Занаятът правене на опинки е номинацията на Областната управа в Монтана за Националната система „Живи човешки съкровища – България“ към Министерството на културата, съобщи областният управител Калин Хайтов.
Евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ в Европейския парламент (ЕП), в която членува и „Възраждане“, пристигат днес в София за конференция на тема „Миграцията“, съобщиха от пресцентъра на „Възраждане“.
Утре, 20 ноември, от 9:00 часа ще се състои работна среща на тема „Парламентаризъм и демокрация“ на групата „Европа на суверенните нации“ и народни представители от „Възраждане“. Срещата ще бъде в зала 134 на Народното събрание и ще има част, открита за медии.
В разговора с евродепутатите от групата „Европа на суверенните нации“ ще участва председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов, заместник-председателите на партията Цончо Ганев и Петър Петров и народните представители Искра Михайлова, Светослав Тодоров, Ангел Янчев, Ангел Славчев, Анг
Снарядът, който бе открит вчера край самоковското село Белчин, е от минохвъргачка, каза кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов.
Кметът обясни, че при авариен ремонт на водопровода работниците са открили снаряда. Те са информирали веднага съответните органи.
По думите на Джоргов от Министерството на отбраната са установили, че няма опасност от взрив и той е премахнат. Няма и проблем за населението в района.
Пътят за село Клисура е бил отворен към 18:00 часа.
Припомняме, че снарядът бе открит вчера в землището на самоковското село Белчин, а движението за съседното село Клисура бе ограничено.
Експерти обсъдиха заплахите и възможностите пред адвокатската професия от изкуствения интелект (ИИ) по време на конференция на тема „Изкуственият интелект - заплаха или ново поле за развитие на адвокатската професия. Готови ли сме за предизвикателството?“. Събитието е по повод Деня на българския адвокат – 22 ноември, и се организира от Софийската адвокатска колегия.
Много често сравняваме ИИ с нас. Той не е човек. Той има революционна логика, която е различна от нашата. Тя стига до изводите си по различни пътища от тези, които ние използваме, каза Доброслав Димитров, председател на Българската асоциация на софтуерните компании. По неговите думи не можем да регулираме изкуствения интелект, защото няма дефиниция за него. Според Димитров адвокатите трябва да преосмислят начина по, който вършат работата си, тъй като тяхната професия е една от най-заплашените
Днес започна гласуването за годишните награди „Добрият самарянин“, което ще продължи до 25 ноември, съобщиха организаторите на инициативата сдружение „Самаряни“. За тоСдружзи период всеки може да се запознае с номинациите и да даде своя вот в сайта samaritans.bg
Отличието на общността “Добрият Самарянин” представя избора на нашата общност за добротворство, което обединява и мобилизира, което ни предизвиква следващия път и ние да реагираме, подчерта Мария Данева от сдружението-организатор на събитието.
Номининациите за 14-ото издание на наградите са общо девет. Сред тях са Илия Динев, Мойсей Гичев, Динко Илиев и Стоян Маринов, които с риск за живота си спасяват 73-годишен мъж от пламъците на огнената стихия, обхванала дома му.
Номинирани са още децата и колективът на Детска градина № 66 “Детски рай”, които на първия у
Заради ремонта на ул. „Опълченска” се въвежда временна организация на движението в София, съобщиха от пресцентъра на Столичната община.
От днес, 18 ноември, до 31 декември т. г. включително, се забранява влизането на пътни превозни средства по ул. „Опълченска“ между улиците „Цар Симеон“ и „Пиротска“.
Продължава действащата организация по ул. „Опълченска“ между бул. „Сливница“ и ул. „Цар Симеон“, както и по източното пътно платно на ул. „Опълченска“ между ул. „Пиротска“ и бул. „Тодор Александров“, като движението се извършва двупосочно в западното пътно платно на ул. „Опълченска“ в посочения участък.
За същия период се въвежда и временна организация на движението на част от линиите на градския транспорт.
Повече инфор
С този занаят се занимава Тереза Тодорова Петкова, която работи като секретар на читалище „Развитие“ в село Замфирово, община Берковица. Петкова разказа , че опинките, наричани по северозападния край и връвчанки, се правят от свинска кожа. След заколването на прасето кожата от гърба се изчиства от мазнината, поставя се в дървена рамка, намазва се със смес от сол и царевично брашно от страната на мазнината и се суши една година на проветриво място. След това кожата се поставя за една нощ в съд с хладка вода, за да омекне. После се изсушава между два листа хартия и е готова за работа. За направата на опинките се използват познати инструменти – ножица, секач, чук, фиба. Първо кожата се изрязва, след това се пробиват дупки и накрая се ниже, като се използват усукани върви.
Тереза Петкова обясни, че опинките се правят сравнително лесно и всеки може да се научи, ако има подходящия учител. По-трудно е намирането на материал за тях, тъй като свинска кожа няма от къде да се купи, а трябва майсторът сам да си я осигури. През миналата година Тереза Петкова е ушила около 15 чифта опинки на децата от танцов състав „Бабините“ към читалището в Замфирово, като сама е сушила някои от кожите, а други са и дадени от родителите на децата. Именно децата и младежите от танцовия състав са нейната надежда, че някой ще прихване занаята и ще продължи да прави опинки и след нея.
