Бронзова скулптура на мъжка фигура ще бъде поставена на входа на Созопол. Композицията ще съчетава функция на слънчев часовник с елемент от местната история - фигура на древен жител, в характерно облекло, който свири на арфа. Това стана известно на днешното заседание на Общинския съвет в Созопол, на което беше подкрепена инициативата на сдружението "Фарът на Аполония".
Лошата инфраструктура, остарялата ВиК-мрежа, липсата на средства и хора в малките населени места са сред основните проблеми, които кметове на четири ловешки села откроиха на среща с журналисти в Националния пресклуб в Ловеч. Присъстваха Мариана Хитова, кмет на село Дойренци, Диана Василева, кмет на Деветаки, Антоанета Нанкова, кмет на Слатина и кметът на село Александрово Радослав Ганчев.
Мариана Хитова е шести мандат кмет на село Дойренци, което е второто по големина в общината. Тя открои като най-голям проблем лошата пътна инфраструктура и остарялата ВиК-мрежа. „Асфалтиране не е имало от социализма. ВиК-мрежата е на около 60 години, аварии има почти всяка седмица и това съвсем разби улиците“, посочи Хитова и не изключи вероятността скоро и в Дойренци да има режим на водата заради многобройните течове. Тя добави, че след закриването на училището много мл
На заседанието си днес общинските съветници в Троян ще разгледат частична актуализация на бюджета за 2024 г. Част от същата точка е и удължаване на срока за възстановяване на ползвани временни безлихвени заеми от бюджета към специалната извънбюджетна сметка за проекти, съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове. Това става ясно от публикувания проект за дневен ред на заседанието.
Сред акцентите в предстоящото заседание е приемането на програма за намаляване нивата на замърсителите и достигане нормите за качество на атмосферния въздух на територията на град Троян за периода 2023-2028 г.
Ще бъдат представени инвестициите в активи публична общинска собственост, направени от общинското предприятие „ВиК – Стенето“ ЕООД, гр. Троян за 2024 година.
Съветниците ще трябва да дадат съгласието си и за учредяване
Прокуратурата поиска промяна в обвинението срещу Петър Тодоров, подсъдим за катастрофата, при която загина 14-годишният Филип Арсов. Искането бе направено в съдебна зала от прокурора по делото Калин Близнаков.
До този ход се стигна след разпит на няколко свидетели по-рано днес.
Според Близнаков са установени нови обстоятелства, които са причина деянието вече да бъде разглеждано като особено тежък случай, като остава обвинението, че престъплението е извършено при евентуален умисъл.
Така, ако бъде признат за виновен, Тодоров може да получи до 20 години или доживотен затвор.
Съдът отказа това да се случи днес в съдебна зала, но Калин Близнаков заяви, че следващия път отново ще поиска тази промяна, като ще трябва да се аргументира по-подробно.
Катастрофата, при която загина 14-годишният Филип Арсов, стана на 2 септември 2023 г. на пешеходна пътека
Правителството одобри проект на споразумение за дарителство между Световната здравна организация (СЗО) и България за предоставянето на доброволна вноска в подкрепа на дейността на СЗО в Ивицата Газа в размер на 100 000 евро (195 583 лв.), съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет.
Решението е в изпълнение на заявения от страната ни хуманитарен принос в рамките на Международната конференция „Призив за действие: Спешен хуманитарен отговор за Газа“, проведена на 11 юни 2024 г. в Йордания. Необходимото финансиране ще бъде осигурено от средства по бюджета на Министерството на външните работи, предназначени за помощ за развитие и хуманитарна помощ.
Изборът на международна организация, към която да бъде насочен българският принос, е мотивиран от тежката ситуация в здравния сектор в Газа. Общо 84 % от здравните заведения са разрушени и здравната система е
Окръжният съд в Плевен постанови условно наказание на шофьор за катастрофа, при която е загинал баща му. Това се посочва в съобщение от пресцентъра на Окръжния съд в Плевен.
Случаят е от 15 август миналата година, когато подсъдимият Н.М. управлявал личния си автомобил по двупосочната ул. „Цар Самуил“ в град Плевен. В един момент внезапно навлязъл в лентата за насрещно движение, където се движел в противоположна посока друг лек автомобил. Двете превозни средства се сблъскват, а автомобилът на подсъдимия се ударил и в електрически стълб.
В резултат на настъпилото пътнотранспортно произшествие починал пътникът на предна дясна седалка в колата на подсъдимия, който бил негов баща.
Подсъдимият е многократно санкциониран за нарушения на правилата за движение по пътищата, но е с чисто съдебно минало, уточняват от съда.
Обвинителният акт по делото
Мястото, където ще бъде поставена скулптурата, е общинско. То е на входа на града, с добра видимост и пейзаж.
Така всички преминаващи ще могат да забележат фигурата и да се снимат с нея. По този начин бихме могли да засилим интереса на туристите към културата, историята и ще добавим стойност към техния летен престой. Целта е запознаване на туристите с местната история и разпространяване на богатствата на Созопол в сферата на изкуството и археологията, каза председателят на сдружението Йордан Илиев.
Предвидената бронзова фигура ще бъде с височина до два метра. Фигурата ще бъде поставена върху бетонов постамент, облицован с черен камък. Композицията ще бъде поставена в близост до плаж "Хармани" и разкритата археология в античен некропол "Виа сакра". Там са разкрити над хиляда гробници, съоръжения и многобройни останки от погребално-поменални обреди.
