Начало Местен фокус Общият спад на европейската индустрия остро засегна текстилния бранш на България, каза председателят на БАПИОТ Радина Банкова
5708
Икономика

Общият спад на европейската индустрия остро засегна текстилния бранш на България, каза председателят на БАПИОТ Радина Банкова

Общият спад на европейската индустрия остро засегна текстилния бранш на България.Във всеки град, където има членове на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ), болшинството от фирмите съобщават, че са затворили и са останали по няколко компании да работят, с изключение на регионите на Русе, Пловдив, Плевен и Петрич, където има концентрация на такива фирми. Това каза в интервю председателят на БАПИОТ Радина Банкова.

| 12 Ноември 2024, 08:00 ч.
Общият спад на европейската индустрия остро засегна текстилния бранш на България, каза  председателят на БАПИОТ Радина Банкова
Общият спад на европейската индустрия остро засегна текстилния бранш на България, каза председателят на БАПИОТ Радина Банкова
Снимка © личен

Общият спад на европейската индустрия остро засегна текстилния бранш на България. Във всеки град, където има членове на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ), болшинството от фирмите съобщават, че са затворили и са останали по няколко компании да работят, с изключение на регионите на Русе, Пловдив, Плевен и Петрич, където има концентрация на такива фирми. Това каза в интервю председателят на БАПИОТ Радина Банкова.

Две кампании за събиране на опасни отпадъци подготвя Община Горна Оряховица, осигурен е мобилен пункт за извозване на старо електрическо оборудване от домовете на хората, съобщиха от пресцентъра на общината.

Първата акция е за събиране на опасни отпадъци от бита – бои, лакове, разтворители, лепила, лекарства, киселини, основи, луминесцентни тръби, тонери и др. На 20 ноември мобилният пункт ще е разположен в квартал „Пролет“. На следващия ден, 21 ноември, пунктът ще се разположи в района на Покрития пазар. Гражданите могат да занесат събраните отпадъци от 8:30 до 15:00 ч. в посочените дни.

Предадени на лицензирана организация, отпадъците се приемат от специалисти, разделят се в специални контейнери, според вида им и се транспортират, при всички мерки за безопасност до инсталация, в която се обезвреждат по строго контролирани и екологосъобразни процедури.

Условията са подходящи за туризъм, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). 

Температурите са между -3° и 3°. Очаква се времето днес да бъде слънчево. Има слаб вятър във високите части на планините.

Повечето съоръжения в курортите не работят заради профилактика преди зимния сезон.

Няма регистрирани инциденти с туристи през изминалото денонощие.

От Националният институт по метеорология и хидрология съобщиха, че в планините ще бъде слънчево, с незначителна висока облачност. Ще духа умерен северозападен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 8°, на 2000 метра - около 3°.

 

 

 

На официална церемония 40 двойки от община Самоков подновиха брачните си клетви. Тържеството в хотел „Арена Самоков“ бе организирано от Общината. Покана за тази вечер са получили 116 двойки. Брачните клетви поднови упълномощеното лице Валентина Манчева. Традиционно днешната вечер се организира около Деня на християнското семейство – 21 ноември. 

Съпрузите, които отпразнуваха златна сватба, бяха посрещнати с питка и мед. Те бяха поздравени от Фолклорен танцов ансамбъл „Самоков“, а музикални поздрави прозвучаха и от Николай Тосков. Празничен водосвет отслужи архиерейският наместник отец Михаил Колев. 

Всички присъстващи се снимаха с кмета на общината Ангел Джоргов, който им подари по бутилка шампанско и удостоверение за подновяване на брака. Той поздрави присъстващите и им пожела още много кръгли годишнини. 

двамата съпр

Възрастни и хора с увреждания в община Лозница ще продължат да получават здравно-социални услуги в своите домове. Дейностите, които се предлагат по проекта "Грижа в дома", се удължават до края на януари 2025 г., съобщи кметът Севгин Шукри.  

Проектът е финансиран от Европейския социален фонд плюс, чрез програмата "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. След подписано допълнително споразумение финансирането на проекта нараства на 752 894 лв.

Проектните дейности по предоставяне на услугата от Община Лозница започнаха в края на 2022 г. През този период грижа в домашна среда получиха над 100 нуждаещи се в 16 населени места в общината, посочи кметът. Той обясни, че услугите, предоставяни по проекта, са свързани с доставка на хранителни продукти и продукти от първа необходимост, заплащане на битови сметки, профилактика на здравето и социално значими заболявания, пре

Актьорът Димо Алексиев се връща в ареста, реши окончателно Софийският градски съд. 

Съдът на първа инстанция пусна Алексиев от ареста, след като на 12 ноември актьорът беше задържан зад волана след употреба на алкохол. Проба на място е установила, че той е шофирал с 1,49 промила алкохол в кръвта.

На 9 февруари 2022 година районният съд е одобрил споразумение с Димо Алексиев за същото престъпление. Тогава той е бил заловен да кара с 1,69 промила и е получил три месеца условно, с три години изпитателен срок.

Производствените цени на текстилната ни индустрия са "замръзнали", а компаниите, за да се задържат, са принудени да изпълняват неизгодни договори, допълни Банкова. На този фон наскоро се появи и европейско предложение за обмисляне на възможността за въвеждането на данък върху новите текстилни изделия, което стана повод да потърси мнението на председателя на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил.

Браншът не е оптимистичен в очакванията си икономическата ситуация в България да се промени с новото правителство. Ние си разрушихме индустриалната база и не провеждаме политика за запазване на производствата, каква подкрепа да очакваме и да искаме, в която и сфера на обществения живот да се погледне - образование, здравеопазване, липсата на адекватно национално възприемане и прилагане на еврорегулациите и дали те са релевантни за индустрията като състояние и ниво на развитие, все изникват въпросителни, отбеляза Банкова. Въртим се в кръг на безвремие в очакване на поредните девети избори, обобщи ситуацията в страната тя. Въпреки това от сектора отново поставят нуждата подкрепата за високите енергийни сметки на бизнеса да продължи и догодина, както и да има подкрепа под формата на ковид "мярката 60 на 40" в секторите, които пряко са засегнати от кризата в големите европейски индустрии, макар че за последното също има песимизъм заради очаквания бюджетен дефицит.

