Фондация "Четири лапи" призова за отговорно честване на новогодишните празници без фойерверки. Международната организация обръща внимание, че домашни и бездомни животни изпадат в паника от оглушителните гърмежи, съобщиха от пресцентъра на фондацията.
Учестено дишане, дезориентация, повишено слюноотделяне и опити за бягство са само част от реакциите, които могат да доведат до проблеми при животните, казват от "Четири лапи". Оттам отбелязват, че шумът от фойерверките може да е неприятен и за децата и възрастните хора. Освен това и всяка година въздухът "натежава с хиляди тонове фини прахови частици", посочват от фондацията.
Време е да се върнем към сърцето на празника – радостта от това да бъдем заедно, без цената на стрес и страдание за животните, децата и природата, призовават от "Четири лапи". Те отправят апел хората да се включат в "Движение 2040".&nb
Общинските съветници в Самоков решиха да утвърдят промени в бюджета на общината за тази година. Това се случи на последното редовно заседание за 2024 г., като съветниците решиха единодушно да бъде добавена нова позиция в Списъка с капиталови разходи. Решението е да бъде изградено видеонаблюдение в Центъра за социална рехабилитация и интеграция за сумата от 1818 лева.
Съветниците решиха с 27 гласа „за“ да бъде увеличен и бюджетът на музеен комплекс „Цари Мали град“ със сумата от 104 132 лева. От тях 8 хил. лева ще бъдат за персонала, а 96 133 лева за издръжка.
Гласувано бе да бъде завишен бюджетът на Общинско предприятие „Детско, ученическо и обществено хранене“ с 295 325 лева.
Заседанието на съвета започна с гласуване на дневния ред. Първата точка бе промяна в състава на трите постоянни комисии (ПК) – „Законнос
Общинските съветници в Кюстендил приеха изменения в Наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на Община Кюстендил. От следващата година данъкът върху недвижимото имущество, таксата смет, туристическата такса и данъкът върху придобиване на имущество се увеличават с 15,4%. Без промяна остава размерът на данъка върху моторните превозни средства (МПС).
Такса битови отпадъци вече ще заплащат и всички обществени сгради на територията на общината.
Кметът Огнян Атанасов обясни, че ставките на данъците се увеличават с процента, с който се увеличава минималната работна заплата и е социално поносим. Той поясни, че около 60% от таксата за битови отпадъци отива за транспорт, а останалите 40% за обезвреждане на отпадъка.
Съветниците не приеха предложението на съветника Йордан Тодоров увеличението на такса смет да бъде с процента на инфлацията споре
Общинският съвет в Полски Тръмбеш одобри план-сметка за приходи и разходи за 2025 г. за дейностите по събиране и транспортиране на битови отпадъци на последното си редовно заседание за 2024 г. С това такса смет се увеличава с близо 15%. Предложението бе гласувано със 17 гласа „за“, без „против“ и „въздържали се“.
Таксата за апартамент в жилищен блок е повишена от 8,69 на 9,80 промила, а за останалите жилищни имоти – от 10,07 на 11,55 промила. Общо планираните средствата за дейностите по управление на отпадъците и поддържането на чистотата на територията на общината за 2025 г. са в размер на 1 783 500 лв.
Сред приетите точки в дневния ред бяха утвърждаване на разпоредители с бюджет от по-ниска степен, актуализация на програма за управлението и разпореждането с имотите – общинска собственост на територията на Община По
Таксиметрови шофьори се отправиха на протестно пешеходно шествие в центъра на София, след като по-рано тази сутрин се събраха в района на Българската народна банка (БНБ). Те ще се насочат към сградата на Асоциацията на българските застрахователи, където да внесат протестна нота срещу увеличението на цените на задължителната застраховка "Гражданска отговорност".
Кметът посочи, че в момента данъкът за евтин автомобил е по-висок от данъка за жилище, което по думите му се дължи на ниските данъчни основи.
„Винаги съм бил привърженик данъците да се увеличават плавно и постепенно. Винаги съм бил противник да се държат изкуствено ниски години наред и след това ударно да се увеличат и да ударят джоба на нашите съграждани“, коментира Атанасов.
Кметът предлага още туристическият и патентният данък също да бъдат увеличени с ръста на нарастване на минималната работна заплата, а данъкът върху специализираните строителни машини да бъде 200 лв. за година.
Ако предложените промени бъдат одобрени от общински съветници, сумата, събирана от налога върху недвижимите имоти, се предвижда се увеличи с 400 хил. лв., сумата от данъка за придобиване на имущество - с 200 хил. лв., от туристическия данък - с осем хил. лв., от патентния - с 13 хил. лв., от данъка за специализираните строителни машини - с 66 хил. лв. годишно, посочи Атанасов и допълни, че очакваното повишаване на данъците би довело до повишение в приходната част на бюджета на общината с около 680 хил. лв.
По думите на кмета досега от данък върху недвижимите имоти Общината е събирала между 1,4 млн. лв. и 1,7 млн. лв. годишно.
Огнян Атанасов посочи, че след извършен финансов одит от Сметната палата за период до 2023 год. са установени законови несъответствия и на Община Кюстендил е дадено предписание да приведе нормативните си актове в съответствие с националното законодателство. Така вече и държавни, и общински сгради ще започнат да плащат такса за битови отпадъци.
По предложение на група, занимаваща се с бездомни животни, таксата за притежание на куче, което не е кастрирано, ще бъде увеличена от една стотинка на 30 лв., а за кастрирани кучета да няма да се събира такса.
Общинските съветници ще гласуват и таксата за битови отпадъци също да бъде увеличена с 15,4%, което се равнява на темпа на нарастване на минималната работна заплата.
„Трябва да се има предвид, че средното увеличение на таксата за битови отпадъци за страната е между 30% и 50%“, посочи Атанасов и добави, че целта е да се запази социално поносимия характер на таксата. Той поясни, че в тази такса са включени събирането в съдовете, извозването до предприятие и поддържането на паркове, алеи и др., и допълни, че има случаи, при които на Общината се налага да подържа и частни имоти, като поляната при Природо-математическата гимназия в града, която е частна, но никой не я коси, а децата минават през нея за училище.
„Предлаганият актуализиран размер на такса битови отпадъци е направен с внимание към финансовото състояние на домакинствата, така че да не създава непосилно бреме“, каза още Огнян Атанасов.
Той посочи, че за да може Общината да осигури средства за поддържане на чистота и в същото време да не страда качеството на предоставяната услуга или това да става за сметка на другите публични услуги, е необходимо осъвременяване на размера на таксата за битови отпадъци и допълни, че дори след актуализацията, разходите ще продължат да бъдат повече от приходите.