Няма опасност населени места в Русенско да преминат на воден режим. Това каза в съобщение до медиите областният управител на Русе Драгомир Драганов. Той обясни, че е получил поредица въпроси от притеснени граждани, тъй като все повече населени места в редица области от страната преминават на воден режим, а броят на пресъхващите язовири расте.
Велосипедист на 80 години е с опасност за живота след като е бил блъснат от микробус на международния булевард "България" в Русе. Това съобщи регионалният говорител на МВР в крайдунавския град Даниела Малчева.
Сигнал за инцидента е подаден коло 15:10 часа. Велосипедистът е бил блъснат от микробус с русенска регистрация, шофиран от 53-годишен мъж. Веднага на място са пристигнали екипи на полицията и "Спешна помощ".
Възрастният мъж е откаран в университетската болница "Канев" в тежко състояние. Той е с политравма и с опасност за живота, казаха от "Спешна помощ" – Русе.
Причините за инцидента се изясняват.
Служители на Районно управление – Бяла Слатина са разкрили и задържали двама души, ограбили 71-годишен мъж в дома му във врачанското село Борован, съобщиха от Областната дирекция на МВР - Враца. Сигнал до полицията е подал потърпевшият в ранните часове на 21 ноември. Мъжът обяснил, че двама неизвестни са проникнали през нощта в жилището му и след използване на физическа сила са отнели от него 1440 лева.
След проведени бързи издирвателни мероприятия извършителите, двама жители на същото село, са установени и задържани. В тях са намерени и част от парите.
По случая е образувано досъдебно производство за извършено престъпление по чл. 198 ал. 1 от Наказателния кодекс - „който отнеме чужда движима вещ от владението на другиго с намерение противозаконно да я присвои, като употреби за това сила или заплашване, се наказва за грабеж с лишаване от сво
Над 200 участници се събраха в аула „Проф. д-р Александър Чирков“ в Университетската многопрофилна болница за активно лечение „Света Екатерина“, за да се включат в Първата национална конференция за донорството на генетичен материал. Сред тях бяха представители на държавните институции, лекари, пациенти, експерти, студенти и преподаватели. Това съобщиха организаторите на конференцията Изпълнителна агенция “Медицински надзор” (ИАМН) и Фондация ,,Искам бебе’’. Конференцията се състоя под патронажа на проф. Цекомир Воденичаров и Факултета по обществено здраве „Проф. д-р Цекомир Воденичаров, дмн“.
Подобряване на ефективността и достъпността на процедурите по асистирана репродукция е една от ключовите цели, които си постави Първата национална конференция за донорството на генетичен материал, посочиха органзаторите.&nbs
В съда е внесен обвинителен акт срещу лицето И. О., за нападение на медицински лица. Делото касае причиняване на телесни повреди по хулигански подбуди срещу длъжностно лице, което е изпълнявало служебните си функции, съобщи Лана Мумджиева, експерт „Връзки с обществеността“ към Апелативна прокуратура-София.
В съобщението на прокуратурата се напомня, че на 8 март т.г. около 16:08 часа в Спешен център - Петрич е подаден сигнал за мъж на 22 години, открит пиян и в безсъзнание в дома си в село Кавракирово, община Петрич. Дежурните М. П., фелдшер и К. Н., шофьор на линейка в Центъра за спешна медицинска помощ незабавно са изпратени на адреса със служебен автомобил.
Фелдшерът е влязъл в дома, за да прегледа пациента. Медицинският специалист е преценил, че се налага неговото транспортиране до болнично заведение, за да се направят рентгенови снимки. С помощта на
Софийската районна прокуратура обвини румънец, че противозаконно e подпомогнал чужденци да преминат в страната. Това съобщиха от държавното обвинение.
Преди два дни мъжът беше задържан край София, докато карал непълнолетни бежанци.
Мъжът не е спрял на подаден звуков и светлинен сигнал от полицейски служители и така се ударил в служебния им автомобил. Това е втори случай за румънеца, който е бил осъждан с влязла в сила присъда за същото деяние и е бил в изпитателен срок.
Предвид възможността да се укрие или да извърши престъпление, с постановление на наблюлюдаващ прокурор мъжът е задържан за срок до 72 часа.
Предстои да бъде внесено искане до съда за определяне на мярка за неотклонение „задържане под стража“.
Драганов поясни, че захранването с питейна и битова вода в област Русе се осъществява чрез изградени кладенци и сондажи на естествени подземни водоизточници, а не от язовирите.
Експерти от Областната междуведомствена комисия са проверили изкуствените водоеми, които в региона са 14, и са констатирали, че те са в добро експлоатационно състояние. Три от язовирите са напълно източени и не работят.
