Начало Сфера Туристическата инфраструктура на Витоша не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана, заяви експерт
7078
Икономика

Туристическата инфраструктура на Витоша не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана, заяви експерт

Общо над 1000 броя са сградите на територията природния парк "Витоша" и това едно голямо село. Голяма част от тях са неизползваеми, а някои се рушат. Това каза дългогодишният експерт в Министерството на околната среда и водите Димитър Стоев по време на конференция "Витоша - време е за решения", организирана от Съюза на архитектите в България в рамките на втория й панел, посветен на темата управление и финансиране.Форумът започна с обсъждане на възможностите за опазване и развитие на планината.

| 10 Декември 2024, 14:48 ч.
Туристическата инфраструктура на Витоша не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана, заяви експерт
Туристическата инфраструктура на Витоша не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана, заяви експерт
Снимка © Екатерина Тотева / БТА

Общо над 1000 броя са сградите на територията природния парк "Витоша" и това едно голямо село. Голяма част от тях са неизползваеми, а някои се рушат. Това каза дългогодишният експерт в Министерството на околната среда и водите Димитър Стоев по време на конференция "Витоша - време е за решения", организирана от Съюза на архитектите в България в рамките на втория й панел, посветен на темата управление и финансиране. Форумът започна с обсъждане на възможностите за опазване и развитие на планината.

За поредна година в навечерието на коледните празници сдружението „Пчела-Източни Родопи“ направи дарение за ползвателите на социални услуги на територията на община Хасково, съобщиха от пресслужбата на общинската администрация.

Оттам уточниха, че заместник-кметът Мария Вълчева и началникът на отдел „Здравеопазване и социални дейности“ Златка Караджова са приели предпразничния подарък от Сдружението на пчеларите. 

Дарението от 150 буркана мед ще бъде предоставено още днес на Дома за стари хора на Кенана, Дома за пълнолетни лица със сетивни нарушения и Центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства, посочиха от пресслужбата на Общината. 

Сдружението на пчеларите често се включва в различни инициативи на Община Хасково. В седмицата, посветена на празника на града - 8 септември, негови членове се включ

Масово участие на младежи през тази година в акцията на храма "Св. Димитър" в Кюстендил, в помощ на хора в неравностойно положение, отчитат от храма, който организира такава кампания, посветена на Рождество Христово за втора поредна година. Инициативата е под наслов "Подай ръка за Рождество Христово".

"Прави впечатление, че напоследък в храма, на литургии, има много повече млади хора. Някои вече са и иподякони", разказаха от храма. Оттам посочиха, че за първи път толкова масово младежи се включват и в благотворителна инициатива. Освен за Рождество, енориашите от храма "Св. Димитър" в Кюстендил организират кампания в помощ на нуждаещи се и за Възкресение Христово. 

"Участието на младите хора ни радва. Ние ги призовахме да поканят и своите съученици. Включиха се ученици от Езиковата гимназия, Природо-математическата гимназия. Сто и осемдесет ученици от Шесто Основно

Новата система за видеонаблюдение на входно-изходните артерии на Свищов вече заработи, каза кметът на общината д-р Генчо Генчев .

Изграждането на съвременна система за видеонаблюдение е с оглед опазване на реда, посочи кметът. По думите му, тя е насочена още към повишаване на безопасността на гражданите, както и реакция при извънредни ситуации.

Както съобщихме, в началото на ноември т.г. бе обявено началото на проект за изграждане на съвременна система за видеонаблюдение на ключови места в града. Той е на стойност 20 хиляди лева и се финансира от фонд „Сигурност“, като реализацията му е съвместно с Районното управление на МВР – Свищов. 

На днешната си редовна сесия общинските съветници в Казанлък ще обсъдят предложение за откриване на процедура по провеждане на конкурс за управител на публично предприятие Диагностично-консултативен център „Районна поликлиника Казанлък”. Това става ясно от дневния ред, публикуван в официалния сайт на съвета. 

