Общинският съвет в Ружинци одобри предложение за наемане на частен имот за зъболекарски кабинет, социални и други дейности. Това каза кметът на общината Александър Александров. Всички предложения са приети единодушно, като са присъствали 10 общински съветници, допълни той.
Над 1000 таксиметрови автомобила от Пловдивска област излязоха на протест срещу високите цени на задължителната застраховка "Гражданска отговорност". Водачите се събраха на пред спортната зала „Чайка“ на бул. „Копривщица“ и се насочиха към автомагистрала (АМ) „Тракия“, като преминаха през бул. „Марица юг“ – бул. „Копривщица“ - бул. „Шести септември“ - бул. „Руски“ - бул. „България“ - ул. „Васил Левски“ - бул. „Карловско шосе“.
На магистралата шофьорите заявиха, че ще останат, докато исканията им не бъдат чути.
“Тук започнахме да се събираме още в 07:30 часа, без да затрудняваме движението на гражданите. Магистралата ще остане блокирана, докато не се вземе отношение към това, което се случва в момента”, каза Володя Домашенк
Окръжният съд в Плевен постанови условно наказание на шофьор за катастрофа, при която е загинал баща му. Това се посочва в съобщение от пресцентъра на Окръжния съд в Плевен.
Случаят е от 15 август миналата година, когато подсъдимият Н.М. управлявал личния си автомобил по двупосочната ул. „Цар Самуил“ в град Плевен. В един момент внезапно навлязъл в лентата за насрещно движение, където се движел в противоположна посока друг лек автомобил. Двете превозни средства се сблъскват, а автомобилът на подсъдимия се ударил и в електрически стълб.
В резултат на настъпилото пътнотранспортно произшествие починал пътникът на предна дясна седалка в колата на подсъдимия, който бил негов баща.
Подсъдимият е многократно санкциониран за нарушения на правилата за движение по пътищата, но е с чисто съдебно минало, уточняват от съда.
Обвинителният акт по делото
Общинският съвет и групата общински съветници от Българската социалистическа (БСП) в Шумен изпратиха днес своя декларация за проблемите с водоподаването в града и региона до Министерството на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) и Министерството на околната среда и водите (МОСВ), съобщават от ръководството на партията в града.
Декларацията е провокирана от срещата, инициирана от кмета на Шумен проф. Христо Христов на 12 ноември в общинската администрация, на която присъстваха председателят на Управителния съвет на „Български ВиК Холдинг“ инж. Лозко Лозев и управителят на ВиК-Шумен Иван Пушкаров.
Ръководството на общинската организация на БСП в Шумен настоява пред МРРБ и МОСВ да получи отговори на въпросите в какви срокове ще влязат в пълна експлоатационна годност довеждащият водопровод от язовир „Тича“ и пречиств
Десетки посетители събра в Културния център в Стара Загора първият по рода си за града мултидисциплинарен медицински форум Medica Zagora, който ще продължи два дни. Конференцията се организира от Община Стара Загора в партньорство с Българския лекарски съюз (БЛС), Регионалната здравна инспекция (РЗИ), Тракийския университет, здравни заведения, организации и фирми, осъществяващи дейност в сферата на здравеопазването.
Конференцията откриха началникът на отдел „Инвестиции“ в Общината Росица Райкова, зам.-председателят на регионалната колегия на БЛС д-р Любомир Трифонов и зам.-ректорът на Тракийския университет доц. д-р Емил Славов.
Росица Райкова подчерта, че форумът има голямо значение поради факта, че от една страна предоставя възможност за обмяна на опит между специалисти, а от друга – дава достъп на гражданите до важна информация, касаеща т
След възобновяване на заседанието на Народното събрание Борислав Гуцанов от "БСП-Обединена левица" поиска от председателстващия Силви Кирилов ("Има такъв народ") да свика председателски съвет, на който да бъде обсъдено как да се действа оттук нататък относно избора на председател на парламента.
Кирилов на свой ред свика председателския съвет и даде нова почивка от половин час. След това депутатите ще трябва да започнат нов кръг от процедурата по избор на председател на Народното събрание.
По-рано днес при четвъртото гласуване отново не бе излъчен председател на парламента.
