Начало Местен фокус Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно, съобщи изкуствоведът д-р Надежда Джакова
9460
България

Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно, съобщи изкуствоведът д-р Надежда Джакова

Тазгодишното участие на България на Венецианското биенале на изкуствата може да бъде определено като най-успешното до момента.Това каза изкуствоведът д-р Надежда Джакова в Казанлък, където беше гост на образователната платформа "Събота в галерията".

| 09 Ноември 2024, 17:51 ч.
Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно, съобщи изкуствоведът д-р Надежда Джакова
Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно, съобщи изкуствоведът д-р Надежда Джакова
Снимка © Ралица Стефанова

Тазгодишното участие на България на Венецианското биенале на изкуствата може да бъде определено като най-успешното до момента. Това каза изкуствоведът д-р Надежда Джакова в Казанлък, където беше гост на образователната платформа "Събота в галерията". Д-р Джакова е комисар на българското участие на форума и е оторизирана да осъществява връзката между държавата и Фондация „Венецианско биенале“, както и да организира участието.

Почти 9 милиона лева са местните приходи на община Троян към края на октомври, съобщиха от общинската администрация в отговор на запитване на .

Местните приходи към края на октомври са в размер на 8 825 000 лв., което е с 375 000 лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. Това се дължи от една страна на по-добрата събираемост, от друга на постъпилите повече средства от ползване на дървесина от общински горски фонд, уточняват от администрацията. Общо постъпилите приходи към 31 октомври са в размер на 51 763 000 лв.

"Община Троян е в стабилно финансово състояние. Години наред сме класирани от Министерството на финансите сред общините с най-добра финансова ефективност. Поддържаме събираемост около 10 процента над средната за страната и това е предпоставка да можем да разширяваме услугите, които предоставяме на гражданите на общината", каза кметът на община

Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще. Това каза президентът при откриването на бизнес форум в Сингапур с участието на представители на български и сингапурски компании. Държавният глава е на работно посещение в Сингапур, а на 24 ще замине на официална визита във Виетнам.

„Ключът към бъдещето е партньорството и ние сме тук, за да развием приятелство и партньорство в много области от взаимен интерес, като започнем от електрониката и полупроводниците“, коментира президентът. Имаме много сходства, почти еднакъв брой население, изключително ограничени природни ресурси. Двете страни сме наясно, че най-големият и най-важен актив, който имаме, са нашите хора, каза още държаният глава.

Президентът е на работно посещение в Сингапур до 24 ноември, когато ще отпътува за официална визита във Виетнам.

Престолонаследницата на Великобритания – принцеса Елизабет, се венчава за Филип Маунтбатън, принц на Гърция, на 20 ноември 1947 г., сочи отдел „Справочна“ на . Венчавка е в Уестминстърското абатство в Лондон. 
В средата на 1947 г. е обявен годежът с нейния далечен братовчед лейтенант Филип Маунтбатън от Кралския флот, е отбелязано в енциклопедия „Британика“.
Филип е син на принц Андрей (1882–1944) и внук на гръцкия крал Георгиос I по бащина линия. Майка му е принцеса Алис (1885–1969), най-голямата дъщеря на Луис Александър Маунтбатън, първи маркиз на Милфорд Хейвън, и принцеса Виктория от Хесен и Рейн, внучка на кралица Виктория. 
Отгледан предимно във Великобритания, Филип получава образование в училището Гордънстаун, близо до Елгин Шотландия, и в Кралския военноморски колеж в Дартмут,

Двама млади мъже са заловени за два дни в Русенско да шофират след употреба на наркотици. Това съобщи регионалният говорител на МВР в Русе Даниела Малчева. 

При първия случай полицейски екип спрял за проверка в град Бяла 29-годишен шофьор. Младият мъж управлявал автомобил с чужда регистрация. Тестът за наркотици отчел употреба на амфетамин. 

При втория случай полицаите спрели за проверка лек автомобил в Русе, шофиран от 19-годишен младеж. Униформените тествали водача, като уредът отчел положителна проба за употреба на канабис. 

