Начало Местен фокус Общо 730 млн. лева финансов ресурс, но и някои предизвикателства очакват местните инициативни групи у нас, каза експертът Нели Кадиева
9870
България

Общо 730 млн. лева финансов ресурс, но и някои предизвикателства очакват местните инициативни групи у нас, каза експертът Нели Кадиева

Планираният ресурс за подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР) и местните инициативни групи (МИГ) през настоящия програмен период 2021 – 2027 г. е в размер на 730 млн. лева, но има и известни предизвикателства, с които те ще трябва да се справят.Това каза в интервю Нели Кадиева, председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа", в която членуват 59 местни инициативни групи от страната.

| 14 Декември 2024, 15:48 ч.
Общо 730 млн. лева финансов ресурс, но и някои предизвикателства очакват местните инициативни групи у нас, каза експертът Нели Кадиева
Общо 730 млн. лева финансов ресурс, но и някои предизвикателства очакват местните инициативни групи у нас, каза експертът Нели Кадиева
Снимка © Боян Ботев / БТА

Планираният ресурс за подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР) и местните инициативни групи (МИГ) през настоящия програмен период 2021 – 2027 г. е в размер на 730 млн. лева, но има и известни предизвикателства, с които те ще трябва да се справят. Това каза в интервю Нели Кадиева, председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа", в която членуват 59 местни инициативни групи от страната. На 4 декември в Брюксел Нели Кадиева бе избрана и за член на Управителния съвет на Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони – ЕЛАРД (ELARD – European leader association for rural development), обявиха от организацията. ЕЛАРД обединява почти 2600 МИГ от 29 държави. 

Общинските съветници в Средец се събират днес на деветнадесетото си редовно заседание, което ще започне в 09:30 часа в зала 1 на общинската администрация. В предварителния дневен ред са включени 27 точки. Една от тях е вземане на решение за определяне на план-сметката за приходите и разходите на дейностите по управление на отпадъците и приемане изменение размера на такса битови отпадъци за 2025 година.

Сред темите на заседанието ще бъде и изменение на Наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на община Средец. 

В дневния ред фигурира и предложение за "приемане на инвестиции, извършени от "Водоснабдяване и канализация" (ВиК) ЕАД, през 2023 г., като част от задължителното ниво на инвестициите, поети като ангажимент от ВиК оператора, съгласно сключения договор с Асоциацията по ВиК".

Общинските съветници също трябва да решат датата на пров

Общинските съветници в Криводол ще гласуват на днешното си заседание годишната програма за управление и разпореждане с имотите, общинска собственост през 2025 г. Точката е включена в дневния ред, публикуван на интернет страницата на общинска администрация. Според докладната, внесена от кмета Христо Доков, очакваните приходи от отдаване под наем и концесия на язовири, общинска земя и помещения са около 210 хил.лв.

В дневния ред са включени още предложение за кандидатстване по процедура „Иновативни здравно – социални услуги“ по програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027, утвърждаване на капиталови разходи по бюджета на общината, свързани и със споразумителен протокол за съвместно финансиране с Агенция „Пътна инфраструктура“, допълване на Годишната програма за управление и разпореждане с имотите, общинска собственост през 2024 и др

Общинският съвет в Пордим прие на днешното си заседание увеличение на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Увеличение на местни данъци и такси в община Пордим не сме правили от 2011 г. и смея да твърдя, че нашата община е с едни от най-ниските данъци в страната, коментира председателят на съвета Катя Димитрова.  

Ръстът в таксата за битови отпадъци е с 2 промила за жилищните имоти и с един за нежилищните в град Пордим. В селата на общината увеличението и за двата вида имоти е с един промил. В приетото днес предложение, внесено от кмета Детелин Василев, се посочват и примери с колко ще бъде увеличението за конкретни имоти. В град Пордим за земя и сгради с площ от 1500 кв. метра, ако тази година собственикът е платил за такса за битови отпадъци 30,76 лв., то през 2025 г. сумата ще е 51,27 лв. и пр. 