Бронзовата скулптура ще бъде изградена изцяло със средства на сдружението, добави председателят му. Неин автор ще е скулпторът Георги Андонов.
На сесията днес съветниците разгледаха и гласуваха максималния брой на таксиметровите автомобили, за които ще бъде издадено разрешително за превоз на пътници за територията на община Созопол. Той ще бъде запазен на 130.
Нивото на язовир "Порой" е било свалено значително, за да се достигнат съоръженията, изискващи ремонт. Всички дейности ще приключат до края на тази година. Това каза пред журналисти кметът на община Бургас Димитър Николов, който също се включи в инспекцията на водоема заедно със служебния министър на регионалното развитие Виолета Коритарова, кмета на община Поморие Иван Алексиев и директора на ВиК-Бургас Цветан Мирчев.
"Очаквам оттук нататък нивото да се възстанови в рамките на година и половина-две. Язовир "Порой" ще бъде вторият резервен язовир за питейни нужди, който ще се използва за Бургас и селищата по Южното Черноморие. Предстои, разбира се, да бъдат изградени и две пречиствателни станции на язовирите "Порой" и "Ахелой". Рискове по отношение на питейната вода в следващите две години няма", каза Николов.
Близо 20 млн. лева ще струва изграждането на преч
На десет сигнала за произшествия са реагирали дежурните спасителни и противопожарни екипи през изминалите 24 часа, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР в Шумен. Заради силния вятър има паднали дървета.
Екип на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) - Шумен e премахнал дърво, паднало на територията на Шуменското плато, близо до търговски обект в района на Стария град, и е разчистил пътя, информират от полицията.
В 00:53 ч. е прието съобщение за паднало дърво на пътното платно между пети километър край Шумен и разклона за кв. "Макак". Насочен е екип, който отстранил дървото и обезопасил пътя за преминаващите автомобили, добавят от ОД на МВР в Шумен.
В 04:44 часа е приет сигнал за паднало дърво на пътя към Втора индустриална зона. Спасителен екип е нарязал и премахнал падналото върху пътното платно дърво, допълват от полици
Социални работници и психолози от Търговище се обучаваха за работа с извършители на домашно насилие. В рамките на два дни целият екип на Асоциация „НАЯ“ в Търговище - психолози, социални работници и административен персонал, тренираха прилагане на нови процедури и инструменти, които покриват европейските стандарти за Програми за извършители. Събитието е финансирано от Европейската мрежа за работа с извършители на домашно насилие (WWP EN) и Европейската комисия, съобщиха от организацията.
Това е финален етап от пилотното тестване на европейските стандарти в България, в което страната ни се представлява от търговищката асоциация, каза Нина Николова от екипа на организацията. В изминалите седем месеца практиката на „НАЯ“ за работа с извършители на домашно насилие беше оценявана от двама международни експерти. Всеки момент се очаква окончателния доклад
Изборите както в държавата, така и в регион Плевен бяха нечестни. Твърдим убедено, че близо 30% от 78 000 гласували на изборите в Плевенска област е манипулиран вот – институционален, корпоративен или купен. Това каза на пресконференция в централата на БСП в Плевен народният представител от коалиция „БСП – Обединена левица“ Стефан Бурджев.
Той посочи, че това твърдение се базира на анализа на областната структура на партията, направен по данни на общинските организации след парламентарните избори на 27 октомври.
Факт е, че шест от осемте парламентарно представени партии са за касиране на изборите и твърдят, че са нечестни с различни нюанси – частично или цялостно, допълни Бурджев.
На тази база и с този основен мотив ние внесохме две конституционни жалби. Едната е съвместно с партия „Възраждане“ и е за цялостно касира
Изложба на сватбени облекла, аксесоари и фотографии под наименованието "От прабабата до правнучката", представиха в Брезник. Идеята за експозицията е дело на краеведа Аниела Асенова.
Сред показаните вещи, подредени във фоайето на местното читалище, можеше да се видят сватбени одежди, ръчно везани кърпички, подарявани в миналото по време на сватба, както и посуда. Интерес сред присъстващите предизвика и бахчата (сватбената пита), която обикновено се е правела от кума и се е дарявала от него на младоженеца. Този обреден хляб има дупка в средата, в която обикновено е поставяно малко борче или борово клонче, окичени с плодове и бонбони, за да е сладък животът на влюбените. Показан в изложбата бе и байрак (сватбеното знаме), с което до края на 60-те години в Граово се е водело хорото. Той се е държал от един от приятелите на жениха.
Авторката на изложбата коментира, че в нея
В рамките на месец ще бъдат изготвени точните правила и критерии, по които ще се издават тези разрешителни. Те ще бъдат предложени за обществено обсъждане и с местното сдружение на таксиметровите превозвачи, заяви на сесията кметът на града Тихомир Янакиев.
Съветниците одобриха и предложението Община Созопол да кандидатства с проект по Програмата за Морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г. за подобряване на инфраструктурата на рибарското пристанище в Черноморец. Идеята е там да бъдат премахнати старите плаващи понтони и да бъдат инсталирани нови и модерни системи, да бъдат изградени нови съоръжения за сигурност и за контрол върху уловите на територията на пристанището, да внедрят технологии и оборудване за подобряване на проследимостта на улова и др.