В Самоков бе открит център МИР, който е част от проект „Един подход - много решения. Модел за Интегрирано Развитие (МИР) в град Самоков“, по програма „Местно развитие, намаляване на бедността и подобрено включване на уязвимите групи“, финансирана от Финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 година.
За една година Общинският съвет в Ловеч по редица причини няма ключово, знаково решение, което да е в полза на жителите на общината, каза на пресконференция в Националния пресклуб в областния град председателят на съвета Стефан Тихолов.
По думите му този състав на Общинския съвет не е успял да намери съгласие по основни проблеми в общината и на хората, които живеят в Ловеч и в 34-те населени места.
„За една година ние все още не можем да намерим начин да си говорим един с друг, да водим диалог. Успяхме да изпаднем в дребнотемие - решенията, които приема съветът, са незначителни и остават незабелязани от хората в общината. До момента работата на нашия Общински съвет е по-зле от тази на предходния“, посочи Тихолов.
Според него от партийни престрелки и политическо популистко говорене до открита лична неприязън се вижда от мястото, на кое
Общинският съвет в Самуил ще разгледа Годишната програма за развитие на читалищната дейност в общината за 2025 г., сочи информация на сайта на местната администрация.
Според предварителните материали по дневния ред предстои да бъде актуализирана разходната част на бюджета на Община Самуил и капиталовия списък за 2024 година. Съветниците ще обсъдят и приемат също изменения и допълнения в Програмата за управление и разпореждане с имоти – общинска собственост. Сред точките от дневния ред са още актуализиране на списъка на пътуващи учители и педагогически персонал, както и отпускане на еднократни помощи на нуждаещи се от общината.
Материалите за заседанието са публикувани на страницата на Община Самуил, в секция Общински съвет.
В началото на месеца местният парламент проведе изнесено заседание. Една от гласуваните с единодушие докладни бе за отпускане
Пожарът в завода за производство на алуминиеви автомобилни части „Линамар Лайт Металс Русе“ ЕООД не се е отразил на качеството на атмосферния въздух в Русе и съседните населени места. Това съобщи Рени Петрова, главен експерт "връзки с обществеността" на екоинспекцията в крайдунавския град.
Тя добави, че това се потвърждава от данните от пунктовете за автоматичен непрекъснат контрол в Русе, както и от този за собствен мониторинг на площадката на завода по време на и след инцидента на 21 ноември.
По данни от станциите, които измерват и метеорологични параметри след 3:00 ч. на 21 ноември, скоростта на вятъра в Русе е била над 70 км/ч, с посока запад-северозапад, което е подпомогнало разсейването на димните газове, причинени от пожара.
Операторът е във връзка с контролния орган по отношение спазването на сроковете на дадените от екоинспек
Врачанският Окръжен съд измени мярката за неотклонение на обвиняем за длъжностно присвояване, заради здравословното му състояние, съобщиха от съдебната институция. Троен състав на съда е определил спрямо Г.Г. да бъде взета мярка за процесуална принуда „парична гаранция“ в размер на 10 000 лева.
Решението на съда е след извършена комплексна съдебно-медицинска експертиза по искане на защитата на обвиняемия и становище за основателност на това искане от страна на прокуратурата. Заключението на тримата лекари, изготвили експертизата е, че обездвижването на обвиняемия чрез мерките „задържане под стража“ и „домашен арест“ биха повлияли негативно на здравословното му състояние и биха довели до регресия на диагностицираните му заболявания. От съда уточняват, че определението е окончателно и не подлежи на обжалване или протест.
Прип
ГЕРБ-СДС ще внесе питания до Конституционния съд (КС). Това каза пред журналисти в парламента лидерът на партията Бойко Борисов. По думите му едното питане е за правата на депутатите, а другото – дали Висшия съдебен съвет (ВСС) с изтекъл мандат може да проведе процедура по избор на нов главен прокурор и председател на Върховния административе съд (ВАС).
Борисов посочи, че едва след като се произнесе КС и юристите, ще подпише предлаганата от „Продължаваме промяната – Демократична България“ декларация за "санитарен кордон" около Делян Пеевски и формацията му.
Лентата бе прерязана от Георги Николов от фондация „СИЙД“, заместник – кмета на община Самоков Петър Костов, директора на Дирекция „Териториално селищно устройство“ в община Самоков Красимира Костадинова, Елена Милошева от програмния оператор и Елена Кабакчиева, председател на Фондация „Здраве и социално развитие“.
Дейностите, които развива център МИР, са много. В него се помещава интерактивна детска градина. В заниманията, които се организират, се включват от новородени до 18-годишни младежи, обясни пред журналисти ръководителят на центъра Офелия Садкова. Тя посочи, че освен младежи, в него активно взимат участие и родители. По думите основната задача на центровете е още от малки да обучават децата и те да се социализират. Тя каза, че персоналът е от 11 души, а общо 150 деца и възрастни го посещават активно.