На заседанието са гласувани промяна на мястото на предоставяне на социалната услуга „Дом за стари хора” от с. Ружинци в с. Плешивец, одобрен е анализ на потребностите за подкрепа за личностното развитие на децата и учениците от общината, с направените дарения в полза на местната администрация през периода от 1 януари до 31 октомври е актузлизаран бюджетът, приета е и промяна на капиталовите разходи. Съветниците са дали съгласие да се закупи недвижим имот в село Ружинци. Придобитата сграда ще бъде ремонтирана и ще се използва за социални цели в полза на населението на общината, допълни кметът Александров.
Общо два милиона лева инвестира Община Мизия в реконструкция на пазарното пространство в село Крушовица, информира директор дирекция „Устройство на територията европейски програми и проекти, икономически и стопански дейности“ в общината Владимир Младенов.
На мястото от години се провежда традиционен неделен пазар. Ремонтните дейности започнаха в края на лятото, а финансирането е от държавния бюджет, допълни Младенов. По думите му се изгражда открит пазар тип навес със стабилна метална конструкция. Ще има общо 62 постоянно монтирани маси, както и допълнителни пет броя преместваеми павилиони.
Припомняме, че на заседание на Общински съвет – Мизия през септември беше взето решение да се поиска от държавата имот, който да се ползва за паркинг. Тепърва ще работим по устрояването на паркинг, ще го проектираме и ще търсим финансиране. Първи
Българското дружество по алергология (БДА) проведе отчетно-изборно събрание и избра ново ръководство с мандат 2024-2026. Това съобщиха от дружеството.
Новият председател на БДА е д-р Симеон Узунов - алерголог от УМБАЛ „Александровска“ - София и асистент в Катедрата по алергология в Медицинския университет в София. Научните му интереси са в областта на тежката бронхиална астма, алергичния ринит, инсект алергията, хронична уртикария и ангиоедем. Досегашният председател с два мандата проф. Мария Стаевска беше избрана за заместник-председател на дружеството.
За председателската позиция, освен кандидатурата на д-р Узунов, е била издигнати и тази на д-р Силвия Новакова, алерголог от УМБАЛ „Св. Георги”, Пловдив. В кратките си речи и двамата кандидати посочиха, че ако бъдат избрани, ще заложат на продължаване на положителните практики, запазв
Служебният кабинет ще проведе утре редовното си седмично правителствено заседание, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.
В дневния ред на заседанието е предвидено правителството да обсъди промени в четири данъчни закона – Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове. Със свое решение предстои кабинетът да възложи на Националната агенция за приходите да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата.
Обсъждане и одобряване на допълнителни разходи по бюджетите за 2024 г. на Министерството на външните работи и на Министерството на транспорта и съобщенията също е част от дневния ред.
Кабинетът предстои да разгледа също промени в Закона за движението по пътищата.
Началото на з
Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566. Това сочат данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Информацията бе представена от изпълнителния директор на агенцията – Иванка Динева, време на Първа национална конференция за донорството на генетичен материал. Събитието се състоя в столичната болница "Света Екатерина“ и бе организирано от ИАМН, Факултета по обществено здраве (ФЗО) към Медицинския университет (МУ) – София и организация "Искам бебе".
През 2021 г. е са направени 1429 процедури с донорски яйцеклетки, а през 2022 г. – 1530 г. Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г
Доброволци на Българския червен кръст (БЧК) започнаха раздаването на вода и храна на шофьорите на товарни автомобили на магистрала "Марица", които попаднаха в километрично задръстване. То бе предизвикано от плановото спиране на обработката на камиони на турския граничен пункт Капъкуле от 21:00 часа на 16 ноември заради въвеждането на фаза 5 на информационната система за транзит NCTS. Трафикът бе пуснат едва в 00:50 часа след полунощ днес, което бе и причина за "тапата" от близо 40 километра преди нашия пункт.
Както по-рано съобщи, шестима доброволци са в помощ на водачите, някои от които чакат повече от денонощие и половина на опашката. Осигурените количества са 500 бутилки минерална вода и толкова пакетирани кроасана. Имаме резерви и готовност за още, ако това количество се изчерпи, каза директорът на областната структура на БЧК в Хасково Минка Мечеринкова. Тя добави, че така