Начало Местен фокус Болнични отпадъци постъпват в завода за боклук на София, РИОСВ и РЗИ не откриват нарушения
11215
България

Болнични отпадъци постъпват в завода за боклук на София, РИОСВ и РЗИ не откриват нарушения

Човешки тъкани и кръв се намират в отпадъците, които постъпват в Завода за преработка на отпадъци в София в много на брой чували, съобщи кметът на София Васил Терзиев на брифинг в Столичната община миналата седмица.Нееднократно сме известявали Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и Рeгионалната здравна инспекция (РЗИ) за нещата, които виждамe, каза той. Практиката обаче продължава и вчера от Завода за отпадъци отново съобщиха за открити чували с опасни отпадъци.

| 13 Ноември 2024, 18:00 ч.
Болнични отпадъци постъпват в завода за боклук на София, РИОСВ и РЗИ не откриват нарушения
Болнични отпадъци постъпват в завода за боклук на София, РИОСВ и РЗИ не откриват нарушения
Снимка © : Столична община

Човешки тъкани и кръв се намират в отпадъците, които постъпват в Завода за преработка на отпадъци в София в много на брой чували, съобщи кметът на София Васил Терзиев на брифинг в Столичната община миналата седмица. Нееднократно сме известявали Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и Рeгионалната здравна инспекция (РЗИ) за нещата, които виждамe, каза той. Практиката обаче продължава и вчера от Завода за отпадъци отново съобщиха за открити чували с опасни отпадъци. Изхвърлянето им е нарушение на Закона за управление на отпадъците и Наредба №1 от 2015 г. за изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъците на територията на лечебните здравни заведения, посочиха от завода.

Близо 200 таксиметрови шофьори се събраха на протест в Ямбол срещу драстичното увеличение на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Около 10:00 часа те ще потеглят от паркинга на магазин Технополис и ще преминат по централните улици и булеварди в града, а след това ще се отравят към магистрала „Тракия“. Не се очакват блокади, но движението ще бъде затруднено, обявиха организаторите на протеста.

От бранша подозират, че има картел между застрахователните компании. Настояват за налагане на мораториум върху определяне „Гражданската отговорност“ и диалог със застрахователите. „Беше направено много на тъмно, без никакво обявление“, коментира Александър Великов от Сдружението на таксиметровите водачи в Ямбол.

Таксиметровите шофьори намират за напълно неоснователни посочените от застрахователите мотиви за увеличениет

Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в Ямбол и посочи, че има достатъчно противогрипни ваксини.

„Чрез министерството осигуряваме ваксини по националната програма за лица над 65-годишна възраст, там има достатъчно количества. По отношение на свободния пазар, тази година имаме информация, че са с около 10 000 са повече от доставените ваксини през предходната година“, каза здравният министър. 

Здравната система е готова да посрещне грипната вълна, има достатъчно ваксини и лекарства, увери министър Кондева. И посочи, че в момента в страната има повече регистрирани случаи на COVID-19 отколкото на грипни инфекции. „Това е нормално, тъй като все още сезонът на грипа не е навлязъл в своя пик", добав

Таксиметрови шофьори от Добрич излязоха на протестно шествие срещу повишаването на цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Над 120 автомобила преминаха по основните булеварди и улици на града.

“Една застраховка “Гражданска отговорност” може да е от 700 лева до 4000 лева само за таксиметрови автомобили. Причината била, че сме най-рисковете. Ако се направи една статистика за всички автомобили, които са общо, а не само на таксиметровите коли, най-много катастрофи са с частни автомобили. При нас такситата не съм чул една катастрофа да има. Всичките коли отзад са ударени, отпред няма ударен таксиметров автомобил. За 4000 лева застраховка „Гражданска отговорност“ как да стане да стоим и да си мълчим”, коментира пред журналисти таксиметровият шофьор Ивелин Минчев.

Той допълни, че за Добрич това решение е голяма тежест.

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва днес в откриването на изложба, която представя постиженията на Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) и българския принос в нея, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. 

Откриването е от 15:00 часа във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Експозицията е посветена на 70-годишнината на ЦЕРН и на 25-годишнината от членството на България в организацията. Над 100 български учени, инженери и техници са ангажирани в различни проекти на ЦЕРН. Експозицията ще остане там до 28 ноември и може да бъде разгледана със свободен достъп от 10:00 до 17:00 часа. 

Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици - ЦЕРН отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г. Историята на организацията е история на успех и сът

Сезирал съм прокуратурата за извършване на проверка за цялата дейност по изграждане на довеждащия водопровод от яз. „Тича“ и подаването на питейна вода за нуждите на жителите на община Шумен, съобщи на пресконференция днес кметът на града проф. Христо Христов. 

Той каза още, че е сезирал и Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) с искане цената на водата да бъде намалена за периода, през който, според информацията на Регионалната здравна инспекция в Шумен, водата бе с повишена мътност и от инспекцията препоръчваха да не се ползва за пиене и готвене. 

"Моля да бъде извършена проверка за наличие на данни за извършени престъпления по смисъла на Наказателния кодекс от физически лица в лично качество или като представляващи съответни юридически лица в цялостната процедура по изграждане на новия довеждащ водопровод, второ – за наличие на да

Затова Столичната община ще сезира Държавната агенция "Национална сигурност" и Столичната дирекция на вътрешните работи за продължаващото изхвърляне на опасни медицински отпадъци от болнични заведения, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. Кметът на София Васил Терзиев издаде нареждане да не бъдат приемани битови отпадъци, които са смесени с болнични. 

През последните седмици Столичният инспекторат е извършил проверки в болничните заведения и са съставени актове - за установяване на нарушение на управител на клиника като физическо лице в размер на четири хил. лв. и пет акта на юридическите лица в размер на 50 хил. лв. всеки - всички на максимална стойност, съобщиха от Общината.

Заместник-кметът по околната среда Надежда Бобчева заяви днес на пресконференция в Столичната община, че още през септември т.г. са се натъкнали на опасни отпадъци от лечебни заведения. Предупреждавахме болниците устно, но този процес не спря. Започнахме да изпращаме регулярни писма към Регионалната столична здравна инспекция и РИОСВ, които са компетентните органи по този въпрос, обясни Бобчева по повод предприетите действия от страна на общинската администрация. Зам.-кметът отбеляза, че от общината са изпратили указания към абсолютно всички болници – частни, държавни, включително и до ветеринарните клиники на територията на Столичната община за разпоредбите, които трябва да спазват. Съгласно наредбата за опасните отпадъци Министерството на здравеопазването (МЗ) отговоря за процеса и трябва да следи, посочи Бобчева и каза още, че ще инициират среща на кмета Терзиев със служебния министър на здравеопазването и служебния министър на околната среда и водите, които са ръководителите на контролните органи и могат да санкционират болниците. Това, което засега сме направили, е, че сме разпоредили на директора на завода да не приема тези опасни отпадъци, отбеляза също Бобчева. По думите няма отговор на изпратените писма до болниците нарушители. Тя добави, че почти няма болници в София, които да не са нарушители. Имената им могат да се видят на снимките на торбите с опасни отпадъци, каза зам.-кметът.

потърси за коментар двете институции, които кметът Терзиев е сигнализирал – РИОСВ-София и Столичната регионална здравна инспекция. Запитване беше отправено и към Министерството на околната среда и водите (МОСВ), тъй като инсинераторът за изгаряне на опасен болничен отпадък е управляван от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). 

От РИОСВ-София казаха, че са получили сигнал на 6 ноември 

Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) ще представи резултатите от седмото си поредно проучване за медийната свобода в страната на 25 ноември. Събитието е озаглавено „Журналистика под стрес“, а домакин ще е Френският институт, съобщават от организацията.

„Под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние и промени в настроението, растящ политически натиск и устойчиви атаки с „дела шамари“ – в такава среда работят българските журналисти. Вероятно и заради това позитивните оценки в сектора са плахи и несигурни, макар и да имат оптимистична посока“, отбелязват от АЕЖ-България.

Резултатите от анкетата ще бъдат представени от автора на анализа д-р Илия Вълков, член на Управителния съвет на АЕЖ-България, журналист в БНР и преподавател в УНСС. Мария Черешева, журналистка и председателка на Управителния

Първото заседание на 51-ото Народно събрание ще бъде подновено в сряда, 27 ноември, от 11:00 часа. Това съобщи председателстващият парламента Силви Кирилов след петия поред неуспешен опит да бъде избран председател. 

Мъж на 32 г. от село в община Дългопол e задържан под стража по искане на Районната прокуратура във Варна, след обвинение за причиняване на телесна повреда на жената, с която живеел, при условия домашно насилие, съобщиха от държавното обвинение. 

Той е привлечен към наказателна отговорност за причиняване на лека телесна повреда на жената, с която съжителствал, като деянието е извършено в условията на продължавано престъпление. Освен това мъжът е обвиняем и за принуда в условията на домашно насилие, осъществена спрямо пострадалата.