По двата случая са образувани бързи производства за извършените престъпления. 

Припомняме, че по данни на Районния съд в Русе през миналата година в региона са наложени наказания на 149 шофьори, употребили алкохол или наркотици.  

Областният информационен център (ОИЦ) в Перник представи актуалните мерки, които предлага програмата „Околна среда 2021 – 2027“.  Те са за изграждане, разширяване и надграждане на общинските регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци, каза пред журналисти Ирена Георгиева - управител на ОИЦ.

Крайният срок за кандидатстване е 5 януари 2025 г. Чрез сдружението за управление на отпадъци проектни предложения могат да подават шестте общини – Перник, Брезник, Радомир, Трън, Ковачевци и Земен, допълни Георгиева.

Целта е намаляване на количеството депонирани битови отпадъци, както и увеличаване на дела на разделно събраният и рециклиран боклук за подпомагане на прехода към кръгова икономика.

Отново шестте общини, които се намират на територията на област Перник, ще могат да се възползват от възможностит

България представя във Венеция кураторския проект „Съседите“, който има широк обществен отзвук не само у нас, но и в международен план и е сред обявените пет най-добри проекта на форума тази година. Има огромен медиен и посетителски интерес - до момента инсталацията е видяна от почти 60 хиляди души на фона на 23 хиляди от 2023 година, а интересът продължава да е голям, посочи тя и напомни, че международната изложба продължава до 24 ноември. Отразяванията в престижни специализирани международни издания до момента са 34, а в българските медии са над 450. 

Венецианското биенале на изкуствата е най-старият форум за съвременно изкуство, създаден през 1895 г., а това е неговото 60-о издание, напомни изкуствоведът. България участва за 12-и път в международната художествена изложба, чиито куратор тази година е Адриано Педрозо, директор на Музея за изкуствата в Сао Паоло. „Той налага тенденцията, че фокусът на изкуството се измества от Европа и вниманието се насочва към страни, които никога не са били в светлините на прожекторите и казва, че неговият избор е на маргинализирани художници“, посочи д-р Джакова. Мотото на форума, което поставя, е „Чужденци навсякъде“ - от една страна чужденец е всеки един от нас, чужденци са художниците в изложбата, но чужденец е и човекът, чужд на идеи и тенденции в собствената си страна, обясни тя. 

България е сред страните, които нямат свое постоянно представителство на биеналето и наемат пространства, като българският павилион се намира извън двете основни локации на форума и е разположен в зала зала „Тициано“ на културния център Дон Орионе Артиджанели. „Сградата е построена през 15 век и дълго време е функционирала като манастир, а през 40-те години е откупена и там е създадено сиропиталище. В момента е културен център, който е добре познат заради богатата си целогодишна програма. България използва една от залите в центъра и по време на Венецианското биенале за архитектура през 2023 година, което е важно, защото мястото вече става разпознаваемо като българския павилион“, посочи д-р Надежда Джакова. Тя съобщи, че Министерството на културата е подновило договора си и пространството ще се използва от страната ни през следващите пет години и изрази надежда тази политика да продължи. 

Кураторският проект „Съседите“ е одобрен за участие в биеналето след конкурс, организиран от Министерството на културата и е избран измежду 17 кандидатствали проекта. Зад него стоят кураторът Васил Владимиров и художниците Красимира Буцева, Лилия Топузова и Джулиян Шехирян, а проектът представлява мултимедийна и интерактивна инсталация, която изважда на показ премълчаните спомени на оцелелите от политическото насилие на комунистическия режим в България, както и отсъствието на паметта за това насилие в съвременното публично съзнание. Тримата автори работят заедно по този проект от десет години, но той има доста дълга предистория, разказа д-р Джакова.