Текстилният бранш на България все още не е тръгнал към тотално закриване, но е в изчакване доколко още ще потъне основният за сектора пазар - Европа. А той стремглаво върви към потъване заради цялостната неадекватна митническа и зелена политика, която не отчита реалното състояние на индустриите и готовността им да отговорят на тези изисквания, коментира Радина Банкова.

По думите й текстилният бранш се опитва да се възползва от безвъзмездни средства от Европейския съюз, но често компаниите не успяват да получат адекватна финансова подкрепа по процедурите поради изисквания, облагодетелстващи други сектори, освен това проблем произтича и от недомисленото райониране на регионите през 2006 г., което все не се преосмисля от 2012 година насам и това поставя фирмите от областите Благоевград, Кюстендил, Перник, София област и София в неравнопоставено положение. Последните две години за нашите фирми е много трудно да прескочат летвата с критериите за финансиране на МСП, коментира Банкова възможностите за участие на българските фирми в еврофинансирането.

Цените на дрехите

Десетки таксиметрови шофьори излязоха на протест във Варна срещу увеличението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Те потеглиха с шествие през централната част на града в посока квартал „Аспарухово“ и обратно. Шофьорите възнамеряват да направят два кръга по маршрута.

„Протестът ни е против несъразмерните застрахователни полици за „Гражданска отговорност“, коментира председателят на Независим синдикат „Авто 94“ във Варна Димчо Иванов. 

Той обясни, че е решено изведнъж такситата да бъдат вкарани в рисковите списъци, където са опасни товари, школите за правоспособност и спортните коли. „Сега изведнъж ни вкараха и нас в рисковия списък, като се има предвид, че за цяла година инцидентите на пътя по вина на таксиметрови шофьори е 0,03 процента“, посочи Иванов.

По думите му увеличен

Изложба на сватбени облекла, аксесоари и фотографии под наименованието "От прабабата до правнучката", представиха в Брезник. Идеята за експозицията е дело на краеведа Аниела Асенова.

Сред показаните вещи, подредени във фоайето на местното читалище, можеше да се видят сватбени одежди, ръчно везани кърпички, подарявани в миналото по време на сватба, както и посуда. Интерес сред присъстващите предизвика и бахчата (сватбената пита), която обикновено се е правела от кума и се е дарявала от него на младоженеца. Този обреден хляб има дупка в средата, в която обикновено е поставяно малко борче или борово клонче, окичени с плодове и бонбони, за да е сладък животът на влюбените. Показан в изложбата бе и байрак (сватбеното знаме), с което до края на 60-те години в Граово се е водело хорото. Той се е държал от един от приятелите на жениха.

Авторката на изложбата коментира, че в нея

Депутатите излязоха в почивка от 30 минути, обявена от председателстващия заседанието Силви Кирилов. 

Поради покачване на емоциите, обявявам почивка от 30 минути, каза той.

След като политическите сили представиха кандидатите си за председател на Народното събрание (общо четирима), започнаха и дебатите в пленарната зала, които продължиха около 3 часа. Станислав Балабанов от "Има такъв народ" предложи да бъдат прекратени, а председателстващият заседанието Силви Кирилов даде почивка.

Изпълнителният директор на „Училищна Телерик Академия“ Петър Шарков връчи отличителен знак за устойчиво партньорство на зам.-кмета на община Стара Загора с ресор „Образование и младежки дейности“ Надежда Чакърова по време на церемония в София, съобщиха от пресцентъра на Община Стара Загора.

С този приз организаторите отличават Община Стара Загора като устойчив партньор в развитието на дигиталното образование. Всички училища в общината имат достъп до образователните програми на buki.bg, за да повишават дигиталните умения на своите ученици, допълниха от пресцентъра.

„С постоянни и последователни дейности в партньорство с „Училищна Телерик Академия“ през последните две учебни години Община Стара Загора осигури безплатен достъп на всички ученици на територията на общината до 15 готови и изцяло разработени образователни програми, коит

Тази сутрин във Враца около стотина таксиметрови шофьори се включиха в националния протест срещу поскъпването на задължителната застраховка "Гражданска отговорност", организиран от Националния таксиметров синдикат. Автопротестът ще премине по два лъча, през централните улици на Враца. 

По думите на протестиращите в града са регистрирани около 250 таксиметрови шофьори. Повечето от тях нямат пътнотранспортни произшествия и шофьорите недоумяват защо се налага по-високата цена на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". 

Припомняме, че протестът беше анонсиран на фейсбук страницата на Националния таксиметров синдикат. От инициативния комитет посочиха, че повишението на цената ще се отрази на крайния потребител. Според представителите на таксиметровия бранш поскъпването е от над 50 % до 1100 %. Инициативният комитет за националния таксиметров протес

Заради намаленото потребление в момента производствените цени на дрехите в България, включително и на суровините, са "замръзнали" след ръста между 30 и 50 на сто в периода 2022-2023 г. При постоянно повишаващи се разходи за енергоносители, материали и заплати сме в ситуация да не можем да вдигнем цените дори и с цент, защото клиентите на продукти, произведени в Европа, останаха изключително малко, коментира Банкова. Това принуждава българските текстилни фирми, за да не изгубят работниците си, да изпълняват поръчки на неизгодни цени, но това е само временно решение, предупреди председателят на БАПИОТ и изтъкна, че "ако няма хоризонт за подобряване на икономическата ситуация, браншът няма да издържи дълго".

