Как без ток и вода и ще развиваваме селата и ще връщаме младите хора в тях, попитаха на пресконференция в Кюстендил кметът на село Рашка Гращица, община Невестино, Светослав Сухарски и Елена Начева, която стопанисва детски лагер в невестинското село Смоличано.
В Търговище подемат акция в подкрепа на самотна майка - Стилияна Стефанова, жилището на която изгоря при пожар. Инцидентът е от нощта на 18 ноември, когато в апартамента спят 7-годишния син и баба му, майка на Стилияна Стефанова. Приятели, колеги и близки на Стилияна помагат с труд и първа помощ, но, за да се възстанови нормалния живот на семейството, е нужно още много.
Пожарът възниква вследствие на късо съединение. В жилището са малкият Виктор и баба му. Детето се събужда от звука на чупещите се под напора на огъня прозорци в стаята. Бързо отива и разбужда бабата, която е трудноподвижна заради операции. Спасяват се по чудо, разказва пред репортер приятелката Ваня Димитрова. За съжаление, апартаментът – казва тя, е изгорял до основи.
Сега Стилияна живее при приятелка, майка й – при роднини, а детето е при баща си, с когото майката е разделена.
В тази
Общинските съветници от „Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) в Ловеч предлагат да се сформира кризисен щаб за решаване проблема с водоподаването в общината. Това съобщиха на пресконференция в Националния пресклуб в Ловеч Младен Близнаков и Мирослав Йонков, общински съветници от групата на ПП-ДБ.
Те предлагат средносрочни и дългосрочни мерки по отношение на водната криза в общината, която, по думите им, е от десетилетия.
„Проблемите с водоснабдяването в Ловеч не са от днес. Още 70-те години на миналия век се прокламира началото на построяването на язовир „Черни Осъм“. За съжаление, близо 55 години все още нищо не е направено. Последните десетина години бяха години, когато управляваща партия беше ГЕРБ и като че ли нямам спомен за нещо значимо, направено като стъпка в посока решаване на проблемите с водоснабдяван
Личността на Мустафа Кемал Ататюрк е интересна и с това, че неговият пример за развитие по европейски образец е България. Това заяви на среща с читатели в Смолян Явор Сидеров, преводач на българското издание на "Ататюрк. История на идеи" на М. Шюкрю Ханиоглу. Книгата бе представена на в Регионалната библиотека „Н. Вранчев“ в Смолян.
„Ататюрк няма привилегията да е пребивавал дълго време в Западна Европа, той се стреми да превърне Турция в един свят, който не е посещавал и не познава директно. Най-прекият му опит от модернизираща се по западен образец страна е България“, посочи Сидеров. Според него Мустафа Кемал е бил толкова силно впечатлен от всичко, което е видял в България, че превръща този опит в политика, в конкретна програма за модернизация в Република Турция. Преводачът уточни, че "Ататюрк. История на идеи" отв
С официална церемония и водосвет в Симитли бе поставено началото на изграждане на противопожарна служба, каквато до момента нямаше в общината. Тя ще се помещава в терена на бившето поделение на Гранични войски в общинския център.
Инициативата за изграждането започна миналата година, като Регионалната дирекция и Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ я приемат с радост, тъй като тук се случват много и сложни пожари, каза пред журналисти директорът на Регионална дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ в Благоевград комисар Валентин Василев. Той посочи, че близостта на противопожарен екип ще съкрати времето за реакция в района, който предполага много горски пожари, каквито имаше и тази година.
Изграждането на противопожарен участък е по инициатива на общинското ръководство на Симитли. След церемонията
Пожарникарите са реагирали на 71 сигнала за произшествия през изминалото денонощие, съобщиха от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ (ГДПБЗН) на МВР.
Потушени са общо 51 пожара. Пострадал е един човек. Вчера в 13:39 ч. е получено съобщение за пожар в къща в с. Черногорово, общ. Пазарджик. Пострадал е мъж на 60 г., с изгаряне по лицето и ръцете. Бил е приет за лечение в МБАЛ – Пазарджик.
Преки материални щети има при 21 пожара, от които 13 - в жилищни сгради, един - в спомагателни, временни или паянтови постройки, четири - в транспортни средства, и три - други. Извършени са 15 спасителни дейности и помощни операции, от които три при катастрофи в транспортни средства.
Регистрирани са пет лъжливи повиквания.
Двамата разказаха, че от няколко седмици електричеството в населените места в общината постоянно спира, а при първия сняг през миналата седмица местните са били без ток в продължение на четири денонощия. "Имаме млади семейства с деца, имаме възрастни хора с придружители, но никой не се интересува как се справят тези хора", каза Елена Начева. "Всички говорим за развиване на селските райони - как ще ги развием тия селски райони като ние нямаме елементарни условия на живот", допълни още тя.
