Начало Местен фокус Жителите на Казанлък решават дали искат местната власт да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“
7802
България

Жителите на Казанлък решават дали искат местната власт да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“

"Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" На този въпрос отговарят на днешния местен референдум жителите на община Казанлък.В момента бившият Дом-паметник на Българската комунистическа партия (БКП), известен на мнозина като „чинията“, е частна държавна собственост и се управлява от Областната администрация в Стара Загора.

| 17 Ноември 2024, 07:00 ч.
Жителите на Казанлък решават дали искат местната власт да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“
Жителите на Казанлък решават дали искат местната власт да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“
Снимка © DFA

"Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" На този въпрос отговарят на днешния местен референдум жителите на община Казанлък. В момента бившият Дом-паметник на Българската комунистическа партия (БКП), известен на мнозина като „чинията“, е частна държавна собственост и се управлява от Областната администрация в Стара Загора. През 2021 година той е обявен от Министерството на културата за паметник на културата от национално значение, а в случай, че референдумът в Казанлък бъде успешен, Общината ще поиска от областния управител неговото управление с цел монументът да бъде съхранен, обезопасен и отворен за посещения и да се превърне в печеливш туристически обект. 

Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) ще представи резултатите от седмото си поредно проучване за медийната свобода в страната на 25 ноември. Събитието е озаглавено „Журналистика под стрес“, а домакин ще е Френският институт, съобщават от организацията.

„Под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние и промени в настроението, растящ политически натиск и устойчиви атаки с „дела шамари“ – в такава среда работят българските журналисти. Вероятно и заради това позитивните оценки в сектора са плахи и несигурни, макар и да имат оптимистична посока“, отбелязват от АЕЖ-България.

Резултатите от анкетата ще бъдат представени от автора на анализа д-р Илия Вълков, член на Управителния съвет на АЕЖ-България, журналист в БНР и преподавател в УНСС. Мария Черешева, журналистка и председателка на Управителния

Късно снощи служители на сектор "Борба с организираната престъпност" в Пловдив са установили депото, откъдето са транспортирани цигарите без бандерол към склада в село Скутаре. Това съобщи в ефира на Нова телевизия районният прокурор на Пловдив Петър Петров. Там са открити 23 млн. къса цигари или 1.16 млн. кутии.

Пазарната им стойност е близо 8 млн. лева, като акцизът, който е следвало да се заплати на държавата, е над 4 млн. лв. Действията по разследването продължават, установяват се и се издирват още лица, посочи Петров.

Вчера на брифинг от прокуратурата и полицията съобщиха, че са иззети цигари без бандерол на стойност 1,8 млн. лева при акция в село Скутаре и Пловдив. Задържани са четирима мъже - двама българи, словак и украинец, на които са повдигнати обвинения за държане с цел разпространение на акцизни стоки без бандерол. 

Мъжете са арестувани на 19 ное

Екип на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе е извършил проверка след сигнал за пожар в завода за автомобилни част в града „Линамар Лайт Металс Русе“. Това съобщи главният експерт по „Връзки с обществеността“ в екоинспекцията Рени Петрова.

Тя уточни, че инцидентът е възникнал в ранните часове на денонощието днес.

Пожарът е възникнал в горната част на сърцарната машина за производство на пясъчни сърца в Хале № 1, като до момента причините са неизяснени. При горенето е засегната част от покривната конструкция, намираща се над машината. От специализиранете органи са предприети необходимите мерки за ликвидиране на пожара. Към момента производствената дейност по топене и леене е напълно преустановена, като работят само участъците за механична обработка, съобщи Петрова.

Екипът на РИОСВ – Русе, посетил предприятие

Практиката досега показва, че съдилищата възприемат като много важна възможността да сезират Конституционния съд (КС). Имаме вече до началото на октомври 15 искания от съдилища, различни от върховните, т.е. като окръжен, районен, административен и апелативен. Една част от тях не бяха допуснати поради съществени слабости, които в крайна сметка са свързани със самото изискване, заложено в конституционната норма – член 150, ал. 2 – искането да се отнася до приложима по конкретно дело пред питащия съд законова норма. Това каза пред журналисти в Плевен член-кореспондент проф. Атанас Семов, който пристигна за участие в среща на тема „Сезиране на Конституционния съд от съд по чл. 150, ал. 2 от Конституцията - актуални проблеми“.

