Начало На преден план Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още повече, ако засушаването продължи, каза управителят на ВиК
1701
България

Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още повече, ако засушаването продължи, каза управителят на ВиК

Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още ако засушаването продължи и няма валежи.Това каза в интервю управителят на ВиК-Ловеч Данаил Събевски.

| 22 Ноември 2024, 07:30 ч.
Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още повече, ако засушаването продължи, каза управителят на ВиК
Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още повече, ако засушаването продължи, каза управителят на ВиК
Снимка © БТА

Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още ако засушаването продължи и няма валежи. Това каза в интервю управителят на ВиК-Ловеч Данаил Събевски. По думите му проблеми има в много населени места в региона и най-вече в град Ловеч.

Продължава проверката на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) след снощния инцидент в София, при който скеле се срути и уби един човек, а двама бяха ранени. Това съобщиха от агенцията. Снощи инспектори са били на място, днес продължава огледът на документацията.

При първоначалния оглед се установи, че в сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт – премахване на зидове, каза пред журналисти вчера вечерта арх. Здравко Здравков, директор на Дирекция за национален строителен контрол - София. Предстои днес да бъде извършена проверка, за да бъде установено има ли строителни книжа, дали дейностите се извършват законно и на кого ще бъдат наложени санкции, посочи той.

Убита от бракониери кошута е намерена в нива в землището на село Осеновец, община Венец, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Шумен. 

Сигналът до полицията за намерената мъртва кошута без бутове, плешки и рибици е подаден от лесничей в държавно ловно стопанство вчера сутринта. Според него бракониерите са убили кошутата в рамките на периода от 18 ноември до 8:00 часа на следващия ден, уточняват от пресцентъра на полицията в Шумен. 

Извършен е оглед. Образувано е досъдебно производство за отстрел на дивеч без надлежно разрешително, допълват от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. 

Полицаи задържаха двама мъже, докато разфасоват благороден елен в землището на шуменското село Градище на 9 септември. Убит благороден елен бе открит край село Градище и в края на юли. 

Прилагането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“ за „такса битови отпадъци“ ще стимулира намаляването им и ще оптимизира разходите на общините. Това заяви служебният заместник-министър на околната среда и водите Ренета Колева по време на церемонията за връчване на наградите „Екообщина 2024“. Конкурсът се организира от Посолството на Франция в България и Френския институт в България. Церемонията се състоя във Френския културен институт в София.

Зам.-министър Колева обясни, че за да бъдат подпомогнати общините да преминат към смяна на принципа за такса „битови отпадъци“, Министерството на околната среда и водите (МОСВ ) има договор за безвъзмездна финансова помощ с Национално сдружение на общините в Република България за стартирането и изпълнението на проекти в общините. Тя изрази надежда, че пилотните проекти на общините ще са д

Експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе съставиха акт за установяване на административно нарушение на Община Разград в качеството на собственик на депото за неопасни отпадъци, съобщиха от ековедомството. 

Нарушението е установено по време на планова проверка за спазване на условията в комплексното разрешително на „Регионално депо за неопасни отпадъци за общините Разград, Лозница, Исперих, Завет, Кубрат, Самуил, Цар Калоян”, в периода 24 септември – 18 октомври. При проверката на терен е констатирано, че на депото в новоизградената клетка номер три са депонирани смесени битови отпадъци в количество 4 717 980 т, което не е разрешено в актуализираното комплексно разрешително, влязло в сила в края на юли т.г., посочиха от екоинспекцията. 

От там допълниха, че към момента капацитетът на двете клетки на Регион

Груповата цел на "Аурубис" е да намали въглеродните емисии с 50 процента до 2030 г. и да постигне пълна въглеродна неутралност до 2050 г. Това каза Ивайло Георгиев, ръководител "Устойчивост и връзки с институциите" в "Аурубис България", по време на разширена среща на групата "Aurubis AG". Събитието, посветено на стратегията за намаляване на въглеродните емисии, събра специалисти от мултидисциплинарния екип по устойчивост и декарбонизация от Германия, Белгия, Испания и САЩ. Срещата се провежда на територията на завода в Златица и Пирдоп.

Според Георгиев груповата цел означава, че въглеродните емисии се докладват на консолидирано ниво, съобразно специфичния въглероден отпечатък на заводите на групата в различните държави. За завода на "Аурубис" в Пирдоп и Златица въглеродният отпечатък през базовата 2018 г. е 210 000 тона, като до 2030 г. той трябва да бъде намален на 105 000 тон

"Причината е намаленият дебит от водоизточника "Черни Осъм". Там вървят по 290 литра в секунда за три общини – Троян, Ловеч и Плевен", обясни Събевски.

В град Ловеч няма вода 13 часа в денонощието. В общината още шест населени места са на режим, като в село Дъбрава няма водоподаване от няколко месеца. В момента водоизточникът им дава по 0,5 кубика на денонощие.

"Решението е да се търсят нови водоизточници. Не е само Дъбрава - проблем с водоподаването има в селата Прелом, Брестово, Горно Павликене, Радювене и Къкрина", каза Събевски.

Той обясни, че в Прелом има вода през 10 дни по четири часа, в Брестово – през девет дни по три часа, в Горно Павликене - всеки ден по седем часа, в Радювене – през ден само през светлата част на денонощието, а в Къкрина – през ден по седем часа.