Лилия Топузова започва своето изследване преди 25 години, а проектът съдържа целия архивен материал – над 240 интервюта на хора, преминали през лагерите край Ловеч и в Белене. „Освен разказите за престоя там, са представени и разкази за това какво е било да излязат от подобно място. А това, което те споделят и прераства в мултимедийната инсталация е, че повечето от тях след затвора не са излизали от дома си – превърнали са се в чужденци на системата, на обществото, на семействата си. Интервютата са проведени в домовете им, а идеята е инсталацията да пресъздаде един такъв дом“, обясни изкуствоведът. Тя отбеляза, че представянето във Венеция е съобразено както с публиката, така и с пространството, а условно то е разделено на всекидневна, спалня и кухня. Във всекидневната са разказите на хората, които са показали лицата и имената си, а в спалнята са представени интервютата на онези, които са пожелали да останат анонимни, но са споделили преживяното. Кухнята е стаята на мълчанието – това са хора, които не са пожелали да говорят, макар и да са се съгласили на среща с авторите, посочи д-р Джакова и допълни, че тези истории са най-много. „Всичко в тази стая е в бяло като символ на мълчането, а този проект е колкото за история и лични спомени, съхранени с идеята за създаване на колективна памет, толкова и за преодоляване на травмата, защото мълчанието все още изпълва публичното пространство“, каза тя и подчерта, че макар авторите да не са преки свидетели на политическите събития от периода, за тях мълчанието продължава да тегне и да е проблем. 

През изминалото денонощие на територията на страната са станали 19 тежки катастрофи. Един човек е загинал, други 20 са ранени, съобщава МВР.

В София са регистрирани 26 леки и две тежки катастрофи. Двама са пострадали.

Публикуван за обществено обсъждане е проект на план-сметката за чистота на Община Търговище за 2025 г. Проектът ще бъде представен и публично на 12 декември от 17:00 ч., в зала 74 на местната администрация, съобщиха от общинския пресцентър. 

Общият размер на разходите по проекта на план-сметката за 2025 г. възлиза на 7,27 млн. лв. От тях 1,48 млн. лв. са за събиране и транспортиране на битови отпадъци. За третирането им в депа и други инсталации за оползотворяване са планирани 3,32 млн. лв. За поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване са заложени 2,46 млн. лв.

В план-сметката се очертава и недостиг от малко над 2 млн. лв. По тази причина Община Търговище ще дофинансира бюджета за чистота с 1,25 млн. лв. Други 835 000 лв. се планира да постъпят от повишение в таксата за битови отпадъци. Предлага се от догодина тя да е 3,2 промила от данъчната оцен

Екипът на Община Стара Загора организира първа среща със заинтересованите страни по проект "Климат", съобщиха от пресцентъра на институцията. Обсъдени са широк кръг теми, свързани със социално-икономическите фактори и уязвимостта на териториите, подложени на климатични рискове.  

В срещата участваха представители на неправителствения сектор, бизнеса и публичната администрация като Регионалната инспекция по околната среда и водите - Стара Загора, Държавното горско стопанство и Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Освен това бяха представени основните политики и националните стратегически документи за анализ и идентификация на климатичното влияние върху различни сектори на социално-икономическия живот - биоразнообразие, човешко здраве, гори, води, селско стопанство, енергетика, градска среда, туризъм, транспорт, добавиха от Общинат

Таксиметрови шофьори от цялата страна ще излязат на протест днес, обявявайки се срещу поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.  

От 08:00 часа сутринта такситата ще започнат да се събират пред Националния стадион „Васил Левски“, а от 09:00 часа колоната ще потегли под формата на автошествие по маршрут, преминаващ покрай всички институции, имащи отношение към проблема с повишаването на гражданската отговорност, посочват организаторите. 

От Националния таксиметров синдикат съобщиха на своята фейсбук страница, че организират проявата заедно с Браншова организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България и Браншова камара на таксиметровите водачи и превозвачи. 

Организаторите посочва, че едновременно с авто-колоната в София ще тръгнат и шествия с таксиметрови автомобили в Бургас, Варна, ,Велик

Безплатни измервания на въглеродния оксид в издишания въздух се провеждат от експерти от Районната здравна инспекция (РЗИ) – Враца през целия месец ноември, който е под надслов „Месец без никотин! Изборът е твой!“. Това каза директорът на инспекцията във Враца д-р Чавдар Манов.

