Храмовият си празник отбеляза днес Трънският манастир "Свети Архангел Михаил".
През третото тримесечие на 2024 г. общият брой на заетите лица в област Шумен е 65 300, от които 36 700 са мъже, а 28 600 са жени. Коефициентът на заетост за населението на 15 и повече навършени години в областта през третото тримесечие на годината е 50,4% (при 53,8% за страната), съответно 58,9% за мъжете и 42,5% за жените, съобщиха от Териториално статистическо бюро - Североизток към Националния статистически институт (НСИ).
По брой на заетите лица област Шумен заема 14-о място сред всички 28 области в страната. С най-голям брой заети лица са областите София (столица), Пловдив и Варна, а с най-малък брой заети са областите Видин, Силистра и Разград, добавиха от Отдел „Статистически изследвания - Шумен“.
По показателя коефициент на заетост област Шумен заема 15-о място в страната. През третото тримесечие на 2024 г. заетите лица на възраст между 15 и 64
За поредна година пернишките спортни клубове ще имат правото да участват в анкетното гласуване за определяне на „Спортист на годината“ за 2024 г. Това съобщи главният експерт „Спорт“ в Община Перник Десислава Стойова.
„За избор на спортисти имаме достатъчно предложение, въпреки че голяма част от спортните клубове, на които изпратихме писмо, с което инициираме началото на процедурата по избор на спортист на годината – не отговориха, т.е. не всички клубове са подали своите номинации“, допълни още Стойова.
Предложенията тази година са за 26-има спортисти. Главният експерт „Спорт“ каза, че е очаквала повече имена в категориите, които бяха създадени преди няколко години и обхващат спортът за подрастващи, а именно – категорията за „Най-перспективен състезател“ до 14 г., до 16 г. и до 18-годишна възраст. Д
Екип на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе е извършил проверка след сигнал за пожар в завода за автомобилни част в града „Линамар Лайт Металс Русе“. Това съобщи главният експерт по „Връзки с обществеността“ в екоинспекцията Рени Петрова.
Тя уточни, че инцидентът е възникнал в ранните часове на денонощието днес.
Пожарът е възникнал в горната част на сърцарната машина за производство на пясъчни сърца в Хале № 1, като до момента причините са неизяснени. При горенето е засегната част от покривната конструкция, намираща се над машината. От специализиранете органи са предприети необходимите мерки за ликвидиране на пожара. Към момента производствената дейност по топене и леене е напълно преустановена, като работят само участъците за механична обработка, съобщи Петрова.
Екипът на РИОСВ – Русе, посетил предприятие
Съветът за координация и сътрудничество за осъществяване на националния механизъм за определяне на политиките и за координация в сферата на мерките за борба с изпирането на пари и финансирането на тероризма проведе заседание в сградата на Министерския съвет, съобщиха от правителствената пресслужба. Заседанието се състоя под председателството на служебния заместник министър-председател и министър на финансите Людмила Петкова.
Предвид поетите политически ангажименти на високо равнище за осъществяване на необходимите правни, регулаторни и оперативни реформи, беше отчетен напредъкът и бяха приети решения за конкретни действия по оставащите за изпълнение мерки, включени в Плана за действие на групата за финансови действия FATF и Плана за действие за изпълнение на Стратегията за противодействие на изпирането на пари и финансирането на тероризма в Република България 2023 –
Нивото на язовир "Порой" е било свалено значително, за да се достигнат съоръженията, изискващи ремонт. Всички дейности ще приключат до края на тази година. Това каза пред журналисти кметът на община Бургас Димитър Николов, който също се включи в инспекцията на водоема заедно със служебния министър на регионалното развитие Виолета Коритарова, кмета на община Поморие Иван Алексиев и директора на ВиК-Бургас Цветан Мирчев.
"Очаквам оттук нататък нивото да се възстанови в рамките на година и половина-две. Язовир "Порой" ще бъде вторият резервен язовир за питейни нужди, който ще се използва за Бургас и селищата по Южното Черноморие. Предстои, разбира се, да бъдат изградени и две пречиствателни станции на язовирите "Порой" и "Ахелой". Рискове по отношение на питейната вода в следващите две години няма", каза Николов.
Близо 20 млн. лева ще струва изграждането на преч
По традиция честването премина с водосвет за здраве, отслужен от отец Игнатий и освещаване на курбан, дарен от трънчанина проф. Владко Иванов. Ястието бе приготвено от Веселин Лалов. Заради петъчния ден, в който по традиция се консумира постна храна, курбанът бе бобен. Сто порции от него бяха раздадени на дошлите, а заедно с тях те получиха и пакети с прясно овнешко месо.
Иванов коментира , че отдавна спазва традицията и това е станало случайно. "Идвал съм тук още като дете. В определен период от време този манастир беше забравен. Счетох, че той е едно от светите места в Трънско и реших тук да давам този курбан".
По думите му това продължава вече десет години, като практиката не е прекъсвана и по времето на КОВИД пандемията. Той допълни, че осветеното ястие се поднася в прослава на Бог, св. Архангел Михаил, всички православни християни и негови съграждани.
