Плевенският Общински съвет прие промяна в инвестиционната програма на извънредно заседание днес. Дневният ред на сесията беше от една точка - извършване на вътрешни компенсирани промени в Инвестиционната програма на Община Плевен за 2024 година.
Близо 40 километра е вече опашката от товарни автомобили пред граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) "Капитан Андреево" в посока Турция. Колоната от чакащи да преминат към югоизточната ни съседка тирове по магистрала "Марица" стигна до разклона за Харманли, съобщи областният управител Мехмед Атаман.
В ранния следобед "тапата" бе с дължина около 15 километра. Причина за задръстването е от турска страна, а именно въвеждането на на нова информационна система за транзит NCTS-Р5 от страна на Турция и временното спиране на обработката на товарни превозни средства на ГКПП "Лесово" и ГКПП "Капитан Андреево", обявено от 21:00 ч. на 16 ноември (събота) до 07:00 ч. на 17 ноември (неделя).
Към този час трафикът от турска страна още не е пуснат, посочи Атаман. Положението с опашките от турска страна е същото и по цитирани от него данни там на пътя има около 7000 камион
Избирателната активност на местния референдум в Казанлък към 16:00 часа е 15,06 на сто. Това съобщи председателят на Общинската избирателна комисия Здравко Балевски. Няма подадени сигнали за нарушения и всички 89 изборни секции работят нормално.
По данни на общинската избирателна комисия активността към 11:00 часа е била 3,58 процента. Припомняме, че към 16:00 часа избирателната активност в община Казанлък на парламентарни избори на 27 октомври беше 27,17 процента, а към същия час на втория тур на местните избори през 2023 година тя е била почти 25 на сто.
"Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" На този въпрос отговарят на днешния местен референдум жителите на община Казанлък.
Причината, налагаща референдумът да се състои сега, е че Община Каз
Областният информационен център (ОИЦ) в Перник представи актуалните мерки, които предлага програмата „Околна среда 2021 – 2027“. Те са за изграждане, разширяване и надграждане на общинските регионални системи за разделно събиране и рециклиране на биоразградими отпадъци, каза пред журналисти Ирена Георгиева - управител на ОИЦ.
Крайният срок за кандидатстване е 5 януари 2025 г. Чрез сдружението за управление на отпадъци проектни предложения могат да подават шестте общини – Перник, Брезник, Радомир, Трън, Ковачевци и Земен, допълни Георгиева.
Целта е намаляване на количеството депонирани битови отпадъци, както и увеличаване на дела на разделно събраният и рециклиран боклук за подпомагане на прехода към кръгова икономика.
Отново шестте общини, които се намират на територията на област Перник, ще могат да се възползват от възможностит
След седмица ще е ясно дали Марин Димитров ще остане в ареста. Днес в Софийския апелативен съд не беше взето решение, защото мъжът поиска да смени адвоката си. Димитров е обвинен за участие в престъпна група заедно със сина си Стефан Димитров, бившата директорка на Агенция „Митници“ Петя Банкова и бившия главен секретар на МВР Живко Коцев, както и на Никола Николов.
Съдът назначи и медицинска експертиза, която да установи колко сериозно е положението на Димитров. Той се оплаква от кардиологични проблеми, а заключението трябва да каже може ли той да остане в ареста и там да се лекува.
Следващото заседание е на 28 ноември.
На бившия вече директор на Агенция „Митници“ Петя Банкова, Стефан и Марин Димитрови, както и на Никола Николов, бяха повдигнати обвинения за участие в организирана престъпна група за търговия с влияние, контрабанда и други
Общинските съветници на Тервел гласуваха за издаването на запис на заповед в полза на Държавен фонд „Земеделие“ (ДФЗ), с която обезпечават 100 процента авансово плащане по договор за проект за изграждане на фотоволтаична електроцентрала от 170 киловата за нуждите на община Тервел. Това стана по време на извънредно заседание днес. Чрез заповед в полза на ДФЗ, община Тервел може да подаде заявление за авансово плащане в размер на 285 504, 81 лева без ДДС по проекта, след подписване на анекс с ДФЗ.
Община Тервел изпълнява проект “Повишаване на енергийната ефективност на сгради общинска собственост в Община Тервел”, който предвижда изграждането на фотоволтаична инсталация с мощност 170 kW за покриване на собствени нужди на сградата на Общинска администрация - Тервел. Проектът се финансира по мярка седем “Основни услуги и обновяване на селата в се
Промяната бе приета с 25 гласа „за“, двама „против“ и 11 „въздържал се“. Първоначално в залата се регистрираха 37 общински съветници.
С Решение № 79 от 15 февруари 2024 г. на Общински съвет в Плевен, е утвърден Разчет за финансиране на капиталовите разходи на Общината с бюджетни средства за годината в размер на 13 652 076 лв. От тази сума 5 615 972 лв. са преходни остатъци от целеви трансфери за капиталови разходи от 2021, 2022 и 2023 г., 3 158 800 лв. са целева субсидия за капиталови разходи за 2024 г. и 4 877 304 лв. са други бюджетни средства.