Мъжът е задържан незабавно след подаден сигнал за упражненото домашно насилие на 15 ноември 2024 година. Ден по-късно, задържането му е удължено с постановление на наблюдаващия случая прокурор за срок до 72 часа с оглед довеждането му в съдебно заседание за определяне на мярка за неотклонение.

По време на разследването е станало ясн

Условията са подходящи за туризъм, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). 

Температурите са между -3° и 3°. Очаква се времето днес да бъде слънчево. Има слаб вятър във високите части на планините.

Повечето съоръжения в курортите не работят заради профилактика преди зимния сезон.

Няма регистрирани инциденти с туристи през изминалото денонощие.

От Националният институт по метеорология и хидрология съобщиха, че в планините ще бъде слънчево, с незначителна висока облачност. Ще духа умерен северозападен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 8°, на 2000 метра - около 3°.

 

 

 

Потушен е пожарът в жилищната сграда в Свети Влас, съобщиха от кметството в града.

Пожарът избухна в следобедните часове днес, а живущите в сградата бяха евакуирани. Огънят е тръгнал от последния етаж, засегнат е и покривът на жилищната сграда.

Няма данни за пострадали. Към момента не е ясно какви са причините за пожара, посочиха от кметството.

От РИОСВ-София информираха, че при тях на 6 ноември са постъпили сигнали от зам.-кмета на Столичната община, от директора на Общинско предприятие „Столично предприятие за третиране на отпадъци" (ОПСПТО) и от зам.-министъра на здравеопазването. Последвали са незабавни действия и са извършени проверки на Интегрираната система от съоръжения за третиране на битови отпадъци на Столичната община – площадка „Садината“, с оператор на обекта ОПСПТО, като и на площадка за дейности с болнични отпадъци в столичния район „Красно село“, на бул. „Тотлебен“ №21, стопанисвана от Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина (УМБАЛСМ) „Н. И. Пирогов“ ЕАД.

„При извършените проверки от РИОСВ-София на лечебните заведения, притежаващи разрешение за дейности с отпадъци, не е установено смесване на битови и биологични отпадъци“, посочиха от екоинспекцията. Същите се съхраняват разделно съгласно изискванията на Наредба №1 от 9 февруари 2015 г. за изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъците на територията на лечебните и здравните заведения, отбелязаха още от екоинспекцията. От там уточняват, че на територията на РИОСВ-София осем лечебни заведения притежават разрешения за дейности с отпадъци. „При извършения ежегоден контрол всичките са представили договори с лица, притежаващи документ, издаден по реда на чл. 35 от Закона за управление на отпадъците за последващо обезвреждане на генерираните отпадъци“, казаха от РИОСВ. 

Контролът по прием на отпадъци на депата се осъществява от оператора на депото, който е задължен да спазва процедурата, разписана в разпоредбите на чл. 36 от Наредба №6 от 27 август 2013 г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци, се посочва в отговора, коментираха от РИОСВ-София. В случай на установено несъответствие между вида на постъпилия отпадък и съпътстващата го документация, операторът на депото следва да направи отказ за тяхното приемане на депото, уточниха от ведомството. От там поясниха, че съгласно чл. 112, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците кметът на общината или оправомощено от него длъжностно лице контролира дейностите, свързани с образуване, събиране, включително разделното, съхраняване, транспортиране, третиране на битови и строителни отпадъци, както и дейностите по депониране на производствени и опасни отпадъци на общински и/или регионални депа.

В отговора е посочено още, че РИОСВ-София извършва ежегоден контрол на лечебните заведения, притежаващи разрешение за дейности с отпадъци и при установяване на нередности се налагат актове за установени административни нарушения. Имуществената санкция е в размер от седем хиляди лева до 20 хил. лв.

От здравното министерство също казаха, че не са открили нарушения  

От МЗ отговориха, че в писмото на директора на ОПСПТО от октомври са посочени следните лечебни заведения: УМБАЛ „Св. Екатерина“ ЕАД, МБАЛ „Национална кардиологична болница“ ЕАД и УМБАЛ „Св. Анна“ АД. Съгласно получена информация по електронна поща от РЗИ в Софийска област и Столичната РЗИ (СРЗИ) са организирани и извършени незабавни проверки в лечебните заведения, както следва: РЗИ-Софийска област е проверила „Св. Анна“ АД, а СРЗИ е направила проверка в „Св. Екатерина“, „Александровска“, „Пирогов“, Националната кардиологична болница, Специализирана болница за активно лечение по хематология-София, Втора МБАЛ-София ЕАД и Университетска болница „Софиямед“.