Отец Игнатий поясни, че празникът на ангелите, на деветте ангелски чина, начело с Архангел Михаил, се празнува на деветия месец от сътворяването на света.
"Този празник е на всички тези безплътни небесни сили. Всички ангели празнуват в този ден, защото преди време някои от тях са се отказали от Господ Иисус Христос. Заради това той е събрал войнство от всичките девет сина и са изгонили тези от тях, които не са обичали Бога. Това са поднебесените сили срещу които ние се борим - Дявола и Деницата (Луцифер). Те са пеели със силен глас "Свят, свят, свят е Господ Саваот!". Това е и молитва, която се казва на Урана при обличането на дрехите на дякона", разказа свещеникът.
Проектът „Рада казва „не“ на насилието“ цели постигане на по-добра информираност относно насилието и възможностите за неговата превенция. Това каза на пресконференция в Националния пресклуб в Стара Загора Донка Петкова от местния „Зонта клуб", които са инициатори и организатори на проекта. Той е част от кампанията „Зонта казва „не“ на насилието над жени и момичета", която организацията провежда ежегодно в периода от 25 ноември до 10 декември.
Символ на проекта е „куклата“ Рада, която е в оранжев цвят, изработена е от рециклируем материал и има поставен QR код и надпис "#Аз съм РАДА". QR кодът води към приложението „Помогни ми“, разработено от Национално бюро за правна помощ, където всяка застрашена жена има възможност да намери контактите на национални служби за подкрепа във всяко населено място в страната.
Кражба на голяма парична сума е разкрита при 24-часова специализирана полицейска операция в Сливенско. Задържан е 63-годишен мъж от Сливен, който откраднал от частен имот в града 10 000 евро, 200 паунда, 3000 лева, златни накити и други вещи, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Първолета Мандинска.
Сигналът за кражбата е подаден в полицията на 16 ноември. Извършителят е предал доброволно откраднатите пари и вещи. В хода на разследването е установено, че задържаният е съпричастен и към други престъпления, извършени на територията на град Сливен, уточниха от полицията.
В хода на специализираната полицейска операция са разкрити 15 престъпления. Петима са задържани, образувани са три досъдебни и две бързи производства. Проверени са 811 лица, 539 превозни средства, 26 заложни къщи, 33 питейни и увеселителни заведения, 44 търговски обекта, 7 пункта за изкупуване н
До 28 ноември тази година младежките организации и такива, работещи с млади хора, както и неформалните младежки групи, които осъществяват дейност поне от една година на територията на община Перник, могат да представят своите проектни предложения за младежки дейности и инициативи. Те ще бъдат включени в Общинския годишен план за младежта през 2025 г. и финансирани от местната администрация, съобщиха от Община Перник.
Проектите трябва да бъдат внесени в деловодството на Общината до 16:00 ч. на 28 ноември, на хартиен или електронен носител. Изискване за изготвянето на идеите е те да се осъществяват на територията на Перник и да са в насока за повишаване на информираността на младите хора, улесняване на достъпа до информация за възможности, повишаване на социалните умения и компетенции, стимулиране на младежката активност за осъществяване на дейности на местно ниво, както и насърч
Извършеното от Димо Алексиев деяние е общественоопасно и високорисково. Това каза пред журналисти говорителят на Софийската районна прокуратура Николай Николаев.
Този случай не е частен. Има много случаи на лица, които карат пили и след като са осъдени условно, отново повтарят това, посочи Николаев.
Ако Алексиев бъде признат за виновен, ще трябва да изтърпи ефективно и първото му наказание. А във втория случай, за който бе задържан наскоро, се предвижда от една до пет години затвор, каза още Николаев.
На 9 февруари 2022 година Софийският районнен съд е одобрил споразумение с Димо Алексиев за същото престъпление. Тогава той е бил заловен да кара с 1,69 промила и е получил три месеца условно, с три години изпитателен срок.
По-рано днес Софийският градски съд върна Алексиев в ареста.
Съдът на първа инстанция пусна Алексиев от ареста, след като на
Темата за миграцията и правото на убежище бе обсъдена във втория ден от конференцията на групата на „Европа на суверенните нации“, която се провежда в столичен хотел. На събитието присъстваха евродепутати, както и представители на „Възраждане“. Конференцията ще продължи и утре.
По темата в първия панел от форума днес говореха адвокат проф. Улрих Фосгерау от Германия и проф. Михаел Гайстлингер от Австрия. Те коментираха някои от принципите на правото за даване на убежище.
Според проф. Улрих Фосгерау, юрист, преподавател по конституционно и европейско право, миграционната криза е на такъв етап, че се изисква затваряне на границите и налагане на правилото за първата държава. Решението в момента е пълно затваряне на границите на Германия и силен контрол на външните граници, отбеляза той. Правното положение в Германия до момента е много ясно – ис
Празникът днес почетоха десетки жители на пограничния град. На него присъства и старши комисар Петър Терзобалиев - директор на Регионална дирекция "Гранична полиция" в Драгоман.
Манастирът край Трън, който е паметник на културата, е построен по времето на Асеневци. През османското владичество е важен културен център в Западните покрайнини, като към него е функционирало и килийно училище. Обителта е свързана и с национално-освободителните борби на населението в Трънския край.