Общинският съвет в Свищов прие решение, с което да бъде поет дълг от Фонд „Флаг“ за Индустриалния технологичен парк. Решението бе прието с 21 гласа „за“, един глас „против“ и четири гласа „въздържал се“.
Програмата, която минимум очакваме да видим в бюджета за 2025 година, е минимална заплата от 1077 лева, както е решена и гласувана без обструкции и без никакви промени, ръст на заплатите в бюджетните системи с поне 10%, с някой разлики - за учителите 125% от средната работна заплата, както има съгласие към дадения момент от всички политици, увеличение на някой други заплати, за които протестират постоянно - и в земеделието, и в транспорта, и в културата. Това каза пред журналисти в Бургас президентът на Конфедерацията на независимите синдикати (КНСБ) Пламен Димитров.
Очевидно е, че няма да има замразяване на заплатите, независимо кой какво говори, коментира той. Няма да има замразяване на доходите, има договорка за 10-процентно минимално увеличение на всички работни заплати, които плаща правителството. Сега въпросът стои с всички тези, които са с увеличение над 10 процента, и к
Две тежки катастрофи с пострадали са станали в област Ямбол през последната седмица. От началото на годината до момента обаче се отчита спад в тежките инциденти в региона спрямо същия период на 2023 година. Това каза на брифинг началникът на сектор „Пътна полиция“ в Областната дирекция на МВР главен инспектор Тодор Мишинев.
Два товарни автомобила са се блъснали челно на пътя Ямбол – с. Роза на 11 ноември. При инцидента са ранени единият водач и жена, пътувала в едното превозно средство. Шофьор е пострадал на пътя Ямбол – Сливен на 18 ноември при сблъсък на два леки автомобила, след отнемане на предимство при ляв завой за местността Курткая.
От началото на тази година на територията на област Ямбол са станали 46 тежки пътно-транспортни произшествия, при които има осем загинали и 54 ранени. Спрямо същия период на 2023 г., катастрофите са с 21
Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) ще представи резултатите от седмото си поредно проучване за медийната свобода в страната на 25 ноември. Събитието е озаглавено „Журналистика под стрес“, а домакин ще е Френският институт, съобщават от организацията.
„Под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние и промени в настроението, растящ политически натиск и устойчиви атаки с „дела шамари“ – в такава среда работят българските журналисти. Вероятно и заради това позитивните оценки в сектора са плахи и несигурни, макар и да имат оптимистична посока“, отбелязват от АЕЖ-България.
Резултатите от анкетата ще бъдат представени от автора на анализа д-р Илия Вълков, член на Управителния съвет на АЕЖ-България, журналист в БНР и преподавател в УНСС. Мария Черешева, журналистка и председателка на Управителния
Изложба на сватбени облекла, аксесоари и фотографии под наименованието "От прабабата до правнучката", представиха в Брезник. Идеята за експозицията е дело на краеведа Аниела Асенова.
Сред показаните вещи, подредени във фоайето на местното читалище, можеше да се видят сватбени одежди, ръчно везани кърпички, подарявани в миналото по време на сватба, както и посуда. Интерес сред присъстващите предизвика и бахчата (сватбената пита), която обикновено се е правела от кума и се е дарявала от него на младоженеца. Този обреден хляб има дупка в средата, в която обикновено е поставяно малко борче или борово клонче, окичени с плодове и бонбони, за да е сладък животът на влюбените. Показан в изложбата бе и байрак (сватбеното знаме), с което до края на 60-те години в Граово се е водело хорото. Той се е държал от един от приятелите на жениха.
Авторката на изложбата коментира, че в нея
С шествие по булеварди и улици на Кърджали таксиметрови шофьори се присъединиха към националния протест на таксиметровия бранш заради поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.
Колоната тръгна от стадион "Арена Арда" и премина по бул. “Беломорски“ през автогарата, покрай Районното управление, за да се отправи към най-големия квартал в града – кв. “Възрожденци“. По бул. “Хр. Ботев“ ще достигне до известния в града като новия мост, от който отново ще се върне в центъра.
Не мисля, че е редно да се вдигат на определен бранш така разходите. По-добре е да се създаде „бонус-малус“ система, която е индивидуална за всеки, според това кой колко нарушения има, коментира таксиметровият шофьор Стефан Чилингиров. Според него не е справедливо застраховката да е еднаква за хора с нарушения
Максималният размер на дълга е до 24 768 000 лв. Средствата са необходими за осигуряване на средства за реализиране на проекта за индустриалната зона. Срокът за погасяване на дълга е до 240 месеца, считано от датата на подписване на договора за кредит.