"Електричеството спира при лек снеговалеж, за часове. От десетина дни насам ежедневно стават прекъсвания, за по 30 пъти дневно. През зимата няма ток, а през лятото - няма вода. Ние винаги сме потърпевши", каза Светослав Сухарски. Двамата допълниха, че заради прекъсванията хората в населените места са и с изгорели електроуреди.
"Преди година и половина имахме изключително сериозен проблем с електроподаването и тогава събрахме някъде около 700 подписа в община Невестино, и макар, че беше започнато да се работи, проблемите не бяха отстранени", разказа още Начева. Тя посочи, че подписка се събира и в момента, а местните хора се готвят и за протест и блокиране на пътища. В него щели да се включат и чужденци, купили имоти в района.
Преброяване на безстопанствените кучета ще се извърши на 25 и 26 ноември в община Ловеч, съобщи кметът Страцимир Петков.
Той припомни, че за втори път държавата предоставя свой имот за приют за кучета в Ловеч. Теренът е с площ 3400 кв.м и в него има три сгради. Предоставянето е безвъзмездно и безсрочно, но с условие за изграждане на Общински център за безстопанствени кучета. Същите терен и сгради са били предоставени на община Ловеч и през 2012 г. за срок от десет години за реализиране на същите дейности.
„В предходния десетгодишен период Общината не е успяла да направи ремонт, тъй като един такъв голям приют коства сериозно проектиране“, обясни Петков и добави, че е подадено заявление за проектиране в Министерството на регионалното развитие и благоустройството, което ще струва около 300 хиляди лева.
„Смятаме да заложим и хотелск
Актуализация на инвестиционната програма на Община Бобов дол, в частта "Капиталови разходи" за 2024 година, гласува Общинският съвет в града, на извънредна сесия днес. С решението средства, заложени в програмата за обекти, които не могат да бъдат реализирани през тази финансова година, се пренасочват за погасяване на заема на община Бобов дол, който е в размер на 210 хиляди лева и е от от 2006 г., каза председателят на Общинския съвет (ОбС) Красимир Чаврагански. "Има писмо от Министерство на финансите, с което се позволява средствата, които не могат да се усвоят, да се пренасочат", обясни Чаврагански.
Въпросът за актуализацията предизвика широка дискусия по време на заседанието, тъй като общински съветници питаха защо до този момент не са били изработени проекти и не е започнала работата по заложените капиталови обекти за годината. "Няма достатъчно хора, а броят на работе
За момента има спад на нарушенията на водачите спрямо същия период на изминалата година. Това каза заместник началникът на „Пътна полиция“ към Столичната дирекция на вътрешните работи комисар Николай Караджов на брифинг за специализираната полицейска операция „Зима“ на автомагистрала „Тракия“ на изхода на София.
Акцията по метода на широкообхватния контрол се провежда от 1-ви до 30 ноември съвместно с Агенция „Митници“, Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, добави комисар Караджов.
От 1 ноември до момента са съставени 28 акта на водачи, управлявали автомобил след употреба на алкохол, 10 акта на водачи, качили се зад волана след употреба на наркотични вещества и техните аналози, а в предходните два етапа на акция „Зима“ са съставени 126 акта на пешеходци за неправилно прес
Първият по рода си в Стара Загора мултидисциплинарен медицински форум Medica Zagora ще се състои на 22 и 23 ноември в Културния център. Това съобщи на пресконференция началникът на отдел „Инвестиции“ в Общината Росица Райкова. Форумът се организира от администрацията в партньорство с Българския лекарски съюз (БЛС) и Регионалната здравна инспекция (РЗИ).
На пресконференцията присъстваха още директорът на РЗИ – Стара Загора д-р Недялка Кабаджова, директорът на дирекция „Надзор на заразните болести“ към инспекцията д-р Таня Перчемлиева, зам.-председателят на регионалната колегия на БЛС д-р Любомир Трифонов и общинският съветник Антон Тонев.
Форумът ще протече в две части, посочи Райкова. Първият ден ще е насочен предимно към медицинските специалисти, като целта ще бъде конференцията да послужи като платформа за обмяна на опит. Прогр
Корекция и допълване на списъка за капиталови разходи и изменение на бюджета на Община Иваново ще разглежда на извънредното си заседание днес местният Общински съвет. Това съобщи неговият председател Мариян Драшков.
Според предложението на кмета на Иваново Георги Миланов целта на планираните промени в разходването на средства от местния бюджет е осигуряването на 301 300 лева за изготвянето на технически инвестиционен проект за реконструкция на водопроводната мрежа на село Пиргово, както и 39 600 лева за закупуване на дизелов генератор и 1520 лева за придобиване на мултимедиен проектор за Посетителския център на Община Иваново.
След извършен анализ на изпълнението на обектите и възможностите за приключването им до края на 2024 година от местната администрация са взели решение за осигуряването на тези средства от икономии за ремонта на читалището в село Кошов,