Обсъдени ще бъдат още предложения за кандидатстване на Община Казанлък за безвъзмездна финансова помощ от Предприятието за управление на дейностите за опазване на околната среда за проекти в сектор „Управление на водите“, както и приемане на план-сметка за дейностите по събиране, извозване, обезвреждане в депа или други съоръжения на битови отпадъци и за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване за 2025 г. 

Съветниците ще гласуват и по предложение за наредбата за изменение и допълнение на условията и реда за записва

Зимната пътна обстановка в Пернишко е спокойна и няма сигнали за проблемни участъци. В момента в региона вали слаб сняг, а пътищата са проходими, съобщи директорът на Областно пътно управление инж. Емилия Ваклинова.

Тя коментира, че през изминалото денонощие на територията на региона са работили 26 снегопочистващи машини. Към този час първокласната пътна мрежа, както и автомагистрала "Струма" са почистени до асфалт. Третокласните пътища също са обработени и третирани против заледяване. 

От пресцентъра на Община Перник казаха , че от рано сутринта е започнало почистването на основните пътни артерии в града. Обработенени са още стръмни и заледени участъци, както и пътят водещ до Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести.

От общинска администрация напомнят, че предвид зимната обстановка е важно водачите да се движат с повишено внима

През последните години туристическата инфраструктура в парка не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана. Достъпът на туристите е неорганизиран и накърняващ околната среда, има неподдържани и ерозирали маршрути, каза Стоев.

Той представи развитието на нормативната уредба, свързана с парка, като изтъкна поредицата от закони и множеството институции, които имат отношение към поддържането и управлението на Витоша. Основният нормативен акт за парка е Законът за защитените територии, напомни експертът. Планът за управление на парка е от 2005 г. и  досега няма актуализиран такъв.

Димитър Стоев съобщи, че годишно има около 1,2 млн. посещения на планината, а нощувките са 3100. По думите му през последните години има коренна промяна в начина на ползването от гражданите на планината, като тенденцията от средата на миналия век за дълготраен туризъм се трансформира в еднодневен.

Експертът посочи, че за 2023 г. бюджетът на Дирекция "Природен парк "Витоша" е бил в размер на 76 000 лева, като коментира, че той е по-скоро символичен.

Седемдесет и шест хиляди лева за 2023 г. е много интересна цифра, коментира икономистът Красен Станчев. Той изтъкна, че само за хижа "Есперанто" ремонтът, в рамките на предложение за наемането й за неосъществен социален проект от 2020 г. без промяна на собствеността й, струва 93 000 лева, а по сегашни цени може да достигне и до 120 000 лева.

Освен проблема с ниския бюджет за парка, икономистът изтъкна трудностите от преразглеждане на правата на собственост там. При толкова много области и общини, държавни и общински институции, това ще отнеме поне още 20 години, посочи експертът. Според него може обаче да се определи собствеността върху развитието на Витоша и да се учреди дружество, което ще управлява инфраструктурата на планината, като в него да бъдат включени всички работещи предприятия и инвеститори, представители на всички витошки местни власти и гилдии, в това число и туристическите дружества, които управляват част от хижите. Икономистът също така смята, че моделът на управление на инвестициите на дружество "Витоша" (условно наименование) трябва да е изграден по реда на съществуващия данъчен режим на Закона за дружествата със специална инвестиционна цел.

Според Станчев е необходимо дългосрочното решение на статута на пистите и възможността те да бъдат отдавани на концесия. Икономистът смята, че трябва да се разгледа внимателно визията на собственика на "Витоша ски" за развитие на планината и опитът да бъде използван. Някои хижи като "Есперанто", "които са собственост на не съвсем свободно плаващи държавни органи", да бъдат предадени на този, който иска да ги наеме или на Софийска община, която ще може да ги даде, или на нови туристически дружества, или на този, който може да ги управлява, като по този начин те ще почнат да се развиват, посочи икономистът. Според него друго важно решение за развитието на планината е промяна в нормативни актове и в частност в Закона за горите, визирайки предложения на "Витоша ски". Когато има план за управлението на планината, трябва да има комплексно разрешително с прилагане на всички режими към него, каза Станчев.

