Да се работи по варианти за осигуряване на достъп от Мездра до квартали и вилна зона на града беше решено днес на среща между служебния регионален министър Виолета Коритарова, кмета Иван Аспарухов и представители на жители на кварталите, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
Не говорим за партийни компромиси, а да няма компромис с развитието на България като нормална правова държава, написа съпредседателят на "Продължаваме промяната" Кирил Петков във фейсбук и поставя редица въпроси относно ГЕРБ и във връзка евентуалната им среща.
Петков пита дали е толкова непреодолимо за ГЕРБ да се откаже от Пеевски, чиято партия влезе нелегитимно в парламента, купувайки хиляди гласоподаватели; да нямаме Сарафов за главен прокурор за следващите 7 години - човекът със срещите с Петьо Еврото; Борисов да не е премиер, след като вече беше най-дълго управляващият и завърши с огромни протести през 2020, в България има достатъчно силни фигури, приемливи за премиер пред обществото; разговорът да бъде пред очите на всички българи, за да няма измислени преразкази след срещата; срещата да е между лидерите, така че всеки да може да поеме реални ангажименти.
Надявам се
Средната месечна работна заплата във Великотърновска област е с 484 лв. по-ниска от средната за страната, сочат данните за третото тримесечие на 2024 година, публикувани от Териториалното статистическо бюро "Север", отдел "Статистически изследвания - Велико Търново".
През третото тримесечие на 2024 г. средната месечна работна заплата в областта е 1791 лв. и е с 14 лева по-ниска спрямо предходното тримесечие, както и с 484 лв. по-ниска от средната за страната (2275 лева). В сравнение с останалите области в страната по равнище на работна заплата област Велико Търново се нарежда на 15-о място. Спрямо същия период на миналата година увеличението на трудовите възнаграждения е с 20 на сто, като най-голямо е регистрирано в икономическите дейности "Строителство" - с 41,6 на сто и "Операции с недвижими имоти" - с близо 40 процента.
По предварителни данни на отдел "Стат
Седем точки са включени в предложения дневен ред на редовното заседание на Общински съвет – Мизия, става известно от публикуваната покана в сайта на общинската администрация.
Докладни за изготвяне на три пазарни оценки ще разгледат съветниците. Кметът на общината Валя Берчева посочва в докладните, че за трите имота (два в Мизия и един в Крушовица) има заявен интерес за закупуване. С предложенията на кмета ще се актуализира и Годишната програма за управление и разпореждане с общински имоти.
Съветниците ще обсъдят актуализация и на капиталовата програма и ще коментират докладна на кмета на с. Софрониево Демира Димитрова. В докладната си тя посочва, че селото трябва да разполага с делегиран бюджет и да има заделени средства за капиталови разходи.
Импровизирана нелегална бензиностанция бе разкрита до Любимец при съвместна проверка на икономически полицаи със служители от Националната агенция по приходите, Агенция „Митници“ и Районна служба "Пожарна безопасност и защита на населението", съобщиха от пресцентъра на Областната дирекция на МВР (ОДМВР) в Хасково.
Инспекцията е била осъществена в бистро на паркинг до Любимец. В хода на контрола до обекта, стопанисван от 36-годишна харманлийка, е открит бус, който видимо не е в движение. В него са намерени два съда с голяма вместимост, оборудвани със система за зареждане на гориво – помпа с маркучи и пистолет за наливане на гориво. В съдовете са установени 180 литра течност с цвят и мирис на дизелово гориво. Във връзка с откритото са съставени протоколи, два акта и е образувана преписка, а нафтата е иззета, допълниха от полицията.
Подобен нелегален петро
Океанският лайнер „Британик“, кораб-сестра на „Олимпик“ и „Титаник“, потъва на 21 ноември 1916 г. в Средиземно море край бреговете на гръцкия остров Кеа. Той е създаден с цел да бъде търговски плавателен съд, но никога не е работил като такъв. Той е преоборудван като болничен кораб по време на Първата световна война и потъва, според съобщенията след удар в мина, отбелязва енциклопедия „Британика“.
Както и останалите два кораба – „Британик“ е построен от белфастката фирма „Харланд и Волф“ (Harland and Wolff) като част от клас трансатлантически луксозни лайнери за „Уайт стар лайн“ (White Star Line). Класът, който е проектиран за комфорт, а не за скорост, е замислен през 1907 г. и първоначално включва само „Олимпик“ и „Титаник“. Третият кораб е добавен по-
В срещата в министерството са участвали още народният представител Деница Симеонова, членът на Управителния съвет на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Венцислав Атанасов, началникът на кабинета на министъра Кирил Габеров. С цел по-бърз и безопасен достъп до двата квартала и местността "Габрика" е решено да се създаде пътна връзка в кв. "1-ви май" на Мездра, където има железопътен надлез и пешеходна пасарелка.