Предковидните равнища

Текстилният бранш в България все още не се е върнал към предковидните си равнища. Вървим категорично към намаляване на обемите производство и поръчките заради рецесията на основните ни пазари - Германия и Франция, и масовите фалити на фирми от бранша, и затварянето на големи магазини за дрехи, заяви председателят на БАПИОТ. По думите й в Европа вече е на изчезване така нареченият среден тип клиент в текстилната индустрия. Останаха само най-големите мултинационални играчи, които са на повърхността, защото работят не само за Европа, а в световен мащаб и могат да си диверсифицират доставките, коментира експертът. Тя посочи, че тези компании са насочили износа на продукцията си към Далечния изток, където имат свои големи магазини и възлагат производството си на фирми от тази част на света. Това силно рефлектира върху европейския производител и в частност българския. Все повече фирми затварят както като клиенти, с които работим, така и като производители, коментира Банкова. За миналата година в ЕС промишленото производство отбеляза спад от 37 на сто, такъв е и процентът на спад в текстилния бранш не само в Европа, а в България дори е и над него, каза председателят на БАПИОТ и допълни, че вече има и фалити сред български текстилни фирми. Във всеки град, където има наши членове, болшинството съобщават, че са затворили и са останали по няколко компании да работят, с изключение на регионите на Русе, Пловдив, Плевен и Петрич, където има концентрация на такива фирми, коментира председателят на БАПИОТ. Ние няма как да се диверсифицираме по простата причина, че от 30 години работим основно за европейски марки, освен това българският производител работи в сериозна регионална конкурентна среда в лицето на турската и румънската текстилни индустрии, коментира Банкова. Браншът отчита спад в заетостта, защото няма желаещи да заместят пенсиониращите се работници. В момента близо 15 процента от работещите в индустрията са пенсионери.

Браншът търпи негативи и заради обвързаността си с автомобилостроенето, което в момента също бележи спад в Европа.

Не се сбъднаха и очакванията на сектора след затварянето на производства на големи западни марки в Украйна заради войната фирмите да се пренасочат към България основно заради стагнацията на европейския пазар и по-специално в Германия и Франция, коментира Банкова.

Зелените данъци

Призивът на Европейската организация на рециклиращата индустрия (EuRIC) и Европейската организация за управление на битовите отпадъци (MWE) да се обмисли възможността за въвеждането на данък върху новите текстилни изделия заради задълбочаващата се криза в европейския сектор за сортиране и рециклиране на текстил според председателя на БАПИОТ е лобистки и разбираемо насочен основно към спасяване на фирмите, свързани с реализацията на дрехите втора употреба, за които не е тайна, че от години се изкупуват от складовете за залежали стоки на текстилния бранш. Искането е лобистко и заради съществуващата директива на ЕС, в която е заложено увеличение на рециклирането и депонирането на отпадъци, което е обвързано и със създаването на депа за "постконсюмър дрехи" във всяка страна членка от ЕС. Този процес дори в Европа е в начален стадий, а у нас дори няма повдигната дискусия по въпроса, смята председателят на БАПИОТ.

Важно е да се подчертае, че според различни научни публикации дрехите втора употреба е възможно да крият рискове за здравето, както на ангажираните в предварителното им третиране работници, така и на крайните потребители, коментира Банкова. Облеклата се пръскат с биоциди, за да се унищожат бактериите и спорите на гъбички по носените дрехи, което може да предизвика сериозен риск за здравето. Препаратите, освен че причиняват кожни болести и алергии, са и толкова силни, че не могат да бъдат премахнати дори с няколко изпирания. Освен за потребителите, третираните дрехи са опасни най-вече за работещите в депата за обработка на дрехите втора употреба, смята председателят на БАПИОТ. Тези служители са в постоянен пряк контакт с биоциди и други силни химически дезинфектанти и всички те работят извън принципите и стандартите за европейски условия на труд на брандовете и фирмите производители, допълни тя. "Дрехите втора употреба са проследими само до тяхното първо пускане на пазара, което е един сериозен недостатък засега. Според изследване на мултинационален екип от учени от Великобритания, Германия, Индия, Италия и САЩ, има индикации, че дрехите втора употреба не могат да се перат на ниска температура, тъй като това не елиминира патогените и може да се увеличи рискът от предаване на инфекции чрез тях. Според друго изследване от Германия бактериите могат да останат в полиестерен материал за период до 206 дни при стайна темература. Затова според ново проучване на изследователи от Университета в Бон новозакупени дрехи втора употреба трябва да се перат при температура 60 градуса по Целзий, което води до по-голяма консумация на електроенергия и вода, т.е. използването на дрехи втора употреба не води до спестяване на природни ресурси, а създава условия за здравни рискове и по-голяма консумация на ресурси", заяви Радина Банкова.

Колко точно антиекологичен е текстилният бранш

Според Банкова в текстилния бранш в световен мащаб има интерес към рециклираните материали. Тенденцията при всички производители на влакна, платове, прежди е към това да се употребява все повече рециклиран материал, въпросът е къде са мощностите за това рециклиране, липсват и точни данни за количествата произведено рециклирано влакно, коментира Банкова. Рециклирането на дрехите и довеждането им до влакно е поне четири пъти по-енергоемко спрямо това да се произведе нова дреха или ново влакно, заяви председателят на БАПИОТ. Става дума за дараци, сложно оборудване, използване на много водни ресурси, препарати, химикали, които трябва да обработят употребяваните дрехи до специфична маса, която след това да може да се преработва за различни цели на текстилната индустрия, отбеляза експертът. Не знам в момента да има фирма, която да рециклира дрехите у нас и да ги прави до нов субпродукт, който да се предлага на пазара, за да бъде вложен в ново влакно, каза председателят на БАПИОТ. Освен това развитието на такива технологии изисква коопериране на различните страни в сектора - производители на влакна и дрехи с фирмите, занимаващи се с рециклиране, а не противопоставяне, какъвто опит се прави с искането за налагане на допълнителен данък на производителите на дрехи и текстил, смята Банкова.

Според нея като цяло браншът изпитва сериозни затруднения заради свърхрегулациите, свързани със Зелената сделка, въвеждането на разширена отговорност на производителите и завишените изисквания за процента рециклирани материали, които текстилните заводи трябва да влагат в тъканите и то при положение че все още масово няма рециклиращи инсталации. От друга страна, сегашните енергийни цени поставят под въпрос самите инвестиции в рециклиращи мощности, в чиято дейност енергийните разходи имат съществен дял. По ресорна евродиректива до 2030 г. европейските текстилни производители трябва да са вложили в изделията си поне 40 процента рециклирани влакна, до този период трябва да има и изградени действащи рециклиращи инсталации. Банкова обаче изтъкна, че не се взема под внимание фактът, че основно естествените влакна не подлежат на качествено рециклиране - например 100 процента мерино, кашмир, мохер, коприна, които след процеса на рециклиране не могат да възвърнат първоначалните си качества и да бъдат със същия търговски вид заради естеството на тези влакна.