За мен продължава да е проблем това, че съдилищата не могат да правят тълкувателни питания. Тълкувателната компетентност на Конституци

Клуб „Светлини сред сенките“ при Общинския детски комплекс „Св. Иван Рилски“ в Казанлък ще представи своята 21-ва колективна книга „Щури букви“, съобщиха от комплекса. Представянето ще бъде на 21 ноември в общинската библиотека „Искра“. 

Книгата е адресирана към малките читатели, които изучават азбуката и е забавно четиво, написано в рими. Освен стихотворения, посветени на всяка буква, младите автори са нарисували илюстрации към всеки стих.

Ще бъдете приятно изненадани и силно вдъхновени, от срещата с младите писатели и художници, обръщат се организаторите към желаещите да посетят представянето.

Идеята за референдума е на Консултативния съвет към кмета, а решението за организирането му беше почти единодушно взето от Общинския съвет през от септември т.г. Местният парламент гласува 102 460 лева от общинския бюджет за провеждане на допитването, което ще се състои в 89 секционни избирателни комисии. 

По данни на Общинската избирателна комисия право на глас имат 61 840 души, а за да бъде референдумът успешен, трябва до урните да отидат 40 на сто от тях. На последните местни избори през 2023 година избирателната активност в Казанлък на първи тур беше 34,78 на сто, а на парламентарните избори на 27 октомври т.г. до секциите отидоха 37 процента от имащите право на глас. 

Причината, налагаща референдумът да се състои сега е, че Община Казанлък има изготвен проект за консервацията на паметника, който е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции на програма „Региони в растеж“. През май т.г. концепцията беше оценена и класирана на второ място от общо 18 състезаващи се за финансиране концепции за Югоизточен регион на планиране, а предвиденото финансиране за дейностите по паметника „Бузлуджа“ е в размер на 6,9 млн. лева. По думите на кмета на общината Галина Стоянова тези средства са целеви и не могат да бъдат използвани за друго. До края на януари 2025 година проектът трябва да бъде внесен за финансиране, но задължително условие за това е Общината да поеме управлението на паметника. Партньор в идейния проект за консолидация на монумента е фондация „Проект Бузлуджа“, която работи за социализиране на „чинията“ от 2015 година насам. 

В момента достъпът до паметника на БКП на връх Бузлуджа е забранен след като през 2023 година Регионалната дирекция за национален строителен контрол го обяви за опасен. Проектът на Община Казанлък предвижда да бъдат извършени аварийно-ремонтни дейности – ремонт на покрива, затваряне на прозорците от външния кръг, възстановяване на електрическата и ВиК инсталациите. Целта е паметникът да бъде консолидиран и отворен за посещения, а впоследствие да се продължи работата по превръщането му в печеливш туристически обект. По думите на кмета това няма да изисква средства от общинския бюджет, а администрацията категорично няма намерение да възстанови идеологията на паметника. Възможният краен резултат е той да се превърне в международен конгресен и концертен център, а от Общината са убедени, че той може да бъде успешен туристически обект заради своята архитектурна и културна стойност, тъй като дори в този си вид предизвиква голям посетителски интерес. 

Галина Стоянова коментира, че законът дава право еднолично да поиска управлението на паметника от областния управител, но изрази мнение, че това е решение, което трябва да бъде взето от гражданите, защото „Бузлуджа не е проект за един кмет и за един мандат“. Срокът от 10 години пък е максималният законов срок, за който може администрацията да поеме управлението от държавата, след което той би могъл да бъде подновен. Кметът подчерта, че силата на референдума е в това, че волята на хората ще задължи и следващите местни власти да продължат работата по паметника. По думите това няма да бъде лека задача, но Община Казанлък има немалък опит в управлението на културни обекти от национално значение, каквито са и тракийските гробници в региона. 

"Водоснабяване и канализация" (ВиК) Ямбол стартира дейности по подмяна на водопроводи в района на един от най-големите жилищни комплекси в града - "Златен рог". Проектът е част от инвестиционната програма на дружеството и се финансира от собствения бюджет с близо 575 000 лева, съобщават от там.

Както информирахме, проектът предвижда подмяна и реконструкция на съществуващата водопроводна мрежа и водопроводните отклонения в район, очертан от улиците "Дружба", "Българка", "Мир" и крайречния булевард. В обхвата на обекта влиза и участък от ул. "Българка" – между ул. "Мир" и ул. "Дружба.

