Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Ловеч и Специализирана болница за активно лечение на белодробни болести в Троян в периода от 9 до 13 декември за пореден път ще се включат с поредица дейности в инициативата „Седмица на отворените врати“, включена в Националната програма за превенция и контрол на туберкулозата в Република България за периода 2021-2025 г. Това съобщи Маруся Върбанчева, главен секретар в РЗИ. Кампания е насочена към намаляване на броя на заболелите от туберкулозата в България, чрез повишаване на информираността на гражданите и осигуряване на достъп на всеки желаещ до преглед и изследване.
На заседанието си днес общинските съветници в Троян ще разгледат частична актуализация на бюджета за 2024 г. Част от същата точка е и удължаване на срока за възстановяване на ползвани временни безлихвени заеми от бюджета към специалната извънбюджетна сметка за проекти, съфинансирани от Европейските структурни и инвестиционни фондове. Това става ясно от публикувания проект за дневен ред на заседанието.
Сред акцентите в предстоящото заседание е приемането на програма за намаляване нивата на замърсителите и достигане нормите за качество на атмосферния въздух на територията на град Троян за периода 2023-2028 г.
Ще бъдат представени инвестициите в активи публична общинска собственост, направени от общинското предприятие „ВиК – Стенето“ ЕООД, гр. Троян за 2024 година.
Съветниците ще трябва да дадат съгласието си и за учредяване
Отчитайки позициите на "Продължаваме промяната - Демократична България" (ПП-ДБ) от последната седмица, Изпълнителната комисия на ГЕРБ не намира каквато и да било готовност за сформиране на мнозинство и излъчването на председател на Народното събрание. Това съобщи Даниел Митов, заместник-председател на ГЕРБ след заседание на Изпълнителната комисия на ГЕРБ.
Митов потвърди позицията на ГЕРБ, че лидерски преговори ще се проведат само, ако те са за сформиране на управляващо мнозинство и редовно правителство.
В петък след заседанието на Народното събрание от ГЕРБ изпратиха покана за среща на "Продължаваме промяната - Демократична България".
Празничната програма през целия месец декември в Пловдив ще е наситена с разнообразни събития с участието на всички културни институции в града под тепетата, съобщиха от културния отдел на Община Пловдив.
Празничната програма започва с тържественото запалване на светлините на Коледната елха на 2 декември от 18:00 часа на площад "Стефан Стамболов". В събитието ще участват хорът на пловдивските момчета "Стефка Благоева" и вокална група "Бамбини".
В културната програма на Пловдив е предвиден концерт "Коледен блясък" на Детско-девическа хорова формация "Евмолпея" при Центъра за подкрепа за личностно развитие (ЦПЛР) - Общински детски комплекс (ОДК) – Пловдив, който ще се състои на 19 декември от 18:00 часа в Епископска базилика на Филипопол.
На площад "Стефан Стамболов" на 24 декември от 11:00 часа концерт ще изнесе Пловдивско певческо дружество „Анге
Актуализацията на бюджета на Общината е част от дневния ред на заседанието на Общинския съвет в Разград. Докладните, които предстои да бъдат разгледани, са общо девет. Документите за заседанието са публикувани на сайта на Общината.
Съветниците ще обсъдят също докладни относно изменение на Наредба №14 за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Разград и изменение и допълнение на Програмата за управление и разпореждане с имоти - общинска собственост, за 2024 година.
Част от дневния ред е и актуализиране на договори за наем и аренда на земеделски земи от общинския поземлен фонд с годишната инфлация за изтеклата стопанска година.
Предвижда се в началото на заседанието да бъде обявено решение на Общинската избирателна комисия в Разград за избран общински съветник.
Само 12% или 1787 броя от извършените процедури по асистирана репродукция през 2023 г. са били с донорски яйцеклетки. Всички процедури по асистирана репродукция през изминалата година са 14 566. Това сочат данните на Изпълнителната агенция „Медицински надзор“ (ИАМН). Информацията бе представена от изпълнителния директор на агенцията – Иванка Динева, време на Първа национална конференция за донорството на генетичен материал. Събитието се състоя в столичната болница "Света Екатерина“ и бе организирано от ИАМН, Факултета по обществено здраве (ФЗО) към Медицинския университет (МУ) – София и организация "Искам бебе".