Друг аспект на проблема е свързан с отпадъците в общините и депонирането и сепарирането им и факта, че в България има само един завод за обработка на отпадъци, коментира Банкова. Отдавна е известно обстоятелството, че във всички общини с големи депа големият проблем са контейнерите с отпадъци от текстил, които са налични само на отделни места в страната и от друга страна тяхното депониране, коментира експертът и допълни, че те не са достатъчни за нуждите на текстилния бранш в контекста на евродирективата за задължителните 40 процента рециклирани влакна в новите дрехи.

Екологичният отговор

В края на юни българската компания TexCycle, специализирана в събиране, сортиране, дистрибуция и рециклиране на употребявани дрехи, обувки и други текстилни изделия, напомни, че през 2018 година фирмата стартира първата система съвместно с общини за събиране на непотребен текстил в България, като поетапно разшири дейността си в Румъния и Гърция. През миналата година компанията изгради съоръжение за механично рециклиране, което позволява обработката на до 20 тона текстил на ден. Крайните продукти са рециклирани влакна, които могат да бъдат допълнително преработени в нишки или нетъкан текстил с различен състав.

По данни, цитирани от Асоциацията за текстилно рециклиране през февруари, по-малко от 1 на сто от целия текстил в света се рециклира в нови продукти; годишно в ЕС се генерират 12,6 милиона тона текстилни отпадъци, като само облеклото и обувките съставляват 5,2 милиона тона, което се равнява на 12 кг отпадъци на човек всяка година; едва 22 на сто от текстилните отпадъци се събират разделно за повторна употреба или рециклиране; синтетичните примеси и индустриалните багрила в текстилните отпадъци са отговорни за около 35 на сто от микропластмасата, изпускана в околната среда (разграждането на една полиестерна тениска може да отнеме до 200 години).

В изпълнение за заложеното в действащата Рамкова директива за отпадъците изискване до 1 януари 2025 г. държавите членки трябва да имат въведени действащи системи за разделно събиране на текстил, а през 2021 г. в българския Закон за управление на отпадъците са направени изменения и допълнения, с които се въвежда разширена отговорност на производителите на текстил, посочват от Асоциацията. Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за въвеждане на продуктови такси за текстила до 1 януари 2025 г., съобщиха от Асоциация за текстилно рециклиране. Първата страна в ЕС, въвела екотакси за текстил, е Франция. В приетия Закон за управление на отпадъците у нас вече има текст, с който се въвежда изискване за заплащане на екотакси за текстил и обувки.

Според Програмата на ООН за околната среда (UNEP) текстилната индустрия е вторият по големина потребител на вода и е отговорна за около 10 на сто от глобалните въглеродни емисии - повече от всички международни полети и морско корабоплаване взети заедно. Осемдесет и пет на сто от целия текстил отива на сметищата всяка година. Три пети от всички дрехи завършват на сметища или в пещи за изгаряне в рамките на една година от производството - статистика, която се превръща в камион с използвани дрехи, изхвърлени или изгорени всяка секунда, съобщиха от Асоциацията за текстилно рециклиране.

Пет пъти теглото на Националния дворец на културата - над 100 000 тона - толкова текстил изхвърляме годишно само в България. Едва 2 на сто от тях се рециклират, а между 50 и 70 на сто от събраните дрехи и другите текстилни продукти в Европа са годни за употреба, сочат данни на Асоциацията по рециклиране на текстил.

Текстилната индустрия е сред най-големите консуматори на вода. Повече отпадни води се отделят от производството на текстил, отколкото от всички битови нужди на човечеството. Около 20 на сто от глобалното замърсяване на водата е причинено от боядисването и довършителната обработка на текстилните продукти с микро пластмаси. Текстилната индустрия използва 45 млн. тона нефт и площи обработваема земя, които могат да изхранят 80 млн. души. 

Всяка година в ЕС се изхвърлят 5 млн. тона текстил, купуваме близо 15 кг текстил годишно, а изхвърляме 11 килограма. Неслучайно наричат текстила "новата пластмаса". Парниковите емисии от този бранш са колкото тези от авиацията, железопътния и корабния транспорт взети заедно.

Годишно Българската асоциация "Кръгов текстил" обработва около 35 000 тона дрехи втора употреба в България, като от тях 2000 тона са събрани в страната, сочат данни на организацията от 2022 г. От тези 35 000 тона над 24 000-25 000 се изнасят обратно навън - основно за Азия и Африка, или реекспортът е около 75 процента. В България в ритейл търговията постъпват около 10-15 процента от целия капацитет, 10 на сто от внесените дрехи отиват за промишлеността под формата на памучни парцали. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на някои на границите с Турция и Румъния
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границите с Румъния и Турция. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция&ldquo ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за то ...
Общинският съвет в Генерал Тошево прие да бъдат осигурени 2500 лева за инициативата "Благотворителна Коледа 2024"
Общинският съвет в Генерал Тошево прие на редовното си заседание днес да бъдат осигурени от общината 2500 лева за инициативата “Благотворителна Коледа 2024” за закупува ...
Волейболни капитани подариха на кмета на Разград статуетка на богинята на победата Нике
Капитаните на волейболните отбори, които участват в 15-ото издание на Ученическа волейболна лига, подариха на кмета на община Разград Добрин Добрев статуетка на древногръцката боги ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Лоши условия за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК
Лоши са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). Във високите части на планините духа ураганен вятър и е ...
Изискванията на Шенген по отношение на сигурността на Европа са още по-важни за сигурността на нашата страна, каза министър Евтим Милошев
Изискванията на Шенгенското пространство по отношение на сигурността на Европа са още по-важни за сигурността на нашата страна. Това каза пред български журналисти в Сингапур служе ...
Румен Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
Ако успеем да установим и развием успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход. Това заяви пред българската общност в С ...
Улиците и булевардите в София, по които се движи градския транспорт, са обработени против заледяване, съобщи Столична община
През изминалата нощ са направени обработки против заледяване на улиците, по които се движи общественият транспорт на София, както и на стръмни и опасни участъци във всички райони н ...
Общо 51 пожара са загасени през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
Общо 119 пожара са загасени през изминалото денонощие на територията на страната. Това съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН ...
Тикер в 09:34 ч.
Лоши са условията за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна слу ...
Начало Местен фокус
5708
Икономика