На предходното си заседание общинските съветници дадоха съгласие за сключване на договор за кредит с цел реализация на проект „Изграждане на „Дунавски индустриален технологичен парк – Свищов“. Размерът на кредита е 25 500 000 лева, който ще бъде взет от Българската банка за развитие (ББР).
Вчера на работна среща със служебния министър на иновациите и растежа Росен Карадимов, представители на местната власт и на Дунавския индустриален технологичен парк в Свищов финансиращите институции Фонд „Флаг“ и ББР посочиха финансирането по проекта като пример за това как институциите и местната власт могат да работят в синхрон.
Пред Пантеона на загиналите в Сръбско-българската война „Майка България“ край село Гургулят, община Сливница, Сухопътните войски отбелязаха своя боен празник - 139 г. от славната победа при Сливница и 146 г. от тяхното създаване.
Сухопътните войски изнесоха на плещите си тежестта на войните за национално обединение, за независимост и двете световни войни, каза президентът Румен Радев в словото си. Геният на нашите пълководци остава завинаги записан в аналите на военното изкуство, а българският войник стана символ на безпримерна храброст и себеотрицание, добави държавният глава.
Войнският празник е нещо особено, войнският празник не е повод за празнуване с веселба, войнският празник е поклон към миналото и обещание към бъдещето, каза командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков. 19 ноември неслучайно е избран преди 32 години да бъде празник
Полицията във Варна задържа 12 души от организирана престъпна група, която се е занимавала с придобиване и разпространение на наркотици, съобщиха от Областната дирекция на МВР в крайморския град.
По-голяма част от задържаните са от криминалния контингент. Полицейските служители са извършили претърсване на няколко адреса в областния град, като са иззели различни по вид и количество високорискови наркотични вещества.
По случая има образувано досъдебно производство, което е под надзора на Окръжната прокуратура.
Припомняме, че в средата на септември в региона бе разбита друга организирана престъпна група, занимаваща се с производство, преработка и разпространение на високорискови наркотични вещества.
Общинският съвет в Ружинци ще разгледа предложение за наемане на частен имот за зъболекарски кабинет, социални и други дейности, сочи информация на сайта на местната администрация.
На заседанието ще бъдат обсъдени и предложения за промяна на мястото на предоставяне на социална услуга „Дом за стари хора” от с. Ружинци в с. Плешивец, анализ на потребностите относно подкрепата за личното развитие на децата и учениците от общината, актуализации на бюджета с направените дарения в полза на местната администрация през периода от 1 януари до 31 октомври, както и на разчета за капиталови разходи. Съветниците трябва да дадат съгласие и за закупуване от физическо лице на недвижим имот в село Ружинци.
Заседанието е насрочено за 16:00 часа в заседателната зала на община Ружинци. Постоянните комисии към Общинския съвет ще заседават от 15:30 часа.
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания относно здравословното хранене. В открито занятие на тема „Цветовете на здравето: храним се и рисуваме с вкус и вдъхновение“ учениците от клубовете „Млад кулинар“ и „Природа и фантазия“ към извънучилищното звено заедно отбелязаха месеца за борба със затлъстяването и ориентиране към здравословния начин на живот и хранене. Гости на събитието бяха главните експерти в отдел „Образование, младежки дейности и спорт“ на Община Разград – Теодора Ненкова и Айлин Маджарова, старши експертите в Регионалното управление на образованието Даниела Христова и Доцка Стефанова и главният инспектор в отдел "Държавен здравен контрол" в Регионалната здравна инспекция в града Катя Теофилова.
„Наднорменото тегло е сериозен здравен проблем в о
Стоянка Христова от самоковското село Ново село отпразнува 100-годишен юбилей в присъствието на близки, роднини, приятели, кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов и председателят на местното читалище Бойка Михайлова. Празничната програма се състоя в салона на местното читалище.
столетницата разказа, че през всички тези години е помогнала на всеки, на когото е могла. Стоянка Христова има двама сина, седем внуци и правнуци. Тя е работила в местното стопанство като общ работник. „Благодарна съм на децата, че ме гледат“, каза тя. Дори и с нарушен слух, баба Стоянка поговори с присъстващите и им припомни случки от своя живот.
Кметът подари на рожденичката торта и букет с цветя и я поздрави.
По данни на местните жители в селото живеят 60 души, като пет от тях са деца.
Припомняме, че това е вторият столетник в селото. В нач