При направените проверки не са констатирани нарушения по отношение на смесването на опасни и неопасни отпадъци, образувани от дейността на лечебните заведения, информираха от МЗ. „Същите се разделят на мястото на тяхното образуване и се събират в първични опаковки, обозначени с международен символ“, добавиха от там. 

По данни на РЗИ фирмите, с които лечебните заведения имат сключени договори за изгаряне и автоклавиране на опасни болнични тпадъци в проверените лечебни заведения за болнична помощ, са: „ПАВЛОВ – БМТ“, ЕКО-ТРЕЙД БГ, „Софекострой“ ЕАД, ПУДООС, „Трансмедико“ ЕООД, ОП „Столично предприятие за третиране на отпадъци“, Фирма „Хосвитал“, „ВМВ-2“ ЕООД, „Т.О.М. Инженеринг“ ЕООД.

От МЗ подчертаха, че правомощията на РЗИ включват осъществяване на контрол единствено и само на територията на лечебните заведения. 

Как работи инсинераторът 

Инсинераторът извършва дейности по събиране, транспорт и третиране чрез наземно изгаряне на опасни болнични отпадъци със съответните регистрационен документ и разрешение, издадени от РИОСВ-София, оповестени в публичния регистър на лицата, притежаващи документи за извършване на дейности с отпадъци. Това е посочено в писмения отговор от МОСВ. Изгарянето на отпадъците представлява единствен начин за физическото им унищожаване, при който се намаляват общият обем, токсичността, инфекциозният характер и други опасни за природата и човека характеристики, подчертаха от министерството. Инсинераторът е проектиран за непрекъснат работен режим от 24 часа в денонощието с капацитет 400 кг/час. Приемането на отпадъка се осъществява всекидневно съгласно сключени договори с лечебните заведения и търговците, превозвачи на болничен отпадък. „В изпълнение на изискванията за отчетност при приемане и третиране на отпадъци, в Националната информационна система за отпадъци (НИСО) към Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) регулярно се въвеждат данни за получените и третирани отпадъци като вид и количества“, е добавено в отговора. 

Инсинераторът за изгаряне на опасен болничен отпадък, управляван от ПУДООС, подлежи на проверка от компетентните органи за спазване за законодателството в областта на околната среда – МОСВ/РИОСВ и ИАОС, потвърдиха също от екоминистерството. 

При провеждане на обществени поръчки по смисъла на Закона за обществени поръчки от страна на болници, лечебни заведения и институти, с форма на управление, включваща държавно или общинско участие, определената от ПУДООС цена за изгаряне на отпадъка е в размер на 1,65 лв. без ДДС или 1,98 лв. с вкл. ДДС. При договаряне с клиенти (болници, лечебни заведения и медицински центрове с частна форма на управление, превозвачи, фармацевтични фирми, юридически лица и др.) цената на обезвреждането е в размер на 2,25 лв. без ДДС или 2,70 лв. с вкл. ДДС.

Общият брой на сключените договори е приблизително 400 броя, уточниха от МОСВ в отговора си. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
Финалното решение за влизането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, съобщи днес служебният министър-председател Димитър Главчев по повод срещата в Будапеща на ...
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков. В рамките на проекта ще се подменят 15,8 километра водопровод и 13 кило ...
Близо 20 процента от винопроизводителите в България участват в тазгодишното издание на "Дефиле на младото вино" в Пловдив
Почти 20 процента от производителите на вино в България участват в тазгодишното 16-о издание на "Дефиле на младото вино". Това каза зам.-министърът на земеделието и храните Янислав ...
За гражданите ще бъде облекчение, когато бъдем приети в Шенген, каза главен комисар Антон Златанов
За гражданите ще бъде облекчение, когато бъдем приети в Шенген, но за хората, които извършват престъпна дейност - контролът ще си остане. Това каза пред журналисти главен комисар А ...
Ротарианци събраха над 20 000 лева за ремонт и обновяване на Кардиологията във Великотърновската болница „Д-р Стефан Черкезов“
Ротари клуб - Велико Търново събра над 20 000 лева за ремонт и обновяване на Отделението по кардиология в Многопрофилна областна болница за активно лечение „Д-р Стефан Черкез ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Румен Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
Ако успеем да установим и развием успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход. Това заяви пред българската общност в С ...
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Сингапур. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална в ...
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Тикер в 07:36 ч.
Ако успеем да установим и развием успешно икономическо сътрудничество със Сингап ...
Начало Местен фокус
11215
България