През тази година приходите от таксата са изчислени на 65

Столичният общински съвет (СОС) избра на свое извънредно заседание Александър Цветанов Иванов - заместник-кмет на район „Искър“ в София, за временно изпълняващ длъжността кмет на района. При тайното гласуване той получи 43 гласа „за“.

На 18 декември т.г. Общинската избирателна комисия (ОИК) - Столична прекрати предсрочно пълномощията на Ясен Русев като кмет на столичния район "Искър" предвид установено нарушение на Закона за местното самоуправление и местната администрация - несъвместимост със заеманата длъжност поради пряко участие в търговската дейност на дружество. Настоящото решение на ОИК е взето след като тричленен състав на Върховния административен съд остави в сила решението на първата инстанция - Административен съд-София град, според което общинската избирателна комисия трябва да прегласува отказа си от лятото да махне от поста кмета на район

Министерският съвет (МС) одобри Меморандум за разбирателство между правителството и "Индустриална зона Загоре" за изпълнение на приоритетния инвестиционен проект "Изграждане на Индустриален парк Загоре". Проектът ще се изпълни в община Стара Загора. С решението се създава и междуведомствена работна група за осигуряване на институционална подкрепа при изпълнението на инвестицията, съгласно взетите решения от МС днес.

Проектът на "Индустриална зона Загоре" предвижда изграждането на индустриален парк, който да отговори на засиления интерес за създаване на нови производствени предприятия. Размерът на инвестицията, като дълготрайни материални и нематериални активи, възлиза на 47,583 млн. лева. Предвижда се да бъдат разкрити 15 нови работни места, пряко свързани с дейността на дружеството "Индустриална зона Загоре".

Инвестицията ще допринесе за устойчивото развитие на рег

Следва пълният текст на интервюто:

Каква е посоката, в която ще трябва да вървят местните инициативни групи у нас? На какъв финансов ресурс ще може да се разчита?

За съжаление, прилагането на подхода ЛИДЕР/ВОМР за периода 2023 – 2027 г. закъсня значително. Съгласно европейския регламент трябваше МИГ да започнат да изпълняват стратегиите си до декември 2023 г. За програмен период 2021 – 2027 г. беше предвидено многофондово финансиране на подхода ВОМР – тоест, освен от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, финансиране да може да се получава и от Европейския социален фонд + (Програма „Развитие на човешките ресурси“ и Програма „Образование“), и от Европейския фонд за регионално развитие (Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ и Програма „Околна среда“). Това щеше да осигури възможност за балансирано и интегрирано развитие на селските райони. Този многофондов подход не можа да се осъществи. Беше взето решение – през септември 2024 г., да се прилага еднофондово финансиране от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, с допълващо финансиране от останалите фондове/програми. Планираният ресурс за ВОМР е около 730 млн. лева. 

Бих искала и да благодаря на министъра на земеделието и храните Георги Тахов, и специално на заместник-министър д-р Лозана Василева, които направиха необходимото и положиха много усилия да се „отпуши“ процеса по прилагане на подхода ВОМР. 

В тази връзка има ли предизвикателства, с които местните инициативни групи ще трябва да се справят? Колко МИГ членуват към момента в Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа"?

Планирано е в периода януари – март 2025 г. да се отвори покана за подбор на Стратегии за ВОМР, след като бъдат изготвени и публикувани насоките за кандидатстване и изпълнение на стратегиите. Промяната в правилата за прилагане на подхода ВОМР означава и преработване, промяна на разработените до момента (през 2023 г.) стратегии за местно развитие от МИГ от България, и това е първото предизвикателство за следващата година. 

В Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа" членуват 59 местни инициативни групи, от които 57 изпълняващи в момента стратегии. Общо работещите МИГ за периода 2014 – 2023 г. са 64. 

Откога България членува в Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони? Имала ли е досега страната ни представител в Управителния съвет на ЕЛАРД?

Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони (ЕЛАРД ) е международна организация с нестопанска цел, създадена да подобри качеството на живот в селските райони и да поддържа населението им чрез устойчиво, интегрирано местно развитие. Отличителна черта на ЕЛАРД е, че обединява местни инициативни групи, ангажирани с включването на всички заинтересовани страни в развитието на селските райони на местно ниво. Европейската ЛИДЕР асоциация обединява почти 2600 местни групи за действие и местни групи за действие в областта на рибарството от 29 страни, включително от страни, които не са членки на Европейския съюз, но са приели и прилагат подхода ЛИДЕР. До 2018 г. България не е участвала чрез свои представители в ЕЛАРД.

Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа" членува от 2017 г. в ЕЛАРД (от 2020 г. като редовен член). На 4 декември тази година в Брюксел се проведе общо събрание на ЕЛАРД, на което бяха избрани нов президент – Пьотр Садлока, президент на Полската мрежа на МИГ, и вицепрезиденти – Мария-Хосе Мурциано, Испанска мрежа за развитие на селските райони, и Иро Цимпири, Гръцка мрежа на МИГ. За нови членове на Управителния съвет на ЕЛАРД (Council) бяхме избрани аз и Габриел О`Конъл, Ирландска мрежа за местно развитие. За пръв път България има представител в управлението на Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони. В ЕЛАРД членуват организации от Австрия, България, Чехия, Хърватия, Дания, Естония, Финландия, Грузия, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Нидерландия, Полша, Португалия, Република Ирландия, Румъния, Словакия, Словения, Испания и Швеция, както и от страни извън ЕС – Република Молдова, Република Северна Македония, Сърбия.

Какво носи за страната ни това членство?

Членството на българска организация, представляваща интересите на МИГ – Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа", носи ползи и възможности както за местните инициативни групи от страната, така и за местните общности от селските райони, в няколко направления. От една страна, това е принадлежност към голямо европейско семейство, което дава възможност да участие при разработването на политиките за развитие на селските райони на ниво ЕС. И в същото време, да се транслират тези европейски политики на наше, национално ниво. Например, усилията на ЕЛАРД и на нашата асоциация допринесоха за отделянето на по-висок процент – 8%, от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. за подхода ЛИДЕР - „Водено от общностите местно развитие" (ВОМР). От друга страна, членството на българската ЛИДЕР асоциация в ЕЛАРД дава възможности за контакти, партньорства и сътрудничество между МИГ от България и техните колеги от Европейския съюз чрез участие в международни конференции и събития, организирани от Европейската ЛИДЕР асоциация. Още през 2018 г. Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа" беше съорганизатор заедно с Министерството на земеделието и храните на международна конференция по подхода ЛИДЕР, в която участва голяма делегация от ЕЛАРД и МИГ от много страни на ЕС. Тези международни контакти подпомагат българските МИГ да обменят опит, знания и иновативни практики и по този начин – да развиват по-успешно своите територии. 

А с какво Местни инициативни рибарски групи, които продължават да се учредяват в някои региони в страната, ще подпомогнат развитието на селските райони?

Местните инициативни рибарски групи работят в България от повече от 10 години с финансиране от Европейския фонд за морско дело и рибарство. Целите са увеличаване на екологичната, социалната и икономическата устойчивост на рибарските територии, зависими от риболова и аквакултурите, гарантиране на оптимална добавена стойност и осигуряване на подкрепа на местните икономики. Чрез прилагане на стратегиите за ВОМР се очаква запазване и развитие на икономическите, човешките, социалните и културните ценности, включително природно и подводно наследство, опазване на околната среда и оползотворяване на възможностите на местните общности, диверсификация, добавяне на стойност и насърчаване на иновациите на всички етапи от веригата за доставка на продукти от риболов и аквакултури и др.