По думите му всеки гражданин може да направи консултиране и измерване на въглеродния оксид в издишания въздух и количеството на карбоксихемоглобин в кръвта. Желателно е предварително запазване на час на телефон: 0879/144 820. 

От следващия месец отново могат да се правят безплатни измервания, във всеки вторник и четвъртък, добави директорът на РЗИ – Враца. 

По повод Международния ден без тютюнопушене (всеки трети четвъртък от месец ноември) от здравната инспекция са планирали викторина с награди и здравна беседа на тема „Младите хора и вредата о

Д-р Надежда Джакова посочи още, че проектът „Съседите“ не обвинява, а съхранява и разказва и изрази мнение, че той е траен и ще продължи своето развитие и след участието си в престижния форум. Цитирайки оценката на арт критика Лора Къминг, тя допълни, че това е  „потапяща инсталация, която въздейства на всички нива“ и отбеляза, че художествената инсталация е нещо, което си струва да бъде преживяно. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
Финалното решение за влизането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, съобщи днес служебният министър-председател Димитър Главчев по повод срещата в Будапеща на ...
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков. В рамките на проекта ще се подменят 15,8 километра водопровод и 13 кило ...
Близо 20 процента от винопроизводителите в България участват в тазгодишното издание на "Дефиле на младото вино" в Пловдив
Почти 20 процента от производителите на вино в България участват в тазгодишното 16-о издание на "Дефиле на младото вино". Това каза зам.-министърът на земеделието и храните Янислав ...
За гражданите ще бъде облекчение, когато бъдем приети в Шенген, каза главен комисар Антон Златанов
За гражданите ще бъде облекчение, когато бъдем приети в Шенген, но за хората, които извършват престъпна дейност - контролът ще си остане. Това каза пред журналисти главен комисар А ...
Ротарианци събраха над 20 000 лева за ремонт и обновяване на Кардиологията във Великотърновската болница „Д-р Стефан Черкезов“
Ротари клуб - Велико Търново събра над 20 000 лева за ремонт и обновяване на Отделението по кардиология в Многопрофилна областна болница за активно лечение „Д-р Стефан Черкез ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Румен Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
Ако успеем да установим и развием успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход. Това заяви пред българската общност в С ...
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Сингапур. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална в ...
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Тикер в 07:11 ч.
Ако успеем да установим и развием успешно икономическо сътрудничество със Сингап ...
Начало Местен фокус
9460
България

Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно, съобщи изкуствоведът д-р Надежда Джакова

Тазгодишното участие на България на Венецианското биенале на изкуствата може да бъде определено като най-успешното до момента.Това каза изкуствоведът д-р Надежда Джакова в Казанлък, където беше гост на образователната платформа "Събота в галерията".

| 09 Ноември 2024, 17:51 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно, съобщи изкуствоведът д-р Надежда Джакова
Тазгодишното участие на България във Венецианското биенале е изключително успешно, съобщи изкуствоведът д-р Надежда Джакова
Снимка © Ралица Стефанова

Тазгодишното участие на България на Венецианското биенале на изкуствата може да бъде определено като най-успешното до момента. Това каза изкуствоведът д-р Надежда Джакова в Казанлък, където беше гост на образователната платформа "Събота в галерията". Д-р Джакова е комисар на българското участие на форума и е оторизирана да осъществява връзката между държавата и Фондация „Венецианско биенале“, както и да организира участието.

Почти 9 милиона лева са местните приходи на община Троян към края на октомври, съобщиха от общинската администрация в отговор на запитване на .

Местните приходи към края на октомври са в размер на 8 825 000 лв., което е с 375 000 лв. повече в сравнение със същия период на миналата година. Това се дължи от една страна на по-добрата събираемост, от друга на постъпилите повече средства от ползване на дървесина от общински горски фонд, уточняват от администрацията. Общо постъпилите приходи към 31 октомври са в размер на 51 763 000 лв.