След получени указания от Министерството на финансите е станало ясно, че трябва да се направят промени в Инвестиционната програма на Общината за тази година, за да може целевата субсидия за капиталови разходи да се използва за същата цел през следващите години, казаха местната администрация.
За да могат да се усвоят в максимален размер тези средства през 2024 г. следва да се насочат основно за обекти, за които има индикация за разплащане до края на текущата година.
Разяснения пред съветниците даде директорът на Дирекция „Финансово-счетоводни дейности“ на Община Плевен Евгени Генов. Промените касаят 41 обекта от инвестиционната програма.
Продължават засилените проверки на Изпълнителната агенция по рибарство и аквакултури (ИАРА) във връзка с предстоящия празник Никулден. Те ще бъдат до 5 декември включително, каза Константин Дамянов, началник сектор в ИАРА за район Бургас.
Извършват се проверки на язовири - регистрирани и нерегистрирани, всякакви водни обекти, свободни за любителски риболов, по пазари, пристанища, проверява се превозът и разтоварването на рибата и рибните продукти, следи се за документи за произход на рибата.
В Бургаска област 39 са аквакултурните стопанства, регистрирани за производство на риба и рибни продукти.
Проверките се извършват съвместно с Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) и Изпълнителната агенция по горите (ИАГ)-Бургас. БАХБ следи за етикетирането на рибата, за годността , за качеството - дали е прясна, замразена, охладена, условията и нач
Шофьорите са успели навреме да сменят гумите на колите си, няма много наказани водачи. Това каза пред журналисти инспектор Иво Биков от отдел “Пътна полиция” в Столичната дирекция на вътрешните работи (СДВР).
Той припомни, че в периода от 15 ноември до 1 март автомобилите трябва да са с гуми, съобразени със зимните условия. Дълбочината на грайфера трябва да е равна или по-голяма от 4 мм, уточни инспектор Биков. Той предупреди, че ако водачите управляват с износени гуми, глобата е 50 лв.
Според данните, представени от полицейския инспектор, за периода от 11 до 17 ноември на територията на София са станали 14 тежки пътнотранспортни произшествия, загинали са трима души. Леките пътни инцидента са 183. Наказаните водачи на пътя са 1683, от тях седем са си позволили да се качат след употреба на алкохол, а четирима – след употреба на наркотични вещества.
Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) прие да открие повторно процедурата за избор на председател на Върховния административен съд (ВАС), пo предложен от Съдийската колегия времеви график.
Според хронограмата процедура започва днес, а внасянето на предложения за кандидати ще могат да се правят в следващите четири заседания на Пленума на ВСС. Предвижда се изборът на председател да се проведе на 20 март.
Атанаска Дишева се обяви против подновяването на процедурата. Един от доводите беше липсата на кандидати по време на предходната процедура. Според нея няма как седмица по-късно да се появи някой.
По думите на Олга Керелска това е спорна процедура, пълна със съмнения. Тя също не подкрепи подновяването на процедурата.
Първата обявена процедура се провали поради липса на кандидати. Тя започна на 17 октомври, като имаше четири седмици за внасяне на кандидатури.
Общинските съветници в Цар Калоян ще разгледат програма за полагане на общественополезен труд от лица, обект на месечно социално подпомагане, според информация на сайта на местната администрация.
Според приложението към докладната, внесена от кмета на Общината - Дауд Аляовлу, основната цел на програмата е пълноценното ангажиране на безработните, обект на социално подпомагане, в полезни за общината дейности. Предвижда се тези, които получават месечна социална помощ и не са включени в програми за заетост, да бъдат ангажирани в организирани от Община Цар Калоян програми за предоставяне на социални услуги, екологични програми, програми за благоустрояване и хигиенизиране на населените места и други програми за общественополезни дейности.
На заседанието ще бъдат разгледани и докладни за одобряване на задания и допускане за изработване на проекти на изменение на подробни устрой
Продължава проверката на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) след снощния инцидент в София, при който скеле се срути и уби един човек, а двама бяха ранени. Това съобщиха от агенцията. Снощи инспектори са били на място, днес продължава огледът на документацията.
При първоначалния оглед се установи, че в сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт – премахване на зидове, каза пред журналисти вчера вечерта арх. Здравко Здравков, директор на Дирекция за национален строителен контрол - София. Предстои днес да бъде извършена проверка, за да бъде установено има ли строителни книжа, дали дейностите се извършват законно и на кого ще бъдат наложени санкции, посочи той.
С тези вътрешни, компенсирани промени между обектите, освободените в резултат на това средства от преходен остатък от обща допълваща субсидия и собствени бюджетни средства се изменя „Резерв за непредвидени и неотложни разходи в частта „делегирани от държавата дейности“ и „Резерв за непредвидени и неотложни дейности в частта „местни дейности“.
Извън дневния ред общинските съветници разискваха проблема с безводието в Плевен.
Редовната сесия на Общинския съвет в Плевен, съгласно правилника за организацията и дейността му, се провежда всеки последен четвъртък на месеца. През тази година на извънредна сесия бе разгледан и проектът за бюджет на Плевен.