в област „Здравеопазване“ са одобрени допълнителни средства за финансово подпомагане на български граждани за извършване на дейности по асистирана репродукция при лица с безплодие, лечимо преди всичко с методите на асистирани репродуктивни техники. 

Изисквания за подпомагане от ЦАР

На въпрос дали са необходими промени в изискванията към жените, които имат нужда от ин витро процедури и кандидатстващи за финансиране от ЦАР, д-р Георгиева каза, че изискванията са съобразени с причините за стерилитет, медицинската и финансова целесъобразност на финансираните дейности. С цел допълнително подпомагане на гражданите, могат да се предприемат конкретни действия след задълбочено обсъждане на необходимостта от промени, продиктувани от практиката, посочи д-р Георгиева. 

„История на гаметите“

Кампанията тази година е основно информационна, като целта ни е отново да достигнем до повече хора, които имат репродуктивни проблеми и да им покажем, че не са сами, посочи Захариева. По думите й през последните години се отчита увеличаване на случаите сред жените, които имат изчерпан яйчников резерв. Захариева даде пример за 16-годишно момиче, при което е установен изчерпан яйчников резерв. Никой не може да каже точно на какво се дължи, вероятно е комплекс от фактори – некачествена храна, повишено ниво на стрес, замърсен въздух, допълни тя. 

Единни стандарти и законови промени

В Европа няма единни стандарти за донорство на гамети, каза още Захариева. По думите й необходимо е да се осигури равен достъп, да има ефективно управление на данните, да се създадат централни регистри. В някои държави донорството е забранено, в други е разрешено, но е анонимно, а в трети е разрешено и не е анонимно, допълни Захариева. 

България е на едно от първите места в Европа по финансиране на инвитро процедури, но ЦАР не финансира ин витро процедури с донорски материал – от донор, който не е част от двойката. Според Захариева трябва да се осигури начин за финансово подпомагане и на такъв тип зачеване, както и психологическа подкрепа за донорите и реципиентите на гамети. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Част от бургаската улица "Княз Александър Батенберг" ще бъде затворена днес за снимките на филма "Жени извън употреба"
До 20:00 часа днес движението на превозни средства по част от бургаската улица "Княз Александър Батенберг" ще преустановено. Това съобщиха от община Бургас. Ограничението ще важи з ...
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести (СБАЛББ) в Перник. Това съобщиха от лечебното заведение. Те ще ...
Направихме сериозна стъпка към приемането ни в Шенгенскто пространството и отпадането на граничния контрол на сухопътните граници, каза Атанас Илков
Направихме сериозна стъпка към приемането ни в Шенгенскто пространството и отпадането на граничния контрол на сухопътните граници, каза на брифинг служебният министър на вътрешните ...
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на някои на границите с Турция и Румъния
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границите с Румъния и Турция. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция&ldquo ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Част от бургаската улица "Княз Александър Батенберг" ще бъде затворена днес за снимките на филма "Жени извън употреба"
До 20:00 часа днес движението на превозни средства по част от бургаската улица "Княз Александър Батенберг" ще преустановено. Това съобщиха от община Бургас. Ограничението ще важи з ...
Общо 250 потребители от община Пазарджик могат да се възползват от социалната услуга "Топъл обяд"
Общо 250 потребители от община Пазарджик могат да се възползват от социалната услуга "Топъл обяд", съобщиха от местната администрация. Общината предоставя тази подкрепа от 1 октомв ...
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести (СБАЛББ) в Перник. Това съобщиха от лечебното заведение. Те ще ...
Направихме сериозна стъпка към приемането ни в Шенгенскто пространството и отпадането на граничния контрол на сухопътните граници, каза Атанас Илков
Направихме сериозна стъпка към приемането ни в Шенгенскто пространството и отпадането на граничния контрол на сухопътните граници, каза на брифинг служебният министър на вътрешните ...
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Ограничено е движението по автомагистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София поради пътнотранспортно произшествие, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструк ...
Тикер в 10:40 ч.
До 20:00 часа днес движението на превозни средства по част от бургаската улица " ...
Начало На преден план
10292
България

Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст

Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР), както и броят на приетите заявления, издадените заповеди за организационно и финансово подпомагане и преминалите двойки, финансирани от ЦАР, бележат ръст през последните три години.В периода 4-10 ноември се отбелязва Европейската седмица на фертилността, чийто инициатор е Fertility Europe, съобщиха от сдружение „Зачатие".

| 08 Ноември 2024, 06:45 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст
Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция и подпомогнатите двойки бележи ръст
Снимка © БТА

Броят на жените, подаващи документи за финансиране от Центъра за асистирана репродукция (ЦАР), както и броят на приетите заявления, издадените заповеди за организационно и финансово подпомагане и преминалите двойки, финансирани от ЦАР, бележат ръст през последните три години. Това каза д-р Мария Георгиева, директор на ЦАР. 

Над 230 проверки за качеството на атмосферния въздух в София е извършил Столичният инспекторат от началото на отоплителния сезон, съобщи на страницата си във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев.

Съставени са 26 акта и фишове, дадени са и множество предписания, допълни кметът и отбеляза, че в този сезон най-често страдаме от влошаването на качеството на въздуха и проверките се правят, за да спре замърсяването.

Най-често нерегламентираните дейности са свързани със горене на отпадъци, замърсяване на уличните платна от камиони с непочистена ходова част, извършване на строителни и ремонтни дейности, при които се получава запрашаване и др., обясни столичният кмет.

Столичната община продължава да работи активно върху системи за подобряване на капацитета на  общината да засича навреме замърсяването, за да да се съхрани здравето на хората, увери Терзиев.

&nbs

Хората във видинското село Въртоп очакват да се ремонтира пътя до населеното място. Участъкът от съседното село Срацимир до Въртоп не е ремонтиран вече 39 години. Това каза Петър Илиев, който е кметски наместник за четвърти мандат.

Подготвени са всички документи за ремонт на пътя, като в момента се очаква решение на съда, защото има обжалване на обществената поръчка. Може би до месец или два ще започнат строително-ремонтните работи, уточни той.

Заради лошото състояние на пътя автобусният транспорт до селото беше преустановен, но благодарение на кмета на община Видин д-р Цветан Ценков всеки петък има автобус. Хлябът се раздава всеки вторник. В селото няма магазин, допълни Илиев. И уточни, че във Въртоп по постоянен адрес живеят 25 човека, като повечето са над 80 години.

Таксиметрови шофьори от Добрич излязоха на протестно шествие срещу повишаването на цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Над 120 автомобила преминаха по основните булеварди и улици на града.

“Една застраховка “Гражданска отговорност” може да е от 700 лева до 4000 лева само за таксиметрови автомобили. Причината била, че сме най-рисковете. Ако се направи една статистика за всички автомобили, които са общо, а не само на таксиметровите коли, най-много катастрофи са с частни автомобили. При нас такситата не съм чул една катастрофа да има. Всичките коли отзад са ударени, отпред няма ударен таксиметров автомобил. За 4000 лева застраховка „Гражданска отговорност“ как да стане да стоим и да си мълчим”, коментира пред журналисти таксиметровият шофьор Ивелин Минчев.

Той допълни, че за Добрич това решение е голяма тежест.

През октомври се е увеличил броят на започналите работа безработни, регистрирани в Бюрото по труда във Велико Търново, съобщиха от институцията. През октомври 243 безработни лица са започнали работа, наблюдава се увеличение на броя им в сравнение с предходния месец и спрямо същия месец на предходната година.

Четири лица от групата на пенсионерите, учащите и заетите също са намерили своята нова позиция чрез бюрото по труда, посочиха още от Бюрото по труда. 

От търсещите работа над 25 на сто са наети в сферата на преработваща промишленост, 16 процента – в строителството, толкова са наети и в държавно управление. В сектора на хотелиерството и ресторантьорството процентът е над шест.