Хората в тези села недоволстват, подават жалби до институциите, но проблемът с водата стои нерешен с години. 

Около 4 на сто e към 11:00 часа избирателната активност на днешния местен референдум в Казанлък относно управлението на паметника „Бузлуджа“. Това съобщи председателят на Общинската избирателна комисия Здравко Балевски. До момента няма подадени сигнали за нарушения и всички 89 изборни секции работят нормално. 

Припомняме, че към същия час 4 на сто беше избирателната активност в община Казанлък и на парламентарни избори на 27 октомври. Справка в сайта на ОИК сочи, че активността към 11:00 часа на втория тур на местните избори през 2023 година е била малко над 9 на сто. 

"Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" На този въпрос отговарят на днешния местен референдум жителите на община Казанлък.

Причината, налагаща референдумът да се

Импровизирана нелегална бензиностанция бе разкрита до Любимец при съвместна проверка на икономически полицаи със служители от Националната агенция по приходите, Агенция „Митници“ и Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението", съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР (ОДМВР) в Хасково.

Инспекцията е била осъществена в бистро на паркинг до Любимец. В хода на контрола до обекта, стопанисван от 36-годишна харманлийка, е открит бус, който видимо не е в движение. В него са намерени два съда с голяма вместимост, оборудвани със система за зареждане на гориво – помпа с маркучи и пистолет за наливане на гориво. В съдовете са установени 180 литра течност с цвят и мирис на дизелово гориво. Във връзка с откритото са съставени протоколи, два акта и е образувана преписка, а нафтата е иззета, допълниха от полицията.

Подобен нелегален петро

На десет сигнала за произшествия са реагирали дежурните спасителни и противопожарни екипи през изминалите 24 часа, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР в Шумен. Заради силния вятър има паднали дървета.

Екип на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) - Шумен e премахнал дърво, паднало на територията на Шуменското плато, близо до търговски обект в района на Стария град, и е разчистил пътя, информират от полицията.

В 00:53 ч. е прието съобщение за паднало дърво на пътното платно между пети километър край Шумен и разклона за кв. "Макак". Насочен е екип, който отстранил дървото и обезопасил пътя за преминаващите автомобили, добавят от ОД на МВР в Шумен.

В 04:44 часа е приет сигнал за паднало дърво на пътя към Втора индустриална зона. Спасителен екип е нарязал и премахнал падналото върху пътното платно дърво, допълват от полици

Седем точки са включени в предложения дневен ред на редовното заседание на Общински съвет – Мизия, става известно от публикуваната покана в сайта на общинската администрация. 

Докладни за изготвяне на три пазарни оценки ще разгледат съветниците. Кметът на общината Валя Берчева посочва в докладните, че за трите имота (два в Мизия и един в Крушовица) има заявен интерес за закупуване. С предложенията на кмета ще се актуализира и Годишната програма за управление и разпореждане с общински имоти.    

Съветниците ще обсъдят актуализация и на капиталовата програма и ще коментират докладна на кмета на с. Софрониево Демира Димитрова. В докладната си тя посочва, че селото трябва да разполага с делегиран бюджет и да има заделени средства за капиталови разходи.  

Днес започна гласуването за годишните награди „Добрият самарянин“, което ще продължи до 25 ноември, съобщиха организаторите на инициативата сдружение „Самаряни“. За тоСдружзи период всеки може да се запознае с номинациите и да даде своя вот в сайта samaritans.bg

Отличието на общността “Добрият Самарянин” представя избора на нашата общност за добротворство, което обединява и мобилизира, което ни предизвиква следващия път и ние да реагираме, подчерта Мария Данева от сдружението-организатор на събитието.

Номининациите за 14-ото издание на наградите са общо девет. Сред тях са Илия Динев, Мойсей Гичев, Динко Илиев и Стоян Маринов, които с риск за живота си спасяват 73-годишен мъж от пламъците на огнената стихия, обхванала дома му.

Номинирани са още децата и колективът на Детска градина № 66 “Детски рай”, които на първия у

В най-засегнатото село от водната криза – Дъбрава, част от местните обмислят да продадат къщите си и да го напуснат.   

„От четири месеца няма вода и се живее трудно. Две бани имам и не ги ползвам. Затова не стоя тук, живея си в Ловеч. Много малък е дебитът, който влиза в резервоара, а и по тръбите има аварии“, каза Пламен Маджаров.

Венци Василев е принуден да носи за животните си туби с вода от бидоните, които са поставени от водното дружество във всяко село на режим. Той обаче  се опасява, че през зимата водата в тях ще замръзне и съвсем няма да има откъде да се снабдяват. 

Младото семейство Даниела Панайотова и Николай Николов, дошли от София в Дъбрава преди четири години, също живеят без вода.

„Намерихме го това село, защото е спокойно, красиво, чисто, но постепенно се оказа, че е без вода. Тази година е много тежко положението“, каза Николов.

По думите на Панайотова до къщата им не е достигала вода от края на юли и никой нищо не прави. „Подавали сме жалби до Общината, до ВиК. Получихме отговор, че водоизточните са на каптажи, които са на ниво нула заради сушата. Носим вода с туби, откъдето намерим, и това е всеки ден“, добави младата жена.