Новопроектираното трасе е с обща дължина 1232,80 метра и ще се изпълни с полиетиленови тръби с висока плътност, посочват от ВиК - Ямбол. Целта е подмяна на остарелите стоманени и етернитови тръби, ограничаване риска от аварии и гарантиране на нормално водоподаване.

В момента се р

Жена е загинала при пожар в къща луковитското село Дерманци, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Ловеч Габриела Тодорова.

След като екипи на пожарната са угасили огъня, в едно от помещенията са открили тялото на 67-годишна жена, обитавала имота. По информация на жители на селото жената е била трудноподвижна. Напълно изгоряла е покривната конструкция на къщата. 

По случая е образувано досъдебно производство и се работи по изясняване на причините за пожара.

Новата сграда на областната болница „Св. Пантелеймон“ в Ямбол се очаква да е готова и да заработи през 2025 г. Това съобщи пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. „Надяваме се лятото да е факт“, уточни здравният министър по време на посещение в града.

„Приятно съм изненадана от реалния вид на сградата. Прекрасно здание, което за щастие е на финална права“, коментира Кондева. Тя посочи, че днес е провела работна среща с ръководството на МБАЛ „Св. Пантелеймон“, областния управител на Ямбол Николай Костадинов и кмета на Ямбол Валентин Ревански.

„За да уточним последните детайли от приключването на този дългоочакван от хората в областта проект. Удовлетворена съм от това, което виждам. Уточнихме на тази среща ангажиментите на всички страни – общината, Министерството на здравеопазване

Повече от 50 души участваха в пожаро-тактическо учение в Шумен, което имаше за цел да даде представа за степента на взаимодействие между структурите на Единната спасителна система, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. 

Оттам допълват, че учението е включвало работа по сигнал за блокирани след земетресение хора в административна сграда, които се нуждаят от помощ. 

Със сили и средства на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в Шумен, на сектор „Специализирани оперативни дейности“ към РДПБЗН- Варна, на Областната дирекция на МВР в Шумен, на Центъра за спешна медицинска помощ и доброволци от Български младежки червен кръст, бяха овладени последиците от природното бедствие, уточняват от пресцентъра.  

В рамките на два часа екипите работиха на терен. Предстои да се направи

На заседание на Областната комисия по транспорт в Пазарджик е одобрено предложение от община Ракитово за утвърждаване на шест маршрутни разписания по автобусна линия Велинград – (през Ракитово) – с. Дорково, по която има и междинна спирка в град Костандово. Това съобщи Мария Ловчинова, главен експерт в Областна администрация.

Утвърдени са и часовете на тръгване от автогара Велинград, от град Ракитово и от село Дорково.

Решението на комисията е утвърдено от Областния управител Валентина Кайтазова и предоставено на заинтересованите общини. Предстои община Ракитово да възложи разписанието за изпълнение от превозвач.

Новите маршрутни разписания ще осигурят по-добра транспортна връзка между общините Ракитово и Велинград, както и подобряване транспортното обслужване на гражданите.

По време на информационната кампания, която включваше поредица от срещи във всички населени места в общината, кметът призова казанлъчани да упражнят своето право на глас и да решат дали искат да разкажат на децата си как са станали съучастници в разрухата му, или как са го съхранили за поколенията. 

През 1974 г. архитектът на монумента „Бузлуджа“ Георги Стоилов и инженерите започват подготовката на строителната площадка, посочват от фондация „Проект Бузлуджа“. Планинският връх е свален с 9 метра, изкопани са 15 000 кубически метра скала за основата на паметника. В процеса са използвани общо 70 000 тона бетон, 3000 тона армирана стомана и 40 тона позлатено стъкло. Построяването на Дом-паметника е финансирано с публични дарения, а по строежа са работили над шест хиляди души, включително най-добрите български архитекти, художници, скулптори и инженери. Проектът отнема повече от седем години. 

Паметникът "Бузлуджа" се състои от сферично тяло и пилон, който представлява флаг, украсен с най-големите в света светещи червени петолъчки. Интериорът представя почти 1000 кв. метра мозайки, представящи основни български исторически епизоди и личности, свързани с перида на социализма.