Общият спад на европейската индустрия остро засегна текстилния бранш на България, каза председателят на БАПИОТ Радина Банкова

Общият спад на европейската индустрия остро засегна текстилния бранш на България.Във всеки град, където има членове на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ), болшинството от фирмите съобщават, че са затворили и са останали по няколко компании да работят, с изключение на регионите на Русе, Пловдив, Плевен и Петрич, където има концентрация на такива фирми. Това каза в интервю председателят на БАПИОТ Радина Банкова.

| 12 Ноември 2024, 08:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Общият спад на европейската индустрия остро засегна текстилния бранш на България, каза  председателят на БАПИОТ Радина Банкова
Общият спад на европейската индустрия остро засегна текстилния бранш на България, каза председателят на БАПИОТ Радина Банкова
Снимка © личен

Общият спад на европейската индустрия остро засегна текстилния бранш на България. Във всеки град, където има членове на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил (БАПИОТ), болшинството от фирмите съобщават, че са затворили и са останали по няколко компании да работят, с изключение на регионите на Русе, Пловдив, Плевен и Петрич, където има концентрация на такива фирми. Това каза в интервю председателят на БАПИОТ Радина Банкова.

Две кампании за събиране на опасни отпадъци подготвя Община Горна Оряховица, осигурен е мобилен пункт за извозване на старо електрическо оборудване от домовете на хората, съобщиха от пресцентъра на общината.

Първата акция е за събиране на опасни отпадъци от бита – бои, лакове, разтворители, лепила, лекарства, киселини, основи, луминесцентни тръби, тонери и др. На 20 ноември мобилният пункт ще е разположен в квартал „Пролет“. На следващия ден, 21 ноември, пунктът ще се разположи в района на Покрития пазар. Гражданите могат да занесат събраните отпадъци от 8:30 до 15:00 ч. в посочените дни.

Предадени на лицензирана организация, отпадъците се приемат от специалисти, разделят се в специални контейнери, според вида им и се транспортират, при всички мерки за безопасност до инсталация, в която се обезвреждат по строго контролирани и екологосъобразни процедури.

Условията са подходящи за туризъм, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). 

Температурите са между -3° и 3°. Очаква се времето днес да бъде слънчево. Има слаб вятър във високите части на планините.

Повечето съоръжения в курортите не работят заради профилактика преди зимния сезон.

Няма регистрирани инциденти с туристи през изминалото денонощие.

От Националният институт по метеорология и хидрология съобщиха, че в планините ще бъде слънчево, с незначителна висока облачност. Ще духа умерен северозападен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 8°, на 2000 метра - около 3°.

 

 

 

На официална церемония 40 двойки от община Самоков подновиха брачните си клетви. Тържеството в хотел „Арена Самоков“ бе организирано от Общината. Покана за тази вечер са получили 116 двойки. Брачните клетви поднови упълномощеното лице Валентина Манчева. Традиционно днешната вечер се организира около Деня на християнското семейство – 21 ноември. 

Съпрузите, които отпразнуваха златна сватба, бяха посрещнати с питка и мед. Те бяха поздравени от Фолклорен танцов ансамбъл „Самоков“, а музикални поздрави прозвучаха и от Николай Тосков. Празничен водосвет отслужи архиерейският наместник отец Михаил Колев. 

Всички присъстващи се снимаха с кмета на общината Ангел Джоргов, който им подари по бутилка шампанско и удостоверение за подновяване на брака. Той поздрави присъстващите и им пожела още много кръгли годишнини. 

двамата съпр

Възрастни и хора с увреждания в община Лозница ще продължат да получават здравно-социални услуги в своите домове. Дейностите, които се предлагат по проекта "Грижа в дома", се удължават до края на януари 2025 г., съобщи кметът Севгин Шукри.  

Проектът е финансиран от Европейския социален фонд плюс, чрез програмата "Развитие на човешките ресурси" 2021-2027 г. След подписано допълнително споразумение финансирането на проекта нараства на 752 894 лв.

Проектните дейности по предоставяне на услугата от Община Лозница започнаха в края на 2022 г. През този период грижа в домашна среда получиха над 100 нуждаещи се в 16 населени места в общината, посочи кметът. Той обясни, че услугите, предоставяни по проекта, са свързани с доставка на хранителни продукти и продукти от първа необходимост, заплащане на битови сметки, профилактика на здравето и социално значими заболявания, пре

Актьорът Димо Алексиев се връща в ареста, реши окончателно Софийският градски съд. 

Съдът на първа инстанция пусна Алексиев от ареста, след като на 12 ноември актьорът беше задържан зад волана след употреба на алкохол. Проба на място е установила, че той е шофирал с 1,49 промила алкохол в кръвта.

На 9 февруари 2022 година районният съд е одобрил споразумение с Димо Алексиев за същото престъпление. Тогава той е бил заловен да кара с 1,69 промила и е получил три месеца условно, с три години изпитателен срок.

Производствените цени на текстилната ни индустрия са "замръзнали", а компаниите, за да се задържат, са принудени да изпълняват неизгодни договори, допълни Банкова. На този фон наскоро се появи и европейско предложение за обмисляне на възможността за въвеждането на данък върху новите текстилни изделия, което стана повод да потърси мнението на председателя на Българската асоциация на производителите и износителите на облекло и текстил.

Браншът не е оптимистичен в очакванията си икономическата ситуация в България да се промени с новото правителство. Ние си разрушихме индустриалната база и не провеждаме политика за запазване на производствата, каква подкрепа да очакваме и да искаме, в която и сфера на обществения живот да се погледне - образование, здравеопазване, липсата на адекватно национално възприемане и прилагане на еврорегулациите и дали те са релевантни за индустрията като състояние и ниво на развитие, все изникват въпросителни, отбеляза Банкова. Въртим се в кръг на безвремие в очакване на поредните девети избори, обобщи ситуацията в страната тя. Въпреки това от сектора отново поставят нуждата подкрепата за високите енергийни сметки на бизнеса да продължи и догодина, както и да има подкрепа под формата на ковид "мярката 60 на 40" в секторите, които пряко са засегнати от кризата в големите европейски индустрии, макар че за последното също има песимизъм заради очаквания бюджетен дефицит.