Според Николов загубите по водопреносната мрежа са 80 процента. И малко вода да има, тя се губи. „За да стига водата до нас, трябва да има дъжд и пълни резервоари“.

„Системата е направена така, че ние не можем да бъдем на режим на водата. Ще бъдем доволни, ако знаем че в седмицата веднъж има вода за няколко часа“, каза още Панайотова и добави, че проблемът е от десетилетия и по този начин селата съвсем ще се обезлюдят.

В Прелом водата потича в домакинствата на десет дни по четири часа, а някъде и за по два. 

„Явно така ще продължи, докато няма дъжд. Никой не е виновен, това е в цяла България. В селото имаме чешми, естествен водоизточник, и ходим там с тубите. Дедите ни и те са били на такива водоизточници и са носили с менците, а ние сега като нямаме два дни вода и започваме да вдигаме врява. Водопроводите ни са от времето на Тодор Живков“, заяви Елена Йонкова. 

Кметският наместник на Къкрина Иваничка Станчева обясни проблема с водата в селото с факта, че е в карстов район, а авариите са неоткриваеми и не могат да бъдат отстранени. Според нея е необходимо цялостна реконструкция на водопровода.

От години продължава борбата с водната криза и в село Брестово. „От години се борим с това да има подмяна на водопроводната мрежа, но към момента положението е страшно. Девет дни вода няма, на десетия идва за няколко часа. Този режим в началото на лятото беше по-лек. Много трудно се справяме. Постоянно има оплаквания, нагнетява се напрежение сред хората, търсим начини за съдействие, но към момента нямаме резултат. Някои хора, които живеят във високите части на селото, нямат вода още от юни“, каза кметският наместник Христина Йонкова. Според нея решението е във възстановяване на стара помпена станция.

Събевски обясни, че в Радювене има проект за прехвърляне на вода от "Черни Осъм" с външен довеждащ водопровод.

По думите му в Къкрина е сравнително силен водоизточникът, но там проблемът е в големите загуби по водопреносната мрежа и тя трябва да се подмени. Подобно е положението и в Горно Павликене.

Събевски каза, че за селата Дъбрава, Прелом и Брестово трябва да се търсят нови водоизточници.

"Водоизточниците, които са в момента във всички тези населени места, са плитки, локални. Трябва да се търсят дълбоки сондажи", каза още управителят на ВиК-дружеството.

По думите му това трябва да го направи Община Ловеч.

"Всичко е публична общинска собственост. Задължението на ВиК е да предостави водата от така съществуващи водоизточници до крайния потребител равномерно и честно по водопроводната мрежа, която също е общинска собственост", разказа Събевски.

Той каза още, че на воден режим са още градовете Ябланица, Тетевен, угърчинското село Каленик и тетевенското село Глогово.

Село Дренов също има сериозни проблеми, тъй като е пресъхнал водоизточникът, който го захранва.

"Там работим с Общината по възстановяване на старо водохващане. Ние сме се ангажирали с подмяната на довеждащия до селото водопровод. Задължение на Общината е снабдяването с електричеството", каза Събевски.

Той заяви, че има уверението на общинското ръководство в Ловеч, че се работи по проекти в посока подмяна на ВиК-мрежи в населени места.

"Също така сме се ангажирали да предоставим на кмета работни проекти за селата Брестово, Къкрина и Горно Павликене, което ще направим до края на годината. Той ще търси финансиране от държавния бюджет през идната година за тези три села", каза Събевски.

Управителят обясни, че на среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството е получено уверение, че са приоритетни такива проекти, които биха довели до намаление на загубите на вода в населените места, водоснабдяващи се от "Черни Осъм".

Събевски каза още, че проблемът не е толкова в големите загуби, а с изтеклия амортизационен срок на водопровода „Черни Осъм“. Той е метален, а самите стени вече са изтънели от движението на водата по него, което означава, че след 10 години практически няма да може да провежда никаква вода. Затова в най-спешен порядък този водопровод трябва да бъде подменен", заяви Събевски.

Кметът на Ловеч Страцимир Петков коментира какви мерки е предприела Общината, за да се реши проблемът с водоподаването.

"По време на срещата с министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова уточнихме преразпределението на наличната вода, която е в централния водопровод за общините и за градовете Троян, Ловеч и Плевен. Дебитът е недостатъчен - 300 литра в секунда, при необходими минимум 500 литра в секунда. Това, което спасява за момента Ловеч, е намалялото потребление. Населението на града се е стопило през последните години наполовина. Като цяло стратегията, която трябва да предприеме държавата, според мен, е поетапната подмяна на водопровод и на цялата водоснабдителна система "Черни Осъм", каза Петков.

По думите му след това трябва да се построи и язовир "Черни Осъм", за който се говори от 40 години.

"Трябва да има запаси на вода, тъй като в месеците на засушаване няма резерви. Но ние не сменим ли до пет-шест години водопровода, има опасност да останем в много тежък воден режим. В Ловеч над 95% от водозахранването е от тази водоснабдителна система", каза още кметът.

Той обясни, че това, което Общината е предприела, са "подадените проекти по чл. 107 по Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ), по който Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) трудно подписва".

"Няма някой да не е запознат, че повечето проекти, които се подписват, са в Южна България", каза Петков.