Болнични отпадъци постъпват в завода за боклук на София, РИОСВ и РЗИ не откриват нарушения

Човешки тъкани и кръв се намират в отпадъците, които постъпват в Завода за преработка на отпадъци в София в много на брой чували, съобщи кметът на София Васил Терзиев на брифинг в Столичната община миналата седмица.Нееднократно сме известявали Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и Рeгионалната здравна инспекция (РЗИ) за нещата, които виждамe, каза той. Практиката обаче продължава и вчера от Завода за отпадъци отново съобщиха за открити чували с опасни отпадъци.

| 13 Ноември 2024, 18:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Болнични отпадъци постъпват в завода за боклук на София, РИОСВ и РЗИ не откриват нарушения
Болнични отпадъци постъпват в завода за боклук на София, РИОСВ и РЗИ не откриват нарушения
Снимка © : Столична община

Човешки тъкани и кръв се намират в отпадъците, които постъпват в Завода за преработка на отпадъци в София в много на брой чували, съобщи кметът на София Васил Терзиев на брифинг в Столичната община миналата седмица. Нееднократно сме известявали Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) и Рeгионалната здравна инспекция (РЗИ) за нещата, които виждамe, каза той. Практиката обаче продължава и вчера от Завода за отпадъци отново съобщиха за открити чували с опасни отпадъци. Изхвърлянето им е нарушение на Закона за управление на отпадъците и Наредба №1 от 2015 г. за изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъците на територията на лечебните здравни заведения, посочиха от завода.

Близо 200 таксиметрови шофьори се събраха на протест в Ямбол срещу драстичното увеличение на задължителната застраховка „Гражданска отговорност“. Около 10:00 часа те ще потеглят от паркинга на магазин Технополис и ще преминат по централните улици и булеварди в града, а след това ще се отравят към магистрала „Тракия“. Не се очакват блокади, но движението ще бъде затруднено, обявиха организаторите на протеста.

От бранша подозират, че има картел между застрахователните компании. Настояват за налагане на мораториум върху определяне „Гражданската отговорност“ и диалог със застрахователите. „Беше направено много на тъмно, без никакво обявление“, коментира Александър Великов от Сдружението на таксиметровите водачи в Ямбол.

Таксиметровите шофьори намират за напълно неоснователни посочените от застрахователите мотиви за увеличениет

Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева в Ямбол и посочи, че има достатъчно противогрипни ваксини.

„Чрез министерството осигуряваме ваксини по националната програма за лица над 65-годишна възраст, там има достатъчно количества. По отношение на свободния пазар, тази година имаме информация, че са с около 10 000 са повече от доставените ваксини през предходната година“, каза здравният министър. 

Здравната система е готова да посрещне грипната вълна, има достатъчно ваксини и лекарства, увери министър Кондева. И посочи, че в момента в страната има повече регистрирани случаи на COVID-19 отколкото на грипни инфекции. „Това е нормално, тъй като все още сезонът на грипа не е навлязъл в своя пик", добав

Таксиметрови шофьори от Добрич излязоха на протестно шествие срещу повишаването на цената на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Над 120 автомобила преминаха по основните булеварди и улици на града.

“Една застраховка “Гражданска отговорност” може да е от 700 лева до 4000 лева само за таксиметрови автомобили. Причината била, че сме най-рисковете. Ако се направи една статистика за всички автомобили, които са общо, а не само на таксиметровите коли, най-много катастрофи са с частни автомобили. При нас такситата не съм чул една катастрофа да има. Всичките коли отзад са ударени, отпред няма ударен таксиметров автомобил. За 4000 лева застраховка „Гражданска отговорност“ как да стане да стоим и да си мълчим”, коментира пред журналисти таксиметровият шофьор Ивелин Минчев.

Той допълни, че за Добрич това решение е голяма тежест.

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва днес в откриването на изложба, която представя постиженията на Европейската организация за ядрени изследвания (ЦЕРН) и българския принос в нея, съобщиха от прессекретариата на държавния глава. 

Откриването е от 15:00 часа във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Експозицията е посветена на 70-годишнината на ЦЕРН и на 25-годишнината от членството на България в организацията. Над 100 български учени, инженери и техници са ангажирани в различни проекти на ЦЕРН. Експозицията ще остане там до 28 ноември и може да бъде разгледана със свободен достъп от 10:00 до 17:00 часа. 