Текстилният бранш на България все още не е тръгнал към тотално закриване, но е в изчакване доколко още ще потъне основният за сектора пазар - Европа. А той стремглаво върви към потъване заради цялостната неадекватна митническа и зелена политика, която не отчита реалното състояние на индустриите и готовността им да отговорят на тези изисквания, коментира Радина Банкова.

По думите й текстилният бранш се опитва да се възползва от безвъзмездни средства от Европейския съюз, но често компаниите не успяват да получат адекватна финансова подкрепа по процедурите поради изисквания, облагодетелстващи други сектори, освен това проблем произтича и от недомисленото райониране на регионите през 2006 г., което все не се преосмисля от 2012 година насам и това поставя фирмите от областите Благоевград, Кюстендил, Перник, София област и София в неравнопоставено положение. Последните две години за нашите фирми е много трудно да прескочат летвата с критериите за финансиране на МСП, коментира Банкова възможностите за участие на българските фирми в еврофинансирането.

Цените на дрехите

Десетки таксиметрови шофьори излязоха на протест във Варна срещу увеличението на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Те потеглиха с шествие през централната част на града в посока квартал „Аспарухово“ и обратно. Шофьорите възнамеряват да направят два кръга по маршрута.

„Протестът ни е против несъразмерните застрахователни полици за „Гражданска отговорност“, коментира председателят на Независим синдикат „Авто 94“ във Варна Димчо Иванов. 

Той обясни, че е решено изведнъж такситата да бъдат вкарани в рисковите списъци, където са опасни товари, школите за правоспособност и спортните коли. „Сега изведнъж ни вкараха и нас в рисковия списък, като се има предвид, че за цяла година инцидентите на пътя по вина на таксиметрови шофьори е 0,03 процента“, посочи Иванов.

По думите му увеличен

Изложба на сватбени облекла, аксесоари и фотографии под наименованието "От прабабата до правнучката", представиха в Брезник. Идеята за експозицията е дело на краеведа Аниела Асенова.

Сред показаните вещи, подредени във фоайето на местното читалище, можеше да се видят сватбени одежди, ръчно везани кърпички, подарявани в миналото по време на сватба, както и посуда. Интерес сред присъстващите предизвика и бахчата (сватбената пита), която обикновено се е правела от кума и се е дарявала от него на младоженеца. Този обреден хляб има дупка в средата, в която обикновено е поставяно малко борче или борово клонче, окичени с плодове и бонбони, за да е сладък животът на влюбените. Показан в изложбата бе и байрак (сватбеното знаме), с което до края на 60-те години в Граово се е водело хорото. Той се е държал от един от приятелите на жениха.

Авторката на изложбата коментира, че в нея

Депутатите излязоха в почивка от 30 минути, обявена от председателстващия заседанието Силви Кирилов. 

Поради покачване на емоциите, обявявам почивка от 30 минути, каза той.

След като политическите сили представиха кандидатите си за председател на Народното събрание (общо четирима), започнаха и дебатите в пленарната зала, които продължиха около 3 часа. Станислав Балабанов от "Има такъв народ" предложи да бъдат прекратени, а председателстващият заседанието Силви Кирилов даде почивка.

Изпълнителният директор на „Училищна Телерик Академия“ Петър Шарков връчи отличителен знак за устойчиво партньорство на зам.-кмета на община Стара Загора с ресор „Образование и младежки дейности“ Надежда Чакърова по време на церемония в София, съобщиха от пресцентъра на Община Стара Загора.

С този приз организаторите отличават Община Стара Загора като устойчив партньор в развитието на дигиталното образование. Всички училища в общината имат достъп до образователните програми на buki.bg, за да повишават дигиталните умения на своите ученици, допълниха от пресцентъра.

„С постоянни и последователни дейности в партньорство с „Училищна Телерик Академия“ през последните две учебни години Община Стара Загора осигури безплатен достъп на всички ученици на територията на общината до 15 готови и изцяло разработени образователни програми, коит

Тази сутрин във Враца около стотина таксиметрови шофьори се включиха в националния протест срещу поскъпването на задължителната застраховка "Гражданска отговорност", организиран от Националния таксиметров синдикат. Автопротестът ще премине по два лъча, през централните улици на Враца. 

По думите на протестиращите в града са регистрирани около 250 таксиметрови шофьори. Повечето от тях нямат пътнотранспортни произшествия и шофьорите недоумяват защо се налага по-високата цена на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". 

Припомняме, че протестът беше анонсиран на фейсбук страницата на Националния таксиметров синдикат. От инициативния комитет посочиха, че повишението на цената ще се отрази на крайния потребител. Според представителите на таксиметровия бранш поскъпването е от над 50 % до 1100 %. Инициативният комитет за националния таксиметров протес

Заради намаленото потребление в момента производствените цени на дрехите в България, включително и на суровините, са "замръзнали" след ръста между 30 и 50 на сто в периода 2022-2023 г. При постоянно повишаващи се разходи за енергоносители, материали и заплати сме в ситуация да не можем да вдигнем цените дори и с цент, защото клиентите на продукти, произведени в Европа, останаха изключително малко, коментира Банкова. Това принуждава българските текстилни фирми, за да не изгубят работниците си, да изпълняват поръчки на неизгодни цени, но това е само временно решение, предупреди председателят на БАПИОТ и изтъкна, че "ако няма хоризонт за подобряване на икономическата ситуация, браншът няма да издържи дълго".