По думите на Драганов водоемите в Русенско са с достатъчно голям свободен обем за поемане на висока вълна от дъждове през есенно-зимния сезон.
Трите най-големи язовира в областта са "Баниска", "Бойка" и "Николово". Количеството вода в тях е съответно 39 процента, 12 процента и 62 процента от общия им обем. Всички останали язовири поддържат около и под средното ниво вода. Само язовир "Пет кладенци" е запълнен на 80 процента от максималния му обем.
Две тежки катастрофи с пострадали са станали в област Ямбол през последната седмица. От началото на годината до момента обаче се отчита спад в тежките инциденти в региона спрямо същия период на 2023 година. Това каза на брифинг началникът на сектор „Пътна полиция“ в Областната дирекция на МВР главен инспектор Тодор Мишинев.
Два товарни автомобила са се блъснали челно на пътя Ямбол – с. Роза на 11 ноември. При инцидента са ранени единият водач и жена, пътувала в едното превозно средство. Шофьор е пострадал на пътя Ямбол – Сливен на 18 ноември при сблъсък на два леки автомобила, след отнемане на предимство при ляв завой за местността Курткая.
От началото на тази година на територията на област Ямбол са станали 46 тежки пътно-транспортни произшествия, при които има осем загинали и 54 ранени. Спрямо същия период на 2023 г., катастрофите са с 21
В Плевен през изминалата седмица са съставени 50 фиша за неправилно паркиране на улици в централната градска част. Това съобщи пред журналисти началникът на отдел „Инспекторат“ в Община Плевен Николай Георгиев.
Глобата за това нарушение е 50 лв.
Според Георгиев този начин на санкциониране на шофьорите, спрели неправилно, не е по-малко ефективен от това автомобилът на нарушителя да бъде вдигнат с репатриращ автомобил, т.нар. „паяк“. Той подчерта, че много от централните улици в Плевен са тесни. Ако се наложи вдигане на автомобила с „паяк“, за да бъде откаран на наказателен паркинг, това би затруднило движението по някои улици, особено, ако те са еднопосочни, коментира Георгиев.
Към момента в Плевен няма фирма, която да извършва репатриране на автомобилите, спрели неправилно. Последната е обявила фалит.
Ге
Лошата инфраструктура, остарялата ВиК-мрежа, липсата на средства и хора в малките населени места са сред основните проблеми, които кметове на четири ловешки села откроиха на среща с журналисти в Националния пресклуб в Ловеч. Присъстваха Мариана Хитова, кмет на село Дойренци, Диана Василева, кмет на Деветаки, Антоанета Нанкова, кмет на Слатина и кметът на село Александрово Радослав Ганчев.
Мариана Хитова е шести мандат кмет на село Дойренци, което е второто по големина в общината. Тя открои като най-голям проблем лошата пътна инфраструктура и остарялата ВиК-мрежа. „Асфалтиране не е имало от социализма. ВиК-мрежата е на около 60 години, аварии има почти всяка седмица и това съвсем разби улиците“, посочи Хитова и не изключи вероятността скоро и в Дойренци да има режим на водата заради многобройните течове. Тя добави, че след закриването на училището много мл
Над 12 километра опашка от товарни автомобили се е образувала пред граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Лесово". Колоната от чакащи камиони по международния път I-7 да преминат към Турция достига до село Малко Кирилово, община Елхово, съобщи областният управител на Ямбол Николай Костадинов.
Създадена е организация, с цел да не се увеличава "тапата". Към момента тировете се спират преди четирилентовото разширение на пътя, в района на бившата летищна писта край село Тенево, каза областният управител. Камионите изчакват там на място, като колоната там е около два километра, уточни директорът на Областното пътно управление инж. Галин Костов.
Както информирахме, близо 40 километра е вече опашката от товарни автомобили и пред граничен пункт "Капитан Андреево"
Причина за задръстването е от турска страна, поради въвеждането нова информационна система за
Официално начало на ремонта на речното корито в Асеновград постави кметът на града д-р Христо Грудев по-рано днес, съобщиха от пресцентъра на общината. Целта на ремонта е при пълноводие да не се допуска пропадане на стените, както и водата да прелее извън границите на речното корито. Проектът е с наименование "Укрепване на двата бряга на р. Асеница (р. Чепеларска) в регулацията на гр. Асеновград" и е на стойност 19,5 млн. лв., а финансирането е осигурено от държавния бюджет.
"Реализирането на този проект е сред приоритетите на общината, защото ще осигури допълнително безопасността на жилищните сгради и търговските обекти, разположени по крайбрежието на р. Чая", коментира градоначалникът. Изпълнението на обекта е от съществено значение за Асеновград, тъй като реката преминава през цялата дължина на града, допълниха от общината.
В началото на 2024 г. община Асеновгра