„Роми и дезинформация“ ще е тема на журналистическа работилница. Събитието ще се състои на 21 ноември в пространството „Сохо“, съобщават от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България).
Удължен е срокът на безплатните профилактични акушеро-гинекологични прегледи в „Диагностично-консултативен център I - Пазарджик“, съобщиха от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Пазарджик.
Инспекцията и здравното заведение си партнират по Националната програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021 – 2025 г., финансирана от Министерство на здравеопазването.
До 29 ноември жените могат да проверят своя гинекологичен статус след предварително записване по телефон, като не е необходимо направление от личен лекар, обясниха от РЗИ.
Здравните специалисти напомнят, че най-добрата профилактика срещу рака на маточната шийка е поставянето на ваксина при момичета преди започването на полов живот между 10 и 13 години, както и редовните прегледи с вземане на цитонамазка.
Резултатите от кампанията ще бъдат обобщени до края на календар
Две тежки катастрофи с пострадали са станали в област Ямбол през последната седмица. От началото на годината до момента обаче се отчита спад в тежките инциденти в региона спрямо същия период на 2023 година. Това каза на брифинг началникът на сектор „Пътна полиция“ в Областната дирекция на МВР главен инспектор Тодор Мишинев.
Два товарни автомобила са се блъснали челно на пътя Ямбол – с. Роза на 11 ноември. При инцидента са ранени единият водач и жена, пътувала в едното превозно средство. Шофьор е пострадал на пътя Ямбол – Сливен на 18 ноември при сблъсък на два леки автомобила, след отнемане на предимство при ляв завой за местността Курткая.
От началото на тази година на територията на област Ямбол са станали 46 тежки пътно-транспортни произшествия, при които има осем загинали и 54 ранени. Спрямо същия период на 2023 г., катастрофите са с 21
Цветна композиция с над 3000 теменужки оформя герба на Болярово на входа на града, съобщават от общинския пресцентър. Новото зелено пространство е посветено на 50 години от обявяването на Болярово за град, които се навършиха през тази година.
В стилизиран вид с цветя са изобразени символите на герба. Дъбовите листа символизират оптимизма, зъбните колела – промишлеността, житният клас – хляба и растениевъдството, което е преобладаващ сектор на местната икономика, трите лъча – минералните извори, посочват от крайграничната община.
По повод юбилейната за града годишнина на входа на Болярово бе издигнат и 18-метров пилон с националното знаме в началото на октомври т. г. Болярово става град с държавен указ от 4 септември 1974 г. Официалният празник на Болярово бе тържествено отбелязан на 26 октомври – Димитровден, припомня .
Общините Николаево и Гурково учредиха Местна инициативна рибарска група, съобщиха от администрацията в Николаево. По време на учредяването кметовете Константин Костов и Кънчо Папазов пожелаха подкрепа, инициативи за облагородяване на региона и поддържане на икономически и социален просперитет с добавяне на стойност към продуктите от риболова.
Костов и Папазов са членове на избрания петчленен управителен съвет, който ще бъде председателстван от кмета на община Николаево. В управителния съвет са и Тачо Пашов, управител на „Тунджа – 73“ ЕООД, Марияна Колева, председател на Народно читалище „Зорница 1928“ в село Нова Махала и Петър Симеонов, био производител от Гурково.
Учредяването започна след заключителна конференция, обобщаваща резултатите от заложените разяснителни срещи със заинтересованите страни за информиране, консултиране и изготвяне
Луксозните хотели във Вършец, които предлагат минерални басейни, спа процедури, фитнес и други екстри, са вече резервирани за коледните и новогодишните празници, съобщиха от Туристическия информационен център във Вършец.
Свободни места за празниците все още има в къщите за гости, като в сравнение със същия период на миналата година те са значително повече. Собственици на къщи за гости са споделили пред служителите на туристическия център, че в последните години до това време всички места при тях са били резервирани, като в повечето случаи това са били направили компании или приятелски семейства от различни места в България. Към настоящия момент има доста свободни места в 6-7 къщи за гости във Вършец и околностите му.
Проверка установи, че в хотелите във Вършец новогодишните пакети са за два или три дни – от 30 декември до 2 януари или от 31 декември до 2 януари, в
Ще бъде представено проучване на дезинформационните наративи, разпространявани в ромската общност. То е изготвено от Мина Киркова, журналистка от Factcheck.bg, и Михаил Мишев, журналист на свободна практика. Свои изследвания ще представят Деян Николов и Теодора Крумова от Центъра за междуетнически диалог и толерантност „Амалипе“. Модератор на срещата ще бъде Мария Черешева, журналистка и председателка на АЕЖ-България.