Тази година Европейската лаборатория по физика на елементарните частици - ЦЕРН отбеляза своята 70-годишнина. ЦЕРН е основан от 12 европейски държави през 1954 г. Историята на организацията е история на успех и сът

Сезирал съм прокуратурата за извършване на проверка за цялата дейност по изграждане на довеждащия водопровод от яз. „Тича“ и подаването на питейна вода за нуждите на жителите на община Шумен, съобщи на пресконференция днес кметът на града проф. Христо Христов. 

Той каза още, че е сезирал и Комисията по енергийно и водно регулиране (КЕВР) с искане цената на водата да бъде намалена за периода, през който, според информацията на Регионалната здравна инспекция в Шумен, водата бе с повишена мътност и от инспекцията препоръчваха да не се ползва за пиене и готвене. 

"Моля да бъде извършена проверка за наличие на данни за извършени престъпления по смисъла на Наказателния кодекс от физически лица в лично качество или като представляващи съответни юридически лица в цялостната процедура по изграждане на новия довеждащ водопровод, второ – за наличие на да

Затова Столичната община ще сезира Държавната агенция "Национална сигурност" и Столичната дирекция на вътрешните работи за продължаващото изхвърляне на опасни медицински отпадъци от болнични заведения, съобщиха от пресцентъра на Столичната община. Кметът на София Васил Терзиев издаде нареждане да не бъдат приемани битови отпадъци, които са смесени с болнични. 

През последните седмици Столичният инспекторат е извършил проверки в болничните заведения и са съставени актове - за установяване на нарушение на управител на клиника като физическо лице в размер на четири хил. лв. и пет акта на юридическите лица в размер на 50 хил. лв. всеки - всички на максимална стойност, съобщиха от Общината.

Заместник-кметът по околната среда Надежда Бобчева заяви днес на пресконференция в Столичната община, че още през септември т.г. са се натъкнали на опасни отпадъци от лечебни заведения. Предупреждавахме болниците устно, но този процес не спря. Започнахме да изпращаме регулярни писма към Регионалната столична здравна инспекция и РИОСВ, които са компетентните органи по този въпрос, обясни Бобчева по повод предприетите действия от страна на общинската администрация. Зам.-кметът отбеляза, че от общината са изпратили указания към абсолютно всички болници – частни, държавни, включително и до ветеринарните клиники на територията на Столичната община за разпоредбите, които трябва да спазват. Съгласно наредбата за опасните отпадъци Министерството на здравеопазването (МЗ) отговоря за процеса и трябва да следи, посочи Бобчева и каза още, че ще инициират среща на кмета Терзиев със служебния министър на здравеопазването и служебния министър на околната среда и водите, които са ръководителите на контролните органи и могат да санкционират болниците. Това, което засега сме направили, е, че сме разпоредили на директора на завода да не приема тези опасни отпадъци, отбеляза също Бобчева. По думите няма отговор на изпратените писма до болниците нарушители. Тя добави, че почти няма болници в София, които да не са нарушители. Имената им могат да се видят на снимките на торбите с опасни отпадъци, каза зам.-кметът.

потърси за коментар двете институции, които кметът Терзиев е сигнализирал – РИОСВ-София и Столичната регионална здравна инспекция. Запитване беше отправено и към Министерството на околната среда и водите (МОСВ), тъй като инсинераторът за изгаряне на опасен болничен отпадък е управляван от Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда (ПУДООС). 

От РИОСВ-София казаха, че са получили сигнал на 6 ноември 

Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) ще представи резултатите от седмото си поредно проучване за медийната свобода в страната на 25 ноември. Събитието е озаглавено „Журналистика под стрес“, а домакин ще е Френският институт, съобщават от организацията.

„Под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние и промени в настроението, растящ политически натиск и устойчиви атаки с „дела шамари“ – в такава среда работят българските журналисти. Вероятно и заради това позитивните оценки в сектора са плахи и несигурни, макар и да имат оптимистична посока“, отбелязват от АЕЖ-България.

Резултатите от анкетата ще бъдат представени от автора на анализа д-р Илия Вълков, член на Управителния съвет на АЕЖ-България, журналист в БНР и преподавател в УНСС. Мария Черешева, журналистка и председателка на Управителния

Първото заседание на 51-ото Народно събрание ще бъде подновено в сряда, 27 ноември, от 11:00 часа. Това съобщи председателстващият парламента Силви Кирилов след петия поред неуспешен опит да бъде избран председател. 