По време на своето използване от 1981 до 1989 година Дом-паметникът е посетен от над два милиона души. След политическите промени от 10 ноември 1989 година новото правителство няма интерес да запази символа на комунистическата идеология и паметникът бива изоставен. През 1992 година е национализиран и оттогава е държавна собственост. Около средата на 90-те години на миналия век паметникът става жертва на разграбване и вандализъм. От 2015 година насам различни дейности с цел опазване и социализиране на паметника извършва фондация „Проект Бузлуджа“ с управител арх. Дора Иванова, а в края на 2022 година вратите на монумента бяха отворени за пръв път от години за журналисти и гости за представянето на резултатите от проект „Обезопасяване и осигуряване на временен посетителски достъп“, финансиран от Министерството на културата и реализиран от Областната администрация в Стара Загора в партньорство с фондацията и с Община Казанлък. 

Година по-рано паметникът получава от Министерството на културата статут на архитектурно-строителна и художествена недвижима културна ценност с категория „национално значение“. 

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Общо 20 безработни от община Цар Калоян ще бъдат ангажирани всеки месец в благоустрояването и хигиенизирането на населени места, както и в подпомагането на дейността на общинските ...
Срамувам се от това, което виждам в парламента, написа лидерът на ИТН Слави Трифонов
Срамувам се от това, което виждам, написа лидерът на „Има такъв народ“ (ИТН) Слави Трифонов в профила си във Фейсбук. Изборът, най-възрастният депутат да стане временно ...
Правителството одобри 125 млн. лева за изплащане на последния транш по "украинската помощ" към земеделските производители
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лева по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономич ...
От общината в Рила запазиха мълчание по повод проверка на европрокуратурата
От общината в Рила запазиха мълчание по повод проверка на европрокуратурата във връзка с извършени претърсвания на няколко места в страната - Бургас, Петрич, Рила и София, по разсл ...
Вятърът в района на Враца отслабва, а сигналите днес са за счупени клони и частична липса на електрозахранване
Сигнали за паднали клони и за частично прекъсване на електрозахранването в две села от Община Враца бяха подадени заради силния вятър, казаха от общинска администрация. Имало е ул ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Румен Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
Ако успеем да установим и развием успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход. Това заяви пред българската общност в С ...
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българи, които живеят и работят в Сингапур. Държавният глава е на работно посещение в страната, а на 24 ноември ще замине на официална в ...
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Тикер в 07:51 ч.
Ако успеем да установим и развием успешно икономическо сътрудничество със Сингап ...
Начало Местен фокус
7802
България

Жителите на Казанлък решават дали искат местната власт да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“

"Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" На този въпрос отговарят на днешния местен референдум жителите на община Казанлък.В момента бившият Дом-паметник на Българската комунистическа партия (БКП), известен на мнозина като „чинията“, е частна държавна собственост и се управлява от Областната администрация в Стара Загора.

| 17 Ноември 2024, 07:00 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Жителите на Казанлък решават дали искат местната власт да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“
Жителите на Казанлък решават дали искат местната власт да поеме управлението на паметника „Бузлуджа“
Снимка © DFA

"Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" На този въпрос отговарят на днешния местен референдум жителите на община Казанлък. В момента бившият Дом-паметник на Българската комунистическа партия (БКП), известен на мнозина като „чинията“, е частна държавна собственост и се управлява от Областната администрация в Стара Загора. През 2021 година той е обявен от Министерството на културата за паметник на културата от национално значение, а в случай, че референдумът в Казанлък бъде успешен, Общината ще поиска от областния управител неговото управление с цел монументът да бъде съхранен, обезопасен и отворен за посещения и да се превърне в печеливш туристически обект. 

Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България) ще представи резултатите от седмото си поредно проучване за медийната свобода в страната на 25 ноември. Събитието е озаглавено „Журналистика под стрес“, а домакин ще е Френският институт, съобщават от организацията.

„Под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние и промени в настроението, растящ политически натиск и устойчиви атаки с „дела шамари“ – в такава среда работят българските журналисти. Вероятно и заради това позитивните оценки в сектора са плахи и несигурни, макар и да имат оптимистична посока“, отбелязват от АЕЖ-България.

