В Петричка община има сериозен недостиг на свещеници. Това каза архиерейският наместник отец Павел Милушев. На територията на общината има 47 черкви, а свещениците са само 19, като 10 от тях са в пенсионна възраст, съобщи Милушев.
Предстои сключването на договор с фирма за поддръжка на 293-километровата пътна мрежа в община Кюстендил през зимния сезон, каза Ивайло Чалъков - експерт в направление "Отбранителна и мобилизационна подготовка" към Община Кюстендил.
Нормални са условията в общината, въпреки падналия сняг вчера и през нощта, нормална е и пътната обстановка, каза Чалъков. Той посочи, че единственият сигнал, получен в общината за последното денонощие, е бил във връзка с непочистен път по направлението с.Блатец – с.Лисец- с.Дождевица. Там е била изпратена снегопочистваща техника, за да бъде осигурено нормално придвижване. Температурата е положителна, няма поледица и необезопасени участъци.
"Към момента имаме готовност за зимата, предстои единствено сключването на договор с пътно поддържаща фирма", допълни Чалъков.
В Нова Загора се извърши обследване на здравословното състояние на няколко дървета в града с акцент върху фитосанитарното състояние на стария бряст на кръстовището на ул.“Проф. Минко Балкански“ и ул. „Св. св. Кирил и Методий“. Това съобщиха от общинския пресцентър.
Дървото не е част от Регистъра на вековните дървета в България, но е част от декоративното улично озеленяване повече от 80 години. Предполагаемата възраст на дървото е около 100 години и това налага по-голямо внимание към здравословното му състояние, за да се положат грижи за запазване на дълголетието му в градска среда от една страна и безопасността на гражданите от друга.
Еколози от фирма „Тree Doctor“ извършиха обследване с уреди, които дават възможност индивидуално и изключително детайлно обследване на състоянието на дърветата отвътре. Модерната техника предоставя високо
На територията на София са извършени обработки срещу заледяване и снегопочистване, градският транспорт се движи навсякъде по маршрутите си, съобщиха от пресцентъра на Столична община. Информацията е към 6:00 часа тази сутрин.
Извършени са обработки със смеси срещу заледяване и почистване на сняг по трасетата на градския транспорт, основни улици в районите „Средец“, „Красно село“, „Илинден“, „Витоша“, „Овча купел“, „Люлин“, „Връбница“, „Нови Искър“, „Панчарево“ и „Банкя“. Обработки са направени на бул. “България“, „Цариградско шосе“, бул. “Брюксел“, Южната дъга на Околовръстен път.
В момента продължава разпръскване на смеси и във вътрешно-квартални улици в „Драгалевци“, „Симеоново“, „Овча
В Окръжния съд в Бургас започна последното заседание по делото за убийството на двамата полицаи - Атанас Градев и Йордан Илиев, блъснати преди две години от автобус с нелегални мигранти на кръстовище "Трапезица" в града. В съдебната зала днес бе представена експертиза, която категорично доказва, че автобусът е бил управляван Омар Аднан, а в момента на извършване на престъплението той е бил пълнолетен.
Използвана е специална методика за изследване на костите и тъканите. Тя доказва, че Аднан е бил около 19-20-годишен, каза проф. Боян Балев от Медицинския университет във Варна.
Съдебните медици са извършили и преглед на лицето. Направени са рентгеново изследване и панорамна снимка на зъбите и развитието на мъдреците.
Според защитника на Омар Аднан - адв. Калин Янев, обвиняемият преди да блъсне полицейската кола е направил спасителна маневра, затова щял да пледи
През почивните дни в Пловдивска област четирима души са задържани за едно денонощие и срещу тях се водят бързи производства, съобщиха от Областната дирекция на МВР в Пловдив.
Двама шофьори са били заловени да шофират под въздействие на голямо количество алкохол. В събота по обяд служителите на реда в Асеновград спрели за проверка лек автомобил „Фолксваген“, управляван от 55-годишен жител, чиято проба с дрегер отчела над 2 промила. Подобна стойност апаратът показал и при 47-годишен мъж, хванат от карловски полицаи в неделя в село Иганово зад волана на лек автомобил „Ауди“. Срещу извършителите се водят бързи производства, задържани са за едно денонощие.
Подобни действия са предприети и спрямо други двама нарушители на пътя. На Ягодовско шосе в Пловдив пътни полицаи установили, че 54-годишен пловдивчанин, управлявал лек автомобил „
"Времето за духовенство в Петричка духовна околия е много тежко. Аз съм ръкоположен за свещеник през 1999 година. Тогава бяхме 53-ма свещеници, от които бях най-младият. След мен са ръкоположени само трима", обясни отец Павел. "За тези 26 години, откакто работя са починали 26 свещеници, а нови през последните 17 години няма", добави той. Свещениците, които са пенсионери, са на близо 70 години. Това налага останалите по-млади да ги щадят и да поемат по-голяма част от работата в черквите", поясни архиерейският наместник.
"Няма как да държа сметка на пенсионерите. Ние сме солидарни с тях и гледаме да ги ангажираме с по-леките богослужения, защото едно наше богослужение продължава близо 4 часа. Започваме в 7 и продължаваме до 11 часа", разказа отец Павел. Когато има кръщене, венчавка или молитва, работата на свещениците продължава. Затова той призова хората към разбиране.
