Амбицията, която „Европа на суверенните нации“ има, е да се превърне в основен политически фактор. Това заяви пред журналисти лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов след среща между депутатите от Европейския парламент от групата на „Европа на суверенните нации“ и депутатите от „Възраждане“.
Нивото на язовир "Порой" е било свалено значително, за да се достигнат съоръженията, изискващи ремонт. Всички дейности ще приключат до края на тази година. Това каза пред журналисти кметът на община Бургас Димитър Николов, който също се включи в инспекцията на водоема заедно със служебния министър на регионалното развитие Виолета Коритарова, кмета на община Поморие Иван Алексиев и директора на ВиК-Бургас Цветан Мирчев.
"Очаквам оттук нататък нивото да се възстанови в рамките на година и половина-две. Язовир "Порой" ще бъде вторият резервен язовир за питейни нужди, който ще се използва за Бургас и селищата по Южното Черноморие. Предстои, разбира се, да бъдат изградени и две пречиствателни станции на язовирите "Порой" и "Ахелой". Рискове по отношение на питейната вода в следващите две години няма", каза Николов.
Близо 20 млн. лева ще струва изграждането на преч
Корекция на поименния списък на капиталовите разходи за 2024 г. приеха по време на провелото се извънредно заседание на Общинския съвет в град Земен. Това бе единствената точка за разглеждане в дневния ред.
Общината ще финализира заплащането по доставянето на сметосъбирачна машина, съобщи председателят на Общинския съвет в Земен Ива Борисова. С това решение се намаляват средствата за дейности по технически проекти за ремонти на улици, тротоари и сгради. От тези дейности се намаляват 39 032 лв., като те ще бъдат прехвърлени за доплащането на специализирания автомобил, уточни Борисова.
Вследствие на изменението на Закона за държавния бюджет целевите средства и разходи да не могат да бъдат прехвърлени в бюджета за 2025 г. се наложи Общината да направи актуализация. Така средствата ще бъдат разходвани за нещо полезно и необходимо до края на годината, коментира
Увеличават се досъдебните производства за престъпления, свързани с наркотици, показват данните на Специализираното междуведомствено звено за октомври на прокуратурата и МВР. Това съобщиха от прокуратурата
Делата за октомври са 584, което е ръст спрямо предходния месец, когато са били 505.
Разкритите лаборатории/площи за производство и отглеждане на наркотични вещества са 18. При специализирана полицейска операция в землището на петричко с. Драгуш в началото на октомври са открити 148 растения с общо тегло над 414 кг, които след направен полеви тест са реагирали на марихуана. В с. Винарско, област Бургас, пък е разкрита оранжерия с близо 10 000 стръка канабис и около 250 кг суха зелена тревна маса, на стойност около 7,5 млн. лева.
Постановени и влезли в сила са 370 съдебни акта за производство, преработване, придобиване, държане и разпространение на наркотични веще
Осемнадесет точки ще разгледат на днешното си редовно заседание на Общинския съвет (ОбС) Брезник. Основната част от тях са свързани с имотите, които са общинска собственост. Това е записано в публикуваната покана за заседанието на интернет страницата на общината.
Съветниците ще разгледат докладни, касаещи добавяне на обекти в поименния списък на капиталовите разходи през тази година, както и актуализиране на списъка с пътуващите служители, работещи в администрацията.
Част от дневния ред на заседанието е и точка, свързана с участието на Община Брезник в създаването на сдружение с нестопанска цел „Местна инициативна рибарска група (МИРГ) „Брезник – Костинброд - Сливница“.
Съветниците ще разгледат още актуализирането на Програмата за управление и разпореждане с общинска собственост на Община Брезник за 2024 г. и Правилник за дейността на
В Деня на християнското семейство в Обредния дом в Добрич ще бъдат извършени две сватбени церемонии, каза пред медии директорът на общинското предприятие „Обреден дом“ Румена Маринова.
Тя посочи, че от началото на годината до сега в Обредния дом са сключени 307 граждански брака, като от тях 176 са ритуали „Разписване“, 131 са официалните церемонии. Изнесените ритуали са били 50.
„Изпъстрена от емоции беше до момента сватбената 2024 година, както и откъм младоженци от различни националности. Имахме младоженци от Египет, Афганистан, Бразилия, Ангола, Шотландия, Азербайджан, Узбекистан, Киргизстан, Казахстан, Филипини, Русия, Украйна, Турция, Германия, Сърбия, Косово, Латвия, Унгария и Румъния, които предпочетоха обредните добруджански ритуали за своя празник”, каза още Маринова.
По думите младите хора са избирали различни м
Най-важното е, че установихме за пореден път пълно съвпадение на нашите програми, без никакви различия - при условие, че не сме съгласували и тепърва се договорихме да започнем създаването на работни групи, които да конституират обща управленска програма на „Европа на суверенните нации“ в ЕС, каза Костадинов.