Мъж на 32 г. от село в община Дългопол e задържан под стража по искане на Районната прокуратура във Варна, след обвинение за причиняване на телесна повреда на жената, с която живеел, при условия домашно насилие, съобщиха от държавното обвинение. 

Той е привлечен към наказателна отговорност за причиняване на лека телесна повреда на жената, с която съжителствал, като деянието е извършено в условията на продължавано престъпление. Освен това мъжът е обвиняем и за принуда в условията на домашно насилие, осъществена спрямо пострадалата.

Мъжът е задържан незабавно след подаден сигнал за упражненото домашно насилие на 15 ноември 2024 година. Ден по-късно, задържането му е удължено с постановление на наблюдаващия случая прокурор за срок до 72 часа с оглед довеждането му в съдебно заседание за определяне на мярка за неотклонение.

По време на разследването е станало ясн

Условията са подходящи за туризъм, съобщиха от Планинската спасителна служба (ПСС) на Българския Червен кръст (БЧК). 

Температурите са между -3° и 3°. Очаква се времето днес да бъде слънчево. Има слаб вятър във високите части на планините.

Повечето съоръжения в курортите не работят заради профилактика преди зимния сезон.

Няма регистрирани инциденти с туристи през изминалото денонощие.

От Националният институт по метеорология и хидрология съобщиха, че в планините ще бъде слънчево, с незначителна висока облачност. Ще духа умерен северозападен вятър. Максималната температура на височина 1200 метра ще бъде около 8°, на 2000 метра - около 3°.

 

 

 

Потушен е пожарът в жилищната сграда в Свети Влас, съобщиха от кметството в града.

Пожарът избухна в следобедните часове днес, а живущите в сградата бяха евакуирани. Огънят е тръгнал от последния етаж, засегнат е и покривът на жилищната сграда.

Няма данни за пострадали. Към момента не е ясно какви са причините за пожара, посочиха от кметството.

От РИОСВ-София информираха, че при тях на 6 ноември са постъпили сигнали от зам.-кмета на Столичната община, от директора на Общинско предприятие „Столично предприятие за третиране на отпадъци" (ОПСПТО) и от зам.-министъра на здравеопазването. Последвали са незабавни действия и са извършени проверки на Интегрираната система от съоръжения за третиране на битови отпадъци на Столичната община – площадка „Садината“, с оператор на обекта ОПСПТО, като и на площадка за дейности с болнични отпадъци в столичния район „Красно село“, на бул. „Тотлебен“ №21, стопанисвана от Университетската многопрофилна болница за активно лечение и спешна медицина (УМБАЛСМ) „Н. И. Пирогов“ ЕАД.

„При извършените проверки от РИОСВ-София на лечебните заведения, притежаващи разрешение за дейности с отпадъци, не е установено смесване на битови и биологични отпадъци“, посочиха от екоинспекцията. Същите се съхраняват разделно съгласно изискванията на Наредба №1 от 9 февруари 2015 г. за изискванията към дейностите по събиране и третиране на отпадъците на територията на лечебните и здравните заведения, отбелязаха още от екоинспекцията. От там уточняват, че на територията на РИОСВ-София осем лечебни заведения притежават разрешения за дейности с отпадъци. „При извършения ежегоден контрол всичките са представили договори с лица, притежаващи документ, издаден по реда на чл. 35 от Закона за управление на отпадъците за последващо обезвреждане на генерираните отпадъци“, казаха от РИОСВ. 

Контролът по прием на отпадъци на депата се осъществява от оператора на депото, който е задължен да спазва процедурата, разписана в разпоредбите на чл. 36 от Наредба №6 от 27 август 2013 г. за условията и изискванията за изграждане и експлоатация на депа и други съоръжения и инсталации за оползотворяване и обезвреждане на отпадъци, се посочва в отговора, коментираха от РИОСВ-София. В случай на установено несъответствие между вида на постъпилия отпадък и съпътстващата го документация, операторът на депото следва да направи отказ за тяхното приемане на депото, уточниха от ведомството. От там поясниха, че съгласно чл. 112, ал. 1 от Закона за управление на отпадъците кметът на общината или оправомощено от него длъжностно лице контролира дейностите, свързани с образуване, събиране, включително разделното, съхраняване, транспортиране, третиране на битови и строителни отпадъци, както и дейностите по депониране на производствени и опасни отпадъци на общински и/или регионални депа.

В отговора е посочено още, че РИОСВ-София извършва ежегоден контрол на лечебните заведения, притежаващи разрешение за дейности с отпадъци и при установяване на нередности се налагат актове за установени административни нарушения. Имуществената санкция е в размер от седем хиляди лева до 20 хил. лв.