За текущото финансиране на парка е възможно да се въведе такса достъп, както това се прави в други европейски планински курорти, смята икономистът. Станчев посочи и темата за фискална децентрализация на общините, като напомни за изследване на Института за пазарна икономика отпреди две години, според което само за София при правилото 2 процента от корпоративния данък да остава в общината, бюджетът би разполагал с 326 млн. лева повече за миналата година, а за тази - с 360 млн. лева.

Изчисления на икономиста показват, че за период от десет години, откогато не е приет новият План за управление на парка и свършва действието на стария, загубата от приходи от съоръжения и хижи, които не действат, и някои разходи за поддържане на инфраструктура, да се стигне до там, възлизат на между 500 млн. лева и 600 млн. лева. По думите му проблемът с "потъналите гемии на Витоша" не е само на тази планина, а и на останалите в страната. Икономистът смята, че поради това, че в тези райони няма град с икономически показатели като София, столицата ще стане пример за решаването на подобни проблеми навсякъде в България.

Проблемите на парка са свързани с това, че от една страна той е защитена територия, а от друга, с изградените около 1000 сгради, той до голяма степен се явява като населено място, смята Димитър Стоев. По тази причина според него е нужна координация и сътрудничество между много заинтересовани страни, нужно е да се доразработи и приеме актуализиран План за управление на парка, да се делегират на дирекцията на парка права да прилага необходимите закони, както и да й се осигури кадрови, експертен и финансов ресурс, а Консултативният съвет към парка да бъде конструиран като планиращ и координиращ орган.

Арх. Снежина Станоева представи Плана за управление на Природния парк "Витоша" от 2005 г., който е валиден до 2015 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Един от най-прекрасните подаръци, който получаваме в това време на годината, е времето със специалните хора в живота ни, написа на Бъдни вечер Васил Терзиев
Един от най-прекрасните подаръци, който получаваме в това време на годината, е времето със специалните хора в живота ни. Това написа във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев. "Нек ...
Оранжев код за значителни валежи от сняг и дъжд е обявен за утре в девет области в страната
За 25 декември Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издава предупреждение от втора степен (оранжев код) за значителни валежи от сняг и дъжд в девет области в с ...
Катастрофите през изминалото денонощие са 26, един човек е загинал
Един човек е загинал при 26 катастрофи през изминалото денонощие, съобщава на сайта си Министерството на вътрешните работи (МВР). При станалите катастрофи са ранени 39 души. В Софи ...
Пешеходец загина на място при катастрофа на магистрала "Марица"
Пешеходец загина на място при катастрофа на магистрала "Марица", след като автомобил го блъсна на пътното платно. Инцидентът стана в 21:15 часа снощи на километър 84 + 700 на магис ...
На 24 декември 1962 г. САЩ откупува от Куба над 1100 военнопленници срещу хранителни продукти
През април 1961 г. група кубински емигранти контрареволюционери опитват да свалят Кастро от власт с помощта на Централно разузнавателно управление (ЦРУ). Операцията в Плая Хирон (З ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Интензивен е трафикът на граничните пунктове ``Капитан Андреево`` и "Кардам" на изход за товарни автомобили
Много интензивен е трафикът на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) ``Капитан Андреево``  на границата с Турция на изход за товарни автомобили, съобщиха от Главната ...
Синята и зелената зона в София няма да работят на Коледа и на 1 януари 2025 г.
Зоните за почасово платено паркиране в София (синя и зелена зона) няма да работят днес, на 25 и 26 декември тази година и на 1 януари 2025 г. Това информира Центърът за градска моб ...
Един от най-прекрасните подаръци, който получаваме в това време на годината, е времето със специалните хора в живота ни, написа на Бъдни вечер Васил Терзиев
Един от най-прекрасните подаръци, който получаваме в това време на годината, е времето със специалните хора в живота ни. Това написа във Фейсбук кметът на София Васил Терзиев. "Нек ...
Оранжев код за значителни валежи от сняг и дъжд е обявен за утре в девет области в страната
За 25 декември Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) издава предупреждение от втора степен (оранжев код) за значителни валежи от сняг и дъжд в девет области в с ...
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“. Експозицията е показана в зала „Петър Стайков“ на Клуба на дейците на културата (КДК) ...
Тикер в 18:46 ч.
Много интензивен е трафикът на граничния контролно-пропускателен пункт (ГКПП) `` ...
Начало Сфера
7078
Икономика

