Общо събрание на „Национално сдружение на лечебните заведения за специализирана извънболнична медицинска помощ“ (НСЛЗСИМП) беше проведено днес в Пловдив. На събитието, което се състоя в рамките на Световния ден за борба с диабета, присъстваха над 30 членове на сдружението и официални гости, които приветстваха участниците.
Умен респиратор марка „Хамилтън медикъл“ ще получи пернишката Многопрофилна болница за активно лечение (МБАЛ) „Рахила Ангелова“, съобщи директорът Емил Ненков.
Дихателният апарат е на приблизителна стойност около 40 хил. лв. Общо 105 болници в страната ще получат подобен респиратор, като тази в Перник е една от първите, допълни още Ненков. Общата стойност на поръчката е малко над четири милиона лева и е по проект на здравното министерство - „Укрепване и капацитет в болничната мрежа за реакции при кризи “.
"Апаратът няма нужда от настройки – той е умен, с адаптивен режим на дихателна вентилация, което означава, че процесорът отчита и анализира дихателните нужди на пациента и сам настройва каква газова смес да подава. Може да бъде ползван при спешни състояния, както и в отделението по „Реанимация“, в &bdquo
Всеки провал през последната една година на Столичната администрацията се представяше за спасение. Оценката на ВМРО е, че това е една загубена година за София. Това каза общинският съветник от ВМРО Карлос Контрера пред журналисти, във връзка с пресконференция на кмета на София Васил Терзиев по повод първата година от управлението му.
Общината се управлява без фокус, без посока, няма цели, всичко от това, което беше обещано като мерки и промяна, не беше изпълнено, каза Контрера. Така беше с градския транспорт, който беше вкаран в криза от грешната икономическата рамка, наложена от Терзиев и неговата политическа група, добави общинският съветник. Той обясни, че в момента Центърът за градска мобилност (ЦГМ) дължи 17 млн. лв. на Столичния автотранспорт за компенсации, както и четири млн. лв. за компенсации на Електротранспорта. Има риск през следващата година някои квартали и
Пешеходният надлез в Драгоман ще бъде демонтиран и на негово място ще бъде изграден нов надлез с асансьор. Това съобщиха от община Драгоман на официалната си страница във Фейсбук.
Работата по демонтажа ще започне на 18 ноември, обясниха от Общината и допълниха, че новият надлез ще бъде изграден в рамките на 2025 г.
"Местата за преминаване на пешеходците ще останат подлезът и прелезът в града, като връзка с отделните квартали на Драгоман", посочиха още от общинската администрация и призоваха гражданите да не преминават през жп линиите и на нерегламентирани места, защото това е забранено и опасно.
Дейностите по демонтажа и поставянето на новия надлез са включени в проекта "Модернизация на ЖП линия София - Драгоман - Сръбска граница, участък Волуяк – Драгоман“ – част от Трансевропейската транспортна мрежа.
Реализа
През следващата година във Варна няма да се вдигат местни данъци, но вероятно ще се увеличат някои такси и цени на услуги, каза днес заместник-кметът на общината Христо Рафаилов.
Кметът Благомир Коцев допълни, че екипът му има нагласата за подобряване на план-сметката за „Чистота“ в бюджета за следващата година, като идеята е за това перо да се дават повече средства. По думите му предложението на сметопочистващата фирма е за увеличение с 30 на сто. Идеята за повече средства за чистотата ще се обсъдят с Общинския съвет, каза той.
Христо Рафаилов посочи, че такса смет в общината е най-ниската в страната. Според него промяната на план-сметката за чистотата трябва да върви с увеличение на такса битови отпадъци, защото в противен случай средствата трябва да се осигурят от друго перо в бюджета.
От Общината отчетоха, че през първата година на новата кме
Столичният общински съвет (СОС) прие нов механизъм за подобряване качеството на въздуха в София. Вносители на доклада са общинските съветници от групата на "Продължаваме промяната-Демократична България" ("Спаси София") Емилия Ангелова, Пламена Терзирадева, Симеон Ставрев, Димитър Петров, както и заместник-кметът по околна среда Надежда Бобчева.
За първи път се включват фини прахови частици 2.5 (ФПЧ 2.5) като индикатор за замърсяване, тъй като тези частици се считат за по-опасни за здравето от ФПЧ 10, посочват общинските съветници в своя доклад, публикуван на сайта на Съвета. Докладът следва актуалните препоръки на Световната здравна организация (СЗО), което позволява София не само да навакса със съвременните политики за чист въздух, но и да ги води.
През първата година от този мандат на СОС, една от най-обсъжданите и напрегнати теми беше увеличаването на цветните ко
"Имате подкрепата на столична колегия. Ние трябва да се борим за едно по-достойно място в системата на здравеопазването", каза д-р Катя Захариева, заместник-председател на Столична лекарска колегия на Български лекарски съюз (БЛС), ресор със специализирана извънболнична медицинска помощ (СИМП).
Сред официалните гости на събитието беше и Лилия Недева, директор на дирекция "Здравеопазване" към община Пловдив. "Когато сте обединени, виждате, че нещата се случват по-лесно. Насреща сме да ви помогнем по всякакъв начин", заяви Недева.