Община Ловеч е въвела през тази година в експлоатация трасето на изграден нов водопровод за ж.к. "Младост" и кв. "Кольо Фичето" с обща дължина от 9,5 км, финансиран по капиталова програма от МРРБ.

"От началото на годината Община Ловеч приоритизира всички налични проекти с предимство на ВиК-инфраструктура, за да ги подаде в срок по чл. 107 от ЗДБРБ към Министерството на финансите за включване за финансиране по Инвестиционната програма на общините. Към настоящия момент  за реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа на с. Александрово има сключено споразумение с МРРБ, проведена е процедура по закона за обществените поръчки и е сключен договор с изпълнител. Предстои стартиране на строително-монтажни работи за подмяна на 28 км вътрешна водопроводна мрежа и 5,8 км сградни водопроводни отклонения", каза Петков.

Финансиране по Инвестиционната програма към МРРБ през тази година е получил обект "Реконструкция на ВиК мрежата, основен ремонт на уличната мрежа и ландшафтно оформление на зелените площи на ж.к. "Здравец".

"Стартираха дейностите по проектиране, което включва и реконструкция на водопроводната мрежа с обща дължина от 2,3 километра", каза Петков.

По думите му през първите месеци на идната година ще бъде издадено разрешение за строеж.

"Още два проекта за строително-монтажни работи получиха одобрение от Министерството на финансите, като същите бяха подадени към Министерството на регионалното развитие и благоустройството за сключване на споразумение, но към месец ноември в общината не е получена покана за подписване на такова. Това са проект "Реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа на с. Умаревци" с обща дължина от 9,8 км вътрешна водопроводна мрежа и 1,7 км сградно водопроводно отклонение, проект "Изграждане на вътрешна водопроводна мрежа на с. Александрово" с обща дължина от 0,7 км и обект "Реконструкция на ВиК мрежата и основен ремонт на улица "Осъмска". Подадени са и обекти за проектиране, които включват и ВиК с обща дължина от 5,3 км в централната градска част и още 1,9 км по ул. "Васил Левски", обясни кметът на Ловеч.

Той каза, че през тази година е изтекло разрешителното за строеж за обект "Допълнително водоснабдяване на с. Радювене", поради което се налага препроектиране и Община Ловеч се е свързала с проектантите.

"В момента текат преговори за авторски права и финансиране на препроектирането. Разрешението за строеж изтече в периода от подаването на проекта към Министерството на финансите до одобрението му", заяви Петков.

Той каза още, че Община Ловеч търси варианти за подновяване работата на изоставените помпени станции в населените места Дренов, Българене, Дъбрава. Срещат се трудности относно възстановяване на партиди за електрозахранване.

"Има идея да се изградят слънчеви панели, но в зимните месеци не е гаранция, че ще може да се осигури необходимата енергия за помпената станция", каза кметът.

По думите му проблемът със селата Дъбрава и Прелом е трудно решим.

"Там няма да стане само със смяна на водопроводната мрежа. При нов водопровод "Черни Осъм" тези села трябва да бъдат захранени от там", каза Петков. Допълни, че през февруари тази година е възложено на ВиК-Ловеч за проектиране реконструкция на вътрешната водопроводна мрежа на три села от общината - Брестово, Къкрина и Горно Павликене, с обща дължина около 36 километра.

"Много години не е правено нищо по проблема с водоподаването в община Ловеч и ще отнеме време", заяви Петков.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Районното управление (РУ) на полицията в Ямбол издирва Стоян Танев Бинев на 77 години, съобщи говорителят на Областната дирекция на МВР Татяна Павлова. Мъжът е напуснал дома си в Я ...
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината на извънредно заседание, което се проведе в сградата на общинската администрация. Точката бе единствена в ...
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово е годна за пиене
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово вече може да се ползва без ограничение, съобщиха от Регионалната ...
Ваксинанационното покритие срещу грип се е увеличило с до три-четири пъти през последните години, каза служебният здравен министър Галя Кондева
Ваксинанационното покритие срещу грип в България се е увеличило с до три-четири пъти през последните години. Това коментира пред журналисти служебният министър на здравеопазването ...
Българските и румънските граждани ще се възползват в пълнота от Шенгенското пространство, очаква се потвърждение през декември, съобщи МВР
България и Румъния допринасят съществено за сигурността на Шенгенското пространство и не са допуснали промени в средата за сигурност след отпадането на контрола по въздушните и мор ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината. В района на Туристическия информаци ...
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
Приемането на страната ни в „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев за предаването „Панор ...
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
Актуализиране на поименния списък за капиталови разходи за 2024 г. гласуваха на днешното си заседание общинските съветници в Цар Калоян. кметът на общината Дауд Аляовлу обясни, че ...
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов благодари на председателя на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен, премиера на Унгария Виктор Орбан и канцлера на Австрия Карл Нехамер за то ...
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
Финалното решение за влизането на България в Шенген по суша ще бъде взето на 12 декември, съобщи днес служебният министър-председател Димитър Главчев по повод срещата в Будапеща на ...
Тикер в 22:51 ч.
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния ...
Начало На преден план
1701
България

Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още повече, ако засушаването продължи, каза управителят на ВиК

Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още ако засушаването продължи и няма валежи.Това каза в интервю управителят на ВиК-Ловеч Данаил Събевски.

| 22 Ноември 2024, 07:30 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още повече, ако засушаването продължи, каза управителят на ВиК
Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още повече, ако засушаването продължи, каза управителят на ВиК
Снимка © БТА

Режимът на водата в област Ловеч ще бъде затегнат още ако засушаването продължи и няма валежи. Това каза в интервю управителят на ВиК-Ловеч Данаил Събевски. По думите му проблеми има в много населени места в региона и най-вече в град Ловеч.