„За нас, като общинско ръководство, активната социална политика и работа с уязвими групи е сред основните ни приоритети. Удовлетворени сме, че продължаваме да разширяваме и надграждаме пакета социални услуги, предоставяни от Община Самоков“, каза заместник – кметът Петър Костов.
В центъра ще се предоставят функционално свързани услуги за увеличаване на капацитета на родителите и децата и успешната им интеграция във всички сфери на социалния живот, активна работа на терен с изолираната общност с цел нейното стимулиране и активиране към промяна, работа с местните институции и изграждане и повишаване на капацитета на професионалната общност за работа в мултиетническа среда.
Работници монтират дилатационните фуги на Дунав мост при Русе, които са част от основния ремонт на съоръжението, чието начало бе поставено на 10-и юли тази година. В затворения близо 400-метров участък ще бъдат поставени общо 12 броя. Строителните дейности на съоръжението се изпълняват по утвърдения график в отсечка в платното в посока България, съобщиха от Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ).
От там информират, че през последната седмица е завършено пясъкоструенето на стоманената носеща конструкция и е положена трипластова антикорозионна защита в участък от около 68 метра. През миналата седмица е завършило и полагането на хидроизолация по пътната плоча, след което и асфалтовите пластове в целия участък.
"Продължава производството на нови стоманобетонни пътни панели, както и монтажът на част от реставрирания парапет и стълбовете за осветление", обясняват от АПИ.
Служители на Областната дирекция на МВР в Силистра ще имат изнесени приемни в малки и отдалечени населени места на областта, съобщиха от полицията. До края на декември по график мобилен екип, включващ служители на секторите "Противодействие на криминалната престъпност", "Противодействие на икономическата престъпност" и "Пътна полиция", ще направи срещи по въпроси на сигурността и реда с представители на местната власт и жители на населени места от общините Тутракан, Главиница и Кайнарджа.
Целта на изнесените приемни е да се постигне по-добър резултат в противодействието на конвенционалната престъпност и опазването на обществения ред в малките населени места. Гражданите и представителите на местната власт имат възможност да подават сигнали във връзка с пътната безопасност, опазването на обществения ред, за извършени престъпления, както и сигнали, налагащи предприеман
Служебният министър на външните работи Иван Кондов даде висока оценка за активизирането на сътрудничеството в икономическата сфера между България и Япония и съществяването през тази година у нас на няколко посещения на бизнес делегации от Япония, включително от Японската организация за външна търговия (JETRO), като сподели надежда тя да възстанови присъствието си в България. Това стана по време на среща между Кондов и посланика на Япония Хисаши Мичигами, съобщиха от Министерството на външните работи (МВнР).
Приветствано беше участието на България на предстоящото Експо 2025 в Осака, което ще допринесе за увеличаване на видимостта на страната ни сред японската общественост и бизнес, се отбелязва в съобщението.
В контекста на тройния юбилей между България и Япония, който отбелязваме през тази година - 115 години от първите официални контакти, 85 години от установяване
Приходите от нощувки в област Търговище през септември са 190 500 лв. Те са по-малко с 0,1 процента на годишна база, информират от Териториалното статистическо бюро – Североизток, цитирайки данни за дейността на местата за настаняване в региона.
Приходите са формирани във функциониралите общо 15 места за настаняване с десет и повече легла. Броят на стаите в тях е 331, а на леглата - 648.
Общият брой на нощувките, регистрирани през септември т.г., е 2625, или с 2 на сто по-малко в сравнение със същия месец на предходната година. Нощувките от чужди граждани намаляват с 24,1 процента, а тези от български граждани нарастват с 3,9 на сто.
С най-голям относителен дял на реализираните нощувки от чужди граждани в местата за настаняване в областта е Турция - 55,8 процента, следват Китай - 6,4 на сто и Нидерландия - 5,2 процента.
Общата заетост на л
Покривната конструкция на библиотеката във Велики Преслав е пострадала от силния вятър, съобщиха на официалната си фейсбук страница от Общината.
В района на Туристическия информационен център, читалището и библиотеката във Велики Преслав, има отделени части от покривната конструкция на библиотеката. В периметъра на тези сгради има паднали дървени конструкции и ламарини, информират от общината.
Територията е обезопасена от Районна служба „Пожарна безопасност и защита на населението“ – Велики Преслав. Апелира се гражданите да не преминават оттам.
Както съобщихме, на 21 ноември дежурните спасителни и противопожарни екипи в Шуменско разчистваха паднали от силния вятър дървета. За 24 часа екипите реагираха на десет сигнала, информираха от Областната дирекция на МВР в Шумен. Без ток бяха селата Овчарово и Костена река.