По думите му тези работни групи ще бъдат в отделните сегменти – земеделие, индустрия, демография.
Основната тема, която коментирахме, беше свързана с миграцията, с начина, по който тя се отразява на ЕС и бъдещето пред ЕС след избора на Доналд Тръмп за президент на САЩ. Това е нещо, което в нашата държава изключително много се подценява, а не би трябвало, защото най-могъщата държава, тази, която на практика е сюзерен на България в момента, сменя своята външна политика и своя външнополитически курс, коментира Костадин Костадинов. Според него това е нещо, което българските управляващи явно все още не се разбрали.
На десет сигнала за произшествия са реагирали дежурните спасителни и противопожарни екипи през изминалите 24 часа, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР в Шумен. Заради силния вятър има паднали дървета.
Екип на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) - Шумен e премахнал дърво, паднало на територията на Шуменското плато, близо до търговски обект в района на Стария град, и е разчистил пътя, информират от полицията.
В 00:53 ч. е прието съобщение за паднало дърво на пътното платно между пети километър край Шумен и разклона за кв. "Макак". Насочен е екип, който отстранил дървото и обезопасил пътя за преминаващите автомобили, добавят от ОД на МВР в Шумен.
В 04:44 часа е приет сигнал за паднало дърво на пътя към Втора индустриална зона. Спасителен екип е нарязал и премахнал падналото върху пътното платно дърво, допълват от полици
По данни на метеорологичната обсерватория в Сливен, скоростта на вятъра е около 80 км/ч, север-северозападна посока, с пориви и придружен с валежи от дъжд. Сняг превалява в планинската част на общината в района на Стара река. До момента няма постъпили сигнали за щети или критични ситуации, съобщи инж. Снежана Кънева от общинския отдел „Сигурност и управление при кризи“.
При извършените огледи от общински екипи в ранната утрин, в много от районите в града, е установено значително количество паднала листна маса. Няма критични участъци, които да затрудняват движението на хора и превозни средства по улиците. Общинският щаб за изпълнение плана за защита при бедствия е в готовност да реагира при възникнали ситуации, посочи Кънева.
Тя апелира жители и гости на града да се съобразяват с метеорологичната обстановка и да бъдат внимателни, да избягват движението в
Над 200 участници се събраха в аула „Проф. д-р Александър Чирков“ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина“, за да се включат в Първата национална конференция за донорството на генетичен материал. Сред тях бяха представители на държавните институции, лекари, пациенти, експерти, студенти и преподаватели. Това съобщиха организаторите на конференцията Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН) и Фондация ,,Искам бебе’’. Конференцията се състоя под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров и Факултета по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“.
Подобряване на ефективността и достъпността на процедурите по асистирана репродукция е една от ключовите цели, които си постави Първата национална конференция за донорството на генетичен материал, посочиха органзаторите.&nbs
Все още минималната работна заплата (МРЗ) е прекалено далеч от жизнения минимум, а броят на работещите бедни расте. Това заяви главният икономист на Конфедерацията на труда (КТ) „Подкрепа“ Атанас Кацарчев. Той коментира темата по време на съвместен форум с Фондация „Фридрих Еберт България“, който се състоя днес.
Жизненият минимум е нетна сума, необходима за живот, докато МРЗ е брутна сума, от която трябва да се извадят данъци и осигуровки, отбеляза Кацарчев. За последните четири години МРЗ нараства от 57% до 62% от издръжката за живот за 2024 г. Нарастването на МРЗ спрямо издръжката за живот обаче е с около 1,2% пункта на година, сочат представените от икономиста данни. Кацарчев отбеляза, че темпът на нарастване е недостатъчен за постигане на адекватни минимални заплати в "обозримо бъдеще". Ще са необходими около 30 години, коментира той.
Според К
Кампания за безплатно изследване на кръвната захар се проведе в разградското село Гецово. Тя бе организирана от Сдружението с нестопанска цел „Диабет“ – Гецово, в партньорство с местния пенсионерски клуб „Златна есен“, дружеството „Добротворци“ на БЧК и Федерацията на жените в Разград, съобщи председателят на Федерацията Ваня Желева. Тя обясни, че инициативата е по повод на Световния ден за борба с диабета, който се отбелязва на 14 ноември.
Желева заяви, че в рамките на кампанията са измерени стойностите на кръвната захар на повече от 30 жители на Гецово. Изследвания са направени от Таня Ангелова от „Балмед“ ООД, с медицинска апаратура, собственост на Сдружение „Диабет“ в Гецово, която е закупена със съдействието на Община Разград.
„Със задоволство отбелязваме добрите стойности на холестеролни