Продължава проверката на Изпълнителната агенция „Главна инспекция по труда“ (ИА ГИТ) след снощния инцидент в София, при който скеле се срути и уби един човек, а двама бяха ранени. Това съобщиха от агенцията. Снощи инспектори са били на място, днес продължава огледът на документацията.

При първоначалния оглед се установи, че в сглобяемо стоманобетонно хале е извършен незаконен ремонт – премахване на зидове, каза пред журналисти вчера вечерта арх. Здравко Здравков, директор на Дирекция за национален строителен контрол - София. Предстои днес да бъде извършена проверка, за да бъде установено има ли строителни книжа, дали дейностите се извършват законно и на кого ще бъдат наложени санкции, посочи той.

Убита от бракониери кошута е намерена в нива в землището на село Осеновец, община Венец, съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР в Шумен. 

Сигналът до полицията за намерената мъртва кошута без бутове, плешки и рибици е подаден от лесничей в държавно ловно стопанство вчера сутринта. Според него бракониерите са убили кошутата в рамките на периода от 18 ноември до 8:00 часа на следващия ден, уточняват от пресцентъра на полицията в Шумен. 

Извършен е оглед. Образувано е досъдебно производство за отстрел на дивеч без надлежно разрешително, допълват от пресцентъра на Областната дирекция на МВР. 

Полицаи задържаха двама мъже, докато разфасоват благороден елен в землището на шуменското село Градище на 9 септември. Убит благороден елен бе открит край село Градище и в края на юли. 

Прилагането на принципа „плащаш, колкото изхвърляш“ за „такса битови отпадъци“ ще стимулира намаляването им и ще оптимизира разходите на общините. Това заяви служебният заместник-министър на околната среда и водите Ренета Колева по време на церемонията за връчване на наградите „Екообщина 2024“. Конкурсът се организира от Посолството на Франция в България и Френския институт в България. Церемонията се състоя във Френския културен институт в София.

Зам.-министър Колева обясни, че за да бъдат подпомогнати общините да преминат към смяна на принципа за такса „битови отпадъци“, Министерството на околната среда и водите (МОСВ ) има договор за безвъзмездна финансова помощ с Национално сдружение на общините в Република България за стартирането и изпълнението на проекти в общините. Тя изрази надежда, че пилотните проекти на общините ще са д

Експертите на Регионалната инспекция по околната среда и водите (РИОСВ) в Русе съставиха акт за установяване на административно нарушение на Община Разград в качеството на собственик на депото за неопасни отпадъци, съобщиха от ековедомството. 

Нарушението е установено по време на планова проверка за спазване на условията в комплексното разрешително на „Регионално депо за неопасни отпадъци за общините Разград, Лозница, Исперих, Завет, Кубрат, Самуил, Цар Калоян”, в периода 24 септември – 18 октомври. При проверката на терен е констатирано, че на депото в новоизградената клетка номер три са депонирани смесени битови отпадъци в количество 4 717 980 т, което не е разрешено в актуализираното комплексно разрешително, влязло в сила в края на юли т.г., посочиха от екоинспекцията. 

От там допълниха, че към момента капацитетът на двете клетки на Регион

Груповата цел на "Аурубис" е да намали въглеродните емисии с 50 процента до 2030 г. и да постигне пълна въглеродна неутралност до 2050 г. Това каза Ивайло Георгиев, ръководител "Устойчивост и връзки с институциите" в "Аурубис България", по време на разширена среща на групата "Aurubis AG". Събитието, посветено на стратегията за намаляване на въглеродните емисии, събра специалисти от мултидисциплинарния екип по устойчивост и декарбонизация от Германия, Белгия, Испания и САЩ. Срещата се провежда на територията на завода в Златица и Пирдоп.

Според Георгиев груповата цел означава, че въглеродните емисии се докладват на консолидирано ниво, съобразно специфичния въглероден отпечатък на заводите на групата в различните държави. За завода на "Аурубис" в Пирдоп и Златица въглеродният отпечатък през базовата 2018 г. е 210 000 тона, като до 2030 г. той трябва да бъде намален на 105 000 тон

"Причината е намаленият дебит от водоизточника "Черни Осъм". Там вървят по 290 литра в секунда за три общини – Троян, Ловеч и Плевен", обясни Събевски.

В град Ловеч няма вода 13 часа в денонощието. В общината още шест населени места са на режим, като в село Дъбрава няма водоподаване от няколко месеца. В момента водоизточникът им дава по 0,5 кубика на денонощие.

"Решението е да се търсят нови водоизточници. Не е само Дъбрава - проблем с водоподаването има в селата Прелом, Брестово, Горно Павликене, Радювене и Къкрина", каза Събевски.

Той обясни, че в Прелом има вода през 10 дни по четири часа, в Брестово – през девет дни по три часа, в Горно Павликене - всеки ден по седем часа, в Радювене – през ден само през светлата част на денонощието, а в Къкрина – през ден по седем часа.