Сред въпросите, които ще бъдат поставени на работилницата, са как достъпът до точна и проверена информация влияе на социалното приобщаване и благосъстоянието, може ли да бъде причина за маргинализация и как фалшивите, подвеждащи и изфабрикувани новини се разпространяват по различен начин в различните общности.
Събитието е съвместна инициатива по проект „From Words to Stories“, в който АЕЖ-България си партнира с фондация Glas, фондация „Билитис“, сдружение „Проевропейска мрежа“ и кампанията „Отвъд видимото“ по програмата #ЕQUIROM (Equality and Freedom from Discrimination for Roma), реализирани с финансовата подкрепа на Европейския съюз и Съвета на Европа.
Актуализация на инвестиционната програма на община Кричим ще разглежда днес Общинският съвет. Точката е единствена в дневния ред на заседанието и е публикувана интернет страницата на общинската администрация.
Към настоящия момент са възникнали конкретни обстоятелства, които налагат своевременна актуализация на заложения бюджет за инвестиционни разходи на община Кричим за 2024 г., е записано в предложението, внесено от кмета Атанас Калчев. Те са в резултат на указания на Министерството на финансите за разплащане на капиталови разходи до края на настоящата година единствено за дейности, по които са приключили процедурите по реда на Закона за обществените поръчки и са сключени договори с изпълнителите. Последната актуализация на списъка за капиталови разходи е от настоящия месец и все още не са проведени процедурите за избор на изпълнители, поради необходимост от технологичн
Общо 79 машини, сред които нови или добре поддържани без сериозни забележки, както и влекач, ще обезпечават снегопочистването на републиканската пътна мрежа на територията на област Кърджали. Това каза областният управител Никола Чанев.
По думите му техниката е била налична по време на ежегодната проверка на междуведомствена комисия, отговаряща за проверка на зимната подготовка на общините и фирмите.
Областният управител коментира, че по отношение на готовността на общините, в пет подготовката е на много високо ниво. Той изброи Кърджали, Черноочене, Кирково, Ардино и Джебел.
„В тях цялата налична техника е готова. Тя е проверена и е в добро състояние. Налице са и необходимите инертни материали за поддръжка на общинската пътна мрежа“, каза Никола Чанев.
В останалите две – Момчилград и Крумовград, са констатирани сериозни пропус
Над 200 участници се събраха в аула „Проф. д-р Александър Чирков“ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина“, за да се включат в Първата национална конференция за донорството на генетичен материал. Сред тях бяха представители на държавните институции, лекари, пациенти, експерти, студенти и преподаватели. Това съобщиха организаторите на конференцията Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН) и Фондация ,,Искам бебе’’. Конференцията се състоя под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров и Факултета по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“.
Подобряване на ефективността и достъпността на процедурите по асистирана репродукция е една от ключовите цели, които си постави Първата национална конференция за донорството на генетичен материал, посочиха органзаторите.&nbs
На няколко места в Ловеч ще се ограничи спирането и паркирането на автомобили с цел безопасност на пешеходците и недопускане на пътнотранспортни произшествия, каза на пресконференция в Националния пресклуб в Ловеч кметът на общината Страцимир Петков.
Вече такава мярка е наложена на Т-образното кръстовище на бул. „България“ и ул. „Акад. Ан. Иширков“. Целта е да се осигури по-добра видимост на излизащите автомобили от улицата към булеварда.
Две паркоместа са защриховани с маркировка тип М15 и са монтирани 14 гъвкави ограничители.
„Общинската комисия по безопасност на движението взема тези решения. Обсъждат се предложения, както на пътната полиция, така и на граждани. Заради намалената видимост на пешеходни пътеки в някои части на периферията на главни улици е важно да бъдат ограничени по този начин, за да няма спрели автомобили, к
Млади таланти в Разград изнесоха концерт с благотворителна кауза. Проявата, организирана от Федерацията на жените и община Разград събра на сцената на Народно читалище „Развитие 1869“ над 240 деца и младежи от различни школи и формации в града. Концерт спектакълът бе подкрепен от Регионалния експертно-консултантски и информационен център (РЕКИЦ) „Читалища“ и читалището-домакин на проявата.
С песни и танци в навечерието на Деня на християнското семейство (21 ноември) даровитите деца на Разград отправиха послание към всички за доброта, обич, подкрепа, вяра и надежда. С решение на Управителния съвет на Федерацията на жените част от събраните от билетите за концерта средства ще бъдат предоставени за лечението на танцьорката от Капанския ансамбъл Павлина Стоева, която се бори с тежко заболяване. Към средствата ще бъде прибавена и сумата от дарителската кутия,