През 2021 г. е са направени 1429 процедури с донорски яйцеклетки, а през 2022 г. – 1530 г. Статистиката показва, че в периода 2021-2023 г. има ръст при процедурите с донорски яйцеклетки, но броят на родените деца намалява. През 2021 г
През периода в приемния кабинет на белодробната болница в Троян, от 8:00 до 16:00 часа, ще се извършват безплатни прегледи, които включват пълен анализ на състоянието на дихателната система, образни, функционални, лабораторни и други изследвания при необходимост.
Ще се разпространяват и здравно-образователни материали за туберкулозата на различни места в областта, а здравните медиатори ще проведат информационна кампания е беседа по темата в малцинствените общности.
Интензивен е трафикът на някои от граничните контролно-пропускателни пунктове (ГКПП) по границите с Румъния и Турция. Това съобщиха от Главна дирекция „Гранична полиция“ към МВР на своя уебсайт.
На границата с Румъния трафикът е интензивен на ГКПП „Кардам“ и ГКПП „Никопол“ на изход за товарни автомобили. Поради основен ремонт на българския участък на Дунав мост при Русе е въведена временна организация на движение, като трафикът се осъществява в една лента с пропускателен режим и се регулира със светофарна уредба. Освен ГКПП „Русе“, шофьорите в региона могат да се насочат и към ГКПП „Силистра“, ГКПП „Кардам“, ГКПП „Дуранкулак“, ГКПП „Кайнарджа“ и ГКПП „Крушари“. Последните два са с работно време от 08:00 ч. до 20:00 ч. всеки ден, през тях не се пропускат товарн
Двама души са загинали, а други 25 са ранени при станалите 14 тежки катастрофи в страната през изминалото денонощие. Това съобщават от пресцентъра на МВР на сайта на ведомството.
Общо 479 тежки пътнотранспортни произшествие са станали от началото на месеца, загинали са 53 души, ранените са 603.
От началото на годината при катастрофи са загинали 429 души, а ранените са 8205. При сравнение с данните за загиналите - 484 през същия период на 2023 година, се отчитат с 55 по-малко загинали участници в движението по пътищата през 2024 г.
Снарядът, който бе открит вчера край самоковското село Белчин, е от минохвъргачка, каза кметът на община Самоков инж. Ангел Джоргов.
Кметът обясни, че при авариен ремонт на водопровода работниците са открили снаряда. Те са информирали веднага съответните органи.
По думите на Джоргов от Министерството на отбраната са установили, че няма опасност от взрив и той е премахнат. Няма и проблем за населението в района.
Пътят за село Клисура е бил отворен към 18:00 часа.
Припомняме, че снарядът бе открит вчера в землището на самоковското село Белчин, а движението за съседното село Клисура бе ограничено.
Правителството одобри допълнителни 125 млн. лева по бюджета на Държавен фонд "Земеделие" (ДФЗ) за 2024 г. за финансова подкрепа на земеделските стопани предвид негативното икономическо въздействие на руската агресия срещу Украйна или така наречената "украинска помощ". Държавната помощ се осигурява в изпълнение на сключеното на 12 февруари 2024 г. Споразумение между Министерския съвет (МС), Министерството на земеделието и храните, ДФЗ и браншови организации от сектора, съобщиха от МС.
Министерството на земеделието и храните нотифицира две схеми за държавна помощ за земеделските производители за второто полугодие, като необходимият ресурс бе определен на общо 325 млн. лева.
Първият транш от 200 млн. лева беше направен на 10 октомври, когато над 50 000 земеделски стопани получиха финансови средства по "украинската помощ".
С цел изплащане на целия размер н
Основните резултати от проучването сред домакинствата, които вече са сменили отоплителните си уреди в рамките на първия етап на програмата на Столична община, показват положителни ефекти. Това каза Стойчо Босев от "Алфа Рисърч", който представи резултатите от изследвания на агенцията за маркетингови и социални проучвания по време на кръгла маса в София. Той уточни, че проучванията обхващат две целеви групи.
Първата включва домакинства, които вече са сменили замърсяващите отоплителни уреди на твърдо гориво с нови в рамките на първия етап на програмата на Столична община. Втората група е съставена от домакинства, които се отопляват на твърдо гориво в Столична община, но все още не са заменили старите си уреди. Изследванията са проведени между 3 и 17 октомври 2024 година.
Проучването, проведено от "Алфа Рисърч", разглежда обществените нагласи по отношение на замяната на ото