Резултатите от анкетата ще бъдат представени от автора на анализа д-р Илия Вълков, член на Управителния съвет на АЕЖ-България, журналист в БНР и преподавател в УНСС. Мария Черешева, журналистка и председателка на Управителния

Късно снощи служители на сектор "Борба с организираната престъпност" в Пловдив са установили депото, откъдето са транспортирани цигарите без бандерол към склада в село Скутаре. Това съобщи в ефира на Нова телевизия районният прокурор на Пловдив Петър Петров. Там са открити 23 млн. къса цигари или 1.16 млн. кутии.

Пазарната им стойност е близо 8 млн. лева, като акцизът, който е следвало да се заплати на държавата, е над 4 млн. лв. Действията по разследването продължават, установяват се и се издирват още лица, посочи Петров.

Вчера на брифинг от прокуратурата и полицията съобщиха, че са иззети цигари без бандерол на стойност 1,8 млн. лева при акция в село Скутаре и Пловдив. Задържани са четирима мъже - двама българи, словак и украинец, на които са повдигнати обвинения за държане с цел разпространение на акцизни стоки без бандерол. 

Мъжете са арестувани на 19 ное

Екип на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе е извършил проверка след сигнал за пожар в завода за автомобилни част в града „Линамар Лайт Металс Русе“. Това съобщи главният експерт по „Връзки с обществеността“ в екоинспекцията Рени Петрова.

Тя уточни, че инцидентът е възникнал в ранните часове на денонощието днес.

Пожарът е възникнал в горната част на сърцарната машина за производство на пясъчни сърца в Хале № 1, като до момента причините са неизяснени. При горенето е засегната част от покривната конструкция, намираща се над машината. От специализиранете органи са предприети необходимите мерки за ликвидиране на пожара. Към момента производствената дейност по топене и леене е напълно преустановена, като работят само участъците за механична обработка, съобщи Петрова.

Екипът на РИОСВ – Русе, посетил предприятие

Практиката досега показва, че съдилищата възприемат като много важна възможността да сезират Конституционния съд (КС). Имаме вече до началото на октомври 15 искания от съдилища, различни от върховните, т.е. като окръжен, районен, административен и апелативен. Една част от тях не бяха допуснати поради съществени слабости, които в крайна сметка са свързани със самото изискване, заложено в конституционната норма – член 150, ал. 2 – искането да се отнася до приложима по конкретно дело пред питащия съд законова норма. Това каза пред журналисти в Плевен член-кореспондент проф. Атанас Семов, който пристигна за участие в среща на тема „Сезиране на Конституционния съд от съд по чл. 150, ал. 2 от Конституцията - актуални проблеми“.

За мен продължава да е проблем това, че съдилищата не могат да правят тълкувателни питания. Тълкувателната компетентност на Конституци

Клуб „Светлини сред сенките“ при Общинския детски комплекс „Св. Иван Рилски“ в Казанлък ще представи своята 21-ва колективна книга „Щури букви“, съобщиха от комплекса. Представянето ще бъде на 21 ноември в общинската библиотека „Искра“. 

Книгата е адресирана към малките читатели, които изучават азбуката и е забавно четиво, написано в рими. Освен стихотворения, посветени на всяка буква, младите автори са нарисували илюстрации към всеки стих.

Ще бъдете приятно изненадани и силно вдъхновени, от срещата с младите писатели и художници, обръщат се организаторите към желаещите да посетят представянето.

Идеята за референдума е на Консултативния съвет към кмета, а решението за организирането му беше почти единодушно взето от Общинския съвет през от септември т.г. Местният парламент гласува 102 460 лева от общинския бюджет за провеждане на допитването, което ще се състои в 89 секционни избирателни комисии. 

По данни на Общинската избирателна комисия право на глас имат 61 840 души, а за да бъде референдумът успешен, трябва до урните да отидат 40 на сто от тях. На последните местни избори през 2023 година избирателната активност в Казанлък на първи тур беше 34,78 на сто, а на парламентарните избори на 27 октомври т.г. до секциите отидоха 37 процента от имащите право на глас. 