Предковидните равнища

Текстилният бранш в България все още не се е върнал към предковидните си равнища. Вървим категорично към намаляване на обемите производство и поръчките заради рецесията на основните ни пазари - Германия и Франция, и масовите фалити на фирми от бранша, и затварянето на големи магазини за дрехи, заяви председателят на БАПИОТ. По думите й в Европа вече е на изчезване така нареченият среден тип клиент в текстилната индустрия. Останаха само най-големите мултинационални играчи, които са на повърхността, защото работят не само за Европа, а в световен мащаб и могат да си диверсифицират доставките, коментира експертът. Тя посочи, че тези компании са насочили износа на продукцията си към Далечния изток, където имат свои големи магазини и възлагат производството си на фирми от тази част на света. Това силно рефлектира върху европейския производител и в частност българския. Все повече фирми затварят както като клиенти, с които работим, така и като производители, коментира Банкова. За миналата година в ЕС промишленото производство отбеляза спад от 37 на сто, такъв е и процентът на спад в текстилния бранш не само в Европа, а в България дори е и над него, каза председателят на БАПИОТ и допълни, че вече има и фалити сред български текстилни фирми. Във всеки град, където има наши членове, болшинството съобщават, че са затворили и са останали по няколко компании да работят, с изключение на регионите на Русе, Пловдив, Плевен и Петрич, където има концентрация на такива фирми, коментира председателят на БАПИОТ. Ние няма как да се диверсифицираме по простата причина, че от 30 години работим основно за европейски марки, освен това българският производител работи в сериозна регионална конкурентна среда в лицето на турската и румънската текстилни индустрии, коментира Банкова. Браншът отчита спад в заетостта, защото няма желаещи да заместят пенсиониращите се работници. В момента близо 15 процента от работещите в индустрията са пенсионери.

Браншът търпи негативи и заради обвързаността си с автомобилостроенето, което в момента също бележи спад в Европа.

Не се сбъднаха и очакванията на сектора след затварянето на производства на големи западни марки в Украйна заради войната фирмите да се пренасочат към България основно заради стагнацията на европейския пазар и по-специално в Германия и Франция, коментира Банкова.

Зелените данъци

Призивът на Европейската организация на рециклиращата индустрия (EuRIC) и Европейската организация за управление на битовите отпадъци (MWE) да се обмисли възможността за въвеждането на данък върху новите текстилни изделия заради задълбочаващата се криза в европейския сектор за сортиране и рециклиране на текстил според председателя на БАПИОТ е лобистки и разбираемо насочен основно към спасяване на фирмите, свързани с реализацията на дрехите втора употреба, за които не е тайна, че от години се изкупуват от складовете за залежали стоки на текстилния бранш. Искането е лобистко и заради съществуващата директива на ЕС, в която е заложено увеличение на рециклирането и депонирането на отпадъци, което е обвързано и със създаването на депа за "постконсюмър дрехи" във всяка страна членка от ЕС. Този процес дори в Европа е в начален стадий, а у нас дори няма повдигната дискусия по въпроса, смята председателят на БАПИОТ.

Важно е да се подчертае, че според различни научни публикации дрехите втора употреба е възможно да крият рискове за здравето, както на ангажираните в предварителното им третиране работници, така и на крайните потребители, коментира Банкова. Облеклата се пръскат с биоциди, за да се унищожат бактериите и спорите на гъбички по носените дрехи, което може да предизвика сериозен риск за здравето. Препаратите, освен че причиняват кожни болести и алергии, са и толкова силни, че не могат да бъдат премахнати дори с няколко изпирания. Освен за потребителите, третираните дрехи са опасни най-вече за работещите в депата за обработка на дрехите втора употреба, смята председателят на БАПИОТ. Тези служители са в постоянен пряк контакт с биоциди и други силни химически дезинфектанти и всички те работят извън принципите и стандартите за европейски условия на труд на брандовете и фирмите производители, допълни тя. "Дрехите втора употреба са проследими само до тяхното първо пускане на пазара, което е един сериозен недостатък засега. Според изследване на мултинационален екип от учени от Великобритания, Германия, Индия, Италия и САЩ, има индикации, че дрехите втора употреба не могат да се перат на ниска температура, тъй като това не елиминира патогените и може да се увеличи рискът от предаване на инфекции чрез тях. Според друго изследване от Германия бактериите могат да останат в полиестерен материал за период до 206 дни при стайна темература. Затова според ново проучване на изследователи от Университета в Бон новозакупени дрехи втора употреба трябва да се перат при температура 60 градуса по Целзий, което води до по-голяма консумация на електроенергия и вода, т.е. използването на дрехи втора употреба не води до спестяване на природни ресурси, а създава условия за здравни рискове и по-голяма консумация на ресурси", заяви Радина Банкова.

Колко точно антиекологичен е текстилният бранш

Според Банкова в текстилния бранш в световен мащаб има интерес към рециклираните материали. Тенденцията при всички производители на влакна, платове, прежди е към това да се употребява все повече рециклиран материал, въпросът е къде са мощностите за това рециклиране, липсват и точни данни за количествата произведено рециклирано влакно, коментира Банкова. Рециклирането на дрехите и довеждането им до влакно е поне четири пъти по-енергоемко спрямо това да се произведе нова дреха или ново влакно, заяви председателят на БАПИОТ. Става дума за дараци, сложно оборудване, използване на много водни ресурси, препарати, химикали, които трябва да обработят употребяваните дрехи до специфична маса, която след това да може да се преработва за различни цели на текстилната индустрия, отбеляза експертът. Не знам в момента да има фирма, която да рециклира дрехите у нас и да ги прави до нов субпродукт, който да се предлага на пазара, за да бъде вложен в ново влакно, каза председателят на БАПИОТ. Освен това развитието на такива технологии изисква коопериране на различните страни в сектора - производители на влакна и дрехи с фирмите, занимаващи се с рециклиране, а не противопоставяне, какъвто опит се прави с искането за налагане на допълнителен данък на производителите на дрехи и текстил, смята Банкова.

Според нея като цяло браншът изпитва сериозни затруднения заради свърхрегулациите, свързани със Зелената сделка, въвеждането на разширена отговорност на производителите и завишените изисквания за процента рециклирани материали, които текстилните заводи трябва да влагат в тъканите и то при положение че все още масово няма рециклиращи инсталации. От друга страна, сегашните енергийни цени поставят под въпрос самите инвестиции в рециклиращи мощности, в чиято дейност енергийните разходи имат съществен дял. По ресорна евродиректива до 2030 г. европейските текстилни производители трябва да са вложили в изделията си поне 40 процента рециклирани влакна, до този период трябва да има и изградени действащи рециклиращи инсталации. Банкова обаче изтъкна, че не се взема под внимание фактът, че основно естествените влакна не подлежат на качествено рециклиране - например 100 процента мерино, кашмир, мохер, коприна, които след процеса на рециклиране не могат да възвърнат първоначалните си качества и да бъдат със същия търговски вид заради естеството на тези влакна.