По време на общото събрание бяха обсъдени финансовият отчет, отчетът за дейността и отчетът на Контролната комисия на НСЛЗСИМП за 2023 година и беше гласуван бюджетът на сдружението за следващата календарна година. В дневния ред беше заложена и дискусия за стратегиите и политиките за развитието на лечебните заведения за специализирана извънболнична медицинска помощ.
НСЛЗСИМП е най-голямата по численост група от медицински специалисти във всички профилни специалности, коментират от сдружението. То е създадено преди около една година с основната цел в България да се постигне успех в борбата срещу социално значими заболявания.
Мисията на сдружението е пряко обвързана с достойния труд и по-доброто обществено здраве. НСЛЗСИМП се старае да предоставя точна информация относно специализираната извънболнична помощ, защита на правата на лекарите и здравните специалисти, както и изграждането на връзка с изпълнителната власт. "Ние доброволно и безвъзмездно изпълняваме тази наша мисия", каза д-р Катя Ганова, председател на Управителния съвет на НСЛЗСИМП.
В секторите електротехника и електроника в България работят около 1300 компании с над 57 хиляди служители и 55 милиарда лева годишен оборот, посочиха представители на Българската асоциация на електротехниката и електрониката (БАСЕЛ) на среща между бизнеса и науката във Велико Търново. Фирмите заемат сериозното трето място по критерий износ сред всички бизнеси в страната, тъй като основната част от продукцията им се реализира в чужбина, стана ясно от данните, които изнесоха те, съобщиха от пресцентъра на Областна администрация в старата столица.
Срещата между бизнеса и науката в секторите "Електроиндустрия" и "Информационни и комуникационни технологии" (ИКТ) се проведе във фабриката на фирма "АК Пластроник" и бе подкрепена от областния управител на област Велико Търново Ивайло Здравков. В нея се включиха представители на различни компании, на БАСЕЛ, на Италианска търговска камар
Тази среща беше един необходим разговор, който отговаря на очакванията на обществото парламентарните сили да водят диалог. Това каза след среща с ръководството на парламентарната група на ГЕРБ-СДС Атанас Зафиров, председател на "БСП-Обединена левица".
Той уточни, че разговорът не е бил разговор по преговорния процес за съставяне на правителство, а разговор по националноотговорни теми. Зафиров припомни, че във времето са имали много спорове с ГЕРБ и затова и днешният разговор е бил именно по политики. Зафиров посочи, че сред темите, които са обсъждали е Бюджет 2025 г. и опасностите пред финансовата стабилност на държавата, необходимостта от гарантиране на социалните права на българските граждани.
Драгомир Стойнев съобщи, че от ГЕРБ-СДС са се съгласили с искането на левицата за отлагане на либерализацията на пазара за електроенергията за битовите потребители с две го
Родители и близки на деца загинали на пътя, се събраха на протест в района около Министерския съвет - на улица "Триадица" и улица "Сердика", за да заявят нуждата от законови промени относно убийците на пътя. Организатори на събитието са сдружение "Ангели на пътя".
След като няма редовно правителство и няма работещ парламент, ние няма как да седнем на една маса с политиците, за да има по-сериозни санкции за убийците на пътя. Надяваме се, както миналата година ни беше обещано, тази година Законът за пътна безопасност да бъде приоритет, каза Петя Иванова от сдружение "Ангели на пътя".
Тя коментира, че родителите и близките на убити деца от пияни и дрогирани шофьори са най-голямата заплаха, според кмета на София Васил Терзиев, след като не им е било позволено да протестират в близост до Народното събрание. Първоначално сдружението е получило разрешение от столичната админист
Двадесетгодишен е загинал на пътя Велчево – Дебнево, съобщи говорителят на областната дирекция на МВР в Ловеч Габриела Тодорова.
Инцидентът е станал малко след 13:30 часа. Ударили са се насрещно движещи се лек автомобил и автобус, превозвал пътници. На място е загинал водачът на лекия автомобил. Няма пострадали от автобуса.
Движението в участъка временно е ограничено в една лента и се регулира от служители на пътна полиция. Образувано е досъдебно производство.
Припомняме, че през последната седмица в Ловешка област са станали шест тежки катастрофи с петима загинали.
Мъж е пострадал по време на ловен излет в землището на панагюрското село Оборище в неделя, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Пазарджик Мирослав Стоянов.
Той уточни, че в местност край селото 62-годишен ловец е произвел неволен изстрел с ловната си пушка и е прострелял 54-годишен негов колега.
Пострадалият е транспортиран по спешност в болницата в Панагюрище и е настанен за лечение без опасност за живота.
Оръжието и боеприпасите на произвелия изстрела мъж са иззети, а алкохолната му проба е отрицателна, добави Стоянов.
По случая е образувано досъдебно производство.
Ловният сезон започна на 9 октомври. Както съобщихме, още в първия му ден беше регистриран инцидент.
Целите, които сдружението си поставя за предстоящата 2025 г., са да бъде представено равнопоставено както в преговорни процеси, така и в участие при изготвяне на нормативни регулации, в работодателски и други, касаещи дейността на организацията.