"Община Троян е в стабилно финансово състояние. Години наред сме класирани от Министерството на финансите сред общините с най-добра финансова ефективност. Поддържаме събираемост около 10 процента над средната за страната и това е предпоставка да можем да разширяваме услугите, които предоставяме на гражданите на общината", каза кметът на община

Инвестирането в хората, образованието, иновациите и технологиите е ключът към успеха в бъдеще. Това каза президентът при откриването на бизнес форум в Сингапур с участието на представители на български и сингапурски компании. Държавният глава е на работно посещение в Сингапур, а на 24 ще замине на официална визита във Виетнам.

„Ключът към бъдещето е партньорството и ние сме тук, за да развием приятелство и партньорство в много области от взаимен интерес, като започнем от електрониката и полупроводниците“, коментира президентът. Имаме много сходства, почти еднакъв брой население, изключително ограничени природни ресурси. Двете страни сме наясно, че най-големият и най-важен актив, който имаме, са нашите хора, каза още държаният глава.

Президентът е на работно посещение в Сингапур до 24 ноември, когато ще отпътува за официална визита във Виетнам.

Престолонаследницата на Великобритания – принцеса Елизабет, се венчава за Филип Маунтбатън, принц на Гърция, на 20 ноември 1947 г., сочи отдел „Справочна“ на . Венчавка е в Уестминстърското абатство в Лондон. 
В средата на 1947 г. е обявен годежът с нейния далечен братовчед лейтенант Филип Маунтбатън от Кралския флот, е отбелязано в енциклопедия „Британика“.
Филип е син на принц Андрей (1882–1944) и внук на гръцкия крал Георгиос I по бащина линия. Майка му е принцеса Алис (1885–1969), най-голямата дъщеря на Луис Александър Маунтбатън, първи маркиз на Милфорд Хейвън, и принцеса Виктория от Хесен и Рейн, внучка на кралица Виктория. 
Отгледан предимно във Великобритания, Филип получава образование в училището Гордънстаун, близо до Елгин Шотландия, и в Кралския военноморски колеж в Дартмут,

Двама млади мъже са заловени за два дни в Русенско да шофират след употреба на наркотици. Това съобщи регионалният говорител на МВР в Русе Даниела Малчева. 

При първия случай полицейски екип спрял за проверка в град Бяла 29-годишен шофьор. Младият мъж управлявал автомобил с чужда регистрация. Тестът за наркотици отчел употреба на амфетамин. 

При втория случай полицаите спрели за проверка лек автомобил в Русе, шофиран от 19-годишен младеж. Униформените тествали водача, като уредът отчел положителна проба за употреба на канабис. 

По двата случая са образувани бързи производства за извършените престъпления. 

Припомняме, че по данни на Районния съд в Русе през миналата година в региона са наложени наказания на 149 шофьори, употребили алкохол или наркотици.  

Областният информационен център (ОИЦ) в Перник представи актуалните мерки, които предлага програмата „Околна среда 2021 – 2027“.  Те са за изграждане, разширяване и надграждане на общинските регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци, каза пред журналисти Ирена Георгиева - управител на ОИЦ.

Крайният срок за кандидатстване е 5 януари 2025 г. Чрез сдружението за управление на отпадъци проектни предложения могат да подават шестте общини – Перник, Брезник, Радомир, Трън, Ковачевци и Земен, допълни Георгиева.

Целта е намаляване на количеството депонирани битови отпадъци, както и увеличаване на дела на разделно събраният и рециклиран боклук за подпомагане на прехода към кръгова икономика.

Отново шестте общини, които се намират на територията на област Перник, ще могат да се възползват от възможностит

България представя във Венеция кураторския проект „Съседите“, който има широк обществен отзвук не само у нас, но и в международен план и е сред обявените пет най-добри проекта на форума тази година. Има огромен медиен и посетителски интерес - до момента инсталацията е видяна от почти 60 хиляди души на фона на 23 хиляди от 2023 година, а интересът продължава да е голям, посочи тя и напомни, че международната изложба продължава до 24 ноември. Отразяванията в престижни специализирани международни издания до момента са 34, а в българските медии са над 450. 