Туристическата инфраструктура на Витоша не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана, заяви експерт

Общо над 1000 броя са сградите на територията природния парк "Витоша" и това едно голямо село. Голяма част от тях са неизползваеми, а някои се рушат. Това каза дългогодишният експерт в Министерството на околната среда и водите Димитър Стоев по време на конференция "Витоша - време е за решения", организирана от Съюза на архитектите в България в рамките на втория й панел, посветен на темата управление и финансиране.Форумът започна с обсъждане на възможностите за опазване и развитие на планината.

| 10 Декември 2024, 14:48 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Туристическата инфраструктура на Витоша не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана, заяви експерт
Туристическата инфраструктура на Витоша не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана, заяви експерт
Снимка © Екатерина Тотева / БТА

Общо над 1000 броя са сградите на територията природния парк "Витоша" и това едно голямо село. Голяма част от тях са неизползваеми, а някои се рушат. Това каза дългогодишният експерт в Министерството на околната среда и водите Димитър Стоев по време на конференция "Витоша - време е за решения", организирана от Съюза на архитектите в България в рамките на втория й панел, посветен на темата управление и финансиране. Форумът започна с обсъждане на възможностите за опазване и развитие на планината.

За поредна година в навечерието на коледните празници сдружението „Пчела-Източни Родопи“ направи дарение за ползвателите на социални услуги на територията на община Хасково, съобщиха от пресслужбата на общинската администрация.

Оттам уточниха, че заместник-кметът Мария Вълчева и началникът на отдел „Здравеопазване и социални дейности“ Златка Караджова са приели предпразничния подарък от Сдружението на пчеларите. 

Дарението от 150 буркана мед ще бъде предоставено още днес на Дома за стари хора на Кенана, Дома за пълнолетни лица със сетивни нарушения и Центъра за настаняване от семеен тип за пълнолетни лица с психични разстройства, посочиха от пресслужбата на Общината. 

Сдружението на пчеларите често се включва в различни инициативи на Община Хасково. В седмицата, посветена на празника на града - 8 септември, негови членове се включ

Масово участие на младежи през тази година в акцията на храма "Св. Димитър" в Кюстендил, в помощ на хора в неравностойно положение, отчитат от храма, който организира такава кампания, посветена на Рождество Христово за втора поредна година. Инициативата е под наслов "Подай ръка за Рождество Христово".

"Прави впечатление, че напоследък в храма, на литургии, има много повече млади хора. Някои вече са и иподякони", разказаха от храма. Оттам посочиха, че за първи път толкова масово младежи се включват и в благотворителна инициатива. Освен за Рождество, енориашите от храма "Св. Димитър" в Кюстендил организират кампания в помощ на нуждаещи се и за Възкресение Христово. 

"Участието на младите хора ни радва. Ние ги призовахме да поканят и своите съученици. Включиха се ученици от Езиковата гимназия, Природо-математическата гимназия. Сто и осемдесет ученици от Шесто Основно

Новата система за видеонаблюдение на входно-изходните артерии на Свищов вече заработи, каза кметът на общината д-р Генчо Генчев .

Изграждането на съвременна система за видеонаблюдение е с оглед опазване на реда, посочи кметът. По думите му, тя е насочена още към повишаване на безопасността на гражданите, както и реакция при извънредни ситуации.

Както съобщихме, в началото на ноември т.г. бе обявено началото на проект за изграждане на съвременна система за видеонаблюдение на ключови места в града. Той е на стойност 20 хиляди лева и се финансира от фонд „Сигурност“, като реализацията му е съвместно с Районното управление на МВР – Свищов. 

