Ние, сценаристите, писателите и драматурзите от Българска асоциация на филмовите, телевизионни и радио сценаристи (БАФТРС), изразяваме възмущението си и осъждаме агресията към зрители, актьори, автори и служители в една културна институция, каквато е Народният театър „Иван Вазов“. Това посочват от БАФТРС в отворено писмо изпратено до медиите.
Официално начало на ремонта на речното корито в Асеновград постави кметът на града д-р Христо Грудев по-рано днес, съобщиха от пресцентъра на общината. Целта на ремонта е при пълноводие да не се допуска пропадане на стените, както и водата да прелее извън границите на речното корито. Проектът е с наименование "Укрепване на двата бряга на р. Асеница (р. Чепеларска) в регулацията на гр. Асеновград" и е на стойност 19,5 млн. лв., а финансирането е осигурено от държавния бюджет.
"Реализирането на този проект е сред приоритетите на общината, защото ще осигури допълнително безопасността на жилищните сгради и търговските обекти, разположени по крайбрежието на р. Чая", коментира градоначалникът. Изпълнението на обекта е от съществено значение за Асеновград, тъй като реката преминава през цялата дължина на града, допълниха от общината.
В началото на 2024 г. община Асеновгра
Плевенският Общински съвет се събира за извънредно заседание днес. Дневният ред на сесията включва една точка: Извършване на вътрешни компенсирани промени в Инвестиционната програма на Община Плевен за 2024 година, съобщиха от общинския пресцентър.
С Решение № 79 от 15 февруари 2024 г. на Общински съвет в Плевен е утвърден Разчет за финансиране на капиталовите разходи на Общината с бюджетни средства за годината в размер на 13 652 076 лв. От тази сума 5 615 972 лв. са преходни остатъци от целеви трансфери за капиталови разходи от 2021, 2022 и 2023 г., 3 158 800 лв. са целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. и 4 877 304 лв. са други бюджетни средства.
След получени указания от Министерството на финансите е станало ясно, че трябва да се направят промени в Инвестиционната програма на Общината за тази година, за да може целевата субсидия за капиталови разходи д
Актьорът Димо Алексиев се връща в ареста, реши окончателно Софийският градски съд.
Съдът на първа инстанция пусна Алексиев от ареста, след като на 12 ноември актьорът беше задържан зад волана след употреба на алкохол. Проба на място е установила, че той е шофирал с 1,49 промила алкохол в кръвта.
На 9 февруари 2022 година районният съд е одобрил споразумение с Димо Алексиев за същото престъпление. Тогава той е бил заловен да кара с 1,69 промила и е получил три месеца условно, с три години изпитателен срок.
Служебният кабинет ще проведе редовното си седмично правителствено заседание, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.
В дневния ред на заседанието е предвидено правителството да обсъди промени в четири данъчни закона – Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове. Със свое решение предстои кабинетът да възложи на Националната агенция за приходите да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата.
Обсъждане и одобряване на допълнителни разходи по бюджетите за 2024 г. на Министерството на външните работи и на Министерството на транспорта и съобщенията също е част от дневния ред. Кабинетът предстои да разгледа също промени в Закона за движението по пътищата. Началото на заседанието е от 11:00 часа
„Продължаваме промяната“ (ПП) не се моли на никого и затова ще подкрепи най-възрастния за председател на Народното събрание. Това заяви в кулоарите на парламента съпредседателят на формацията Асен Василев.
Призоваваме „Демократична България“ и БСП да направят същото, посочи Василев за предстоящото гласуване за председател на парламента.
Най-възрастният номиниран за поста е Силви Кирилов от „Има такъв народ“.
Втора пленарна седмица продължава първото заседание на парламента по избор на председател на 51-вото Народно събрание. Днес от 10:00 часа депутатите се събраха за пети пореден път в опит да изберат председател. Предстои са се проведе гласуване.
От асоциацията посочиха, че категорично се противопоставят на тенденцията към отхвърляне и цензуриране на произведения на изкуството, която по думите им наблюдаваме през последните месеци в България към постановки, филми и книги. Свободата на изразяване и творчески порив са в основата и смисъла на изкуството, както и на демокрацията, добавиха от БАФТРС.
Целта на изкуството е именно да задава въпроси, да подтиква към размисъл, да вдъхновява и дори да провокира, смятат от БАФТРС. Опитите да бъде вместено в удобни криворазбрани норми е цензура, от която никое общество няма нужда. Обидата винаги е била и остава личен проблем, а не такъв на създателите на култура, допълват от асоциацията.