Причината, налагаща референдумът да се състои сега е, че Община Казанлък има изготвен проект за консервацията на паметника, който е част от Концепция за интегрирани териториални инвестиции на програма „Региони в растеж“. През май т.г. концепцията беше оценена и класирана на второ място от общо 18 състезаващи се за финансиране концепции за Югоизточен регион на планиране, а предвиденото финансиране за дейностите по паметника „Бузлуджа“ е в размер на 6,9 млн. лева. По думите на кмета на общината Галина Стоянова тези средства са целеви и не могат да бъдат използвани за друго. До края на януари 2025 година проектът трябва да бъде внесен за финансиране, но задължително условие за това е Общината да поеме управлението на паметника. Партньор в идейния проект за консолидация на монумента е фондация „Проект Бузлуджа“, която работи за социализиране на „чинията“ от 2015 година насам. 

В момента достъпът до паметника на БКП на връх Бузлуджа е забранен след като през 2023 година Регионалната дирекция за национален строителен контрол го обяви за опасен. Проектът на Община Казанлък предвижда да бъдат извършени аварийно-ремонтни дейности – ремонт на покрива, затваряне на прозорците от външния кръг, възстановяване на електрическата и ВиК инсталациите. Целта е паметникът да бъде консолидиран и отворен за посещения, а впоследствие да се продължи работата по превръщането му в печеливш туристически обект. По думите на кмета това няма да изисква средства от общинския бюджет, а администрацията категорично няма намерение да възстанови идеологията на паметника. Възможният краен резултат е той да се превърне в международен конгресен и концертен център, а от Общината са убедени, че той може да бъде успешен туристически обект заради своята архитектурна и културна стойност, тъй като дори в този си вид предизвиква голям посетителски интерес. 

Галина Стоянова коментира, че законът дава право еднолично да поиска управлението на паметника от областния управител, но изрази мнение, че това е решение, което трябва да бъде взето от гражданите, защото „Бузлуджа не е проект за един кмет и за един мандат“. Срокът от 10 години пък е максималният законов срок, за който може администрацията да поеме управлението от държавата, след което той би могъл да бъде подновен. Кметът подчерта, че силата на референдума е в това, че волята на хората ще задължи и следващите местни власти да продължат работата по паметника. По думите това няма да бъде лека задача, но Община Казанлък има немалък опит в управлението на културни обекти от национално значение, каквито са и тракийските гробници в региона. 

"Водоснабяване и канализация" (ВиК) Ямбол стартира дейности по подмяна на водопроводи в района на един от най-големите жилищни комплекси в града - "Златен рог". Проектът е част от инвестиционната програма на дружеството и се финансира от собствения бюджет с близо 575 000 лева, съобщават от там.

Както информирахме, проектът предвижда подмяна и реконструкция на съществуващата водопроводна мрежа и водопроводните отклонения в район, очертан от улиците "Дружба", "Българка", "Мир" и крайречния булевард. В обхвата на обекта влиза и участък от ул. "Българка" – между ул. "Мир" и ул. "Дружба.

Новопроектираното трасе е с обща дължина 1232,80 метра и ще се изпълни с полиетиленови тръби с висока плътност, посочват от ВиК - Ямбол. Целта е подмяна на остарелите стоманени и етернитови тръби, ограничаване риска от аварии и гарантиране на нормално водоподаване.

В момента се р

Жена е загинала при пожар в къща луковитското село Дерманци, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР в Ловеч Габриела Тодорова.

След като екипи на пожарната са угасили огъня, в едно от помещенията са открили тялото на 67-годишна жена, обитавала имота. По информация на жители на селото жената е била трудноподвижна. Напълно изгоряла е покривната конструкция на къщата. 

По случая е образувано досъдебно производство и се работи по изясняване на причините за пожара.

Новата сграда на областната болница „Св. Пантелеймон“ в Ямбол се очаква да е готова и да заработи през 2025 г. Това съобщи пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. „Надяваме се лятото да е факт“, уточни здравният министър по време на посещение в града.

„Приятно съм изненадана от реалния вид на сградата. Прекрасно здание, което за щастие е на финална права“, коментира Кондева. Тя посочи, че днес е провела работна среща с ръководството на МБАЛ „Св. Пантелеймон“, областния управител на Ямбол Николай Костадинов и кмета на Ямбол Валентин Ревански.

„За да уточним последните детайли от приключването на този дългоочакван от хората в областта проект. Удовлетворена съм от това, което виждам. Уточнихме на тази среща ангажиментите на всички страни – общината, Министерството на здравеопазване

Повече от 50 души участваха в пожаро-тактическо учение в Шумен, което имаше за цел да даде представа за степента на взаимодействие между структурите на Единната спасителна система, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. 