Хората в тези села недоволстват, подават жалби до институциите, но проблемът с водата стои нерешен с години. 

Около 4 на сто e към 11:00 часа избирателната активност на днешния местен референдум в Казанлък относно управлението на паметника „Бузлуджа“. Това съобщи председателят на Общинската избирателна комисия Здравко Балевски. До момента няма подадени сигнали за нарушения и всички 89 изборни секции работят нормално. 

Припомняме, че към същия час 4 на сто беше избирателната активност в община Казанлък и на парламентарни избори на 27 октомври. Справка в сайта на ОИК сочи, че активността към 11:00 часа на втория тур на местните избори през 2023 година е била малко над 9 на сто. 

"Подкрепяте ли Община Казанлък да получи и ползва безвъзмездно имот - частна държавна собственост „Дом-паметник" на връх Бузлуджа за 10 години?" На този въпрос отговарят на днешния местен референдум жителите на община Казанлък.

Причината, налагаща референдумът да се

Импровизирана нелегална бензиностанция бе разкрита до Любимец при съвместна проверка на икономически полицаи със служители от Националната агенция по приходите, Агенция „Митници“ и Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението", съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР (ОДМВР) в Хасково.

Инспекцията е била осъществена в бистро на паркинг до Любимец. В хода на контрола до обекта, стопанисван от 36-годишна харманлийка, е открит бус, който видимо не е в движение. В него са намерени два съда с голяма вместимост, оборудвани със система за зареждане на гориво – помпа с маркучи и пистолет за наливане на гориво. В съдовете са установени 180 литра течност с цвят и мирис на дизелово гориво. Във връзка с откритото са съставени протоколи, два акта и е образувана преписка, а нафтата е иззета, допълниха от полицията.

Подобен нелегален петро

На десет сигнала за произшествия са реагирали дежурните спасителни и противопожарни екипи през изминалите 24 часа, съобщиха от Областната дирекция (ОД) на МВР в Шумен. Заради силния вятър има паднали дървета.

Екип на Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението“ (РСПБЗН) - Шумен e премахнал дърво, паднало на територията на Шуменското плато, близо до търговски обект в района на Стария град, и е разчистил пътя, информират от полицията.

В 00:53 ч. е прието съобщение за паднало дърво на пътното платно между пети километър край Шумен и разклона за кв. "Макак". Насочен е екип, който отстранил дървото и обезопасил пътя за преминаващите автомобили, добавят от ОД на МВР в Шумен.

В 04:44 часа е приет сигнал за паднало дърво на пътя към Втора индустриална зона. Спасителен екип е нарязал и премахнал падналото върху пътното платно дърво, допълват от полици

Седем точки са включени в предложения дневен ред на редовното заседание на Общински съвет – Мизия, става известно от публикуваната покана в сайта на общинската администрация. 

Докладни за изготвяне на три пазарни оценки ще разгледат съветниците. Кметът на общината Валя Берчева посочва в докладните, че за трите имота (два в Мизия и един в Крушовица) има заявен интерес за закупуване. С предложенията на кмета ще се актуализира и Годишната програма за управление и разпореждане с общински имоти.    

Съветниците ще обсъдят актуализация и на капиталовата програма и ще коментират докладна на кмета на с. Софрониево Демира Димитрова. В докладната си тя посочва, че селото трябва да разполага с делегиран бюджет и да има заделени средства за капиталови разходи.  

Днес започна гласуването за годишните награди „Добрият самарянин“, което ще продължи до 25 ноември, съобщиха организаторите на инициативата сдружение „Самаряни“. За тоСдружзи период всеки може да се запознае с номинациите и да даде своя вот в сайта samaritans.bg

Отличието на общността “Добрият Самарянин” представя избора на нашата общност за добротворство, което обединява и мобилизира, което ни предизвиква следващия път и ние да реагираме, подчерта Мария Данева от сдружението-организатор на събитието.

Номининациите за 14-ото издание на наградите са общо девет. Сред тях са Илия Динев, Мойсей Гичев, Динко Илиев и Стоян Маринов, които с риск за живота си спасяват 73-годишен мъж от пламъците на огнената стихия, обхванала дома му.

Номинирани са още децата и колективът на Детска градина № 66 “Детски рай”, които на първия у

В най-засегнатото село от водната криза – Дъбрава, част от местните обмислят да продадат къщите си и да го напуснат.   

„От четири месеца няма вода и се живее трудно. Две бани имам и не ги ползвам. Затова не стоя тук, живея си в Ловеч. Много малък е дебитът, който влиза в резервоара, а и по тръбите има аварии“, каза Пламен Маджаров.

Венци Василев е принуден да носи за животните си туби с вода от бидоните, които са поставени от водното дружество във всяко село на режим. Той обаче  се опасява, че през зимата водата в тях ще замръзне и съвсем няма да има откъде да се снабдяват. 

Младото семейство Даниела Панайотова и Николай Николов, дошли от София в Дъбрава преди четири години, също живеят без вода.

„Намерихме го това село, защото е спокойно, красиво, чисто, но постепенно се оказа, че е без вода. Тази година е много тежко положението“, каза Николов.