От здравното министерство също казаха, че не са открили нарушения  

От МЗ отговориха, че в писмото на директора на ОПСПТО от октомври са посочени следните лечебни заведения: УМБАЛ „Св. Екатерина“ ЕАД, МБАЛ „Национална кардиологична болница“ ЕАД и УМБАЛ „Св. Анна“ АД. Съгласно получена информация по електронна поща от РЗИ в Софийска област и Столичната РЗИ (СРЗИ) са организирани и извършени незабавни проверки в лечебните заведения, както следва: РЗИ-Софийска област е проверила „Св. Анна“ АД, а СРЗИ е направила проверка в „Св. Екатерина“, „Александровска“, „Пирогов“, Националната кардиологична болница, Специализирана болница за активно лечение по хематология-София, Втора МБАЛ-София ЕАД и Университетска болница „Софиямед“.

При направените проверки не са констатирани нарушения по отношение на смесването на опасни и неопасни отпадъци, образувани от дейността на лечебните заведения, информираха от МЗ. „Същите се разделят на мястото на тяхното образуване и се събират в първични опаковки, обозначени с международен символ“, добавиха от там. 

По данни на РЗИ фирмите, с които лечебните заведения имат сключени договори за изгаряне и автоклавиране на опасни болнични тпадъци в проверените лечебни заведения за болнична помощ, са: „ПАВЛОВ – БМТ“, ЕКО-ТРЕЙД БГ, „Софекострой“ ЕАД, ПУДООС, „Трансмедико“ ЕООД, ОП „Столично предприятие за третиране на отпадъци“, Фирма „Хосвитал“, „ВМВ-2“ ЕООД, „Т.О.М. Инженеринг“ ЕООД.

От МЗ подчертаха, че правомощията на РЗИ включват осъществяване на контрол единствено и само на територията на лечебните заведения. 

Как работи инсинераторът 

Инсинераторът извършва дейности по събиране, транспорт и третиране чрез наземно изгаряне на опасни болнични отпадъци със съответните регистрационен документ и разрешение, издадени от РИОСВ-София, оповестени в публичния регистър на лицата, притежаващи документи за извършване на дейности с отпадъци. Това е посочено в писмения отговор от МОСВ. Изгарянето на отпадъците представлява единствен начин за физическото им унищожаване, при който се намаляват общият обем, токсичността, инфекциозният характер и други опасни за природата и човека характеристики, подчертаха от министерството. Инсинераторът е проектиран за непрекъснат работен режим от 24 часа в денонощието с капацитет 400 кг/час. Приемането на отпадъка се осъществява всекидневно съгласно сключени договори с лечебните заведения и търговците, превозвачи на болничен отпадък. „В изпълнение на изискванията за отчетност при приемане и третиране на отпадъци, в Националната информационна система за отпадъци (НИСО) към Изпълнителната агенция по околна среда (ИАОС) регулярно се въвеждат данни за получените и третирани отпадъци като вид и количества“, е добавено в отговора. 

Инсинераторът за изгаряне на опасен болничен отпадък, управляван от ПУДООС, подлежи на проверка от компетентните органи за спазване за законодателството в областта на околната среда – МОСВ/РИОСВ и ИАОС, потвърдиха също от екоминистерството. 

При провеждане на обществени поръчки по смисъла на Закона за обществени поръчки от страна на болници, лечебни заведения и институти, с форма на управление, включваща държавно или общинско участие, определената от ПУДООС цена за изгаряне на отпадъка е в размер на 1,65 лв. без ДДС или 1,98 лв. с вкл. ДДС. При договаряне с клиенти (болници, лечебни заведения и медицински центрове с частна форма на управление, превозвачи, фармацевтични фирми, юридически лица и др.) цената на обезвреждането е в размер на 2,25 лв. без ДДС или 2,70 лв. с вкл. ДДС.

Общият брой на сключените договори е приблизително 400 броя, уточниха от МОСВ в отговора си. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Близо 20 процента от винопроизводителите в България участват в тазгодишното издание на "Дефиле на младото вино" в Пловдив
За гражданите ще бъде облекчение, когато бъдем приети в Шенген, каза главен комисар Антон Златанов
Ротарианци събраха над 20 000 лева за ремонт и обновяване на Кардиологията във Великотърновската болница „Д-р Стефан Черкезов“
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Румен Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
Контекст
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Местен фокус
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
На преден план
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
На преден план
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Сфера
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В детайли
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Основна линия
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Сфера
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.