Равнището на регистрираната безработица за региона на Дирекция „Бюро по труда” – Велико Търново през месец октомври е 3,6 процента, при 5,2 на сто за страната

Съвместно областно учение за извършване на спасителни действия при пътнотранспортно произшествие се проведе в Смолян. Учението започна с тежък пътен инцидент между лек автомобил с двама души и автобус с трима пътника. „Катастрофата“ става на разклона за курорта Пампорово и пътя за Девин, в усложнена метеорологична обстановка, затруднени пътни условия, вследствие на обилен снеговалеж и заледяване.

Десет минути след подаване на сигнала за произшествието на спешния тел. 112 на място пристигнаха два специализирани автомобила на Спешна помощ, два противопожарни автомобила и полиция. Районът бе отцепен и огнеборците започнаха със спасителната операция. Те разрязаха лекия автомобил, за да извадят пътуващите в него двама мъже, които бяха в безсъзнание.

„Създаде се организация за въвеждане на "Процедура 3“ за действие при такива ситуации – създаване

В периода 4-10 ноември се отбелязва Европейската седмица на фертилността, чийто инициатор е Fertility Europe, съобщиха от сдружение „Зачатие". Кампанията тази година е посветена на донорството на гамети при лечението на стерилитет, посочиха още от „Зачатие“. Европейската седмица на фертилността тази година преминава под наслов „История на гаметите", а целта е да бъде повишена осведомеността по отношение на донорството на гамети и необходимостта от законови промени, каза Стефка Захариева, от „Зачатие“. 

ЦАР

Преминалите двойки, финансирани от ЦАР за 2023 г., са 4835, а през първото полугодие на 2024 г. са 2552, посочи д-р Георгиева. Броят на преминалите двойки през 2023 г. е увеличен с 1,28 % спрямо 2022 г., което потвърждава трайно установената тенденция на постоянен ръст от 2018 г. до момента. 

Броят на преминалите двойки през първото полугодие на 2024 г. е 2552, при 2426 в първото полугодие на 2023 г. - увеличение с 5,19 процента спрямо първото полугодие на 2023 г., допълни тя.

Финансиране от ЦАР

Пандемията от КОВИД-19 ни научи на нещо много важно – да уважаваме българските туристи и да разчитаме на вътрешния пазар. "Затова се гордеем, че не само за община Шумен, но и като цяло за страната броят на българските граждани, които са посетили родните забележителности и курорти, е изключително по-голям, отколкото ръста на чуждестранните туристи, посещаващи България през 2024 г." Това каза зам. -министърът на туризма Ирена Георгиева на форум от националната кампания на Медийната група "Стандарт" - "Бранд България", състоял се в Регионалната библиотека в Шумен. На събитието присъстваха министърът на културата Найден Тодоров, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни представители, кметове на общини от Североизточна България, представители на местната власт, на културни институции и туристически агенции.  

"Съгласно единната сист

Съветът за координация и сътрудничество за осъществяване на националния механизъм за определяне на политиките и за координация в сферата на мерките за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма проведе заседание в сградата на Министерския съвет, съобщиха от правителствената пресслужба. Заседанието се състоя под председателството на служебния заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова. 

Предвид поетите политически ангажименти на високо равнище за осъществяване на необходимите правни, регулаторни и оперативни реформи, беше отчетен напредъкът и бяха приети решения за конкретни действия по оставащите за изпълнение мерки, включени в Плана за действие на групата за финансови действия FATF и Плана за действие за изпълнение на Стратегията за противодействие на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Република България 2023 –

Евродепутати от групата на „Европа на суверенните нации“ в Европейския парламент коментираха проблема с нелегалната миграция. Те се обединиха около нуждата да се промени европейската политика, за да се запази суверенността на държавите. Евродепутатите споделиха и опита на своите държави, а темата беше обсъдена на форум в София. 

