Пред „Продължаваме промяната -Демократична България“ (ПП-ДБ) Тошко Йорданов от „Има такъв народ“ (ИТН) настоя коалицията да приеме компромисното решение най-възрастният депутат да остане председател на парламента до формирането на мнозинство. При първото гласуване в пленарната зала в понеделник не бе избран председател на 51-вото Народно събрание (НС). До балотаж стигнаха кандидатите на ГЕРБ-СДС Рая Назарян и на ПП-ДБ Андрей Цеков.
Трябва да се направи всичко възможно да се върнат правомощията на президента за съставянето на служебно правителство. Това е възлов момент и трябва да се направи всичко възможно да се ускори този процес. Това каза лидерът на Алианс за права и свободи (АПС) Ахмед Доган на среща с депутати на партията, която бе публикувана във фейсбук страницата на "ДПС Пресцентър".
По думите на лидера на АПС поправките в конституцията са се оказали в ущърб на много реалности в страната. Създаде се условие за създаването на „лични кабинети“ в правителството, което е недопустимо за една демократична система, смята Доган. "Да не говорим за разделението на властите", добави още той.
Според Ахмед Доган ситуацията е кризисна по всички критерии. Лидерът на АПС посочи, че трябва да водят комуникация парламентарните групи и допълни, "естествено с изключение на момчето". Важно да бъдем
Президентът Румен Радев откри събитие на високо равнище "Бъдещето на конкурентоспособността при нетна нула" в българския павилион на конференцията за климата на ООН СОР29 в Баку, Азербайджан.
Панелът, посветен на конкурентоспособността на икономиките в условия на нулеви въглеродни емисии, събра в българския павилион еврокомисаря по иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта в Европейската комисия Илиана Иванова и заместник-председателят на Междуправителствената експертна група по изменение на климата (IPCC) Диана Юрге Форзац, вицепрезидентът на Европейската инвестиционна банка Амброаз Файол и Юрген Ригтеринк, първи вицепрезидент на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), Юлиян Попов, бивш министър на околната среда и водите.
За втори пореден път България участва на СОР със собствен павилион и това е ясна демонстрация
Българската търговско-промишлена палата (БТПП) и Арбитражният съд при БТПП организират съвместно международна конференция на тема: "Юридически аспекти на дигитализацията на дейността на институционните арбитражи и на арбитражното производство", която ще се състои утре - 15 ноември, от 10:00 ч., в БТПП, съобщиха от Палатата.
Конференцията е ориентирана към адвокати, юристи, действащи арбитри, представители на бизнеса и други експерти по темите. В двата панела на конференцията ще бъдат обсъждани въпроси, свързани с извършване на процесуални действия посредством електронни средства, използването на изкуствения интелект в арбитражното производство, както и предимствата, които тези съвременни форми на съдопроизводство и обмен на информация предоставят на участниците в арбитражния процес.
Очаква се във форума да участва служебният министър на правосъдието Мария Павлова.
Над 400 млн. лева са усвоени по програма "Региони в растеж" за образователна инфраструктура в Южен централен район. Това каза Петя Агушева, началник отдел "Южен централен регион" в Главна дирекция (ГД) "Стратегическо планиране и програми за регионално развитие" в Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) по време на регионална конференция в Пловдив по проект "Европа на Балканите: Заедно чрез знание", който Българска телеграфна агенция изпълнява с подкрепата на Европейската комисия (ЕК). Конференцията се провежда в Националния пресклуб в Пловдив.
По програма "Региони в растеж" резултатите са реално постигнати и са установени чрез физически и документални проверки, подчерта Агушева. По приоритетна ос 1 "Устойчиво интегрирано градско развитие" в Южен централен район са изпълнени 11 проекта, свързани с образователна инфраструктура. Те са за ремонт и модерниз
Работна група ще обсъди утре предложения за изменения в Кодекса на труда, свързани с определянето на минималната работна заплата (МРЗ). Това съобщиха от пресцентъра на Министерството на труда и социалната политика (МТСП).
Предложените промени в Кодекса на труда, свързани с транспонирането на Директивата относно адекватните минимални работни заплати в Европейския съюз, предстои да се дебатират в Междуведомствената работна група, създадена в МТСП, обясни на среща с представители на национално представителните организации на работодателите и работниците и служителите служебният министър на труда и социалната политика Ивайло Иванов, цитиран в прессъобщението.
Направените предложения целят единствено работата по транспониране на Директивата да стане по-целенасочена, каза министър Иванов. Трябва да положим усилие да намерим съгласие и очаквам да получим подкрепата
Бих ви помолил да вземем компромисното решение до момента, в който се формира мнозинство, настоя Йорданов. По думите му в противен случай би могло да бъде изгубено много време. Асен Василев отговори, че техният подход е малко по-различен и едва когато имат яснота точно каква ще е законодателната програма, тогава биха финализирали този разговор. Председателят ще свърши това, което ние сме решили като парламентарни групи, настоя Тошко Йорданов.
Срещата между ПП-ДБ и ИТН днес е част от инициативата на коалицията за изработване на законодателната програма на 51-вото Народното събрание. Представители на двете политически сили обсъдиха възможността декларацията, предложена от ПП-ДБ, за създаване на „санитарен кордон“ около Делян Пеевски да бъде използвана като основа за създаването на пакет от закони, които 51-вото Народно събрание да приеме още в първите три месеца от своята работа. В срещата, която се състоя в сградата на Народното събрание, от страна на коалицията ПП-ДБ участваха Кирил Петков, Асен Василев, Божидар Божанов, Атанас Атанасов, Ивайло Мирчев и Васил Пандов, а от страна на партия „Има такъв народ“ - Тошко Йорданов, Александър Рашев и кандидатът на ИТН за председател на парламента Николета Кузманова.