В момента се подготвят Стратегиите на рибарските групи – съществуващи и новоучредени, с финансиране от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021 – 2027 г.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-важните новини и събития от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Осигурено е финансиране за нов Дунав мост при Русе и изграждането може да започне още през 2026 г., съобщи областният управител на Русе
Осигурено е финансиране за нов Дунав мост при Русе и изграждането може да започне още през 2026 година, когато се очаква да приключи проектирането му. Това съобщи областният управи ...
Общо девет водачи на автомобили, употребили алкохол и наркотици, установиха при специализирана полицейска операция в област Перник
Седем водача на автомобили са дали положителни проби за употреба на алкохол, а двама за наркотици. Това е установено през изминалата седмица в рамките на специализирана полицейска ...
ДПС напуска АЛДЕ, между нас има ценностен разлом, заяви Делян Пеевски
В свое писмо до Алианса на либералите и демократите в Европа (АЛДЕ) лидерът на ДПС Делян Пеевски  обяви решението на ДПС да прекрати членството си в АЛДЕ, а евродепутатите, из ...
Открито е кучето на семейството на 13-годишния Николай от село Конаре, детето не е намерено
Открито е кучето на семейството на 13-годишния Николай от село Конаре, който е в неизвестност от 17 декември. Това потвърдиха от полицията в Стара Загора. Животното, което из ...
Общинският съвет в Кнежа ще разгледа на заседанието си план-сметката за дейност "Чистота" за 2025 година
Общинският съвет (ОбС) в Кнежа ще разгледа на днешното си заседание план-сметката за дейностите по събиране и транспортиране на битови отпадъци до съоръжения и инсталации за тяхнот ...
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
Около 150 служители от всички подразделения на полицията в Перник ще следят за спазването на обществения ред през празничните дни
Специализирана полицейска операция започна от днес до 1 януари 2025 г., включително, на територията на Перник и областта. Това съобщи регионалният говорител на Областната дирекция ...
Все още няма яснота как е възникнала заразата от шарка по дребните преживни животни в крумовградското село Полковник Желязово
На този етап няма яснота как е възникнала заразата от шарка по дребните преживни животни в крумовградското село Полковник Желязово. Това е коментирано по време на заседание на Обла ...
Над 20 сигнала за паднали клони и дървета в област Пазарджик са получени през изминалите три дни, съобщиха от полицията
На общо 23 сигнала са се отзовали пожарникарите в област Пазарджик за периода от миналия петък до днес, съобщиха от Областна дирекция (ОД) на МВР в Пазарджик. Най-много от тях са з ...
Няма спор между синдикалните организации в „Столичен автотранспорт“, заявяват от КНСБ
Погрешно в публичното пространство бе разпространена информация, че причина за протеста е спор между синдикални организации в общинското дружество „Столичен автотранспорт&ldq ...
Положителните резултати за гражданите могат да бъдат получени при взаимодействие между всички институции, заяви служебният премиер
Положителните резултати за българските граждани могат да бъдат получени при взаимодействие между всички институции и власти. Това заяви служебният премиер Димитър Главчев в началот ...
Тикер в 14:21 ч.
Специализирана полицейска операция започна от днес до 1 януари 2025 г., включите ...
Начало Местен фокус
9870
България

Общо 730 млн. лева финансов ресурс, но и някои предизвикателства очакват местните инициативни групи у нас, каза експертът Нели Кадиева

Планираният ресурс за подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР) и местните инициативни групи (МИГ) през настоящия програмен период 2021 – 2027 г. е в размер на 730 млн. лева, но има и известни предизвикателства, с които те ще трябва да се справят.Това каза в интервю Нели Кадиева, председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа", в която членуват 59 местни инициативни групи от страната.

| 14 Декември 2024, 15:48 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Общо 730 млн. лева финансов ресурс, но и някои предизвикателства очакват местните инициативни групи у нас, каза експертът Нели Кадиева
Общо 730 млн. лева финансов ресурс, но и някои предизвикателства очакват местните инициативни групи у нас, каза експертът Нели Кадиева
Снимка © Боян Ботев / БТА

Планираният ресурс за подхода „Водено от общностите местно развитие“ (ВОМР) и местните инициативни групи (МИГ) през настоящия програмен период 2021 – 2027 г. е в размер на 730 млн. лева, но има и известни предизвикателства, с които те ще трябва да се справят. Това каза в интервю Нели Кадиева, председател на Управителния съвет на Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа", в която членуват 59 местни инициативни групи от страната. На 4 декември в Брюксел Нели Кадиева бе избрана и за член на Управителния съвет на Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони – ЕЛАРД (ELARD – European leader association for rural development), обявиха от организацията. ЕЛАРД обединява почти 2600 МИГ от 29 държави. 