Неконтролираната и в голяма степен нелегална масова миграция в Европа поставя неминуемо въпроса за защита на нашите граници, защото това е основната характеристика на една суверенна държава, коментира евродепутатът от групата на „Европа на суверенните нации" Рада Лайкова. В този смисъл в европейски мащаб този елемент на национална автономност сами да решаваме за количеството, за качеството на миграцията към нашите държави, е основен стълб в програмата на „Европа на суверенните нации“, каза тя. По думите новият пакт за

С близо 15 хил. лева от държавата ще бъдат ремонтирани два военни паметника в Ямболско. За монумента в с. Генерал Инзово, община Тунджа, са осигурени 10 800 лева, а за този в с. Горска поляна, община Болярово – 3678 лв., съобщиха от пресслужбата на областната администрация.

Оттам припомнят, че специализираната областна комисия е подала като предложения шест военни паметника в Ямболска област за ремонт до междуведомствената комисия от Министерството на отбраната и Министерството на финансите.

В края на октомври Министерският съвет одобри допълнителни трансфери по общински бюджети за ремонт на военни паметници. Отпуснати бяха близо 420 хил. лева за 41 военни паметника на територията на 32 общини в 16 области в страната.

Четири села в община Невестино са без ток от снощи заради силен вятър, казаха от общината. За проблема съобщиха живеещи в с. Смоличано, които се оплакаха, че за пореден път остават без електричество. През миналата седмица, заради падналия мокър сняг, електроснабдяването там беше спряно за няколко дни. 

Екипите работят на място, казаха от общината в Невестино. Оттам очакват в най-кратки срокове авариите да бъдат отстранени и подаването на електричество - нормализирано.

Центърът за асистирана репродукция финансира до четири ин витро опита. През 2023 г. са приети 5564 заявления за организационно и финансово подпомагане със средства на ЦАР, което е с 50 повече спрямо 2022 г. 

През първото шестмесечие на 2024 г. са приети 2754 заявления за организационно и финансово подпомагане със средства на ЦАР, а за същия период на 2023 г. - 2830 заявления. През 2023 г. са издадени 5549 заповеди, включително 50 заповеди с отказ за организационно и финансово подпомагане, което е със 74 броя повече спрямо 2022 г. 

През първото полугодие на 2024 г. са връчени 2691 заповеди. В първото полугодие на 2023 г. са връчени 2799 заповеди. 

Срокът за издаване на заповеди от датата на подаване на документи за кандидатстване е до 30 дни.

Средната възраст на жените, подпомогнати от ЦАР, е 35 г. 

През 2023 г. средната възраст на пациентките е 35 г. и се запазва такава в сравнение с тази от изминалите години, добави д-р Георгиева. Традиционно най-голям брой пациентки има във възрастовата група 30- 35 г., като през 2023 г. те са 1776 пациентки (37% от всички финансирани за периода), следвани от пациентките във възрастова група 36-39 години. 

В периода 2021 г. - 2023 г. се наблюдава запазване на относителния дял на кандидатите от различните възрастови групи. Средно годишно 16,34% са кандидатите на възраст до 30 г.; средно годишно 36,81% от кандидатите са от възрастовата група 30-35 г.; средно годишно 25,10% от кандидатите са от възрастовата група 36-39 г.; средно годишно 21,71% от кандидатите са над 39-годишна възраст, допълни д-р Георгиева. 

Родени деца

Родените деца в двойки, подпомогнати от ЦАР през 2023 г., са 1594, а през 2022 г. - 1563, допълниха от Центъра. Децата, родени в първото полугодие на 2024 г., са 651, а в първото полугодие на 2023 г. - 722, посочи д-р Георгиева. 

Средствата, заплащани от ЦАР

През 2023 г. изплатените средства на лечебните заведения за дейности по асистирана репродукция по заповеди, издадени на пациентки за организационно и финансово подпомагане, са 19 999 440 лв., което е с пет процента повече спрямо 2022 г., основно поради повишените цени на медицинските дейности и прилаганите за стимулация лекарствени продукти в сила от октомври 2023 г. От октомври 2023 г. цените на дейностите по асистирана репродукция, финансирани от ЦАР, са увеличени средно с 20 %, с което частично се актуализира размерът на заплащаните от ЦАР финансови средства за дейности по асистирана репродукция, определени в Правилника за организацията на работа и дейността на ЦАР (ПОРДЦАР) през 2009 г., припомни д-р Георгиева. 