По думите на Панайотова до къщата им не е достигала вода от края на юли и никой нищо не прави. „Подавали сме жалби до Общината, до ВиК. Получихме отговор, че водоизточните са на каптажи, които са на ниво нула заради сушата. Носим вода с туби, откъдето намерим, и това е всеки ден“, добави младата жена.

Според Николов загубите по водопреносната мрежа са 80 процента. И малко вода да има, тя се губи. „За да стига водата до нас, трябва да има дъжд и пълни резервоари“.

„Системата е направена така, че ние не можем да бъдем на режим на водата. Ще бъдем доволни, ако знаем че в седмицата веднъж има вода за няколко часа“, каза още Панайотова и добави, че проблемът е от десетилетия и по този начин селата съвсем ще се обезлюдят.

В Прелом водата потича в домакинствата на десет дни по четири часа, а някъде и за по два. 

„Явно така ще продължи, докато няма дъжд. Никой не е виновен, това е в цяла България. В селото имаме чешми, естествен водоизточник, и ходим там с тубите. Дедите ни и те са били на такива водоизточници и са носили с менците, а ние сега като нямаме два дни вода и започваме да вдигаме врява. Водопроводите ни са от времето на Тодор Живков“, заяви Елена Йонкова. 

Кметският наместник на Къкрина Иваничка Станчева обясни проблема с водата в селото с факта, че е в карстов район, а авариите са неоткриваеми и не могат да бъдат отстранени. Според нея е необходимо цялостна реконструкция на водопровода.

От години продължава борбата с водната криза и в село Брестово. „От години се борим с това да има подмяна на водопроводната мрежа, но към момента положението е страшно. Девет дни вода няма, на десетия идва за няколко часа. Този режим в началото на лятото беше по-лек. Много трудно се справяме. Постоянно има оплаквания, нагнетява се напрежение сред хората, търсим начини за съдействие, но към момента нямаме резултат. Някои хора, които живеят във високите части на селото, нямат вода още от юни“, каза кметският наместник Христина Йонкова. Според нея решението е във възстановяване на стара помпена станция.

Събевски обясни, че в Радювене има проект за прехвърляне на вода от "Черни Осъм" с външен довеждащ водопровод.

По думите му в Къкрина е сравнително силен водоизточникът, но там проблемът е в големите загуби по водопреносната мрежа и тя трябва да се подмени. Подобно е положението и в Горно Павликене.

Събевски каза, че за селата Дъбрава, Прелом и Брестово трябва да се търсят нови водоизточници.

"Водоизточниците, които са в момента във всички тези населени места, са плитки, локални. Трябва да се търсят дълбоки сондажи", каза още управителят на ВиК-дружеството.

По думите му това трябва да го направи Община Ловеч.

"Всичко е публична общинска собственост. Задължението на ВиК е да предостави водата от така съществуващи водоизточници до крайния потребител равномерно и честно по водопроводната мрежа, която също е общинска собственост", разказа Събевски.

Той каза още, че на воден режим са още градовете Ябланица, Тетевен, угърчинското село Каленик и тетевенското село Глогово.

Село Дренов също има сериозни проблеми, тъй като е пресъхнал водоизточникът, който го захранва.

"Там работим с Общината по възстановяване на старо водохващане. Ние сме се ангажирали с подмяната на довеждащия до селото водопровод. Задължение на Общината е снабдяването с електричеството", каза Събевски.

Той заяви, че има уверението на общинското ръководство в Ловеч, че се работи по проекти в посока подмяна на ВиК-мрежи в населени места.

"Също така сме се ангажирали да предоставим на кмета работни проекти за селата Брестово, Къкрина и Горно Павликене, което ще направим до края на годината. Той ще търси финансиране от държавния бюджет през идната година за тези три села", каза Събевски.

Управителят обясни, че на среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството е получено уверение, че са приоритетни такива проекти, които биха довели до намаление на загубите на вода в населените места, водоснабдяващи се от "Черни Осъм".

Събевски каза още, че проблемът не е толкова в големите загуби, а с изтеклия амортизационен срок на водопровода „Черни Осъм“. Той е метален, а самите стени вече са изтънели от движението на водата по него, което означава, че след 10 години практически няма да може да провежда никаква вода. Затова в най-спешен порядък този водопровод трябва да бъде подменен", заяви Събевски.

Кметът на Ловеч Страцимир Петков коментира какви мерки е предприела Общината, за да се реши проблемът с водоподаването.

"По време на срещата с министъра на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова уточнихме преразпределението на наличната вода, която е в централния водопровод за общините и за градовете Троян, Ловеч и Плевен. Дебитът е недостатъчен - 300 литра в секунда, при необходими минимум 500 литра в секунда. Това, което спасява за момента Ловеч, е намалялото потребление. Населението на града се е стопило през последните години наполовина. Като цяло стратегията, която трябва да предприеме държавата, според мен, е поетапната подмяна на водопровод и на цялата водоснабдителна система "Черни Осъм", каза Петков.

По думите му след това трябва да се построи и язовир "Черни Осъм", за който се говори от 40 години.

"Трябва да има запаси на вода, тъй като в месеците на засушаване няма резерви. Но ние не сменим ли до пет-шест години водопровода, има опасност да останем в много тежък воден режим. В Ловеч над 95% от водозахранването е от тази водоснабдителна система", каза още кметът.