По думите им днес е особено важно да изберем в какво общество искаме да живеем, затова е нужно ясно и категорично да отхвърлим агресията като средство за налагане на мнение, щом разполагаме със слово. Неглижирането на случилото се пред националния театър рискува да го превърне в норма, докато един ден се събудим в общество, в което ще е невъзможно да се противопоставим, смятат от БАФТРС.
Припомняме, че преди два дни възникна напрежение пред Народния театър заради премиерата на постановката „Оръжията и човекът“. Софийската районна прокуратура се самосезира и образува досъдебно производство.
Вчера пред Народния театър се проведоха два протеста. Единият беше на хора, които са против поставянето на „Оръжията и човекът“, режисирана от Джон Малкович по текст на Бърнард Шоу. Другият протест беше на хора, които са недоволни от породилото се напрежение срещу пиесата.
Инвестиция за над 1 млн.лв. ще направи концесионерът, спечелил конкурса за реконструкция на пустеещото от десетилетия езеро в зеленото сърце на Хасково – лесопарк "Кенана", съобщи кметът на града Станислав Дечев на брифинг днес.
Решението за отдаването на концесия на обекта за срок от 35 години беше взето на сесия на Общинския съвет тази година, припомни кметът.
В близкото минало езерото и мястото около него бяха сред любимите зони за отдих и забавление на местните хора, но с времето те бяха запуснатои а езерото остана в безводие.
След приключване на процедурите по отдаване на концесия, за стопанисването на района е подписан договор с хасковската фирма "Ариаман", каза кметът на областния център. Станислав Дечев посочи, че при разработване на идейния проект за възстановяването на самото езеро и промяната на терена около него, фирмата е спазила основно и
Общинският съвет в Брезово ще заседава днес и ще направи анализ за състоянието на общинската пътна мрежа и безопасността на движение по пътищата в община Брезово. Това се съобщава на сайта на община Брезово.
На заседанието ще бъде обсъдена още информация за ефективността на общинската транспортна схема в общината. Също така ще се приеме Общинска стратегия за подкрепа за личностно развитие на децата и учениците от община Брезово за 2024 - 2026 г.
Сдружение с нестопанска цел "Местна инициативна група Брезово, Братя Даскалови" ще представи информация относно изпълнението на стратегията за воденето от общностите за местно развитие. На 18 т-о заседание на Общински съвет-Брезово предстои да се приеме и годишен план за ползване на дървесината за 2025 г. на община Брезово.
Министерството на външните работи (МВнР) поздрави Латвия по случай националния празник на страната. Оставаме ангажирани с по-нататъшното укрепване на нашите отношения, основани на приятелство и партньорство, също и в рамките на Европейския съюз и НАТО, както и с насърчаването на мира, сигурността и просперитета, заявяват в Екс от МВнР.
Латвия отбелязва Деня на независимостта си (1918 г.) днес, пише в информация на отдел "Справочна" на .
България поддържа дипломатически отношения с Латвия през периода от 1922 г. до окупирането от Съветския съюз през 1940 г., добавят от отдел "Справочна" на . На 28 август 1991 г. България признава възобновената независимост на страната, а на 10 септември 1991 г. отношенията са възстановени с подписването на специален протокол.
България и Латвия развиват конструктивно сътрудничество както в двустранен план, така и като сходномислещи
Оряхово днес отбелязва 147 години от своето освобождение. То е свързано непосредствено с обсадата на Плевен, разказа директорът на Историческия музей в дунавския град Евгения Найденова.
„Когато започва обсадата, ген. Гурко решава, че превземането на укрепленията при Оряхово ще е от изключително значение, за да се прекъснат снабдителните връзки на османските войски. Той отделя румънски войски под командването на полк. Слъничану, които се отправят към Оряхово, заедно с руски части, командвани от ген. Майендорф“, посочи Найденова. Те пристигат в съседното на Оряхово село Селановци на 18 ноември и на 19 ноември започват движенията. Румънските войски нападат откъм с. Лесковец, а руските войски заемат позиция към Мизия, тогава Букьовци, за да отвличат вниманието. Основната битка се води от румънските войски. Целият ден е изпълнен със сражения, загиват над 150 войници и п
Общинският съвет в Мизия одобри на редовно заседание днес три докладни на кмета, касаещи актуализация на програмата за управление и разпореждане с общински имоти. След решение на съветниците три имота – два в Мизия и един в Крушовица, ще бъдат обявени за продажба. За целта възложиха на кмета изработването на пазарни оценки на имотите.
Съветниците актуализираха и капиталовата програма на общината.
Началото на заседанието започна с минута мълчание в знак на почит и признателност към загиналите герои за Освобождението на Мизия. Днес се отбелязват 147 години от освобождението на населеното място. На паметника при Каменов мост община Мизия отбеляза годишнината с поднасяне на венци и цветя.