Друг аспект на проблема е свързан с отпадъците в общините и депонирането и сепарирането им и факта, че в България има само един завод за обработка на отпадъци, коментира Банкова. Отдавна е известно обстоятелството, че във всички общини с големи депа големият проблем са контейнерите с отпадъци от текстил, които са налични само на отделни места в страната и от друга страна тяхното депониране, коментира експертът и допълни, че те не са достатъчни за нуждите на текстилния бранш в контекста на евродирективата за задължителните 40 процента рециклирани влакна в новите дрехи.

Екологичният отговор

В края на юни българската компания TexCycle, специализирана в събиране, сортиране, дистрибуция и рециклиране на употребявани дрехи, обувки и други текстилни изделия, напомни, че през 2018 година фирмата стартира първата система съвместно с общини за събиране на непотребен текстил в България, като поетапно разшири дейността си в Румъния и Гърция. През миналата година компанията изгради съоръжение за механично рециклиране, което позволява обработката на до 20 тона текстил на ден. Крайните продукти са рециклирани влакна, които могат да бъдат допълнително преработени в нишки или нетъкан текстил с различен състав.

По данни, цитирани от Асоциацията за текстилно рециклиране през февруари, по-малко от 1 на сто от целия текстил в света се рециклира в нови продукти; годишно в ЕС се генерират 12,6 милиона тона текстилни отпадъци, като само облеклото и обувките съставляват 5,2 милиона тона, което се равнява на 12 кг отпадъци на човек всяка година; едва 22 на сто от текстилните отпадъци се събират разделно за повторна употреба или рециклиране; синтетичните примеси и индустриалните багрила в текстилните отпадъци са отговорни за около 35 на сто от микропластмасата, изпускана в околната среда (разграждането на една полиестерна тениска може да отнеме до 200 години).

В изпълнение за заложеното в действащата Рамкова директива за отпадъците изискване до 1 януари 2025 г. държавите членки трябва да имат въведени действащи системи за разделно събиране на текстил, а през 2021 г. в българския Закон за управление на отпадъците са направени изменения и допълнения, с които се въвежда разширена отговорност на производителите на текстил, посочват от Асоциацията. Европейският парламент подкрепи предложението на Европейската комисия за въвеждане на продуктови такси за текстила до 1 януари 2025 г., съобщиха от Асоциация за текстилно рециклиране. Първата страна в ЕС, въвела екотакси за текстил, е Франция. В приетия Закон за управление на отпадъците у нас вече има текст, с който се въвежда изискване за заплащане на екотакси за текстил и обувки.

Според Програмата на ООН за околната среда (UNEP) текстилната индустрия е вторият по големина потребител на вода и е отговорна за около 10 на сто от глобалните въглеродни емисии - повече от всички международни полети и морско корабоплаване взети заедно. Осемдесет и пет на сто от целия текстил отива на сметищата всяка година. Три пети от всички дрехи завършват на сметища или в пещи за изгаряне в рамките на една година от производството - статистика, която се превръща в камион с използвани дрехи, изхвърлени или изгорени всяка секунда, съобщиха от Асоциацията за текстилно рециклиране.

Пет пъти теглото на Националния дворец на културата - над 100 000 тона - толкова текстил изхвърляме годишно само в България. Едва 2 на сто от тях се рециклират, а между 50 и 70 на сто от събраните дрехи и другите текстилни продукти в Европа са годни за употреба, сочат данни на Асоциацията по рециклиране на текстил.

Текстилната индустрия е сред най-големите консуматори на вода. Повече отпадни води се отделят от производството на текстил, отколкото от всички битови нужди на човечеството. Около 20 на сто от глобалното замърсяване на водата е причинено от боядисването и довършителната обработка на текстилните продукти с микро пластмаси. Текстилната индустрия използва 45 млн. тона нефт и площи обработваема земя, които могат да изхранят 80 млн. души. 

Всяка година в ЕС се изхвърлят 5 млн. тона текстил, купуваме близо 15 кг текстил годишно, а изхвърляме 11 килограма. Неслучайно наричат текстила "новата пластмаса". Парниковите емисии от този бранш са колкото тези от авиацията, железопътния и корабния транспорт взети заедно.

Годишно Българската асоциация "Кръгов текстил" обработва около 35 000 тона дрехи втора употреба в България, като от тях 2000 тона са събрани в страната, сочат данни на организацията от 2022 г. От тези 35 000 тона над 24 000-25 000 се изнасят обратно навън - основно за Азия и Африка, или реекспортът е около 75 процента. В България в ритейл търговията постъпват около 10-15 процента от целия капацитет, 10 на сто от внесените дрехи отиват за промишлеността под формата на памучни парцали. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на някои на границите с Турция и Румъния
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Общинският съвет в Генерал Тошево прие да бъдат осигурени 2500 лева за инициативата "Благотворителна Коледа 2024"
Волейболни капитани подариха на кмета на Разград статуетка на богинята на победата Нике
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Лоши условия за туризъм в планините, съобщиха от Планинската спасителна служба на БЧК
Сфера
Изискванията на Шенген по отношение на сигурността на Европа са още по-важни за сигурността на нашата страна, каза министър Евтим Милошев
Местен фокус
Румен Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
Сфера
Улиците и булевардите в София, по които се движи градския транспорт, са обработени против заледяване, съобщи Столична община
В детайли
Общо 51 пожара са загасени през изминалото денонощие в страната, няма пострадали
На преден план
Интензивен е трафикът за товарни автомобили на някои на границите с Турция и Румъния
Основна линия
„Седмица на бащата“ бе повод за сплотяване на цялото семейство, инициативите продължават, каза Давид Кюранов от асоциация „Родители“
Контекст
Румен Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
Контекст
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.