Според отец Павел основна причина за недостига на духовници е фактът, че неговите предшественици не са търсили млади кадри. "Никой възрастен свещеник не е търсил някой по-млад, който да привлече и да го накара, но не със сила, а да му предаде тази любов към Бога и да му даде вяра, че той трябва да облече расото на свещеник", обясни архиерейският наместник. В момента, по думите му, се работи активно към привличането на млади хора за свещеници.
Има подадени три молби на семинаристи, които искат да бъдат ръкоположени. Отец Павел се надява до Рождество Христово двама от тях вече да бъдат действащи свещеници. Въпреки това, проблемът с недостига на духовници ще продължи да бъде актуален, защото, за да се обслужват нормално всички 47 черкви в община Петрич според него са необходими поне 30 свещеници. "Искам да отправя такава мисъл към хората, че това не е обикновена професия, а призвание. Не ние търсим Бога, за да станем свещеници, а Бог намира нас по някакъв чуден начин и ни се внушава да тръгнем по този път. Някои по-рано, някои по-късно. За да облечеш тази тежка роба върху теб, трябва действително да го желаеш, защото нашата работа е до гроба" , каза още архиерейският наместник на Петричка духовна околия.
Центърът за подкрепа на жени в село Стражец и Центърът за съзидателно правосъдие в Разград изпратиха писмо до министъра на правосъдието Мария Павлова. В него те предлагат конкретно решение за отварянето на Кризисния център за жертви на домашно насилие, съобщи изпълнителният директор на Центъра за съзидателно правосъдие д-р Георги Милков. Той обясни, че двете граждански организации предлагат конкретни мерки за финансиране на новото защитено жилище за пострадали от насилие в семейството чрез държавния бюджет.
В петък министър Павлова бе гост на годишното заседание на Oперативния екип на Областния съвет за превенция на домашното насилие в област Разград, по покана на областния управител Владимир Димитров със съдействието на д-р Георги Милков, изпълнителен директор на Центъра за съзидателно правосъдие. След заседанието тя посети Кризисния център за жертви на домашно насилие, стопа
В края на месеца в Плевен за втори път ще се състои Празник на пчелните продукти. Той се организира от Областния пчеларски съюз и кооперация "Плевен Мед 2023". Инициативата е под патронажа на кмета на община Плевен. Това стана известно на пресконференция в Националния пресклуб в Плевен с участието на председателя на Областния пчеларски съюз доц. Юлиян Станчев и председателя на кооперацията Петьо Петров.
Откриването на празника ще е на 28 ноември. Щандовете на участниците ще бъдат разположени в пространството около зала "Катя Попова". Очаква се само пчелари от Плевенска област да представят своята продукция от мед, пчелни продукти, козметика и други.
Целта на този празник е да заострим вниманието на плевенчани към ползата от консумацията на мед и пчелни продукти, която за съжаление е все още ниска в нашата страна, коментира доц. Станчев.
Петь
Болен съдебен заседател отложи делото срещу Димитър Любенов, обвинен за тежка катастрофа на околовръстния път на София, при която бе причинена смъртта на френски гражданин.
Инцидентът стана на 25 септември 2022 г., други двама души също пострадаха. След катастрофата започна и друго разследване - срещу полицаи, които са ескортирали Любенов. Срещу двама служители на МВР са повдигнати обвинения за взет подкуп, за неизпълнение на служебни задължения и за това, че не са оказали помощ при катастрофата.
Според обвинението при катастрофата Любенов е шофирал след употреба на кокаин и алкохол, със скорост 195 км/ч, при разрешена скорост 80 км/ч., като е бил в състояние да разбира свойството и значението на извършеното и да ръководи постъпките си.
Следващото заседание, на което се очаква да бъдат изслушани експерти, е след по-малко от месец.
Около 30 души от различни служби, които са в единната спасителна система, участваха днес в учение за ликвидиране на последствията от възникнала тежка катастрофа с пострадали хора и изтичане на растителна мазнина. По време на занятието бе симулирана катастрофа при дъжд с лека до средна интензивност. Тежкото пътнотранспортно произшествие бе в участък от пътя Разделна – Девня. В инцидента участваха пътнически ведомствен автобус на пристанището, транспортиращ хора, автоцистерна, превозваща 20 тона растителна мазнина – олио, и два автомобила.
В резултат на инцидента автобусът и цистерната ще са силно деформирани. Цистерната се е компрометирала и има изтичане на олио върху пътното платно. Според сценария в автобуса се намират 7 пътници, от които двама са с фрактури на горни крайници и трима с по-тежки травми, и те бяха изнесени с носилки. Останалите пътници се евакуираха
Министерството на здравеопазването (МЗ) трябва да освободи сградата, в която се помещава, а оферти за купуване на имот се приемат до 9 декември тази година. Това съобщиха от пресслужбата на МЗ. Обявата за купуване на имот е публикувана на сайта на МЗ, като се предвижда в нея да се помещава и администрацията на Националната здравноосигурителна каса.
Имотът трябва да бъде административна сграда или сграден комплекс с разгъната застроена площ 14 000 - 18 000 кв.м. и да позволява обособяването на работни места за 735 служители, при минимално изискуема площ за едно работно място от 6,5 кв.м. Имотът трябва да разполага или да позволява обособяване на няколко конферентни зали, да е завършен и въведен в експлоатация или да притежава Акт 15, да е в добро експлоатационно състояние, позволяващо адаптирането му за нуждите на ведомствата след извършване на краткосрочен ремонт, да е разполож