По време на разговора Кирил Петков и Тошко Йорданов си размениха папки - от страна на ПП-ДБ с декларацията за създаване на „санитарен кордон“ около Делян Пеевски, а от страна на ИТН - с искането за изчистване на мъртвите души от избирателните списъци.
От ИТН изразиха съгласие относно необходимостта от промени в Закона за съдебната власт, свързани с прекратяването на процедурата за избор на нов главен прокурор от Висш съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат и мерките, предлагани от ПП-ДБ относно борбата с корупцията и прането на пари, приемането на антикорупционните реформи.
Асен Василев заяви, че са изразили вече съгласие да се отвори Изборният кодекс. Той настоя фокусът им да е върху малък брой закони, които да са консенсусни, за които може да се изработи съответна хронограма, в която да бъдат заложени конкретни срокове за приемането им. По думите му в тази хронограма трябва да влезе и Законът за бюджета. По отношение на една от най-важните законодателни инициативи, Александър Рашев от ИТН посочи, че по Закона за съдебната власт от партията му също имат предложения за промени, свързани с ограничаване на правомощията на главния прокурор. Той посочи, че това, към което се стремят, е бързина и прозрачност на съдебните производства и съкращаване на сроковете, така че да има по-бързо правосъдие.
Новият кмет на с. Лозен, район „Панчарево“, Васил Станчев положи клетва в Столичния общински съвет.
Лозен е най-голямото село в България, в него живеят над 10 хиляди жители с постоянни и настоящи адреси. Доста динамично се развива, защото е близо до град София, има добри комуникации, близо е до автомагистрала „Тракия“. Селото има голямо развитие в момента, каза кметът Васил Станчев.
Той посочи, че като част от район „Панчарево“ и в рамките на Столичната община, правомощията и възможностите на кмета на селото са със значителни ограничения. Въпреки това, в плановете на Станчев е да се построи ново училище в селото. Ще впрегнем всички усилия, за да бъде построено новото училище, каза той.
Станчев добави, че сред целите му е и подобряване на пътната инфраструктура, и активна работа по благоустрояването на селото.&
Наказателното производство, което изследва обстоятелството дали народният представител Джейхан Ибрямов е извършил търговия с влияние, е спряно днес на основание чл. 25, ал. 1, т. 3 от Наказателно-процесуалния кодекс, тъй като той е придобил имунитет като народен представител от 51-ото Народно събрание, съобщиха от Софийска градска прокуратура (СГП). Наблюдаващият прокурор е предложил на и. ф. главния прокурор да внесе искане за даване на разрешение за възбуждане на наказателно преследване срещу Ибрямов, посочиха още от прокуратурата.
Оттам допълват, че предложението е за две престъпления - за това, че през октомври 2019 г. в София е поискал и приел дар, който не му се следва – парична сума от 20 000 лева, за да упражни влияние при вземане на решение от длъжностно лице от Министерство на здравеопазването във връзка със службата му по повод издаване на разрешение за п
Министър-председателят Димитър Главчев проведе работна среща в Министерския съвет относно осигуряването на обществения ред и сигурност днес в столицата, съобщиха от пресслужбата на кабинета.
В деня, в който предстои да се състои първото заседание на 51-вото Народно събрание, е обявено провеждането на седем протеста в София. В тази връзка премиерът Главчев инициира среща с представители на Министерството на вътрешните работи и службите, на която му бяха докладвани последните предприети оперативни действия и мерки, съобразени с актуалната ситуация. Министър-председателят акцентира върху стриктното спазване на законите, като основополагащо за действията на органите на реда, добавиха от пресслужбата.
Новоизбраното 51-во Народно събрание се очаква да се събере на първото си заседание днес от 10:00 часа. Заседанието се свиква с указ от 5 ноември на президента Румен Радев
„Силата не е онова, което аз притежавам, силата е да мога да оценя това, което притежава човекът до мен“, каза вицепрезидентът Илияна Йотова, която поздрави организаторите и участниците във фестивала за документални филми за хора с увреждания. Това съобщиха от прессекретариата на държавния глава. Инициативата, която показва успехите на хора с увреждания, е на Съюза на инвалидите в България и Golden FEMI Film Festival. Фестивалът представи кратки филми с житейските истории на 10 българи, сред които и на двукратния параолимпийски шампион Ружди Ружди.
Имаше време, в което хората с увреждания стояха далеч от прожекторите, време, в което приемаха сведените погледи на другите, каза в приветствието си вицепрезидентът. По думите тези предразсъдъци са се пречупили благодарение на волята и безпрецедентната човешка сила на хората с увреждания. И днес те се качват на стълбицат
Изключително важен за инвеститорите е начинът, по който работят местните власти и администрацията на местно ниво, каза в Благоевград изпълнителният директор на Асоциация „Прозрачност без граници“ Калин Славов, като посочи, че в това включва и поделенията на централната власт по места. Работата на местната администрация и различните структури бе акцент на кръгла маса в Благоевград, на която бяха представени резултатите от годишното изследване „Индекс на местната система за почтеност“, разработено на основата на аналитичен модел, с цел да се оценят ключови институции на местната власт и обществени структури на местно ниво.
Управленски процес без данни, без информация, не съществува, каза Славов и допълни, че когато се говори за индекс на местната система за почтеност, зад цифровата стойност стоят конкретни параметри, съдържание, което я обосновава. С