На днешната си редовна сесия общинските съветници в Казанлък ще обсъдят предложение за откриване на процедура по провеждане на конкурс за управител на публично предприятие Диагностично-консултативен център „Районна поликлиника Казанлък”. Това става ясно от дневния ред, публикуван в официалния сайт на съвета. 

Обсъдени ще бъдат още предложения за кандидатстване на Община Казанлък за безвъзмездна финансова помощ от Предприятието за управление на дейностите за опазване на околната среда за проекти в сектор „Управление на водите“, както и приемане на план-сметка за дейностите по събиране, извозване, обезвреждане в депа или други съоръжения на битови отпадъци и за поддържане чистотата на териториите за обществено ползване за 2025 г. 

Съветниците ще гласуват и по предложение за наредбата за изменение и допълнение на условията и реда за записва

Зимната пътна обстановка в Пернишко е спокойна и няма сигнали за проблемни участъци. В момента в региона вали слаб сняг, а пътищата са проходими, съобщи директорът на Областно пътно управление инж. Емилия Ваклинова.

Тя коментира, че през изминалото денонощие на територията на региона са работили 26 снегопочистващи машини. Към този час първокласната пътна мрежа, както и автомагистрала "Струма" са почистени до асфалт. Третокласните пътища също са обработени и третирани против заледяване. 

От пресцентъра на Община Перник казаха , че от рано сутринта е започнало почистването на основните пътни артерии в града. Обработенени са още стръмни и заледени участъци, както и пътят водещ до Специализираната болница за активно лечение на белодробни болести.

От общинска администрация напомнят, че предвид зимната обстановка е важно водачите да се движат с повишено внима

През последните години туристическата инфраструктура в парка не е поддържана и в голяма степен изцяло е амортизирана. Достъпът на туристите е неорганизиран и накърняващ околната среда, има неподдържани и ерозирали маршрути, каза Стоев.

Той представи развитието на нормативната уредба, свързана с парка, като изтъкна поредицата от закони и множеството институции, които имат отношение към поддържането и управлението на Витоша. Основният нормативен акт за парка е Законът за защитените територии, напомни експертът. Планът за управление на парка е от 2005 г. и  досега няма актуализиран такъв.

Димитър Стоев съобщи, че годишно има около 1,2 млн. посещения на планината, а нощувките са 3100. По думите му през последните години има коренна промяна в начина на ползването от гражданите на планината, като тенденцията от средата на миналия век за дълготраен туризъм се трансформира в еднодневен.

Експертът посочи, че за 2023 г. бюджетът на Дирекция "Природен парк "Витоша" е бил в размер на 76 000 лева, като коментира, че той е по-скоро символичен.

Седемдесет и шест хиляди лева за 2023 г. е много интересна цифра, коментира икономистът Красен Станчев. Той изтъкна, че само за хижа "Есперанто" ремонтът, в рамките на предложение за наемането й за неосъществен социален проект от 2020 г. без промяна на собствеността й, струва 93 000 лева, а по сегашни цени може да достигне и до 120 000 лева.

Освен проблема с ниския бюджет за парка, икономистът изтъкна трудностите от преразглеждане на правата на собственост там. При толкова много области и общини, държавни и общински институции, това ще отнеме поне още 20 години, посочи експертът. Според него може обаче да се определи собствеността върху развитието на Витоша и да се учреди дружество, което ще управлява инфраструктурата на планината, като в него да бъдат включени всички работещи предприятия и инвеститори, представители на всички витошки местни власти и гилдии, в това число и туристическите дружества, които управляват част от хижите. Икономистът също така смята, че моделът на управление на инвестициите на дружество "Витоша" (условно наименование) трябва да е изграден по реда на съществуващия данъчен режим на Закона за дружествата със специална инвестиционна цел.