Венецианското биенале на изкуствата е най-старият форум за съвременно изкуство, създаден през 1895 г., а това е неговото 60-о издание, напомни изкуствоведът. България участва за 12-и път в международната художествена изложба, чиито куратор тази година е Адриано Педрозо, директор на Музея за изкуствата в Сао Паоло. „Той налага тенденцията, че фокусът на изкуството се измества от Европа и вниманието се насочва към страни, които никога не са били в светлините на прожекторите и казва, че неговият избор е на маргинализирани художници“, посочи д-р Джакова. Мотото на форума, което поставя, е „Чужденци навсякъде“ - от една страна чужденец е всеки един от нас, чужденци са художниците в изложбата, но чужденец е и човекът, чужд на идеи и тенденции в собствената си страна, обясни тя. 

България е сред страните, които нямат свое постоянно представителство на биеналето и наемат пространства, като българският павилион се намира извън двете основни локации на форума и е разположен в зала зала „Тициано“ на културния център Дон Орионе Артиджанели. „Сградата е построена през 15 век и дълго време е функционирала като манастир, а през 40-те години е откупена и там е създадено сиропиталище. В момента е културен център, който е добре познат заради богатата си целогодишна програма. България използва една от залите в центъра и по време на Венецианското биенале за архитектура през 2023 година, което е важно, защото мястото вече става разпознаваемо като българския павилион“, посочи д-р Надежда Джакова. Тя съобщи, че Министерството на културата е подновило договора си и пространството ще се използва от страната ни през следващите пет години и изрази надежда тази политика да продължи. 

Кураторският проект „Съседите“ е одобрен за участие в биеналето след конкурс, организиран от Министерството на културата и е избран измежду 17 кандидатствали проекта. Зад него стоят кураторът Васил Владимиров и художниците Красимира Буцева, Лилия Топузова и Джулиян Шехирян, а проектът представлява мултимедийна и интерактивна инсталация, която изважда на показ премълчаните спомени на оцелелите от политическото насилие на комунистическия режим в България, както и отсъствието на паметта за това насилие в съвременното публично съзнание. Тримата автори работят заедно по този проект от десет години, но той има доста дълга предистория, разказа д-р Джакова.

Лилия Топузова започва своето изследване преди 25 години, а проектът съдържа целия архивен материал – над 240 интервюта на хора, преминали през лагерите край Ловеч и в Белене. „Освен разказите за престоя там, са представени и разкази за това какво е било да излязат от подобно място. А това, което те споделят и прераства в мултимедийната инсталация е, че повечето от тях след затвора не са излизали от дома си – превърнали са се в чужденци на системата, на обществото, на семействата си. Интервютата са проведени в домовете им, а идеята е инсталацията да пресъздаде един такъв дом“, обясни изкуствоведът. Тя отбеляза, че представянето във Венеция е съобразено както с публиката, така и с пространството, а условно то е разделено на всекидневна, спалня и кухня. Във всекидневната са разказите на хората, които са показали лицата и имената си, а в спалнята са представени интервютата на онези, които са пожелали да останат анонимни, но са споделили преживяното. Кухнята е стаята на мълчанието – това са хора, които не са пожелали да говорят, макар и да са се съгласили на среща с авторите, посочи д-р Джакова и допълни, че тези истории са най-много. „Всичко в тази стая е в бяло като символ на мълчането, а този проект е колкото за история и лични спомени, съхранени с идеята за създаване на колективна памет, толкова и за преодоляване на травмата, защото мълчанието все още изпълва публичното пространство“, каза тя и подчерта, че макар авторите да не са преки свидетели на политическите събития от периода, за тях мълчанието продължава да тегне и да е проблем. 

През изминалото денонощие на територията на страната са станали 19 тежки катастрофи. Един човек е загинал, други 20 са ранени, съобщава МВР.

В София са регистрирани 26 леки и две тежки катастрофи. Двама са пострадали.

Публикуван за обществено обсъждане е проект на план-сметката за чистота на Община Търговище за 2025 г. Проектът ще бъде представен и публично на 12 декември от 17:00 ч., в зала 74 на местната администрация, съобщиха от общинския пресцентър. 