Петкова каза още, че някога, когато не е имало обувки, опинките са били единственият начин хората да не ходят боси. Тогава всяко семейство си ги е произвеждало, като основно за това са се грижели мъжете. Освен свински кожи, тогава са използвали и кожи от диви животни, убити при лов. Имало е и специални стелки от шаяк, които са омекотявали, за да не стават мазоли по краката. Занаятът се е предавал от поколение на поколение и сега Тереза Петкова се надява да го предаде на по-младите. Тя посочи, че познава и други майстори на опинки в региона и страната и поддържа връзка с някои от тях.
В село Замфирово днес живеят малко над 1000 души. Към читалището има шест самодейни танцови групи, в които се изявяват над 100 души на възраст от 5 до над 80 години. Всичките танцьори в ансамбъла за изворен фолклор „Гушанци“ са с ръчно направени опинки от свинска кожа. Местните самодейни трупи показват изворен фолклор – танци, песни, носии и обичаи, запазени стотици години. Самодейците от Замфирово правят възстановки на ритуалите „Пеперуда за дъжд“, „Изпращане на старокя“, „Полагане на 40“, „Сирни Заговезни“, „Шаралия-паралия“, „Втори ден от Великден“, „Заключване на дете за здраве“ и т.н.
Бургаският апелативен съд остави в ареста мъж от Ямбол, обвинен в убийство на майка си. Апелативните магистрати потвърждават за втори път постановената от Окръжен съд – Ямбол най-тежка мярка за неотклонение „задържане под стража“, съобщават от въззивната инстанция.
Мъжът с инициали Д. М. е привлечен към наказателна отговорност за това, че около 09:30 часа на 4 юли тази година, в жилище на ул. „Полковник Бакланов“ в Ямбол умишлено е умъртвил майка си, чрез нанасяне на множество удари по главата и тялото .
Обвиняемият за втори път обжалва мярката за неотклонение. Апелативният съдебен състав отхвърля доводите на защитата за наличие на причини от здравословен характер за изменение на мярката в по-лека. Определението е окончателно, посочват от съда.
За престъплението законът предвижда от 15 до 20 години лишаване от свобода, дож
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков. В рамките на проекта ще се подменят 15,8 километра водопровод и 13 километра асфалтова настилка и тротоарни площи.
"Тук ще помоля нашите съграждани за малко търпение, тъй като обхватът на инвестиционното намерение е изключително голям и ще имаме нужда от време. Работи се с различни фирми и различни надзори. Всеки знае, че и вкъщи ремонтът му коства доста неудобства. Съобразили сме се, доколкото можем, но се стремим да използваме хубавото време, да се възползваме от проектите и тяхното финансиране, за да осъществим най-големия инвестиционен проект за Петрич", каза кметът Димитър Бръчков.
Той поясни, че в момента се работи във всички възможни квартали. "В момента работят девет строителни фирми, работят строителни надзори, които упражняват контрол върху ц
Служебният министър на културата Найден Тодоров изрази надежда, че старите български столици Плиска и Преслав, солниците в Провадия и целият Национален историко-археологически резерват „Мадара“ (не само Мадарският конник, който е в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО и е глобален символ на България – б.а.) ще станат защитени обекти на световната организация. Изказването си пред журналисти в Шумен Тодоров направи по повод предстоящото домакинство на България на 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО през 2025 г. Той бе на форум от националната кампания на Медийната група „Стандарт“ – „Бранд България“, състоял се в Регионалната библиотека в Шумен, с участието на заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, кметът на Шумен проф. Христо Христов, областният управител Бейнур Ахмед, народни представи
Общинският съвет в Несебър настоява за ликвидация на медицинския център "Д-р Д. Пеев" ЕООД в курортния комплекс Слънчев бряг, стана известно на днешното заседание на институцията. Днес съветниците гласуваха на следващото заседание да бъде внесена докладна записка за вземане на решение за ликвидацията на здравното дружество и избор на ликвидатор. Решението бе прието с 13 гласа "за", трима "против" и един "въздържал се".
Общинският съвет реши още временно част от общинската сграда, където се намира медицинският център, да бъде предоставена на Филиала за спешна медицинска помощ, както и да се проведе конкурс за отдаване на останалата част от сградата, обслужващите гаражи и складове под наем.
Мотивите за това решение са, че при извършен одит за финансово-икономическото състояние на медицинския център са установени редица нарушения на финансовата дисциплина, при отдаването по
Общински съвет - Шабла прие вътрешнокомпенсаторни промени на приходно-разходната част на бюджета на Общината за 2024 година. Това стана по време на извънредно заседание днес.
Докладната записка бе внесена за разглеждане от кмета на Шабла Мариян Жечев и в нея е посочено, че в предложения проект за промени по бюджета се извършват вътрешнокомпенсирани промени между отделни параграфи по приходната част в резултат на изпълнението на бюджета, както и вътрешнокомпенсирани промени между отделни обекти по капиталовата програма на Общината и добавяне на новите обекти по сключени договори за финансиране по програмите на ЕС. Целта е изразходване на остатъчните средства от целевата субсидия за капиталови разходи до края на годината (в противен случай същите няма да ни бъдат предоставени от републиканския бюджет), получени като излишък след договарянето на обектите с изпълнителите, как