Общинските съветници в Средец се събират днес на деветнадесетото си редовно заседание, което ще започне в 09:30 часа в зала 1 на общинската администрация. В предварителния дневен ред са включени 27 точки. Една от тях е вземане на решение за определяне на план-сметката за приходите и разходите на дейностите по управление на отпадъците и приемане изменение размера на такса битови отпадъци за 2025 година.

Сред темите на заседанието ще бъде и изменение на Наредбата за определяне размера на местните данъци на територията на община Средец. 

В дневния ред фигурира и предложение за "приемане на инвестиции, извършени от "Водоснабдяване и канализация" (ВиК) ЕАД, през 2023 г., като част от задължителното ниво на инвестициите, поети като ангажимент от ВиК оператора, съгласно сключения договор с Асоциацията по ВиК".

Общинските съветници също трябва да решат датата на пров

Общинските съветници в Криводол ще гласуват на днешното си заседание годишната програма за управление и разпореждане с имотите, общинска собственост през 2025 г. Точката е включена в дневния ред, публикуван на интернет страницата на общинска администрация. Според докладната, внесена от кмета Христо Доков, очакваните приходи от отдаване под наем и концесия на язовири, общинска земя и помещения са около 210 хил.лв.

В дневния ред са включени още предложение за кандидатстване по процедура „Иновативни здравно – социални услуги“ по програма “Развитие на човешките ресурси” 2021-2027, утвърждаване на капиталови разходи по бюджета на общината, свързани и със споразумителен протокол за съвместно финансиране с Агенция „Пътна инфраструктура“, допълване на Годишната програма за управление и разпореждане с имотите, общинска собственост през 2024 и др

Общинският съвет в Пордим прие на днешното си заседание увеличение на таксата за битови отпадъци за 2025 година. Увеличение на местни данъци и такси в община Пордим не сме правили от 2011 г. и смея да твърдя, че нашата община е с едни от най-ниските данъци в страната, коментира председателят на съвета Катя Димитрова.  

Ръстът в таксата за битови отпадъци е с 2 промила за жилищните имоти и с един за нежилищните в град Пордим. В селата на общината увеличението и за двата вида имоти е с един промил. В приетото днес предложение, внесено от кмета Детелин Василев, се посочват и примери с колко ще бъде увеличението за конкретни имоти. В град Пордим за земя и сгради с площ от 1500 кв. метра, ако тази година собственикът е платил за такса за битови отпадъци 30,76 лв., то през 2025 г. сумата ще е 51,27 лв. и пр. 

През тази година приходите от таксата са изчислени на 65

Столичният общински съвет (СОС) избра на свое извънредно заседание Александър Цветанов Иванов - заместник-кмет на район „Искър“ в София, за временно изпълняващ длъжността кмет на района. При тайното гласуване той получи 43 гласа „за“.

На 18 декември т.г. Общинската избирателна комисия (ОИК) - Столична прекрати предсрочно пълномощията на Ясен Русев като кмет на столичния район "Искър" предвид установено нарушение на Закона за местното самоуправление и местната администрация - несъвместимост със заеманата длъжност поради пряко участие в търговската дейност на дружество. Настоящото решение на ОИК е взето след като тричленен състав на Върховния административен съд остави в сила решението на първата инстанция - Административен съд-София град, според което общинската избирателна комисия трябва да прегласува отказа си от лятото да махне от поста кмета на район

Министерският съвет (МС) одобри Меморандум за разбирателство между правителството и "Индустриална зона Загоре" за изпълнение на приоритетния инвестиционен проект "Изграждане на Индустриален парк Загоре". Проектът ще се изпълни в община Стара Загора. С решението се създава и междуведомствена работна група за осигуряване на институционална подкрепа при изпълнението на инвестицията, съгласно взетите решения от МС днес.

Проектът на "Индустриална зона Загоре" предвижда изграждането на индустриален парк, който да отговори на засиления интерес за създаване на нови производствени предприятия. Размерът на инвестицията, като дълготрайни материални и нематериални активи, възлиза на 47,583 млн. лева. Предвижда се да бъдат разкрити 15 нови работни места, пряко свързани с дейността на дружеството "Индустриална зона Загоре".