Според Станчев е необходимо дългосрочното решение на статута на пистите и възможността те да бъдат отдавани на концесия. Икономистът смята, че трябва да се разгледа внимателно визията на собственика на "Витоша ски" за развитие на планината и опитът да бъде използван. Някои хижи като "Есперанто", "които са собственост на не съвсем свободно плаващи държавни органи", да бъдат предадени на този, който иска да ги наеме или на Софийска община, която ще може да ги даде, или на нови туристически дружества, или на този, който може да ги управлява, като по този начин те ще почнат да се развиват, посочи икономистът. Според него друго важно решение за развитието на планината е промяна в нормативни актове и в частност в Закона за горите, визирайки предложения на "Витоша ски". Когато има план за управлението на планината, трябва да има комплексно разрешително с прилагане на всички режими към него, каза Станчев.

За текущото финансиране на парка е възможно да се въведе такса достъп, както това се прави в други европейски планински курорти, смята икономистът. Станчев посочи и темата за фискална децентрализация на общините, като напомни за изследване на Института за пазарна икономика отпреди две години, според което само за София при правилото 2 процента от корпоративния данък да остава в общината, бюджетът би разполагал с 326 млн. лева повече за миналата година, а за тази - с 360 млн. лева.

Изчисления на икономиста показват, че за период от десет години, откогато не е приет новият План за управление на парка и свършва действието на стария, загубата от приходи от съоръжения и хижи, които не действат, и някои разходи за поддържане на инфраструктура, да се стигне до там, възлизат на между 500 млн. лева и 600 млн. лева. По думите му проблемът с "потъналите гемии на Витоша" не е само на тази планина, а и на останалите в страната. Икономистът смята, че поради това, че в тези райони няма град с икономически показатели като София, столицата ще стане пример за решаването на подобни проблеми навсякъде в България.

Проблемите на парка са свързани с това, че от една страна той е защитена територия, а от друга, с изградените около 1000 сгради, той до голяма степен се явява като населено място, смята Димитър Стоев. По тази причина според него е нужна координация и сътрудничество между много заинтересовани страни, нужно е да се доразработи и приеме актуализиран План за управление на парка, да се делегират на дирекцията на парка права да прилага необходимите закони, както и да й се осигури кадрови, експертен и финансов ресурс, а Консултативният съвет към парка да бъде конструиран като планиращ и координиращ орган.

Арх. Снежина Станоева представи Плана за управление на Природния парк "Витоша" от 2005 г., който е валиден до 2015 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Един от най-прекрасните подаръци, който получаваме в това време на годината, е времето със специалните хора в живота ни, написа на Бъдни вечер Васил Терзиев
Оранжев код за значителни валежи от сняг и дъжд е обявен за утре в девет области в страната
Катастрофите през изминалото денонощие са 26, един човек е загинал
Пешеходец загина на място при катастрофа на магистрала "Марица"
На 24 декември 1962 г. САЩ откупува от Куба над 1100 военнопленници срещу хранителни продукти
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Местен фокус
Интензивен е трафикът на граничните пунктове ``Капитан Андреево`` и "Кардам" на изход за товарни автомобили
Основна линия
Синята и зелената зона в София няма да работят на Коледа и на 1 януари 2025 г.
Сфера
Един от най-прекрасните подаръци, който получаваме в това време на годината, е времето със специалните хора в живота ни, написа на Бъдни вечер Васил Терзиев
Сфера
Оранжев код за значителни валежи от сняг и дъжд е обявен за утре в девет области в страната
Основна линия
Смолянски художници представят Коледно-новогодишна изложба „Зима `24“
Местен фокус
Истинският успех се крие в това да бъдем добри хора, каза тенисистът Димитър Кузманов за кампанията „Бъди смел, бъди добър!“
Местен фокус
За изминалия ден са установени 26 души, шофирали след употреба на алкохол, а девет - под въздействието на наркотици
Местен фокус
Две хиляди и петстотин парчета баница с късмети ще раздадат на празнуващите в центъра на Бургас в новогодишната нощ
Контекст
Празнично меню за Коледа и Нова година ще получат в Бургас потребителите на Домашния социален патронаж
В детайли
Младите таланти на ФК „Реал Омуртаг“ спечелиха Купата за феърплей на международен турнир в Румъния
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.