Общият размер на разходите по проекта на план-сметката за 2025 г. възлиза на 7,27 млн. лв. От тях 1,48 млн. лв. са за събиране и транспортиране на битови отпадъци. За третирането им в депа и други инсталации за оползотворяване са планирани 3,32 млн. лв. За поддържане на чистотата на териториите за обществено ползване са заложени 2,46 млн. лв.

В план-сметката се очертава и недостиг от малко над 2 млн. лв. По тази причина Община Търговище ще дофинансира бюджета за чистота с 1,25 млн. лв. Други 835 000 лв. се планира да постъпят от повишение в таксата за битови отпадъци. Предлага се от догодина тя да е 3,2 промила от данъчната оцен

Екипът на Община Стара Загора организира първа среща със заинтересованите страни по проект "Климат", съобщиха от пресцентъра на институцията. Обсъдени са широк кръг теми, свързани със социално-икономическите фактори и уязвимостта на териториите, подложени на климатични рискове.  

В срещата участваха представители на неправителствения сектор, бизнеса и публичната администрация като Регионалната инспекция по околната среда и водите - Стара Загора, Държавното горско стопанство и Регионалната дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Освен това бяха представени основните политики и националните стратегически документи за анализ и идентификация на климатичното влияние върху различни сектори на социално-икономическия живот - биоразнообразие, човешко здраве, гори, води, селско стопанство, енергетика, градска среда, туризъм, транспорт, добавиха от Общинат

Таксиметрови шофьори от цялата страна ще излязат на протест днес, обявявайки се срещу поскъпването на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.  

От 08:00 часа сутринта такситата ще започнат да се събират пред Националния стадион „Васил Левски“, а от 09:00 часа колоната ще потегли под формата на автошествие по маршрут, преминаващ покрай всички институции, имащи отношение към проблема с повишаването на гражданската отговорност, посочват организаторите. 

От Националния таксиметров синдикат съобщиха на своята фейсбук страница, че организират проявата заедно с Браншова организация на таксиметровите превозвачи и шофьори в България и Браншова камара на таксиметровите водачи и превозвачи. 

Организаторите посочва, че едновременно с авто-колоната в София ще тръгнат и шествия с таксиметрови автомобили в Бургас, Варна, ,Велик

Безплатни измервания на въглеродния оксид в издишания въздух се провеждат от експерти от Районната здравна инспекция (РЗИ) – Враца през целия месец ноември, който е под надслов „Месец без никотин! Изборът е твой!“. Това каза директорът на инспекцията във Враца д-р Чавдар Манов.

По думите му всеки гражданин може да направи консултиране и измерване на въглеродния оксид в издишания въздух и количеството на карбоксихемоглобин в кръвта. Желателно е предварително запазване на час на телефон: 0879/144 820. 

От следващия месец отново могат да се правят безплатни измервания, във всеки вторник и четвъртък, добави директорът на РЗИ – Враца. 

По повод Международния ден без тютюнопушене (всеки трети четвъртък от месец ноември) от здравната инспекция са планирали викторина с награди и здравна беседа на тема „Младите хора и вредата о

Д-р Надежда Джакова посочи още, че проектът „Съседите“ не обвинява, а съхранява и разказва и изрази мнение, че той е траен и ще продължи своето развитие и след участието си в престижния форум. Цитирайки оценката на арт критика Лора Къминг, тя допълни, че това е  „потапяща инсталация, която въздейства на всички нива“ и отбеляза, че художествената инсталация е нещо, което си струва да бъде преживяно. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Близо 20 процента от винопроизводителите в България участват в тазгодишното издание на "Дефиле на младото вино" в Пловдив
За гражданите ще бъде облекчение, когато бъдем приети в Шенген, каза главен комисар Антон Златанов
Ротарианци събраха над 20 000 лева за ремонт и обновяване на Кардиологията във Великотърновската болница „Д-р Стефан Черкезов“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Румен Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
Контекст
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Местен фокус
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
На преден план
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
На преден план
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Сфера
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В детайли
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Основна линия
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Сфера
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.