В резултат на изпълнението на поетите ангажименти от страна на Министерството на здравеопазването по отношение на дейностите по асистирана репродукция, през 2023 г. продължи отговорното изпълнение на последователно провежданата политика на приоритети, свързани с демографски въпроси и в частност - подпомагане на двойките с репродуктивни проблеми. 

С грижа за проблемите на пациентите с репродуктивни проблеми, предвид инфлационните процеси в страната и необходимостта от актуализиране размера на заплащаните от ЦАР финансови средства за дейности по асистирана репродукция, е прието изменение и допълнение на ПОРДЦАР. Със Закона за държавния бюджет на Република България за 2023 г. по централния бюджет за изпълнение на политики в област „Здравеопазване“ са одобрени допълнителни средства за финансово подпомагане на български граждани за извършване на дейности по асистирана репродукция при лица с безплодие, лечимо преди всичко с методите на асистирани репродуктивни техники. 

Изисквания за подпомагане от ЦАР

На въпрос дали са необходими промени в изискванията към жените, които имат нужда от ин витро процедури и кандидатстващи за финансиране от ЦАР, д-р Георгиева каза, че изискванията са съобразени с причините за стерилитет, медицинската и финансова целесъобразност на финансираните дейности. С цел допълнително подпомагане на гражданите, могат да се предприемат конкретни действия след задълбочено обсъждане на необходимостта от промени, продиктувани от практиката, посочи д-р Георгиева. 

„История на гаметите“

Кампанията тази година е основно информационна, като целта ни е отново да достигнем до повече хора, които имат репродуктивни проблеми и да им покажем, че не са сами, посочи Захариева. По думите й през последните години се отчита увеличаване на случаите сред жените, които имат изчерпан яйчников резерв. Захариева даде пример за 16-годишно момиче, при което е установен изчерпан яйчников резерв. Никой не може да каже точно на какво се дължи, вероятно е комплекс от фактори – некачествена храна, повишено ниво на стрес, замърсен въздух, допълни тя. 

Единни стандарти и законови промени

В Европа няма единни стандарти за донорство на гамети, каза още Захариева. По думите й необходимо е да се осигури равен достъп, да има ефективно управление на данните, да се създадат централни регистри. В някои държави донорството е забранено, в други е разрешено, но е анонимно, а в трети е разрешено и не е анонимно, допълни Захариева. 

България е на едно от първите места в Европа по финансиране на инвитро процедури, но ЦАР не финансира ин витро процедури с донорски материал – от донор, който не е част от двойката. Според Захариева трябва да се осигури начин за финансово подпомагане и на такъв тип зачеване, както и психологическа подкрепа за донорите и реципиентите на гамети. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Част от бургаската улица "Княз Александър Батенберг" ще бъде затворена днес за снимките на филма "Жени извън употреба"
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник
Направихме сериозна стъпка към приемането ни в Шенгенскто пространството и отпадането на граничния контрол на сухопътните граници, каза Атанас Илков
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на някои на границите с Турция и Румъния
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
На преден план
Част от бургаската улица "Княз Александър Батенберг" ще бъде затворена днес за снимките на филма "Жени извън употреба"
Местен фокус
Общо 250 потребители от община Пазарджик могат да се възползват от социалната услуга "Топъл обяд"
На преден план
Безплатни прегледи за туберкулоза ще се извършват в Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести в Перник
На преден план
Направихме сериозна стъпка към приемането ни в Шенгенскто пространството и отпадането на граничния контрол на сухопътните граници, каза Атанас Илков
В детайли
Ограничено е движението по магистрала "Струма" в района на пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от АПИ
Контекст
Лоши условия за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК
Сфера
Изискванията на Шенген по отношение на сигурността на Европа са още по-важни за сигурността на нашата страна, каза министър Евтим Милошев
Местен фокус
Румен Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
Сфера
Улиците и булевардите в София, по които се движи градския транспорт, са обработени против заледяване, съобщи Столична община
В детайли
Общо 51 пожара са загасени през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.