Инвестицията ще допринесе за устойчивото развитие на рег

Следва пълният текст на интервюто:

Каква е посоката, в която ще трябва да вървят местните инициативни групи у нас? На какъв финансов ресурс ще може да се разчита?

За съжаление, прилагането на подхода ЛИДЕР/ВОМР за периода 2023 – 2027 г. закъсня значително. Съгласно европейския регламент трябваше МИГ да започнат да изпълняват стратегиите си до декември 2023 г. За програмен период 2021 – 2027 г. беше предвидено многофондово финансиране на подхода ВОМР – тоест, освен от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони, финансиране да може да се получава и от Европейския социален фонд + (Програма „Развитие на човешките ресурси“ и Програма „Образование“), и от Европейския фонд за регионално развитие (Програма „Конкурентоспособност и иновации в предприятията“ и Програма „Околна среда“). Това щеше да осигури възможност за балансирано и интегрирано развитие на селските райони. Този многофондов подход не можа да се осъществи. Беше взето решение – през септември 2024 г., да се прилага еднофондово финансиране от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони, с допълващо финансиране от останалите фондове/програми. Планираният ресурс за ВОМР е около 730 млн. лева. 

Бих искала и да благодаря на министъра на земеделието и храните Георги Тахов, и специално на заместник-министър д-р Лозана Василева, които направиха необходимото и положиха много усилия да се „отпуши“ процеса по прилагане на подхода ВОМР. 

В тази връзка има ли предизвикателства, с които местните инициативни групи ще трябва да се справят? Колко МИГ членуват към момента в Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа"?

Планирано е в периода януари – март 2025 г. да се отвори покана за подбор на Стратегии за ВОМР, след като бъдат изготвени и публикувани насоките за кандидатстване и изпълнение на стратегиите. Промяната в правилата за прилагане на подхода ВОМР означава и преработване, промяна на разработените до момента (през 2023 г.) стратегии за местно развитие от МИГ от България, и това е първото предизвикателство за следващата година. 

В Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа" членуват 59 местни инициативни групи, от които 57 изпълняващи в момента стратегии. Общо работещите МИГ за периода 2014 – 2023 г. са 64. 

Откога България членува в Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони? Имала ли е досега страната ни представител в Управителния съвет на ЕЛАРД?

Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони (ЕЛАРД ) е международна организация с нестопанска цел, създадена да подобри качеството на живот в селските райони и да поддържа населението им чрез устойчиво, интегрирано местно развитие. Отличителна черта на ЕЛАРД е, че обединява местни инициативни групи, ангажирани с включването на всички заинтересовани страни в развитието на селските райони на местно ниво. Европейската ЛИДЕР асоциация обединява почти 2600 местни групи за действие и местни групи за действие в областта на рибарството от 29 страни, включително от страни, които не са членки на Европейския съюз, но са приели и прилагат подхода ЛИДЕР. До 2018 г. България не е участвала чрез свои представители в ЕЛАРД.

Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа" членува от 2017 г. в ЕЛАРД (от 2020 г. като редовен член). На 4 декември тази година в Брюксел се проведе общо събрание на ЕЛАРД, на което бяха избрани нов президент – Пьотр Садлока, президент на Полската мрежа на МИГ, и вицепрезиденти – Мария-Хосе Мурциано, Испанска мрежа за развитие на селските райони, и Иро Цимпири, Гръцка мрежа на МИГ. За нови членове на Управителния съвет на ЕЛАРД (Council) бяхме избрани аз и Габриел О`Конъл, Ирландска мрежа за местно развитие. За пръв път България има представител в управлението на Европейската ЛИДЕР асоциация за развитие на селските райони. В ЕЛАРД членуват организации от Австрия, България, Чехия, Хърватия, Дания, Естония, Финландия, Грузия, Германия, Гърция, Унгария, Италия, Латвия, Литва, Нидерландия, Полша, Португалия, Република Ирландия, Румъния, Словакия, Словения, Испания и Швеция, както и от страни извън ЕС – Република Молдова, Република Северна Македония, Сърбия.

Какво носи за страната ни това членство?