Той обясни, че това, което Общината е предприела, са "подадените проекти по чл. 107 по Закона за държавния бюджет на Република България (ЗДБРБ), по който Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) трудно подписва".

"Няма някой да не е запознат, че повечето проекти, които се подписват, са в Южна България", каза Петков.

Община Ловеч е въвела през тази година в експлоатация трасето на изграден нов водопровод за ж.к. "Младост" и кв. "Кольо Фичето" с обща дължина от 9,5 км, финансиран по капиталова програма от МРРБ.

"От началото на годината Община Ловеч приоритизира всички налични проекти с предимство на ВиК-инфраструктура, за да ги подаде в срок по чл. 107 от ЗДБРБ към Министерството на финансите за включване за финансиране по Инвестиционната програма на общините. Към настоящия момент  за реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа на с. Александрово има сключено споразумение с МРРБ, проведена е процедура по закона за обществените поръчки и е сключен договор с изпълнител. Предстои стартиране на строително-монтажни работи за подмяна на 28 км вътрешна водопроводна мрежа и 5,8 км сградни водопроводни отклонения", каза Петков.

Финансиране по Инвестиционната програма към МРРБ през тази година е получил обект "Реконструкция на ВиК мрежата, основен ремонт на уличната мрежа и ландшафтно оформление на зелените площи на ж.к. "Здравец".

"Стартираха дейностите по проектиране, което включва и реконструкция на водопроводната мрежа с обща дължина от 2,3 километра", каза Петков.

По думите му през първите месеци на идната година ще бъде издадено разрешение за строеж.

"Още два проекта за строително-монтажни работи получиха одобрение от Министерството на финансите, като същите бяха подадени към Министерството на регионалното развитие и благоустройството за сключване на споразумение, но към месец ноември в общината не е получена покана за подписване на такова. Това са проект "Реконструкция на вътрешна водопроводна мрежа на с. Умаревци" с обща дължина от 9,8 км вътрешна водопроводна мрежа и 1,7 км сградно водопроводно отклонение, проект "Изграждане на вътрешна водопроводна мрежа на с. Александрово" с обща дължина от 0,7 км и обект "Реконструкция на ВиК мрежата и основен ремонт на улица "Осъмска". Подадени са и обекти за проектиране, които включват и ВиК с обща дължина от 5,3 км в централната градска част и още 1,9 км по ул. "Васил Левски", обясни кметът на Ловеч.

Той каза, че през тази година е изтекло разрешителното за строеж за обект "Допълнително водоснабдяване на с. Радювене", поради което се налага препроектиране и Община Ловеч се е свързала с проектантите.

"В момента текат преговори за авторски права и финансиране на препроектирането. Разрешението за строеж изтече в периода от подаването на проекта към Министерството на финансите до одобрението му", заяви Петков.

Той каза още, че Община Ловеч търси варианти за подновяване работата на изоставените помпени станции в населените места Дренов, Българене, Дъбрава. Срещат се трудности относно възстановяване на партиди за електрозахранване.

"Има идея да се изградят слънчеви панели, но в зимните месеци не е гаранция, че ще може да се осигури необходимата енергия за помпената станция", каза кметът.

По думите му проблемът със селата Дъбрава и Прелом е трудно решим.

"Там няма да стане само със смяна на водопроводната мрежа. При нов водопровод "Черни Осъм" тези села трябва да бъдат захранени от там", каза Петков. Допълни, че през февруари тази година е възложено на ВиК-Ловеч за проектиране реконструкция на вътрешната водопроводна мрежа на три села от общината - Брестово, Къкрина и Горно Павликене, с обща дължина около 36 километра.

"Много години не е правено нищо по проблема с водоподаването в община Ловеч и ще отнеме време", заяви Петков.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Общинският съвет в Кричим актуализира инвестиционната програма на общината
Водата от централното водоснабдяване на шуменския квартал „Макак“ и селата Панайот Волов и Белокопитово е годна за пиене
Ваксинанационното покритие срещу грип се е увеличило с до три-четири пъти през последните години, каза служебният здравен министър Галя Кондева
Българските и румънските граждани ще се възползват в пълнота от Шенгенското пространство, очаква се потвърждение през декември, съобщи МВР
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър
Местен фокус
Приемането на страната ни „сухопътния“ Шенген ще облекчи българските граждани и българските фирми, каза служебният премиер Димитър Главчев
На преден план
Промяна в поименния списък за капиталовите разходи за настоящата година гласува Общинският съвет в Цар Калоян
На преден план
Бойко Борисов благодари на Урсула фон дер Лайен, Виктор Орбан и Карл Нехамер за това, че са дали на България зелен път за Шенген
Сфера
Финалното решение за влизането на България и Румъния в Шенген по суша се очаква да бъде взето на 12 декември
В детайли
Обявен за издирване е мъж на 77 години от Ямбол
Основна линия
Безработни в община Цар Калоян ще полагат обществено полезен труд
Сфера
В момента в Петрич се реализира най-мащабният инвестиционен проект, каза кметът на общината Димитър Бръчков
Местен фокус
Представители на бизнеса в Пловдив и местните институции обсъдиха предложения за подобряване на ефективността на водоползването
Местен фокус
Възпитаниците на Центъра за ученическо техническо и научно творчество в Разград обмениха знания за здравословното хранене
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.