"Дългосрочното и трайно решение е при реконструкцията на пътя между Мездра и Враца да се проектира надлез над трасето на първокласния път, който да бъде преди Мездра в посока от Враца към Мездра или трета ускорителна лента - т.нар. ускорителни и забавителни шлюзове в участъка при п. в. на Мездра на пътя Мездра - Ботевград“, е посочил по време на срещата инж. Венцислав Атанасов.
кметът Иван Аспарухов съобщи, че е договорено другата седмица на място да пристигне екип от АПИ за предварителен оглед на място, да се обсъдят възможни варианти и след като се избере подходящият, проблемът с достъпа до тези квартали ще бъде решен поне за 50 години напред.
Припомняме, че заради модернизацията на пътя Мездра - Ботевград живеещите в кварталите "Лещака", "Принчовец" и местността "Габрика" в землището на с. Крета няма да имат пряк достъп до имотите си. Това стана причина собствениците на имоти в тези квартали да излязат два пъти на протест. По темата преди около две седмици кметът Аспарухов организира и среща с протестиращите.
Новата сграда на областната болница „Св. Пантелеймон“ в Ямбол се очаква да е готова и да заработи през 2025 г. Това съобщи пред журналисти служебният министър на здравеопазването д-р Галя Кондева. „Надяваме се лятото да е факт“, уточни здравният министър по време на посещение в града.
„Приятно съм изненадана от реалния вид на сградата. Прекрасно здание, което за щастие е на финална права“, коментира Кондева. Тя посочи, че днес е провела работна среща с ръководството на МБАЛ „Св. Пантелеймон“, областния управител на Ямбол Николай Костадинов и кмета на Ямбол Валентин Ревански.
„За да уточним последните детайли от приключването на този дългоочакван от хората в областта проект. Удовлетворена съм от това, което виждам. Уточнихме на тази среща ангажиментите на всички страни – общината, Министерството на здравеопазване
Възстановено е движението по автомагистрала "Струма" при пътен възел "Долна Диканя" в посока София, съобщиха от пътната агенция.
Тази сутрин движението бе спряно поради пътнотранспортно произшествие. Трафикът бе пренасочен по обходен маршрут през Дупница и Долна Диканя при разклона за Дяково.
При инцидента загина жена, а мъж е транспортиран в болница след катастрофата. Мъжът и жената са руски граждани, те са пътували с автомобил от Банско към София.
Катастрофата е възникнала вследствие на удар на лекия автомобил в ТИР. При тестването за наркотици шофьорът на автомобила е дал положителна проба.
Готовността на община Червен бряг за зимата бе сред точките, които се разгледаха на днешната сесия на Общинския съвет (ОбС). Информацията бе внесена за обсъждане от кмета Атанас Атанасов. Това съобщи председателят на ОбС Николай Николов.
Червен бряг е готова за зимата, категоричен е Николов. От информацията на кмета Атанасов става известно, че е изготвен план за действие при тежка зимна обстановка, а от 30 октомври е създаден и Щаб за изпълнение на плана за защита при бедствия.
До края на ноември трябва да са подписани договорите с фирми за поддръжка на четвъртокласната общинска пътна мрежа, улиците в Червен бряг и републиканската пътна мрежа на територията на общинския център и град Койнаре. Зимното поддържане и снегопочистване на малките населени места в общината ще се извършва от фирми, с които кметовете са сключили договори.
От информацията
„СОФ Кънект“ – оператор на летище София, в партньорство с Aviation-Event организират международна авиационна конференция Aviation-Event 2024 SOF, на която България ще бъде домакин на 29 ноември. Това съобщиха от пресцентъра на летището.
Пресконференцията за представянето на събитието ще се състои на 28 ноември от 15:30 часа. Хесус Кабайеро, главен изпълнителен директор на „СОФ Кънект“ - операторът на летище София и Марсел Ривалски, главен изпълнителен директор на Aviation-Event, ще представят ключовите теми и цели на конференцията. Чарлз Шлумбергер, водещ експерт по въздушен транспорт от Световната банка, ще очертае тенденциите за развитие на авиационния сектор в глобален мащаб.
Aviation-Event 2024 SOF ще събере над 200 лидери в индустрията, над 20 главни изпълнителни директори, експерти, над 35 международни журналисти, за да обс
Адвокатската колегия (АК) в Бургас настоява в крайморския град да бъде изграден Дом на адвоката. Писмо с искане е постъпило в Община Бургас от адвокат Юрий Бошнаков, председател на съвета на АК, в което той е изложил дългогодишен проблем на колегията с надеждата, че ще получи подкрепа. Предложението на АК за изграждането на Дом на адвоката е внесено за разглеждане на 16-ото редовно заседание на местния Общински съвет (ОбС), което ще се проведе днес, се вижда от проекта за дневен ред на заседанието, публикуван на официалната интернет страница на ОбС.
В писмото се посочва, че от създаването си и до момента АК в Бургас, която е четвърта по големина в страната, няма свой "дом“. Там пише още, че "липсата на сграден фонд с нормални условия за работа, създава трудности и предизвикателства в дейността, свързана със защитата на правата и законните свободи на гражданите и юри