Оттам допълват, че учението е включвало работа по сигнал за блокирани след земетресение хора в административна сграда, които се нуждаят от помощ. 

Със сили и средства на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (РДПБЗН) в Шумен, на сектор „Специализирани оперативни дейности“ към РДПБЗН- Варна, на Областната дирекция на МВР в Шумен, на Центъра за спешна медицинска помощ и доброволци от Български младежки червен кръст, бяха овладени последиците от природното бедствие, уточняват от пресцентъра.  

В рамките на два часа екипите работиха на терен. Предстои да се направи

На заседание на Областната комисия по транспорт в Пазарджик е одобрено предложение от община Ракитово за утвърждаване на шест маршрутни разписания по автобусна линия Велинград – (през Ракитово) – с. Дорково, по която има и междинна спирка в град Костандово. Това съобщи Мария Ловчинова, главен експерт в Областна администрация.

Утвърдени са и часовете на тръгване от автогара Велинград, от град Ракитово и от село Дорково.

Решението на комисията е утвърдено от Областния управител Валентина Кайтазова и предоставено на заинтересованите общини. Предстои община Ракитово да възложи разписанието за изпълнение от превозвач.

Новите маршрутни разписания ще осигурят по-добра транспортна връзка между общините Ракитово и Велинград, както и подобряване транспортното обслужване на гражданите.

По време на информационната кампания, която включваше поредица от срещи във всички населени места в общината, кметът призова казанлъчани да упражнят своето право на глас и да решат дали искат да разкажат на децата си как са станали съучастници в разрухата му, или как са го съхранили за поколенията. 

През 1974 г. архитектът на монумента „Бузлуджа“ Георги Стоилов и инженерите започват подготовката на строителната площадка, посочват от фондация „Проект Бузлуджа“. Планинският връх е свален с 9 метра, изкопани са 15 000 кубически метра скала за основата на паметника. В процеса са използвани общо 70 000 тона бетон, 3000 тона армирана стомана и 40 тона позлатено стъкло. Построяването на Дом-паметника е финансирано с публични дарения, а по строежа са работили над шест хиляди души, включително най-добрите български архитекти, художници, скулптори и инженери. Проектът отнема повече от седем години. 

Паметникът "Бузлуджа" се състои от сферично тяло и пилон, който представлява флаг, украсен с най-големите в света светещи червени петолъчки. Интериорът представя почти 1000 кв. метра мозайки, представящи основни български исторически епизоди и личности, свързани с перида на социализма.

По време на своето използване от 1981 до 1989 година Дом-паметникът е посетен от над два милиона души. След политическите промени от 10 ноември 1989 година новото правителство няма интерес да запази символа на комунистическата идеология и паметникът бива изоставен. През 1992 година е национализиран и оттогава е държавна собственост. Около средата на 90-те години на миналия век паметникът става жертва на разграбване и вандализъм. От 2015 година насам различни дейности с цел опазване и социализиране на паметника извършва фондация „Проект Бузлуджа“ с управител арх. Дора Иванова, а в края на 2022 година вратите на монумента бяха отворени за пръв път от години за журналисти и гости за представянето на резултатите от проект „Обезопасяване и осигуряване на временен посетителски достъп“, финансиран от Министерството на културата и реализиран от Областната администрация в Стара Загора в партньорство с фондацията и с Община Казанлък. 

Година по-рано паметникът получава от Министерството на културата статут на архитектурно-строителна и художествена недвижима културна ценност с категория „национално значение“. 

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Срамувам се от това, което виждам в парламента, написа лидерът на ИТН Слави Трифонов
Правителството одобри 125 млн. лева за изплащане на последния транш по "украинската помощ" към земеделските производители
От общината в Рила запазиха мълчание по повод проверка на европрокуратурата
Вятърът в района на Враца отслабва, а сигналите днес са за счупени клони и частична липса на електрозахранване
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Контекст
Румен Радев: Ако успеем да установим успешно икономическо сътрудничество със Сингапур, основаването на посолство ще бъде естествен следващ ход
Контекст
Президентът Румен Радев ще се срещне днес с българската общност в Сингапур
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Местен фокус
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
На преден план
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
На преден план
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Сфера
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В детайли
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Основна линия
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Сфера
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.