Членството на българска организация, представляваща интересите на МИГ – Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа", носи ползи и възможности както за местните инициативни групи от страната, така и за местните общности от селските райони, в няколко направления. От една страна, това е принадлежност към голямо европейско семейство, което дава възможност да участие при разработването на политиките за развитие на селските райони на ниво ЕС. И в същото време, да се транслират тези европейски политики на наше, национално ниво. Например, усилията на ЕЛАРД и на нашата асоциация допринесоха за отделянето на по-висок процент – 8%, от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023 – 2027 г. за подхода ЛИДЕР - „Водено от общностите местно развитие" (ВОМР). От друга страна, членството на българската ЛИДЕР асоциация в ЕЛАРД дава възможности за контакти, партньорства и сътрудничество между МИГ от България и техните колеги от Европейския съюз чрез участие в международни конференции и събития, организирани от Европейската ЛИДЕР асоциация. Още през 2018 г. Асоциация „Българска национална ЛИДЕР мрежа" беше съорганизатор заедно с Министерството на земеделието и храните на международна конференция по подхода ЛИДЕР, в която участва голяма делегация от ЕЛАРД и МИГ от много страни на ЕС. Тези международни контакти подпомагат българските МИГ да обменят опит, знания и иновативни практики и по този начин – да развиват по-успешно своите територии. 

А с какво Местни инициативни рибарски групи, които продължават да се учредяват в някои региони в страната, ще подпомогнат развитието на селските райони?

Местните инициативни рибарски групи работят в България от повече от 10 години с финансиране от Европейския фонд за морско дело и рибарство. Целите са увеличаване на екологичната, социалната и икономическата устойчивост на рибарските територии, зависими от риболова и аквакултурите, гарантиране на оптимална добавена стойност и осигуряване на подкрепа на местните икономики. Чрез прилагане на стратегиите за ВОМР се очаква запазване и развитие на икономическите, човешките, социалните и културните ценности, включително природно и подводно наследство, опазване на околната среда и оползотворяване на възможностите на местните общности, диверсификация, добавяне на стойност и насърчаване на иновациите на всички етапи от веригата за доставка на продукти от риболов и аквакултури и др.

В момента се подготвят Стратегиите на рибарските групи – съществуващи и новоучредени, с финансиране от Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021 – 2027 г.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Получавайте най-важните новини и събития от Вашият град. От понеделник до петък от нашия редактор Стела Филипова
КЪМ АБОНАМЕНТА
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Осигурено е финансиране за нов Дунав мост при Русе и изграждането може да започне още през 2026 г., съобщи областният управител на Русе
Общо девет водачи на автомобили, употребили алкохол и наркотици, установиха при специализирана полицейска операция в област Перник
ДПС напуска АЛДЕ, между нас има ценностен разлом, заяви Делян Пеевски
Открито е кучето на семейството на 13-годишния Николай от село Конаре, детето не е намерено
Общинският съвет в Кнежа ще разгледа на заседанието си план-сметката за дейност "Чистота" за 2025 година
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Декември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ ОТ НОВИНИТЕ ДНЕС
В детайли
Около 150 служители от всички подразделения на полицията в Перник ще следят за спазването на обществения ред през празничните дни
Сфера
Все още няма яснота как е възникнала заразата от шарка по дребните преживни животни в крумовградското село Полковник Желязово
Местен фокус
Над 20 сигнала за паднали клони и дървета в област Пазарджик са получени през изминалите три дни, съобщиха от полицията
Основна линия
Няма спор между синдикалните организации в „Столичен автотранспорт“, заявяват от КНСБ
Местен фокус
Положителните резултати за гражданите могат да бъдат получени при взаимодействие между всички институции, заяви служебният премиер
Контекст
Прокуратурата призова пострадалите от BETL да пишат
Сфера
Ловец е прострелян по време на ловен излет в Тетевенско
Сфера
Заработи ледената пързалка в Хасково
Контекст
Общинският съвет в Генерал Тошево прие план-сметката за чистота за 2025 година
На преден план
Осигурено е финансиране за нов Дунав мост при Русе и изграждането може да започне още през 2026 г., съобщи областният управител на Русе
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD24 © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD24 © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.